Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

54 minutes ago, haris013 said:

είναι λίγο περίεργο, έχει έτοιμα services (όπου δεν περιλαμβάνουν το VoiP) πάνω και μετά έχει ip + weight, απλά δεν καταλαβαίνω πως ορίζεις την προτεραιότητα. Θα το ψαχουλέψω λίγο και αν δεν θα στείλω screenshots από το web interface.

λογικα θα σε αφηνει να φτιαξεις και Custom rules. σε καποια υπαρχει ενα Priority απο 0 εως 7  με το 0 να ειναι το πιο μικρο priority

select a priority from 0 (low priority) to 7 (high priority). αλλιως να δουμε το Manual για το μοντελο που εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 ώρες πριν, poulinos είπε

λογικα θα σε αφηνει να φτιαξεις και Custom rules. σε καποια υπαρχει ενα Priority απο 0 εως 7  με το 0 να ειναι το πιο μικρο priority

select a priority from 0 (low priority) to 7 (high priority). αλλιως να δουμε το Manual για το μοντελο που εχεις.

λοιπόν, παραθέτω 2 screenshot με τις default ρυθμίσεις που έχει για QoS, θέλω απλά να έχουν προτεραιώτητα τα VoiP πακέτα χωρίς να χαλάσω τη ροή του υπόλοιπου δικτύου.

 

Η πρώτη ρύθμιση που μου δίνει είναι να επιλέξω το bandwith της γραμμής μου, έπειτα είναι με την σειρά τα 2 screens κάτω.

 

 

qos1.jpg

qos2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιες πόρτες χρησιμοποιείς για τα πακέτα SIP και RTP στο PBX που έχεις στήσει;

Ας πούμε ότι για SIP είναι η στάνταρτ 5060 UDP και RTP οι 4000-4200 UDP.

Δημιουργείς 2 νέους κανόνες (SIP και RTP) με αυτές τις πόρτες αντίστοιχα, πρωτόκολλο UDP και μέγιστη προτεραιότητα. Στο Transferred βάλε 0-512.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/10/2019 στις 2:03 ΜΜ, poulinos είπε

αλλαξε καναλι στο ασυρματο.παιξε με το Channel width( channel bandwidth) απο 20 σε 40 ή το αναποδο.δες αν οι βυθισεις ειναι κοντα στο ρουτερ ή μακρια.μην το αλλαξεις και μετα φταιει η αποσταση ή η θεση του ρουτερ ή τα εμποδια.

Δεν έχει 20/40 ρύθμιση παιδιά το airport express.

Καλύτερα προτείνετέ μου κάποιο άλλο μηχανάκι όπως ζητάω και στο original post.

Ουσιαστικά ενάμισι δωμάτιο θέλω να καλύψω, απλά θα πρέπει να περνάει μισό τοίχο εκεί που το βάζω.

Και μια ακόμα ερώτηση.

Με περιορίζει κάπου το 10/100Mbps της ethernet port του router που θα αγοράσω;

Είμαι με powerline σύνδεση όπως έγραψα και πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θα ήθελα να αγοράσω ρούτερ για το γραφείο μου. Εχουμε 100 γραμμή στην εταιρία, και θα ήθελα με αυτό το ρουτερ να δημιουργήσω ενα μικρό λαν όμως με διευθύνσεις ip σε διαφορετικό subnet. Αρα θα πρέπει να τρεχει ΝΑΤ, DCHP και να μπορώ να 'διαχωρίσω' τα lan ports μεταξύ τους. Επίσης θα θέλαμε να εχουμε και wifi.

Θα ήθελα να μου προτείνεται μία ακριβή και μία φθηνή λυση.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/11/2019 στις 4:18 ΜΜ, jkoukos είπε

Ποιες πόρτες χρησιμοποιείς για τα πακέτα SIP και RTP στο PBX που έχεις στήσει;

Ας πούμε ότι για SIP είναι η στάνταρτ 5060 UDP και RTP οι 4000-4200 UDP.

Δημιουργείς 2 νέους κανόνες (SIP και RTP) με αυτές τις πόρτες αντίστοιχα, πρωτόκολλο UDP και μέγιστη προτεραιότητα. Στο Transferred βάλε 0-512.

χρησιμοποιώ source ip την διεύθυνση του κέντρου ή παίζει και χωρίς να δηλώσω source ip?

Σε περίπτωση που γίνεται downloading από κάποιο client θα περιοριστεί για να έχει προτεραιώτητα το VoiP?

Επεξ/σία από haris013
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α. Δεν χρειάζεται το source.

β. Αυτή είναι η λειτουργία του QoS. Δίνει μέγιστη προτεραιότητα στα πακέτα που θέλουμε και έχουμε ορίσει, εξασφαλίζοντας ότι αυτά θα τραβούν το μέγιστο bandwidth που τους έχουμε αποδώσει, αδιαφορώντας τι ζητάνε οι άλλες εφαρμογές ή πρωτόκολλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα ένα d-link DAP-1620 το οποίο για ένα δωμάτιο, έστω και αν πρέπει να περνάει μισό τοίχο, είναι πραγματικά τέλειο!

Τριπλάσιο bandwidth από το airport express και όλα πάνε σφαίρα.

Εκτός δωματίου δεν προτείνεται βέβαια, μιας και το δοκίμασα και πέφτει πολύ η απόδοση αλλά εκεί αναλαμβάνει το άλλο router που έχω συνδεδεμένο δίπλα στο speedport entry 2i της tp-link (σχετικά ικανοποιημένος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/11/2019 at 10:26, haris013 said:

λοιπόν, παραθέτω 2 screenshot με τις default ρυθμίσεις που έχει για QoS, θέλω απλά να έχουν προτεραιώτητα τα VoiP πακέτα χωρίς να χαλάσω τη ροή του υπόλοιπου δικτύου.

Η πρώτη ρύθμιση που μου δίνει είναι να επιλέξω το bandwith της γραμμής μου, έπειτα είναι με την σειρά τα 2 screens κάτω.

qos1.jpg

qos2.jpg

rules με τα ports που χρησιμοποιει η καθε εφαρμογη φτιαχνεις στην ουσια.εκτος αν σου εχει αλλου επιλογη να δωσει Πχ full priority Σε οτι ζηταει η χ συσκευη με την ταδε ip ή την ταδε mac address

On 01/11/2019 at 17:07, skiabox said:

Δεν έχει 20/40 ρύθμιση παιδιά το airport express.

Καλύτερα προτείνετέ μου κάποιο άλλο μηχανάκι όπως ζητάω και στο original post.

Ουσιαστικά ενάμισι δωμάτιο θέλω να καλύψω, απλά θα πρέπει να περνάει μισό τοίχο εκεί που το βάζω.

Και μια ακόμα ερώτηση.

Με περιορίζει κάπου το 10/100Mbps της ethernet port του router που θα αγοράσω;

Είμαι με powerline σύνδεση όπως έγραψα και πιο πάνω.

και ubiquiti παιζουν αλλα πηρες ηδη.

On 03/11/2019 at 13:46, codingmetalhead said:

Καλησπέρα θα ήθελα να αγοράσω ρούτερ για το γραφείο μου. Εχουμε 100 γραμμή στην εταιρία, και θα ήθελα με αυτό το ρουτερ να δημιουργήσω ενα μικρό λαν όμως με διευθύνσεις ip σε διαφορετικό subnet. Αρα θα πρέπει να τρεχει ΝΑΤ, DCHP και να μπορώ να 'διαχωρίσω' τα lan ports μεταξύ τους. Επίσης θα θέλαμε να εχουμε και wifi.

Θα ήθελα να μου προτείνεται μία ακριβή και μία φθηνή λυση.

Ευχαριστώ.

κοιτα σε draytek και μετα σε Fritz.

On 03/11/2019 at 19:40, haris013 said:

χρησιμοποιώ source ip την διεύθυνση του κέντρου ή παίζει και χωρίς να δηλώσω source ip?

Σε περίπτωση που γίνεται downloading από κάποιο client θα περιοριστεί για να έχει προτεραιώτητα το VoiP?

θα πρεπει να εξυπηρετησει πρωτα αυτον που εχει την υψηλοτερη προτεραιοτητα και μετα τους υπολοιπους αναλογως με την προτεραιοτητα που εχει ο καθενας.

On 05/11/2019 at 20:11, skiabox said:

Τελικά πήρα ένα d-link DAP-1620 το οποίο για ένα δωμάτιο, έστω και αν πρέπει να περνάει μισό τοίχο, είναι πραγματικά τέλειο!

Τριπλάσιο bandwidth από το airport express και όλα πάνε σφαίρα.

Εκτός δωματίου δεν προτείνεται βέβαια, μιας και το δοκίμασα και πέφτει πολύ η απόδοση αλλά εκεί αναλαμβάνει το άλλο router που έχω συνδεδεμένο δίπλα στο speedport entry 2i της tp-link (σχετικά ικανοποιημένος).

αν περναει τοιχος ειδικα στα 5ghz η αποδοση μειωνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδες!Νομιζω ηρθε η ωρα να αλλαξω το ρουτερ μιας και αυτο της vodafone μου φαινεται σαπακι.Εχω vdsl50  της vodafone και θελω να συνδεσω επανω ασυρματα (wifi) 2 κινητα,2 τηλεορασεις,3 κλιματιστικα και ενα laptop ενω ενσυρματα θα συνδεθει το pc.Επειδη με το υπαρχον ρουτερ εχω προβληματα αποσυνδεσεων και χαμηλων ταχυτητων στο wifi θελω να καλυψω αυτο το προβλημα.To ethernet θεωρω δεν θα εχει θεμα.
Με οριο τιμης τα 80-100 ευρω (βεβαια αν με καλυπτει κατι στα 50 εννοειται θα το προτιμησω) τι εχετε να μου προτεινεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 16/11/2019 at 06:16, dalain said:

Καλημερα παιδες!Νομιζω ηρθε η ωρα να αλλαξω το ρουτερ μιας και αυτο της vodafone μου φαινεται σαπακι.Εχω vdsl50  της vodafone και θελω να συνδεσω επανω ασυρματα (wifi) 2 κινητα,2 τηλεορασεις,3 κλιματιστικα και ενα laptop ενω ενσυρματα θα συνδεθει το pc.Επειδη με το υπαρχον ρουτερ εχω προβληματα αποσυνδεσεων και χαμηλων ταχυτητων στο wifi θελω να καλυψω αυτο το προβλημα.To ethernet θεωρω δεν θα εχει θεμα.
Με οριο τιμης τα 80-100 ευρω (βεβαια αν με καλυπτει κατι στα 50 εννοειται θα το προτιμησω) τι εχετε να μου προτεινεται;

αν εχεις voip το ξεχνας διοτι μονο access point μπορεις να βαλεις.αλλιως πας σε fritz 7530 ή σε tp link vr400.αν το θεμα ειναι μονοσ το wifi δες και το ενδεχομενο να βαλεις ενα Ubiquiti για access point ωστε να κανει αυτο το ασυρματο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά δεν ξέρω αν είναι off topic αλλά έχω μια απορία, εφόσον πλέον οι πάροχοι παίζουν με voip ακόμα και στις επαγγελματικές γραμμές, αν θες να έχεις τηλεφωνικό κέντρο(ψηφιακό προφανώς) τι επιλογές υπάρχουν για να συνδέσεις τις γραμμές στο κέντρο αν δεν δίνουν τα trunk? Μιλάμε για οικονομικές λύσεις, όχι να πάρεις PRI γραμμή πχ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, haris013 said:

ρε παιδιά δεν ξέρω αν είναι off topic αλλά έχω μια απορία, εφόσον πλέον οι πάροχοι παίζουν με voip ακόμα και στις επαγγελματικές γραμμές, αν θες να έχεις τηλεφωνικό κέντρο(ψηφιακό προφανώς) τι επιλογές υπάρχουν για να συνδέσεις τις γραμμές στο κέντρο αν δεν δίνουν τα trunk? Μιλάμε για οικονομικές λύσεις, όχι να πάρεις PRI γραμμή πχ.

οι λυσεις σε voip ειναι.

fxs,bri,pri,sip trunk.

 τα στοιχεια μονο ο οτε τα δινει αλλιως πας σε καποιον αλλο παροχο ή πας σε παροχους που δινουν sip trunk αλλα δεν ειναι οικιακα πακετα οποτε δεν ξερω τι χρεωση εχουν. και μετα εχει να κανει για ποσα τηλεφωνα (εσωτερικα ) μιλαμε και ποσες γραμμες εξωτερικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, poulinos είπε

αν εχεις voip το ξεχνας διοτι μονο access point μπορεις να βαλεις.αλλιως πας σε fritz 7530 ή σε tp link vr400.αν το θεμα ειναι μονοσ το wifi δες και το ενδεχομενο να βαλεις ενα Ubiquiti για access point ωστε να κανει αυτο το ασυρματο.

Νομιζω δεν ειναι voip.To καλωδιο του τηλεφωνου συνδεεται σε ενα vdsl σπλιττερ.Με το ethernet  δεν εχω κανενα προβλημα.Το wifi σαν σημα φτανει στις συσκευες απλα δεν βλεπω τις ταχυτητες που βλεπω με το καλωδιο στο  pc και εχω και αποσυνδεσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, dalain said:

Νομιζω δεν ειναι voip.To καλωδιο του τηλεφωνου συνδεεται σε ενα vdsl σπλιττερ.Με το ethernet  δεν εχω κανενα προβλημα.Το wifi σαν σημα φτανει στις συσκευες απλα δεν βλεπω τις ταχυτητες που βλεπω με το καλωδιο στο  pc και εχω και αποσυνδεσεις.

δες αν εχει τιποτα στις Fxs το router.γιατι στο splitter μπορει να βλεπεις συνδεδεμενα καλωδια  γιατι καποιος εχει κανει επιστροφη απο την Fxs. απλα προσωπικα δεν θα αλλαζα ολο το ρουτερ για αυτο διοτι αν αργοτερα σου δωσουν voip δεν θα παιζει αυτο που εχεις.θα προτιμουσα να παρω ενα access point πχ ubiquiti.

επισης αυτο που εχεις ποιο ειναι?ειναι Dual band ή οχι?

το να εχεις χαμηλες ταχυτητες και αποσυνδεσεις μπορει να οφειλεται.

α.μεγαλη αποσταση ή αρκετα εμποδια ειτε μιλαμε για 2,4 ghz ειτε για 5

β.παρεμβολες στο υπαρχον καναλι.πιο πολυ για τα 2,4 ghz.

γ.τα 2,4 ghz δεν θα σου δωσουν ευκολα την μεγιστη ταχυτητα .ειδικα σε 100αρι πακετο ειναι σχεδον αδυνατο οποτε εκει θες dual band.

αν ειναι θεμα καλυψης οτι εχεις μεγαλο χωρο εκει και να βαλεις αλλο access point δεν θα βοηθησει.εκει θες να μπει και δευτερο access point.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...