Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 minutes ago, ForeignOffice said:

Το θέμα είναι αν αξίζει για σένα η διπλάσια τιμή του. Ubiquity, εαν ναι θα το πάρω.

για μενα αξιζει.αλλα μπορουν και αλλοι να πουν την γνωμη τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

On 16/08/2019 at 16:04, pogchamp said:

Ναι το ξέρω αυτό απλά δίχως PLC δεν ήταν εφικτό θα έπρεπε να τραβήξω τεράστιο ethernet και τρύπες σε τοίχους για να βγει από το δωμάτιο που είναι η κεντρική πρίζα (και ως αποτέλεσμα εκεί είναι και το modem) και θα γινόταν μπάχαλο το μέρος. Ξέθαψα κάτι παλιά που είχα και μέσω PLC το έφερα στο κέντρο του σπιτιού. Ήθελα κατευθηντικό AP για τον λόγο ότι το modem είναι σε unoptimal δωμάτιο και ήλπιζα ότι βάζοντας κάποιο τέρμα κατευθυντικό AP θα το έστρεφα προς τον πάνω όροφο. Ήλπιζα ότι έτσι θα είχα καλύτερη κάλυψη στον πάνω όροφο που με ενδιαφέρει. 

Ναι tp-link είχα αυτά εδώ https://www.skroutz.gr/s/11493158/TP-LINK-TL-PA7020PKIT-v2.html . Τριφασικό έχουμε ναι, απλά επειδή είναι πρίζες του ισογείου παίζουν στην ίδια φάση και μάλιστα είναι και πολύ κοντά μεταξύ τους... Δοκίμασα το app της tplink να δω ποσο ειναι το λινκ, και είναι 430Mbps

Μέχρι στιγμής τρέχει απείρως καλά και όλοι πιάνουν τα μέγιστα της γραμμής 4.2 MB/s, άντε να ανέβασε 3-4ms ping λόγω του PLC.

ναι το καλωδιο πολλες φορες ειναι μανικι να περαστει.και να βαζες κατευθυντικο σκεψου οτι δεν θα κερδιζες τα Max αφου η αλλη πλευρα πχ το λαπτοπ δεν εχει κατευθυντικο. μια χαρα αν εισαι στα 430Mbit.και αφου σου κατσε η ιδια φαση ακομα καλυτερα γιατι εχεις καλυτερη ταχυτητα. 3-4 ms ειναι λογικο να ανεβασει. απο το app της tp link καντα firmware update και επισης καντα Secure γιατι απο Default ειναι με ας πουμε σαν κωδικο Homeplugav που ειναι Default σε ολα. και εχει τυχει να βλεπω και τα powerlines του γειτονα σε διπλα διαμερισμα.οποτε καλο ειναι να κανεις generate Νεο ονομα.

On 16/08/2019 at 16:42, snakegaminggr said:

καλησπερα,

ψαχνω και εγω κατι σε access point /wifi extender επειδη το modem  δεν εχει καλη εμβελεια και δεν καλυπτει  δυο δωματια

σκεφτομουν και εγω το Ubiquiti Ap ac lite  αλλα μηπως ειναι υπερβολη?

τι προτεινεται?

μια χαρα ειναι αν δεν σε πειραζει το κοστος.

On 16/08/2019 at 19:47, MYLOPOTAMOS said:

Καλησπέρα σκέφτομαι να πάρω το Asus DSL-AC87VG ....ακούω γνώμες

και ερώτηση τα μπριζακια του τηλεφώνου πισω είναι μονό για voip η μπορείς να συνδέσεις και το αναλογικό σου τηλέφωνο;;;; 

σεταρεις το voip μεσα στο Interface και βαζεις απλη αναλογικη τηλεφωνικη συσκευη στην fxs.

On 18/08/2019 at 10:44, pogchamp said:

Δίνει πλέον κωδικούς voip η cosmote?

παλια εδιναν.νομιζω ακομα δινουν αλλα λιγο πιο strict.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, kostakiss said:

ετοιμαζω ανακαινιση σε σπιτι.

για τις καλυτερες δυνατες συνθήκες-ταχύτητες, τι προτείνετε να πω στα μαστόρια ??

δομημενη καλωδιωση παντου με cat6 αφου θα τα φτιαξεις ολα.και utp μεχρι κατανεμητη/χωνευτη

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Ψάχνω ένα router να αντικαταστήσω ένα speedport του OTE. Το θέμα είναι πως έχω και voip.

Να πάρω ένα router vdsl της tplink και να κάνω bridge ή να πάω σε fritz με voip ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/08/2019 at 22:36, NickBalis said:

Καλησπέρα!

Ψάχνω ένα router να αντικαταστήσω ένα speedport του OTE. Το θέμα είναι πως έχω και voip.

Να πάρω ένα router vdsl της tplink και να κάνω bridge ή να πάω σε fritz με voip ;

fritz 7530.ειναι και super vectoring και ολα σε ενα.αλλιως μετα η θα πρεπει να παιξεις me pppoe passthrough ή να βαλεις το speedport Πισω απο το tp link για να σηκωνει μονο την τηλεφωνια. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, θα ήθελα μια μικρή βοήθεια. γ

Φίλος ψάχνει να αντικαταστήσει το παλιό ρουτερ του με κάτι καινούργιο. 

Το ρουτερ βρίσκεται σε ισόγειο οικήματος όπου στεγάζει το μαγαζί του. Από εκεί με καλώδιο ανεβάζει το δίκτυο στο 2ο όροφο όπου φτιάχνει το σπίτι του. 

Ζητάμε λοιπόν να προτείνεται κάποιο router μέχρι 80 ευρώ που θα είναι αξιόπιστο με οσο το δυνατόν λιγότερες αποσυνδέσεις. 

Ευχαριστώ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα, μια βοήθεια θα ήθελα αν ξέρει καποιος:

Έχω εδώ και χρόνια ένα technicolour της νόβα, και σκέφτομαι να πάρω το xiaomi Router 3 να το κουμπώσω πάνω του. Ο λόγος είναι για να χρησιμοποιήσω το opendns (αυτό στο μοδεμ ρυθμίζετε σωστα;) και για καλύτερη εμβέλεια σήματος. Τι λέτε αξίζει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 04/09/2019 at 12:24, manwlhs13 said:

Καλημέρα, θα ήθελα μια μικρή βοήθεια. γ

Φίλος ψάχνει να αντικαταστήσει το παλιό ρουτερ του με κάτι καινούργιο. 

Το ρουτερ βρίσκεται σε ισόγειο οικήματος όπου στεγάζει το μαγαζί του. Από εκεί με καλώδιο ανεβάζει το δίκτυο στο 2ο όροφο όπου φτιάχνει το σπίτι του. 

Ζητάμε λοιπόν να προτείνεται κάποιο router μέχρι 80 ευρώ που θα είναι αξιόπιστο με οσο το δυνατόν λιγότερες αποσυνδέσεις. 

Ευχαριστώ. 

σε αυτα τα λεφτα παιζει απο tp link και asus μεχρι fritz(με λιγα παραπανω). το Fritz το καλο ειναι οτι ναι μεν κανει 140 αλλα ειναι super vectoring Μεχρι 300Mbit vdsl οποτε ειναι λιγο futureproof. σε tp link μπορει πχ το vr400 ή το Vr600

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω κι εγώ :

Είμαι στη nova με VDSL 50 και το  ZTE H168N (single band).

Συγχρονίζω στο φουλ , όπως φαίνεται και στη φωτό. Αναρωτιέμαι αν έχει νόημα να αγοράσω router dual band, και αν ναι ποιο μου συστήνετε.

Οι  συσκευές που χρησιμοποιώ wi-fi είναι αρκετά καλές (Samsung tab S4,  Mi Max 3, το laptop δυστυχώς μόνο b\g\n).  Η απόσταση από το router πολύ μικρή , συνήθως 1-2 m. 

Ευχαριστώ, και μόνο που κάνετε τον κόπο να το διαβάσετε.

Υγ. Συχνά αργεί πολύ (κάποια δευτερόλεπτα) να ανοίξει και μία απλή σελίδα στο google search. Αντίθετα βίντεο 4K στο YouTube απρόσκοπτα

 

 

Screenshot_2019-09-13-17-27-26-779_com.android.browser.png

Επεξ/σία από lzrs21lz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/09/2019 at 17:45, lzrs21lz said:

Να ρωτήσω κι εγώ :

Είμαι στη nova με VDSL 50 και το  ZTE H168N (single band).

Συγχρονίζω στο φουλ , όπως φαίνεται και στη φωτό. Αναρωτιέμαι αν έχει νόημα να αγοράσω router dual band, και αν ναι ποιο μου συστήνετε.

Οι  συσκευές που χρησιμοποιώ wi-fi είναι αρκετά καλές (Samsung tab S4,  Mi Max 3, το laptop δυστυχώς μόνο b\g\n).  Η απόσταση από το router πολύ μικρή , συνήθως 1-2 m. 

Ευχαριστώ, και μόνο που κάνετε τον κόπο να το διαβάσετε.

Υγ. Συχνά αργεί πολύ (κάποια δευτερόλεπτα) να ανοίξει και μία απλή σελίδα στο google search. Αντίθετα βίντεο 4K στο YouTube απρόσκοπτα

Screenshot_2019-09-13-17-27-26-779_com.android.browser.png

η μια λυση ειναι να παρεις dual band modem router και να αλλαξεις το Zte 168.αν αργοτερα ομως δωσουν voip τοτε θα αναγκαστεις να χρησιμοποιησεις του παροχου οποτε το δικο σου θα πρεπει να το χρησιμοποιησεις μονο για το Dual band.η δευτερη λυση ειναι απλα να παρεις ενα access point πχ Ubiquiti το οποιο θα ειναι Dual band και θα το βαλεις τωρα πανω στο zte 168 και αργοτερα σε οποιο αλλο σου δωσουν.

στα 2,4 ghz πολλες φορες ουτε τα 50 δεν μπορεις να πιασεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τα έπαιξε το ρουτερ της nova zte h108n...Ειχα την ιδέα να κάνω update το firmware με το αρχείο που κατέβασα από το site της nova και αφού το έκανα και περίμενα την επανεκκίνηση πλέον αναβοσβήνουν συνέχεια όλα τα λαμπάκια. Ούτε reset ούτε τίποτα... 

Οπότε (και επειδή ήθελα από την πρώτη στιγμή να το σπάσω) μπορείτε να με προτείνετε ένα σχετικά απλό που να κάνω τη δουλειά μου εύκολα? Απλό εννοώντας ότι δεν γνωρίζω από σκάλισμα κτλπ, απλά αν θέλετε ας είναι και λίγο πιο ακριβό πχ έως 50-80ε καθώς θα το πάω σε κάνα 3μηνο στο κανονικό σπίτι που κάνω ανακαίνιση. Σας ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, teoqq said:

Μόλις τα έπαιξε το ρουτερ της nova zte h108n...Ειχα την ιδέα να κάνω update το firmware με το αρχείο που κατέβασα από το site της nova και αφού το έκανα και περίμενα την επανεκκίνηση πλέον αναβοσβήνουν συνέχεια όλα τα λαμπάκια. Ούτε reset ούτε τίποτα... 

Οπότε (και επειδή ήθελα από την πρώτη στιγμή να το σπάσω) μπορείτε να με προτείνετε ένα σχετικά απλό που να κάνω τη δουλειά μου εύκολα? Απλό εννοώντας ότι δεν γνωρίζω από σκάλισμα κτλπ, απλά αν θέλετε ας είναι και λίγο πιο ακριβό πχ έως 50-80ε καθώς θα το πάω σε κάνα 3μηνο στο κανονικό σπίτι που κάνω ανακαίνιση. Σας ευχαριστώ 

o @M@dB0x μπορει να εχει καμια ιδεα για να το φτιαξεις με κανα tftp. 😛ειναι κριμα να παει ανακυκλωση . 😛

με αυτα τα λεφτα μπορεις να πας σε tp link vr400 για παραδειγμα που ειναι και vdsl εκτος αν σκοπευεις να βαλεις vdsl  συντομα που εκει μπορει να σου δωσουν εξοπλισμο ειδικα αν σε γυρισουν σε  voip.παιζουν και fritz αλλα ανεβαινεις σε τιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, poulinos είπε

o @M@dB0x μπορει να εχει καμια ιδεα για να το φτιαξεις με κανα tftp. 😛ειναι κριμα να παει ανακυκλωση . 😛

με αυτα τα λεφτα μπορεις να πας σε tp link vr400 για παραδειγμα που ειναι και vdsl εκτος αν σκοπευεις να βαλεις vdsl  συντομα που εκει μπορει να σου δωσουν εξοπλισμο ειδικα αν σε γυρισουν σε  voip.παιζουν και fritz αλλα ανεβαινεις σε τιμη

100% θα βάλω vdsl. 

Οπότε να μην πάω στο vr400? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, poulinos said:

o @M@dB0x μπορει να εχει καμια ιδεα για να το φτιαξεις με κανα tftp. 😛ειναι κριμα να παει ανακυκλωση . 😛

με αυτα τα λεφτα μπορεις να πας σε tp link vr400 για παραδειγμα που ειναι και vdsl εκτος αν σκοπευεις να βαλεις vdsl  συντομα που εκει μπορει να σου δωσουν εξοπλισμο ειδικα αν σε γυρισουν σε  voip.παιζουν και fritz αλλα ανεβαινεις σε τιμη

Καλημερα,

Και απο που συμπεραινεις οτι ο madbox μπορει να εχει καποια ιδεα απο tftp?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...