Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτοχος ενός ASUS DSL-N17u και πολύ ικανοποιημένος. Ο αδερφός μου θέλει να πάρει καινούργιο μόντεμ ρούτερ και να αντικαταστήσει αυτό που δίνει η wind, ένα TP-LINK TD-W8960N. Η χρήση που κάνει είναι απλή και downloading, όχι τόσο παιχνίδια. Και κυρίως θέλει καλή κάλυψη στο wifi γιατί δεν μπορεί να περάσει καλώδιο από εκεί που είναι το modem.

Επειδή έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος από την asus και γνωρίζω κάπως τις ρυθμίσεις του μενού της (και τη δυνατότητα με το snr) πρότεινα και σε αυτόν asus. Έτσι έχω καταλήξει στα εξής.

DSL-AC52U περίπου στα 75€

DSL-AC55U περίπου στα 100€

DSL-AC56U περίπου στα 100-120€

το DSL-AC68U το το απέρριψα γιατί πολλά τα λεφτά χωρίς κάποιο όφελος. λόγω τιμής θα έλεγα ότι συμφέρει το AC52U και δεν αξίζει να δώσει κάτι παραπάνω για τα άλλα καθώς δε θα δει διαφορά νομίζω...

Τι με συμβουλεύετε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ρε παληκαρια  μηπος χερετε να μυ πειτε τι πεζι  εχο 50 αρα γραμι vodafone h500 nomizo ine to router wired παντα  σε σταtheρο τιλεφονο    πιανο          47.89 mbps  με φαστ path εχο αλλα και χορισ εχο  60 ms  κανονικα tha  επρεπε πολι λιγοτερο... δε  χερο ποσ να το φτιαχο...

Μόλις τώρα, crost5555 είπε

ρε παληκαρια  μηπος χερετε να μυ πειτε τι πεζι  εχο 50 αρα γραμι vodafone h500 nomizo ine to router wired παντα  σε σταtheρο τιλεφονο    πιανο          47.89 mbps  με φαστ path εχο αλλα και χορισ εχο  60 ms  κανονικα tha  επρεπε πολι λιγοτερο... δε  χερο ποσ να το φτιαχο...

60 μσ ιχα με τισ 24 αρα adsl τορα με  vdsl  δε τha επρεπε να εχο λιγοτερο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/8/2019 στις 11:56 ΜΜ, ppetr είπε

τα μπριζακια του τηλεφώνου πισω είναι μονό για voip ΚΑΙ μπορείς να συνδέσεις και το αναλογικό σου τηλέφωνο

δηλαδή αντί να βάλω σπλιτερακι να κουμπώσω το τηλεφωνώ από την θύρα θα δούλευε;;; αυτό εννοούσα...

Επεξ/σία από MYLOPOTAMOS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω access point να δίνει WiFi σε όλο το σπίτι το οποίο είναι παλιάς κατασκευής με χοντρούς πλίνθινους τοίχους. Το μαμά της κοσμοτε ζοριζεται αλλά καταφέρνει να δώσει σήμα, το θέμα μου είναι να έχω καλύτερο σήμα διχως συχνα disconnections. Το budget είναι 40€ @poulinos τα φώτα σου σε ικετεύω

Επεξ/σία από ForeignOffice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω ειμαι μια απο τα ιδια , εχω το speedport plus και εχει θεμα με battery drain σε συσυκευες android οποτε ψαχνω για καποιο access point , βρηκα αυτο   αλλα ειμα ανοικτος σε προτασεις , ευχαριστω πολυ παιδια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/08/2019 at 01:19, ForeignOffice said:

Ψάχνω access point να δίνει WiFi σε όλο το σπίτι το οποίο είναι παλιάς κατασκευής με χοντρούς πλίνθινους τοίχους. Το μαμά της κοσμοτε ζοριζεται αλλά καταφέρνει να δώσει σήμα, το θέμα μου είναι να έχω καλύτερο σήμα διχως συχνα disconnections. Το budget είναι 40€ @poulinos τα φώτα σου σε ικετεύω

δεν μπορεις να καλυψεις ενα τετοιο σπιτι με ενα τοιχο.το να παρεις καλυτερο access point πχ ubiquiti δεν σημαινει οτι αυξανει την εμβελεια του εφοσον τα ποσα mw βγαζει ειναι standard και υπαρχει νομιμο οριο για καθε χωρα.πχ στην ελλαδα ειναι 100mw στα 2,4 ghz.τα 5ghz εχουν πολυ παραπανω mw αλλα δεν μπορουν να διαπερασουν ευκολα εμποδια.οποτε στην δικια σου περιπτωση πρεπει να βαλεις παραπανω απο ενα access point.ενα καλυτερο access point απλα θα σου προσφερει πιο σταθερη αποδοση και ενδεχομενως ανα λογως το μοντελο θα αντεξει περισσοτερους clients.ακομα και να το εβαζες παραπανω απο 100mw θα ειχες μεν πιο δυνατο σημα αλλα επειδη το wifi ειναι αμφιδρομο μετα θα ειχες θεμα με την συσκευη σου.πχ το access point θα εφτανε πιο μακρυα λογω παραπανω mw αλλα το κινητο σου που θα ειναι 100mw δεν θα εφτανε πισω.το ειπα με οσο πιο απλα λογια γινεται. οποτε θα προτεινα περισσοτερα απο ενα access point και σιγουρα κατι καλυτερο απο το μαμα της cosmote.

2 hours ago, Justhavocman said:

Και εγω ειμαι μια απο τα ιδια , εχω το speedport plus και εχει θεμα με battery drain σε συσυκευες android οποτε ψαχνω για καποιο access point , βρηκα αυτο   αλλα ειμα ανοικτος σε προτασεις , ευχαριστω πολυ παιδια :)

δεν θα επαιρνα tenda.θα προτιμουσα Ubiquiti.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, poulinos είπε

δεν μπορεις να καλυψεις ενα τετοιο σπιτι με ενα τοιχο.το να παρεις καλυτερο access point πχ ubiquiti δεν σημαινει οτι αυξανει την εμβελεια του εφοσον τα ποσα mw βγαζει ειναι standard και υπαρχει νομιμο οριο για καθε χωρα.πχ στην ελλαδα ειναι 100mw στα 2,4 ghz.τα 5ghz εχουν πολυ παραπανω mw αλλα δεν μπορουν να διαπερασουν ευκολα εμποδια.οποτε στην δικια σου περιπτωση πρεπει να βαλεις παραπανω απο ενα access point.ενα καλυτερο access point απλα θα σου προσφερει πιο σταθερη αποδοση και ενδεχομενως ανα λογως το μοντελο θα αντεξει περισσοτερους clients.ακομα και να το εβαζες παραπανω απο 100mw θα ειχες μεν πιο δυνατο σημα αλλα επειδη το wifi ειναι αμφιδρομο μετα θα ειχες θεμα με την συσκευη σου.πχ το access point θα εφτανε πιο μακρυα λογω παραπανω mw αλλα το κινητο σου που θα ειναι 100mw δεν θα εφτανε πισω.το ειπα με οσο πιο απλα λογια γινεται. οποτε θα προτεινα περισσοτερα απο ενα access point και σιγουρα κατι καλυτερο απο το μαμα της cosmote.

δεν θα επαιρνα tenda.θα προτιμουσα Ubiquiti.

Καποιο συγκεκριμένο Ubiquity;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, ForeignOffice said:

Καποιο συγκεκριμένο Ubiquity;

Ubiquiti AP AC Lite

23 minutes ago, Justhavocman said:

Εχω αρκετα tight budget , τυπου το πολυ μεχρι 35 €.

κανα tp link σε αυτα τα χρηματα.κατι αλλο δεν θα βρεις εκτος αν ξερεις να σεταρεις Mikrotik.ubiquiti ενα μονο υπαρχει σε αυτα τα λεφτα που δεν ξερω τι ρολο βαραει. 

εκτος αν εχεις κανα παλιο adsl modem router που μπορεις να το κανεις access point.απλα δεν θα εχεις 5ghz.οπως και τα φτηνα access points δεν εχουν 5ghz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, poulinos είπε

κανα tp link σε αυτα τα χρηματα.κατι αλλο δεν θα βρεις.

ΟΚ , ευχαριστω πολυ , απο απορεια και μονο , τα Tenda δεν ειναι καλα? Γιατι εχει αρκετα καλες κριτικες ακομα και σε amazon και στα λεφτα του dual band δεν βλεπω κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Justhavocman said:

ΟΚ , ευχαριστω πολυ , απο απορεια και μονο , τα Tenda δεν ειναι καλα? Γιατι εχει αρκετα καλες κριτικες ακομα και σε amazon και στα λεφτα του dual band δεν βλεπω κατι.

και τα tenda και τα tp link τα θεωρω value for money.πολλοι αγοραζουν και xiaomi που ειναι πολυ φτηνα.δεν εχω προσωπικη εμπειρια απο τα xiaomi αλλα γενικα ακους διαφορα και καλα και ασχημα.για τις τιμες τους και αυτα ειναι ασυναγωνιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, poulinos είπε

και τα tenda και τα tp link τα θεωρω value for money.πολλοι αγοραζουν και xiaomi που ειναι πολυ φτηνα.δεν εχω προσωπικη εμπειρια απο τα xiaomi αλλα γενικα ακους διαφορα και καλα και ασχημα.για τις τιμες τους και αυτα ειναι ασυναγωνιστα.

Δηλαδή παίρνουμε tenda 6;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, poulinos είπε

σαν χαρακτηριστικα ειναι μια χαρα.αυτο μονο μπορω να πω.απο εκει και περα U choose.

Το θέμα είναι αν αξίζει για σένα η διπλάσια τιμή του. Ubiquity, εαν ναι θα το πάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...