Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 hours ago, pogchamp said:

Απλά μιλούσα για κατευθυντικές κεραίες και δεν το είχα δώσει στον πουλινό να το καταλάβει... Και για στοιχειοκεραίες πολλών στοιχείων ώστε να μπορείς να κάνεις beamforming της προκοπής...

θεωρησα οτι μιλαμε παλι για τον ιδιο τυπο κεραιας.οτι δηλαδη βγαζεις Omni βαζεις Omni.αλλο τοσο σε access points που εχουν εσωτερικες κεραιες οποτε και η αλλαγη ειναι δυσκολη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, poulinos είπε

θεωρησα οτι μιλαμε παλι για τον ιδιο τυπο κεραιας.οτι δηλαδη βγαζεις Omni βαζεις Omni.αλλο τοσο σε access points που εχουν εσωτερικες κεραιες οποτε και η αλλαγη ειναι δυσκολη

Ναι δεν πειράζει, μπορεί εγώ να το εξέφρασα λάθος και να σε μπέρδεψα...

Ρε συ... σήμερα μου ήρθε η asus pce-ac68, και είναι τέρμα χάλια... Έχω τις κεραίες με την προέκταση που δίνει και τα πράγματα είναι απαίσια.. Με ένα  tp-link USB type του 20αρικου έπιανα στο ίδιο σημείο 4/5 μπάρες και 270Mbps link... Τώρα με αυτήν 1/5 108 Mbps, στα speedtest είναι άθλια, ενώ με το τπ-λινκ του 20αρικου έπιανα σχεδον το μαξ... Την πήρα υποτίθεται για καλύτερη και να δώσω την tp-link σε άλλο PC... Δεν μπορώ να καταλάβω τι πάει τόσο λάθος... Με το tp-link είχα RSSI -60 περίπου, και με αυτήν -80 dBm... Windows 10 1903 btw έχω σε x370 taichi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, pogchamp said:

Ναι δεν πειράζει, μπορεί εγώ να το εξέφρασα λάθος και να σε μπέρδεψα...

Ρε συ... σήμερα μου ήρθε η asus pce-ac68, και είναι τέρμα χάλια... Έχω τις κεραίες με την προέκταση που δίνει και τα πράγματα είναι απαίσια.. Με ένα  tp-link USB type του 20αρικου έπιανα στο ίδιο σημείο 4/5 μπάρες και 270Mbps link... Τώρα με αυτήν 1/5 108 Mbps, στα speedtest είναι άθλια, ενώ με το τπ-λινκ του 20αρικου έπιανα σχεδον το μαξ... Την πήρα υποτίθεται για καλύτερη και να δώσω την tp-link σε άλλο PC... Δεν μπορώ να καταλάβω τι πάει τόσο λάθος... Με το tp-link είχα RSSI -60 περίπου, και με αυτήν -80 dBm... Windows 10 1903 btw έχω σε x370 taichi.

δοκιμασε με αλλους drivers τυπικα και δες με τις ρυθμισεις σε channel width κτλ μηπως παιξει πιο σταθερα. επισης δοκιμασε και αλλη θεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, poulinos είπε

δοκιμασε με αλλους drivers τυπικα και δες με τις ρυθμισεις σε channel width κτλ μηπως παιξει πιο σταθερα. επισης δοκιμασε και αλλη θεση.

Τα δοκίμασα όλα αυτά... Τι να πω... Υπάρχει έστω και μία πιθανότητα να έχει καλύτερη λήψη πρακτικά ένα tp-link των 20€? Μου φαίνεται γελοίο...  

Ελαττωματικό παίζει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, pogchamp said:

Τα δοκίμασα όλα αυτά... Τι να πω... Υπάρχει έστω και μία πιθανότητα να έχει καλύτερη λήψη πρακτικά ένα tp-link των 20€? Μου φαίνεται γελοίο...  

Ελαττωματικό παίζει? 

ναι θα μπορουσε να πιανει καλυτερα καποιο και ας ειναι usb.εχει.να κανει και με chipset.

δες στην πραξη ποσο καλα παιζει ασχετα με τα νουμερα που βλεπεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, pogchamp είπε

Έγινε ότι πεις, έχω μπερδέψει τα πάντα δεν ξέρω που πάνε τα 4.

Κουράζεις... Δεν θα απαντήσω περεταίρω. Βαριέμαι να κάνω διαγωνισμούς γνώσεων σε φόρουμ.

Δεν κάνω επίδειξη γνώσεων αλλά αναφέρω τον προφανή λάθος συλλογισμό.

Γράφεις επί λέξει " Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα νομοθεσίας εδώ. Μεγαλύτερο gain δεν σημαίνει μεγαλύτερη ισχύς εκπομπής. Σημαίνει πιο κατευθυντική ακτινοβολία και σε σχέση με μία ισοτροπική πηγή".  Αν αυτό είναι αληθές, εγώ θα σκίσω τα πτυχία μου και οι κανονισμοί πρέπει να ακυρωθούν. Το κέρδος της κεραίας και κατ' επέκταση (ένεκα αυτής) η αυξομείωση της συνολικής ισχύος του σήματος, δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το είδος της κεραίας.

Αν άλλο εννοείς, δεν φταίω εγώ που δεν μπορείς να καταγράψεις με ακρίβεια τις σκέψεις σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, jkoukos είπε

Γράφεις επί λέξει " Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα νομοθεσίας εδώ. Μεγαλύτερο gain δεν σημαίνει μεγαλύτερη ισχύς εκπομπής. Σημαίνει πιο κατευθυντική ακτινοβολία και σε σχέση με μία ισοτροπική πηγή".

Όντως δεν το έγραψα καλά τώρα που το βλέπω. Γράφω λίγο βιαστικά όταν ποστάρω από το κινητό. Εννοώ ότι δεν έχει μεγαλύτερη ισχύ εκπομπής αφού υπάρχει το όριο των 20 dBm. Και να βάλεις router με μεγαλύτερο gain δεν θα φύγεις θες δεν θες από τα όρια.  Απλά ήθελα να πω ότι ήθελα ένα high gain router directional προς μία κατεύθυνση που σκοπεύω να καλύψω. Τον πάνω όροφο. Και το AP είναι στην άκρη του σπιτιού. Οπότε δεν μου έκανε πολύ ένα omnidirectional.

Τσπ βρήκα την τέλεια λύση με βάση τους περιορισμούς του σπιτιού... Έβγαλα με powerline το ubiquiti ακριβώς στο κέντρο του σπιτιού.  Παίζει αψεγάδιαστα και όλοι έχουμε μαξ αυτοί την στιγμή. 

 

4 ώρες πριν, poulinos είπε

ναι θα μπορουσε να πιανει καλυτερα καποιο και ας ειναι usb.εχει.να κανει και με chipset.

δες στην πραξη ποσο καλα παιζει ασχετα με τα νουμερα που βλεπεις

Δεν είναι τόσο το USB που με ξίνισε όσο η διαφορά στην τιμή :D

Τσπ το έλυσα, έβγαλα με powerline το ubiquiti ακριβώς στο κέντρο του σπιτιού τώρα και το asus κούμπωσε 400 Mbps 5/5 strength. Απλά δεν θα χωνέψω ότι το 20€ tp-link είχε 4 γραμμες vs 1 to asus. Και στα speedtest και σε ping κλάσεις καλύτερο το tp-link... Όταν λες παίζει το chipset ρόλο? 

Πάντως με το PLC είμαι τυχερός, έχουμε πολύ καλή καλωδίωση παίζει άψογα και πιάνω και τα 36 Mbps μετά από το ubiquiti παρόλο που υπάρχουν 2 hops.

Επεξ/σία από pogchamp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/08/2019 at 20:35, pogchamp said:

Όντως δεν το έγραψα καλά τώρα που το βλέπω. Γράφω λίγο βιαστικά όταν ποστάρω από το κινητό. Εννοώ ότι δεν έχει μεγαλύτερη ισχύ εκπομπής αφού υπάρχει το όριο των 20 dBm. Και να βάλεις router με μεγαλύτερο gain δεν θα φύγεις θες δεν θες από τα όρια.  Απλά ήθελα να πω ότι ήθελα ένα high gain router directional προς μία κατεύθυνση που σκοπεύω να καλύψω. Τον πάνω όροφο. Και το AP είναι στην άκρη του σπιτιού. Οπότε δεν μου έκανε πολύ ένα omnidirectional.

Τσπ βρήκα την τέλεια λύση με βάση τους περιορισμούς του σπιτιού... Έβγαλα με powerline το ubiquiti ακριβώς στο κέντρο του σπιτιού.  Παίζει αψεγάδιαστα και όλοι έχουμε μαξ αυτοί την στιγμή. 

Δεν είναι τόσο το USB που με ξίνισε όσο η διαφορά στην τιμή :D

Τσπ το έλυσα, έβγαλα με powerline το ubiquiti ακριβώς στο κέντρο του σπιτιού τώρα και το asus κούμπωσε 400 Mbps 5/5 strength. Απλά δεν θα χωνέψω ότι το 20€ tp-link είχε 4 γραμμες vs 1 to asus. Και στα speedtest και σε ping κλάσεις καλύτερο το tp-link... Όταν λες παίζει το chipset ρόλο? 

Πάντως με το PLC είμαι τυχερός, έχουμε πολύ καλή καλωδίωση παίζει άψογα και πιάνω και τα 36 Mbps μετά από το ubiquiti παρόλο που υπάρχουν 2 hops.

γενικοτερα το ξερεις και εσυ οτι προσπαθουμε οταν εχουμε ενα χ χωρο να καλυψουμε και εχουμε access points που δεν ειναι κατευθυντικα τοτε να μπαινουν στην μεση του χωρου ωστε να εχεις οσο γινεται την καλυτερη καλυψη.και αν γινεται ψηλα και μακρια απο γωνιες τοιχων και εμποδια. εσυ θες κατευθυντικη κεραια ή μαλλον ηθελες .

μπορει να εχεις πχ μια κεραια κατευθυντικη 3 dbi και μια Omni 3 dbi. και οι δυο ειναι το ιδιο απλα η μια ριχνει παντου σημα η αλλη κατευθυντικα.σε αυτην την περιπτωση οσα mw εχεις ορισει στο access point με την Omni τα ιδια θα ορισεις και με την κατευθυντικη ωστε να μην ξεπερασεις τα 100mw(20dbm).. αν ομως η κατευθυντικη ειναι πχ 5dbi θα  πρεπει να ριξεις τα mw στο access point.

η asus ναι ειναι αλλη κατηγορια οποτε και για αυτο ειναι πιο ακριβη συν οτι οι Pci express ειναι πιο ακριβες.αλλο τοσο η συγκεκριμενη που εχει και εξωτερικα κεραιακια και ειναι και 802.11ac. αν ψαξεις να βρεις tp link στα ιδια mbit σε 802.11ac παλι δεν θα ειναι φτηνη. απο εκει και περα η καθε κεραια μπορει να εχει διαφορετικο Chipset οποτε και διαφορετικα χαρακτηριστικα σε ευαισθησια κτλ.καπου το εγραψε και πιο πανω ο jkoukos αν θυμαμαι καλα.οτι ολα ειναι πχ 100mw και οτι ολα ειναι με μια Omni για παραδειγμα των 2dbi δεν σημαινει οτι θα παιζουν το ιδιο.

plc αν ειναι tp link περνα το tpplc και καντα secure γιατι απο default εχουν ενα default Κλειδι και μια στο εκατομμυριο μπορει να σου κανει θεματα.και βεβαια Firmware update.αν εχεις τριφασικο ρευμα μπορεις να δεις αν μπορουν να μπουν στην ιδια φαση για να εχεις τα μεγιστα.η καθε εταιρεια σου δινει προγραμμα αλλα και μεσα απο το Web interface για να βλεπεις ποιοτητα link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, poulinos είπε

γενικοτερα το ξερεις και εσυ οτι προσπαθουμε οταν εχουμε ενα χ χωρο να καλυψουμε και εχουμε access points που δεν ειναι κατευθυντικα τοτε να μπαινουν στην μεση του χωρου ωστε να εχεις οσο γινεται την καλυτερη καλυψη.και αν γινεται ψηλα και μακρια απο γωνιες τοιχων και εμποδια. εσυ θες κατευθυντικη κεραια ή μαλλον ηθελες .

Ναι το ξέρω αυτό απλά δίχως PLC δεν ήταν εφικτό θα έπρεπε να τραβήξω τεράστιο ethernet και τρύπες σε τοίχους για να βγει από το δωμάτιο που είναι η κεντρική πρίζα (και ως αποτέλεσμα εκεί είναι και το modem) και θα γινόταν μπάχαλο το μέρος. Ξέθαψα κάτι παλιά που είχα και μέσω PLC το έφερα στο κέντρο του σπιτιού. Ήθελα κατευθηντικό AP για τον λόγο ότι το modem είναι σε unoptimal δωμάτιο και ήλπιζα ότι βάζοντας κάποιο τέρμα κατευθυντικό AP θα το έστρεφα προς τον πάνω όροφο. Ήλπιζα ότι έτσι θα είχα καλύτερη κάλυψη στον πάνω όροφο που με ενδιαφέρει. 

6 ώρες πριν, poulinos είπε

plc αν ειναι tp link περνα το tpplc και καντα secure γιατι απο default εχουν ενα default Κλειδι και μια στο εκατομμυριο μπορει να σου κανει θεματα.και βεβαια Firmware update.αν εχεις τριφασικο ρευμα μπορεις να δεις αν μπορουν να μπουν στην ιδια φαση για να εχεις τα μεγιστα.η καθε εταιρεια σου δινει προγραμμα αλλα και μεσα απο το Web interface για να βλεπεις ποιοτητα link

Ναι tp-link είχα αυτά εδώ https://www.skroutz.gr/s/11493158/TP-LINK-TL-PA7020PKIT-v2.html . Τριφασικό έχουμε ναι, απλά επειδή είναι πρίζες του ισογείου παίζουν στην ίδια φάση και μάλιστα είναι και πολύ κοντά μεταξύ τους... Δοκίμασα το app της tplink να δω ποσο ειναι το λινκ, και είναι 430Mbps

Μέχρι στιγμής τρέχει απείρως καλά και όλοι πιάνουν τα μέγιστα της γραμμής 4.2 MB/s, άντε να ανέβασε 3-4ms ping λόγω του PLC.

Επεξ/σία από pogchamp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα,

ψαχνω και εγω κατι σε access point /wifi extender επειδη το modem  δεν εχει καλη εμβελεια και δεν καλυπτει  δυο δωματια

σκεφτομουν και εγω το Ubiquiti Ap ac lite  αλλα μηπως ειναι υπερβολη?

τι προτεινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σκέφτομαι να πάρω το Asus DSL-AC87VG ....ακούω γνώμες

και ερώτηση τα μπριζακια του τηλεφώνου πισω είναι μονό για voip η μπορείς να συνδέσεις και το αναλογικό σου τηλέφωνο;;;; 

Επεξ/σία από MYLOPOTAMOS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ppetr είπε

τα μπριζακια του τηλεφώνου πισω είναι μονό για voip ΚΑΙ μπορείς να συνδέσεις και το αναλογικό σου τηλέφωνο

Δίνει πλέον κωδικούς voip η cosmote?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...