Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 22/07/2019 at 21:44, jkoukos said:

Και στα σταθερά δίκτυα υπήρξε θέμα τα πρώτα 15-20 λεπτά. Κλήσεις εντός του ίδιου κέντρου ως επί τω πλείστον δεν είχαν θέμα, αλλά προς άλλο κέντρο και ειδικά της Αττικής ήταν λαχείο αν έβγαζες κλήση. Άσε τις κλήσεις σε δίκτυα άλλων παρόχων.

10 κλησεις αν εισαι καλα και αφου τελειωνε το οτι ειμαι καλα  αλλη μιση ωρα να πουμε τα νεα μας αφου σε πηρα τηλεφωνο.τι μαγειρεψες?ποτε θα παμε για καφε.και αλλες 10 κλησεις πω ρε μλκ τι σεισμος ηταν αυτος .κουνηθηκαμε για τα καλα και η συζητηση συνεχιζεται για ασχετα πραγματα. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 hours ago, pogchamp said:

Δεν με βολεύουν αυτά που θέλουν βίδωμα σε ταβάνι ή τοίχο. Χρειάζομαι κάτι που θα έμπαινε σε ράφι. Αλλά μπορεί να το βάλει υποθέτω κανείς και πάνω σε ράφι, δεν είναι υποχρεωτικό να πάει ταβάνι.

Δλδ πχ αυτό https://www.skroutz.gr/s/7970030/Ubiquiti-AP-AC-Lite.html

θα έχει καλύτερη κάλυψη από αυτό https://www.skroutz.gr/s/17743144/TP-LINK-Archer-C6-v2.html

αν τοποθετηθούν πάνω σε ένα ράφι?

Για να δώσω λίγο καλύτερη εντύπωση του χώρου, το σπίτι είναι 2-όροφο ψηλοτάβανο. Το router πρέπει να μείνει στην κεντρική πρίζα που είναι σε δωμάτιο του ισογείου οπότε και εκεί θα μπει to AP. Η κάλυψη με ενδιαφέρει να είναι κατά κύριο λόγο καλή στον 1ο όροφο και όχι τόσο στο ισόγειο που θα μπει και το ΑP. Δεν υπάρχει δομημένη καλωδίωση, δλδ για να έβγαζα στον 1ο όροφο με rj45 το AP. 

PS. Έψαξα λίγο τεχνικές λεπτομέρειες για το uni AP AC lite, και έχει 2 κεραίες των 3 dBi. Αυτές στο άλλο το tp-link νομίζω είναι 5 dBi. Γιατί προτιμάμε το Ubi?

οτι μπαινει τοιχο δεν σημαινει οτι πρεπει να το βαλεις.οπως θες το βαζεις με σκοπο να εκπεμπει προς τα εκει που θες.τα Ubiquiti ειναι μια σοβαρη εταιρεια με πολυ καλα προιοντα.η tp link ειναι μια εταιρεια με value for money Προιοντα και τιποτα παραπανω τιποτα λιγοτερο.κοινως ειναι μια καλη κινεζικη.οποτε δεν εχουν καν σχεση μεταξυ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γνωστός μου έχει κατάστημα στο οποίο ΔΕΝ έχει σταθερή γραμμή τηλεφώνου και ΔΕΝ σκοπεύει να βάλει, γιατί καλύπτεται απόλυτα από το κινητό του από θέμα κλήσεων. Παρόλα αυτά μαζί με το κινητό του, του έχουν δώσει και μια 2η κάρτα SIM (μόνο τη sim, χωρίς κάποιο πρόσθετο εξοπλισμό), για να μοιράζεται τα δεδομένα της σύνδεσης που έχει κάνει με τον πάροχο κινητής. Έχετε να προτείνετε κανένα 3G router για να τοποθετήσουμε την κάρτα SIM; θα θέλαμε να έχει και θύρες ethernet και wifi, αλλά θα το χρησιμοποιεί κυρίως για το POS που έχει ethernet οπότε δεν θέλει κάτι εξειδικευμένο (ο βλάκας δεν σκέφτηκε να ζητήσει 3g POS, και του έδωσαν το κλασσικό που θέλει γραμμή τηλεφώνου ή ίντερνετ για να δουλέψει).

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, gokuthelegend said:

Γνωστός μου έχει κατάστημα στο οποίο ΔΕΝ έχει σταθερή γραμμή τηλεφώνου και ΔΕΝ σκοπεύει να βάλει, γιατί καλύπτεται απόλυτα από το κινητό του από θέμα κλήσεων. Παρόλα αυτά μαζί με το κινητό του, του έχουν δώσει και μια 2η κάρτα SIM (μόνο τη sim, χωρίς κάποιο πρόσθετο εξοπλισμό), για να μοιράζεται τα δεδομένα της σύνδεσης που έχει κάνει με τον πάροχο κινητής. Έχετε να προτείνετε κανένα 3G router για να τοποθετήσουμε την κάρτα SIM; θα θέλαμε να έχει και θύρες ethernet και wifi, αλλά θα το χρησιμοποιεί κυρίως για το POS που έχει ethernet οπότε δεν θέλει κάτι εξειδικευμένο (ο βλάκας δεν σκέφτηκε να ζητήσει 3g POS, και του έδωσαν το κλασσικό που θέλει γραμμή τηλεφώνου ή ίντερνετ για να δουλέψει).

φτηνη σχετικα λυση  tp link mr200. πιο καλη λυση της  fritz το 6820. βεβαια μπορει να βρει και πιο φτηνα μεχρι και pocket wifi αν παιζει wifi  το pos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χμ, βασικά δεν το διευκρίνισα, αλλά 100 και 140 ευρώ αντίστοιχα είναι κάπως πολλά. Δεν παίζει τίποτα στην κατηγορία 20-40-50 ευρώ; Αλλά για να λες φθηνή λύση το mr200 που παίζει στα 100 ευρώ, μάλλον χλωμό το βλέπω για κάτι με λιγότερα χρήματα.

Επεξ/σία από gokuthelegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα! με ενδιαφέρει ρουτερ με αποσπόμενες κεραίες για να κουμπώσω πανω του και μια εξωτερική γκριντ που έχω! γνωρίζετε να προτείνετε κάποιο? ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους βλεπω παρα πολυ καλες κριτικες γιαυτο το ρουτερ ειμαι με wind συνδεση πιανω 10 οριακα με fast path....Αξιζει να το παρω αυτη τι στιγμη εχω αυτο ευχαριστω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/07/2019 at 00:12, freeddommm said:

Καλησπερα σε ολους βλεπω παρα πολυ καλες κριτικες γιαυτο το ρουτερ ειμαι με wind συνδεση πιανω 10 οριακα με fast path....Αξιζει να το παρω αυτη τι στιγμη εχω αυτο ευχαριστω....

μπορει να μην κερδισεις και τιποτα αν θες να το παρεις για θεμα sync

On 24/07/2019 at 23:27, gokuthelegend said:

Χμ, βασικά δεν το διευκρίνισα, αλλά 100 και 140 ευρώ αντίστοιχα είναι κάπως πολλά. Δεν παίζει τίποτα στην κατηγορία 20-40-50 ευρώ; Αλλά για να λες φθηνή λύση το mr200 που παίζει στα 100 ευρώ, μάλλον χλωμό το βλέπω για κάτι με λιγότερα χρήματα.

υπαρχουν και φτηνοτερα αλλα καλο ειναι να παρει κατι που θα δεχεται απευθειας sim και οχι να χρειαζεται να βαλεις Usb stick πανω που ειναι εξτρα κοστος για το Stick συν οτι αν θα το αναγνωρισει κτλ.επισης καλο ειναι να μην παρει τιποτα κινεζικο αλλα εστω ενα tp link που ειναι Value for money αφου τα αλλα ειναι πιο ακριβα. για να εχει και μια χ υποστηριξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/7/2019 στις 9:56 ΠΜ, poulinos είπε

οτι μπαινει τοιχο δεν σημαινει οτι πρεπει να το βαλεις.οπως θες το βαζεις με σκοπο να εκπεμπει προς τα εκει που θες.τα Ubiquiti ειναι μια σοβαρη εταιρεια με πολυ καλα προιοντα.η tp link ειναι μια εταιρεια με value for money Προιοντα και τιποτα παραπανω τιποτα λιγοτερο.κοινως ειναι μια καλη κινεζικη.οποτε δεν εχουν καν σχεση μεταξυ τους.

Να σε ρωτησω ξανά... Βάζοντας ένα ubiquiti να παίξει μπροστά από το speedport plus, πρέπει να κάνω και καμία ρύθμιση στο speedport plus πέραν του να απενεργοποιήσω το δικό του wifi και να τα ενώσω με μία ethernet?

Και μία ακόμα ερώτηση... Επειδή έχω διαβάσει τα χειρότερα για το speedport plus στο adslgr πρέπει να κάνω γενικότερα καμία ρύθμιση στο SP? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι χρήστης του Internet για πάνω απο μία δεκαετία και πάντοτε χρησιμοποιούσα το δωρεάν router που παραδίδει ο πάροχος. Χρησιμοποιώ ακόμα το Thompson tg585 v8 της Forthnet από το 2012. Αξίζει να αγοράσω το πρώτο μου aftermarket router; Θα υπάρξει βελτίωση στην ADSL σύνδεσή μου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Αϊνστάιν Ρόζεν είπε

Είμαι χρήστης του Internet για πάνω απο μία δεκαετία και πάντοτε χρησιμοποιούσα το δωρεάν router που παραδίδει ο πάροχος. Χρησιμοποιώ ακόμα το Thompson tg585 v8 της Forthnet από το 2012. Αξίζει να αγοράσω το πρώτο μου aftermarket router; Θα υπάρξει βελτίωση στην ADSL σύνδεσή μου; 

Εφόσον μια συσκευή σε καλύπτει δεν υπάρχει λόγος να πειράξεις κάτι που δουλεύει. Αυτό να το έχεις ως γενικό κανόνα (εκτός πια κι αν μιλάμε οτι θα κερδίσεις ένα >25-50% σε επιδόσεις/efficiency κτλ). Χώρια που και να πάρεις ένα aDSL router αύριο-μεθαύριο, το πιθανότερο είναι οτι σε σχετικά σύντομο χρονικό διάστημα θα αλλάξει σε vDSL η σύνδεση σου, άρα θα θες vDSL router.

Όσο για το αν θα υπάρξει βελτίωση, για να το πει κάποιος αυτό θα πρέπει να ξέρει τα χαρακτηριστικά της γραμμής σου (ταχύτητες συγχρονισμού up/down, attenuation, snr), συχνότητα αποσυνδέσεων (if any), κτλ. Που και πάλι, δύσκολο να μεταμορφωθεί η γραμμή σου με αλλαγή router, άντε να κερδίσεις ένα 10% σε συγχρονισμό με ούριο άνεμο και τους θεούς μαζί σου. Τώρα αν θες ac wifi υποστήριξη ή  VPNs και άλλα τέτοια εξωτικά features οκ, αλλά δεν δίνεις την εικόνα οτι το thomson δεν σε καλύπτει.

Πάντως τα thomsons είναι σκυλιά και από τα σταθερά routers, κι ας σου σπάνε τα @@ μερικές φορές στο configuration με το cli τους (κάτι που προφανώς δεν σε ενδιαφέρει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/8/2019 στις 5:55 ΜΜ, jkoukos είπε

Εννοείς να βάλεις το Ubiquiti πίσω από το Speedport, διότι μπροστά είναι παντελώς αδύνατον. Αν δεν θέλεις το ασύρματο του Speedport απλά το κλείνεις.

Μαλλον με το μπροστα εγω και εσυ εννοουμε αλλο πραγμα. Πιο απλά speedport plus εννοω δημιουργει phone + vdsl line και (μπροστα) το ubiquiti να μοιραζει wifi σπιτι. Κοινως εγω με το πισω εννοω κατι που παιζει πιο αρχικα, και με το μπροστα κατι που παιζει μετα το speedport.

Επεξ/σία από pogchamp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...