Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 minutes ago, alexx said:

το  7390 international  μπορώ να πάρω από γερμάνια μέσο  φίλου. Για τους κωδικούς υπάρχει περίπτωση να τους βρω. Απλά δεν ξέρω αν θα παίξει και αν  θα είναι καλύτερο από αυτό που έχω τώρα.  το w724v που έχω μέχρι πόσα mbit παιζει? Για να εχω ενα μετρο συγκρισης.

προσεχε να ειναι International και οχι γερμανικο. τους κωδικους ο οτε τους εδινε παλια αλλα δεν ξερω αν το κανει ακομα. νομιζω και το 724 ειναι μεχρι 100Mbit vdsl. και το δικο σου και το fritz ειναι dual band ή μαλλον το 724 ειναι αλλα δεν παιζουν και τα δυο bands ταυτοχρονα. δεν ξερω αν δικαιουσαι απο τον οτε το speedport plus>το βασικο ειναι αν θα παιξει το voip.Μετα μπορεις να πας στο 7530 που ειναι και Super vectoring αλλα παμε σε 140 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ε ναι. Αλλο 140 και αλλο 30!! 30αρα γραμμη εχω και δεν μπορω να παρω το speedport plus  χωρις χρεωση. Τους κωδικους λεω οτι μπορω να τους βρω μεσω καποιων φιλων που δουλευουν στον οτε. θα δοκιμασω και το πολυ πολυ να πεταξω 30€ .Τουλαχιστον να παιζει καλυτερα απο το 724v.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 7390, είτε με διεθνές είτε με γερμανικό firmware θα παίξει σε γραμμή VDSL μια χαρά.

Όσον αφορά την τηλεφωνία, θα χρειαστεί να πάρεις τον κωδικό της. Τον δίνουν κανονικά. Μην δοκιμάσεις άσκοπα μέσω φίλων (ακόμη και ο ίδιος ο Τσαμάζ να είναι). Και ο λόγος είναι απλός. Δεν καταγράφεται πουθενά σε κανένα σύστημα της εταιρείας, απλά βγαίνει αυτόματα από τον IMS server και αποστέλλεται στον χρήστη με sms. Αυτό που μπορούν να κάνουν οι φίλοι σου είναι να κάνουν το αίτημα στον server σε περίπτωση που ο τηλεφωνητής στο παίξει δύσκολος ή είναι ανενημέρωτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, jkoukos said:

To 7390, είτε με διεθνές είτε με γερμανικό firmware θα παίξει σε γραμμή VDSL μια χαρά.

Όσον αφορά την τηλεφωνία, θα χρειαστεί να πάρεις τον κωδικό της. Τον δίνουν κανονικά. Μην δοκιμάσεις άσκοπα μέσω φίλων (ακόμη και ο ίδιος ο Τσαμάζ να είναι). Και ο λόγος είναι απλός. Δεν καταγράφεται πουθενά σε κανένα σύστημα της εταιρείας, απλά βγαίνει αυτόματα από τον IMS server και αποστέλλεται στον χρήστη με sms. Αυτό που μπορούν να κάνουν οι φίλοι σου είναι να κάνουν το αίτημα στον server σε περίπτωση που ο τηλεφωνητής στο παίξει δύσκολος ή είναι ανενημέρωτος.

σε adsl δεν ειναι ομως annex b only? πιο πολυ σε περιπτωση που θελησει να το χρησιμοποιησει αλλου και να μην μπερδευεται με αλλαγες firmware κτλ. επισης το Interface στο γερμανικο αλλαζει γλωσσα?

3 hours ago, alexx said:

Ε ναι. Αλλο 140 και αλλο 30!! 30αρα γραμμη εχω και δεν μπορω να παρω το speedport plus  χωρις χρεωση. Τους κωδικους λεω οτι μπορω να τους βρω μεσω καποιων φιλων που δουλευουν στον οτε. θα δοκιμασω και το πολυ πολυ να πεταξω 30€ .Τουλαχιστον να παιζει καλυτερα απο το 724v.

υπαρχει βεβαια και η λυση να το βαλεις σαν router και να παιξει pppoe passthrough και μπροστα να αφησεις το speedport να εχει την τηλεφωνια ή να βαλεις το speedport πισω απο το fritz ως wan για να σηκωσει την τηλεφωνια. ο @jkoukos εχει σηκωσει καπου τις οδηγιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε VDSL θα παίξει κανονικά με το γερμανικό firmware, καθώς το Annex δεν έχει σημασία. Σε ADSL θα παίξει μόνο σε Annex B (ISDN). Όμως υπάρχει τρόπος να περαστεί το διεθνές firmware που παίζει και στα 2 Annex. Αν και πιστεύω ο φίλος αναφέρεται στα Αυτριοελβετικά μοντέλα, που έχουν και αυτά το διεθνές firmware και πωλούνται στα 35-40€ μαζί με τα μεταφορικά.

Αν είναι να το βάλει ως router, τότε καλύτερα είναι να πάρει τον κωδικό της τηλεφωνίας και να βάλει το Speedport σε Bridge mode. Αλλά δεν θα χρειασθεί, αφού παίζει μια χαρά μόνο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, ψάχνω ρούτερ το οποίο

α) Να μπορεί να υποστηρίζει vpn client

β) Να έχει τουλάχιστον μία usb 3.0 θύρα ώστε να συνδέσω εξωτερικό σκληρό δίσκο

Με ενδιαφέρει η αξιοπιστία και η υποστήριξη σε ρομ, είται από την ίδια την εταιρεία είτε από custom firmware. Όλα τα υπόλοιπα μου είναι αδιάφορα.

Τιμή μέχρι 150 ευρώ, ή και παραπάνω αν είναι κάτι το οποίο θα κρατήσει για χρόνια.

Επεξ/σία από studiokristo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητάς σκέτο Router ή DSL Router;  Έχουν διαφορά αυτά τα 2.

Με την απαίτηση σε εναλλακτό firmware, δεν σου μένουν πολλές επιλογές παρά μόνον είτε σε κάποια Asus είτε σε όσα παίρνουν OpenWrt και σε αυτά παίζουν μόνο λίγα DSL Router.

Η άλλη λύση σχετικά οικονομική είναι να έχεις τον δικό σου router (αν είσαι ικανοποιημένος) και το VPN να παίξει σε άλλη συσκευή.

Και το τελευταίο. Τι εννοείς "να παίζει πολλά χρόνια". Πως είσαι σίγουρος τι υπηρεσία θα έχεις σε 10 χρόνια ή αν θα σ' εξυπηρετεί ο router μετά από 5 χρόνια;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω οικονομικό μόντεμ ρούτερ (adsl/vdsl)

Αρχικά για adsl nova και αργότερα (όταν φτάσει με το καλό) vdsl

 

Απλή χρήση, θεωρώ ότι μέχρι 50€ είναι καλά. 

Να έχει καλό σήμα wifi.

Αν μπορώ να συνδέσω και εξωτερικό δίσκο να τον βλέπω απ' τις συσκευές μου (laptop, κινητά, κτλ) θα είναι σούπερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψα, υπάρχουν λίγα Asus της σειράς DSL που παίρνουν εναλλακτό firmware, όπως είναι το AsusWRT που χρησιμοποιείται από την ίδια την εταιρεία και έχει αυτά που ζητά ο φίλος.

Υπάρχει πάντως δυνατότητα να δημιουργηθεί κατάλληλο firmware για μερικά Asus DSL router που στηρίζονται σε Mediatek. Απλά δεν ασχολήθηκε κανένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω για αγορά modem/router. Είμαι στον ΟΤΕ και έχω VDSL αλλά δέχτηκα μια καλή προσφορά από την forthnet ADSL 24άρα και θα πάω σε εκείνους. Το θέμα μου είναι ότι στον ΟΤΕ είχα voip. Τώρα στην forthnet δεν μου έχουν πει αν και εκεί θα έχω voip. Μου είπαν ότι δεν θα μου δώσουν ρούτερ. Έχει βάλει κανένας forthnet? ξέρει κανένας αν έχουν voip? Αν είναι voip έχετε να προτείνετε κανένα modem/router γιατί λογικά θα το πάρει ο ΟΤΕ πίσω. Μακάρι να μην έχει voip για να βάλω το fritz!box 3272 που είχα παλιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/07/2019 at 15:33, gtferrari said:

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω για αγορά modem/router. Είμαι στον ΟΤΕ και έχω VDSL αλλά δέχτηκα μια καλή προσφορά από την forthnet ADSL 24άρα και θα πάω σε εκείνους. Το θέμα μου είναι ότι στον ΟΤΕ είχα voip. Τώρα στην forthnet δεν μου έχουν πει αν και εκεί θα έχω voip. Μου είπαν ότι δεν θα μου δώσουν ρούτερ. Έχει βάλει κανένας forthnet? ξέρει κανένας αν έχουν voip? Αν είναι voip έχετε να προτείνετε κανένα modem/router γιατί λογικά θα το πάρει ο ΟΤΕ πίσω. Μακάρι να μην έχει voip για να βάλω το fritz!box 3272 που είχα παλιά!

δεν θα εχει για αυτο δεν παιρνεις και voip router

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου πήρε το μάτι μου ανακοίνωση της Nova ότι η τηλεφωνία:

  1.  Εφόσον είναι από δικό της δίκτυο (άρα αστικό κέντρο) θα είναι TDM.
  2.  Εφόσον είναι μέσω χοντρικής Wind ή Vodafone, θα είναι υπηρεσία VLU άρα VoIP.
  3.  Εφόσον είναι μέσω χοντρικής Cosmote, θα είναι ανάλογα την περίπτωση είτε υπηρεσία VLU άρα VoIP είτε VPU άρα TDM.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jkoukos είπε

Κάπου πήρε το μάτι μου ανακοίνωση της Nova ότι η τηλεφωνία:

  1.  Εφόσον είναι από δικό της δίκτυο (άρα αστικό κέντρο) θα είναι TDM.
  2.  Εφόσον είναι μέσω χοντρικής Wind ή Vodafone, θα είναι υπηρεσία VLU άρα VoIP.
  3.  Εφόσον είναι μέσω χοντρικής Cosmote, θα είναι ανάλογα την περίπτωση είτε υπηρεσία VLU άρα VoIP είτε VPU άρα TDM.

Ισχύουν όντως και αν ναι υπάρχουν διαφορές, ποιά είναι καλύτερα/χειρότερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jkoukos είπε

Κάπου πήρε το μάτι μου ανακοίνωση της Nova ότι η τηλεφωνία:

  1.  Εφόσον είναι από δικό της δίκτυο (άρα αστικό κέντρο) θα είναι TDM.
  2.  Εφόσον είναι μέσω χοντρικής Wind ή Vodafone, θα είναι υπηρεσία VLU άρα VoIP.
  3.  Εφόσον είναι μέσω χοντρικής Cosmote, θα είναι ανάλογα την περίπτωση είτε υπηρεσία VLU άρα VoIP είτε VPU άρα TDM.

Δεν ξέρω αν θα αλλάξει κάτι στο μέλλον (πιθανότατα θα αλλάξει), αλλά προς το παρόν αν πας σε Nova δεν θα είναι VoIP η τηλεφωνία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...