Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον έκανα λάθος, άκυρο το post και το ερώτημα μου, από ότι φαίνεται δεν είναι modem.

Μία τελευταία πληροφορία από κατάστημα αναφέρει ότι είναι και modem. Ωστόσο παρότρυναν επικοινωνία με πάροχο για έλεγχο συμβατότητας! Σιγά μη γνωρίζουν αυτοί! Μπέρδεμα!!!

Επεξ/σία από gousias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα σάς

Προτού να κάνω μία αγορά ήθελα την γνώμη σας. Γεια να,μην πανε λεφτά χαμένα.

Έχω vdsl50 Vodafone χωρίς voip.

Ποία είναι η διαφορά Fritz box 7390 international σε μαύρο με το κόκκινο Fritz box 7390 international;

Βλέπω στο ebay to μαύρο κάνει περίπου στα 30 ευρώ με ταχυδρομικά.

Το ξέρω που δεν έχει support.

Μόνο πού έχει vectoring.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εταιρεία AVM, εκτός από των απευθείας πωλήσεων των συσκευών της, τις παρέχει ως ΟΕΜ και σε παρόχους συνήθως σε μαύρο χρώμα. Τέτοιο είναι αυτό που πήρες που το έδινε αυστριακός πάροχος.

Κατά τα άλλα, δεν έχει κάποια διαφορά σε υλικό ή λογισμικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεμα modem που να δουλεύει σε voip ote έχω και σταθερό αλλα να έχει και bandwidth control? Θέλω rna wifi να το βάλω ότι download kai upload. Με του οτε δεν βλεπω μα μπορώ και ενα tp link w9980 δεν δουλεύει το σταθερό μετά. Για λεφτά ας ακούσω κανα 2-3 προτάσεις με το πιο φθηνό μια μεσαία και μια καλή λύση. Αν ειναι να κάνω δουλειά να δωσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σας . υπάρχει κάποιο moder router η έστω και  router που να μπορείς να εγκαταστήσεις jdownloader και να μπορείς να το χειρίζεσαι απομακρυσμένα ;η με κάποιο τρόπο να μπορείς απο το κινητό σου να βάζεις στο σπίτι Links απο file hosting providers όπως easybytez .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως το Synology Router RT2600ac, ή ο προκάτοχός του RT1900ac, δες εδώ τις τιμές τους, τα οποία έχουν σοβαρή cpu και αρκετή μνήμη, μιας και το jdownloader τα θέλει. Επίσης έχουν usb για να γράφει κάπου!

Εδώ https://www.synology.com/en-global/srm/packages τα original add-on packages της synology, δεν ξέρω αν το download station μπορεί να κάνει αυτό που θέλεις.

Το jd εγκαθίσταται στο DSM λειτουργικό της synology οπότε ίσως γίνεται και στο SRM των router της, θέλει ψάξιμο και διάβασμα. Δες και το Entware software repository for embedded devices που είναι για linux συσκευές. Ίσως και κάποιο open-wrt router.

Στο QNAP NAS μου πάντως το JD2 παίζει, με λίγο παίδεμα στην εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/06/2019 at 12:30, Margiras said:

Το είδα το Fritz box 7390 international στα περίπου 30€ από το ebay.

Θα έχει και τελωνείο άμα ερχετε από Ευρώπη;

Το θέλω γειά vdsl 50 Vodafone.

Τώρα έχω το ZTE τής Vodafone.

Έχει ενεργοποιημένο το vectoring

ειναι International ερχεται και απο ευρωπη χωρις τελωνειο οποτε εισαι μια χαρα. σε voip Δεν ξερω αν θα παιξει αφου δεν δινουν τον κωδικο.στο 7530 και 7590 νομιζω υπαρχει επιλογη Voda αλλα παλι δεν ξερω αν παιζει

 

On 25/06/2019 at 22:15, alexx said:

Καλησπέρα. Φίλος ψάχνει μόντεμ ρούτερ  VoIP για γραμμή του ΟΤΕ με καλό ασύρματο. Μήπως υπάρχει κάποια πρόταση;

fritz 7530/7590

On 26/06/2019 at 12:14, Margiras said:

Καλημέρα σάς

Προτού να κάνω μία αγορά ήθελα την γνώμη σας. Γεια να,μην πανε λεφτά χαμένα.

Έχω vdsl50 Vodafone χωρίς voip.

Ποία είναι η διαφορά Fritz box 7390 international σε μαύρο με το κόκκινο Fritz box 7390 international;

Βλέπω στο ebay to μαύρο κάνει περίπου στα 30 ευρώ με ταχυδρομικά.

Το ξέρω που δεν έχει support.

Μόνο πού έχει vectoring.

τα δινει απευθειας σε παροχους. λογικα αυτος το εχει απο καποιο παροχο.firmware Κτλ ειναι τα ιδια οσο ξερω.

On 27/06/2019 at 10:17, therion13 said:

Κανεμα modem που να δουλεύει σε voip ote έχω και σταθερό αλλα να έχει και bandwidth control? Θέλω rna wifi να το βάλω ότι download kai upload. Με του οτε δεν βλεπω μα μπορώ και ενα tp link w9980 δεν δουλεύει το σταθερό μετά. Για λεφτά ας ακούσω κανα 2-3 προτάσεις με το πιο φθηνό μια μεσαία και μια καλή λύση. Αν ειναι να κάνω δουλειά να δωσω

δες fritz 7530 ή 7590 αν σου κανουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παίδες. Δουλεύω σε μια εταιρεία στην οποία το δίκτυο μοιράζεται σε κάθε γραφείο μέσω καλωδίωσης που καταλήγει σε ρούτερ. Αντιμετωπιζουμε αρκετές φορές μέσα στη μερα διακοπές της σύνδεσης και απλά βγάζουμε το ρούτερ από την πρίζα και το συνδέουμε και είναι οκ. Επίσης στο desktop μου συνδέομαι με ένα μικρό στικάκι που ανιχνεύει ασύρματα δίκτυα αλλά η σύνδεση είναι αργή ενώ δεν θα έπρεπε. 

Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα ρούτερ για να αντικαταστήσει το υπάρχον και έναν ανταπτορα για το desktop μου ( καλώδιο Ethernet δεν βολεύει ). Ευχαριστώ! Καλημέρα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα ήταν να ανοίξεις το interface του router (router ή modem/router?) στον browser σου και να το παρακολουθήσεις λιγάκι. Κολλάει το router λόγω πολλών συνδέσεων και ασθενικής cpu/μνήμης; Πέφτει η σύνδεση;
Το να δεις τι συμβαίνει θα καθορίσει και τις ανάγκες σου.
Σχετικά με το ασύρματο δίκτυό σου, κάθε ασύρματο δίκτυο δεν μπορεί να φτάσει την ταχύτητα αλλά και το latency ενός ενσύρματου, επιβαρύνει πιο πολύ την cpu του router, και σίγουρα είναι πιο ασταθές γιατί επιβαρύνεται από εξωγενείς παράγοντες.
Γρηγορότερο και καλύτερο wifi μάλλον θα βρεις, το θέμα είναι γιατί φρικάρει το router

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, alexx said:

Το 7390 international θα παίξει σε VoIP ΟΤΕ; Η είναι μόνο ρούτερ;

απο οτι βλεπω δεν εχει παρει το fritz os 7 οποτε αυτοματες ρυθμισεις για οτε δεν θα εχει.αν στις δωσουν και τις βαλεις χειροκινητα ναι παιζει να παιξει.

β.ειναι vdsl modem router που παιζει vectoring και μεχρι 100mbit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, poulinos είπε

απο οτι βλεπω δεν εχει παρει το fritz os 7 οποτε αυτοματες ρυθμισεις για οτε δεν θα εχει.αν στις δωσουν και τις βαλεις χειροκινητα ναι παιζει να παιξει.

β.ειναι vdsl modem router που παιζει vectoring και μεχρι 100mbit.

το  7390 international  μπορώ να πάρω από γερμάνια μέσο  φίλου. Για τους κωδικούς υπάρχει περίπτωση να τους βρω. Απλά δεν ξέρω αν θα παίξει και αν  θα είναι καλύτερο από αυτό που έχω τώρα.  το w724v που έχω μέχρι πόσα mbit παιζει? Για να εχω ενα μετρο συγκρισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...