Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, jkoukos είπε

Από Ε.Ε δεν έχει τελωνείο. Υπόψη ότι αν έχεις VoIP τηλεφωνία από την Vodafone δεν θα σου δουλέψει, εκτός αν γνωρίζεις τον κωδικό της (η εταιρεία δεν τον δίνει).

Το τηλέφωνο είναι ξεχωριστό από το ίντερνετ δεν το έχω σε μία μπρυζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα. Έχω Cosmote VDSL 50 και το Speedport plus. Ενώ έχει καλό σήμα και είναι σταθερό, έχει ένα πρόβλημα καθώς φαίνεται να ζορίζει πολύ τις μπαταρίες στα κινητά του σπιτιού. Αρχικά νόμιζα πως είναι ιδέα μου αλλά διαβάζω πολλές αναφορές πώς το ίδιο πρόβλημα έχουν και άλλοι οπότε δεν είναι τυχαίο. Ψάχνω λοιπόν ένα καλό και σύγχρονο wireless router να το βάλω πάνω και να έχω το Speedport μόνο για modem. Κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη. Δεν έχω κάτι στον νου μου για budget ακόμα, ας δούμε τι υπάρχει εκεί έξω και αποφασίζουμε. 

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις VoIP ή απλή PSTN τηλεφωνία, για να δούμε τι σ' εξυπηρετεί;

Αν το πρόβλημά σου είναι μόνο στο ασύρματο, μήπως είναι καλύτερα να πάρεις ένα απλό ΑΡ και να κλείσεις το WiFi του Speedport;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Thanasis159 είπε

Thanks! Υπάρχει λόγος να πάω σε κάτι μεγαλύτερο, όπως το LR ή το Pro;

οχι ειναι overkill, θα σε υπερκαλυψει το lite. Σε ενα επιπέδο/οροφο θες να εχεις καλυψη σωστα; φροντισε να το βαλεις σε καποιο κεντρικο σημειο του σπιτιου ωστε να εχεις οσο το δυνατον ομοιομορφη καλυψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, σε ένα διαμέρισμα θέλω να έχω κάλυψη, που είναι σε έναν όροφο. Αυτό βλέπω πως δεν θέλει πρίζα ρεύματος, σωστά; Τροφοδοσία μέσω καλωδίου Ethernet, σωστά; Αν τυχόν το βάλω πάνω στο powerline αντί για το ρούτερ, θα παίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είναι VDSL άρα είναι modem/router. Στο 2ο ερώτημα  δεν έχω απάντηση, αλλά το βλέπω ‘αλμυρό’ για τις προδιαγραφές του. Αν έχει δυνατη cpu και καλό λογισμικό ίσως ν’αξιζει, αλλά το AVM 3590 στα 240€ τα παραπάνω τα έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παίδες. Δουλεύω σε μια εταιρεία στην οποία το δίκτυο μοιράζεται σε κάθε γραφείο μέσω καλωδίωσης που καταλήγει σε ρούτερ. Αντιμετωπιζουμε αρκετές φορές μέσα στη μερα διακοπές της σύνδεσης και απλά βγάζουμε το ρούτερ από την πρίζα και το συνδέουμε και είναι οκ. Επίσης στο desktop μου συνδέομαι με ένα μικρό στικάκι που ανιχνεύει ασύρματα δίκτυα αλλά η σύνδεση είναι αργή ενώ δεν θα έπρεπε. 

Θα ήθελα να μου προτείνετε ένα ρούτερ για να αντικαταστήσει το υπάρχον και έναν ανταπτορα για το desktop μου ( καλώδιο Ethernet δεν βολεύει ). Ευχαριστώ! Καλημέρα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, winlink είπε

Αφού είναι VDSL άρα είναι modem/router. Στο 2ο ερώτημα  δεν έχω απάντηση, αλλά το βλέπω ‘αλμυρό’ για τις προδιαγραφές του. Αν έχει δυνατη cpu και καλό λογισμικό ίσως ν’αξιζει, αλλά το AVM 3590 στα 240€ τα παραπάνω τα έχει

Αν μπορούσαν οι πιο έμπειροι και γνώστες του θέματος να βοηθήσουν, τουλάχιστον να εξετάσουμε αν είναι και αυτό καλό προς αγορά, τουλάχιστον εγώ ως άπειρος βλέπω πίσω το brand name Cisco και την θεωρητικά εγγύηση εφ όρου ζωής. Τώρα αν δεν είναι σωστά ή πρακτικά κλπ όλα αυτά, γι'αυτό όπως ξαναέγραψα, θα μπορούσε να υπάρξει μία βοήθεια και φυσικά όποια πληροφορία παραπάνω, όπως αν παίρνει παραμετροποίηση (snr κλπ), εφαρμογή ios κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...