Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, poulinos είπε

tp link ειναι  value for money εκτος αν θες να παρεις το fritz 7530 που ειναι και supervectoring.βεβαια αν καποια στιγμη πας σε voip  δεν ξερω ποσο χρησιμο θα σου ειναι μετα διοτι μερικοι παροχοι δεν σε αφηνουν να βαλεις αλλο ρουτερ.

Συγνώμη να παρέμβω. 

Έχω 100άρα γραμμή του ΟΤΕ και VOIP.  Έχω βάλει το Speedport του ΟΤΕ σε Passthrough mode (λειτουργεί μόνο σα Modem) και από πίσω έχω το TP-Link router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 03/06/2019 at 07:48, bobptz said:

Συγνώμη να παρέμβω. 

Έχω 100άρα γραμμή του ΟΤΕ και VOIP.  Έχω βάλει το Speedport του ΟΤΕ σε Passthrough mode (λειτουργεί μόνο σα Modem) και από πίσω έχω το TP-Link router.

για αυτο ειπα "μερικοι"παροχοι και δεν ξερω ποσο "χρησιμο" θα ειναι μετα.στον οτε μπορεις να βαλεις το δικο σου μπροστα και του οτε απο πισω.αν εχεις fritz τα κανει ολα το fritz χωρις καν του οτε .σε αλλους παροχους δεν γινεται αυτο ουτε καν γινεται bridge οποτε θα βαλεις το δικο σου σαν ρουτερ και θα εχεις και διπλο nat ή θα το εχεις ως access point για να εκμεταλλευτεις πχ το dual band που μπορει να μην εχει του παροχου.οποτε αυτο που θα εχεις πληρωσει πχ ενα modem router για  super vectoring θα παει χαμενο κατα το ημιση. αν εσυ πληρωσες vdsl modem router και τωρα το εχεις σαν ρουτερ καταλαβαινεις οτι δεν το  χρησιμοποιεις πληρως οποτε αν ειχες παρει ενα σκετο ρουτερ ισως να ειναι καλυτερα και πιο φτηνα.εσυ βεβαια που εχεις οτε εχεις παραπανω εναλλακτικες.το 7530 ειναι super vectoring αλλα χρησιμοποιειται στο full μονο αν εχεις cosmote η δεν εχεις  voip.

πχ η cyta στο εκανε bridge. η cosmote δινει password μπορεις να βαλεις το speedport για τηλεφωνια πισω απο το δικο σου adsl/vdsl modem router.η forthnet δεν στο κανει bridge ουτε σε αφηνει να το βαλεις πισω απο αλλο Modem router και οσο ξερω το ιδιο ισχυει και σε vodafone και σε wind. επισης η cosmote αφηνει και Passthrough που οσο ξερω δεν το αφηνουν οι αλλοι παροχοι.

ο φιλος μας πιο πανω εχει vodafone δυστυχως οποτε αν τον πανε σε voip τοτε θα αναγκαστει να το χρησιμοποιησει ειτε σαν access point ειτε σαν ρουτερ με διπλο Nat Ομως που εκει μετα θελει one to one nat ¨η διπλά Port forward. 

Επεξ/σία από poulinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, έχω καταλήξει στα παρακάτω routers και θα ήθελα λίγη βοήθεια στην τελική επιλογή:

https://www.skroutz.gr/s/16177628/TP...er-C50-v4.html

https://www.skroutz.gr/s/7326658/TP-...-W9970-v2.html

https://www.skroutz.gr/s/12787816/TP...er-C20-v4.html

https://www.skroutz.gr/s/13973045/TP-LINK-TL-WR940N-v6.html

Απόψεις???

Επεξ/σία από htnemesis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις σκέτο router ή modem/router για τα οποία αναφέρεται το παρόν νήμα;

Από αυτά που δείχνεις, μόνο το Νο2 είναι modem/router και μπορεί να συνδεθεί σε μία DSL γραμμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/6/2019 στις 9:54 ΜΜ, htnemesis είπε

Καλησπέρα, έχω καταλήξει στα παρακάτω routers και θα ήθελα λίγη βοήθεια στην τελική επιλογή:

https://www.skroutz.gr/s/16177628/TP...er-C50-v4.html

https://www.skroutz.gr/s/7326658/TP-...-W9970-v2.html

https://www.skroutz.gr/s/12787816/TP...er-C20-v4.html

https://www.skroutz.gr/s/13973045/TP-LINK-TL-WR940N-v6.html

Απόψεις???

Γειά το Tp-link 9980 είναι καλό αλλά δεν υποστηρίζει vectoring.

Μόνο άμα άμα θέλεις να το βάλεις πίσω από ένα άλλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναφέρει το W9980 αλλά το W9970 που υποστηρίζει το Vectoring.

Εν πάσι περιπτώσει είναι άσχετο αφού παραπάνω αναφέρει ότι έχει ADSL γραμμή και δεν προβλέπεται σύντομα VDSL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποιο σοβαρό modem/router που να δουλεύει με voip και wind υπάρχει; Έχω ADSL με 2 κανάλια voip και το Technicolor TG788v3 με κλειδωμένο το bridge mode.

Επεξ/σία από drillgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδίαν πείρα, αλλά από τα fora που παρακολουθώ μπορώ να σου πω με βεβαιότητα, για το σήμερα πάντα, ότι η απάντηση είναι κανένα.

Ο λόγος δεν είναι ότι δεν υπάρχουν modem/router στην αγορά που να σε καλύπτουν, αλλά το ότι ο μόνος πάροχος που δίνει τους κωδικούς και τις ρυθμίσεις για το voip είναι η cosmote. Οι άλλοι voip πάροχοι δεν το κάνουν και φαντάζομαι θα χρειαστούν πολλές και ομαδικές πιέσεις για ν' αλλάξουν τη  πολιτική τους. Σου δίνουν ένα modem/router που έχει ρυθμιστεί γι αυτούς και κόψε το λαιμό σου.

Τα AVM Fritz έχουν και προφίλ cosmote που παίρνει αυτόματα τις ρυθμίσεις. Με voip μόνο και όχι για  POTS/PSTN μία θαυμάσια λύση είναι το 7530 και για όλα το 7590 (προσοχή και στα 2 να είναι η international version)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/6/2019 στις 7:31 ΜΜ, winlink είπε

Δεν έχω ιδίαν πείρα, αλλά από τα fora που παρακολουθώ μπορώ να σου πω με βεβαιότητα, για το σήμερα πάντα, ότι η απάντηση είναι κανένα.

Ο λόγος δεν είναι ότι δεν υπάρχουν modem/router στην αγορά που να σε καλύπτουν, αλλά το ότι ο μόνος πάροχος που δίνει τους κωδικούς και τις ρυθμίσεις για το voip είναι η cosmote. Οι άλλοι voip πάροχοι δεν το κάνουν και φαντάζομαι θα χρειαστούν πολλές και ομαδικές πιέσεις για ν' αλλάξουν τη  πολιτική τους. Σου δίνουν ένα modem/router που έχει ρυθμιστεί γι αυτούς και κόψε το λαιμό σου.

Τα AVM Fritz έχουν και προφίλ cosmote που παίρνει αυτόματα τις ρυθμίσεις. Με voip μόνο και όχι για  POTS/PSTN μία θαυμάσια λύση είναι το 7530 και για όλα το 7590 (προσοχή και στα 2 να είναι η international version)

Κάνει και για vdsl Vodafone;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κύριοι.Εχω σύνδεση forthnet vdsl 50αρα με nova και τα σχετικά και κλειδώνει η γραμμή μου στα 49999 αλλά εγώ τελευταία έχω πολλές βυθίσεις του ίντερνετ και αποσυνδέσεις.Φυσικα και οι τεχνικοί της εταιρίας δεν βλέπουν κάτι τέτοιοι και από του απομακρυσμένους ελέγχους αλλά και από το σπίτι που έχουν έρθει 2 φορές τεχνικοί δίνουν βλάβη στον ΟΤΕ και τα σχετικά.Επειδη το zte που δίνει ο πάροχος δεν με καλύπτει και σαν εμβέλεια wifi σκέφτομαι αγορά μοντεμ-ρουτερ και από αξιολογήσεις βλέπω το assus dsl-ac52u και το tp-link archer vr600 v2.Δεν ξέρω τίποτα πάνω σε αυτά τα πράγματα οπότε ζητώ την βοήθεια σας.Το μπάτζετ είναι Μαξ τα 100€.Τωρα το βράδυ που έκανε ρυθμίσεις το τεχνικό τμήμα του παρόχου μου είπε ότι έχω πακέτο vdsl2.Δεν ξέρω αν βοηθάει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 13/06/2019 at 19:27, Margiras said:

Τι λέτε για το Fritz box 7390 international

Είναι καλό;

Και θα κανει για vdsl Vodafone;

7390 = end of support  .πλεον πας για το 7530. ειναι vdsl2 και Super vectoring. 35b profile.

εκτος αν στο χαριζει κανενας ή το βρηκες φτηνα οποτε παω πασο διοτι ειναι vdsl και βλεπω οτι παιζει και vectoring.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, poulinos είπε

7390 = end of support  .πλεον πας για το 7530. ειναι vdsl2 και Super vectoring. 35b profile.

εκτος αν στο χαριζει κανενας ή το βρηκες φτηνα οποτε παω πασο διοτι ειναι vdsl και βλεπω οτι παιζει και vectoring.

Το είδα το Fritz box 7390 international στα περίπου 30€ από το ebay.

Θα έχει και τελωνείο άμα ερχετε από Ευρώπη;

Το θέλω γειά vdsl 50 Vodafone.

Τώρα έχω το ZTE τής Vodafone.

Έχει ενεργοποιημένο το vectoring

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Ε.Ε δεν έχει τελωνείο. Υπόψη ότι αν έχεις VoIP τηλεφωνία από την Vodafone δεν θα σου δουλέψει, εκτός αν γνωρίζεις τον κωδικό της (η εταιρεία δεν τον δίνει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...