Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχει voip όμως που σε λίγο καιρό θα είναι υποχρεωτικό..ή δεν έχω καταλάβει κάτι?

δεν υπάρχει πάροχος που να δίνει τους κωδικούς για voip όμως.

το σε λίγο καιρό εξαρτάται και απο τον εκάστοτε πάροχο.Αν είσαι σε ΟΤΕ σίγουρα κάποια στιγμή θα γυρίσεις σε voip.Για τους άλλους έχουμε χρόνια ακόμα.

 

Καλήμερα χρισταρα12.

Έχεις δίκιο για τις πληροφορίες , άλλα για να τις περιγράψω χρειάζομαι βιβλίο. Και ξεκινάω.....

Έχω σύνδεση HOL (ADSL/PSDN) . Ε δω  και 5 χρόνια χρησιμοποιώ ένα modem router της Linksys(X1000) χωρίς κανένα πρόβλημα, από τα Χριστούγεννα και μετά άρχισε να κάνει διάφορα (να κολλάει, να πέφτει η σύνδεση) . Το έψαξα και διάβασα ότι το συγκεκριμένο μοντέλο είχε πρόβλημα από το εργοστάσιο σε θέμα (Hardware). 

Το έψαξα και είπα να κάνω μια αγορά ενός καινούργιου μηχανήματος και έτσι κατέληξα στο (Tp-Link VR600V ) , γιατί το βρήκα στην ίδια τιμή στο skroutz με το αδελφάκι του (Tp-Link VR600) , χωρίς (VOIP) το πήρα. [ είχα απαίτηση να μπορεί να υποστηρίξει  ADSL/VDSL λόγο του ότι όλοι σε λίγους μήνες θα έχουμε VDSL].

 

Όσον άφορα το Tp-Link VR600V .

1.Το ρύθμισα σωστά , βάση των ρυθμίσεων παρόχου .[ vci/vpi ]

    Και όσο για την συνδεσμολογία είναι απόλυτα σωστή [καλώδιο RJ11 στην υποδοχή DSL και όχι στις άλλες δυο για Phone 1, Phone2]

2. Δεν συγχρονιζόταν καθόλου με την γραμμή μου (DSL)

3. Για να πάρει πύλη IP από τον πάροχο τπτ,λόγο του βήματος 2 που δεν γινόταν.

4. Το έστειλα πίσω και μου έδωσαν πιστωτικό.

 

Θέλω να μάθω ποια μοντέλα της Tp-Link  κάνουν για γραμμές (PSDN) και μπορούν να υποστηρίξουν (ADSL/VDSL) ?

Ευχαριστώ! :-)

υπο κανονικές συνθήκες έπρεπε να παίξει,μπορεί να μην είχες κάνει και κάποια άλλη ρύθμιση,γι αυτό είπα δεν έχεις ανεβάσει στατιστικά.

προσωπικά θα σου έλεγα να πας σε asus,αλλα δεν ξέρω τι chip έχει η κάρτα σου στο DSLAM οπότε δεν μπορώ να προτείνω modem ώστε να γίνει ο μέγιστος συγχρονισμός(ναι παίζει ρόλο γιατι αν πχ εχεις alcatel dslam,άρα broadcom chip,και πάρεις το asus θα χάσεις σε συγχονισμό απ οτι ενα modem που έχει broadcom chip,όπως πχ είχε το VR600)

επίσης δεν αναφέρεις την χρήση που θα κάνεις,αν θες δυνατό ασύρματο,η σε απασχολούν τα τορρεντς μεσω wifi,τα 5GHz κλπ.

 

Στην περίπτωση του VDSL αν θα έχεις και voip στην γραμμή μετά θα πρέπει να έχεις και τα 2 modem επάνω για να μπορείς να χρησιμοποιείς το σταθερό τηλέφωνο μέσω του modem που δίνει ο πάροχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

δεν υπάρχει πάροχος που να δίνει τους κωδικούς για voip όμως.

το σε λίγο καιρό εξαρτάται και απο τον εκάστοτε πάροχο.Αν είσαι σε ΟΤΕ σίγουρα κάποια στιγμή θα γυρίσεις σε voip.Για τους άλλους έχουμε χρόνια ακόμα.

 

Σωστά. Βασικά για ΟΤΕ μιλώ. Διάβασα πως κάποια στιγμή θα περάσουν αναγκαστικά σε voip. Που θέλω να καταλήξω: Το μοντεμ που όλοι θα πάρουμε κάποια στιγμη (αν δεν μεινουμε στου παρόχου) θα πρέπει να ειναι futureproof δλδ και καλό, να χει και voip κ να ναι και vdsl. Άρα πάμε σε ακριβές λύσεις.

 

Υπάρχει άλλη λύση στο voip αν το montem σου δεν έχει εισόδους/εξοδους voip? Πχ να κοτσάρεις (μεσω ethernet υποθέτω) κανα μαραφέτι που να δίνει voip? Κάτι είχε παρει το μάτι μου γι αυτό..Στην τελευταία σου γραμμή το αναφέρεις για κάντο πιο λιανά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει άλλη λύση στο voip αν το montem σου δεν έχει εισόδους/εξοδους voip? Πχ να κοτσάρεις (μεσω ethernet υποθέτω) κανα μαραφέτι που να δίνει voip? Κάτι είχε παρει το μάτι μου γι αυτό..Στην τελευταία σου γραμμή το αναφέρεις για κάντο πιο λιανά..

οτι όλοι θα περάσουμε σε voip Κάποτε ναι,αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

οποιοδήποτε modem και να αγοράσεις τώρα,δεν σε απασχολεί που δεν θα έχει voip μιας και χρησιμοποιείς το καλό σου μόντεμ για τον συγχρονισμό της γραμμής και έπειτα βάζεις του παρόχου πάνω στο δικό σου(κάνοντας τις αντίστοιχες ρυθμίσεις φυσικά,αυτά τα ξέρει ο jkoukos αν και υπάρχουν και οδηγοί)και το χρησιμοποιείς ΜΟΝΟ για την τηλεφωνία,ενώ ίντερνετ και τα συναφή τα έχεις απο το δικό σου καλό μόντεμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω μέσω ethernet συνδέεις το μοντεμ του παρόχου. Άρα θέλουμε και μοντεμ με 4 υποδοχές ethernet και όχι 3 (που έχω εγώ) :P

υπάρχει μόντεμ με 3 υποδοχές; :-D

ναι θα χρειαστείς να "χάσεις" μια θύρα απο το μόντεμ που θα αγοράσεις ώστε να μπει το μόντεμ του παρόχου για voip.

Δεν μπορείς να κάνεις κάτι αλλο δυστυχώς,μιας και όπως έγραψα παραπάνω δεν δίνουν τους κωδικους για το voip και νομίζω ουτε και τις ρυθμίσεις που χρειάζονται(αν και κάπου πρέπει να έχει πάρει το μάτι μου σε διπλανό φόρουμ τις ρυθμίσεις και ποια ports χρειάζεσαι κλπ).

Απο εκει και πέρα δυστυχώς,παντρεύεσαι το μόντεμ που δίνει ο πάροχος.

επίσης,για το vdsl πρέπει να γίνει και σωστή συνδεσμολογία για να μην υπάρχουν απώλειες,δεν λειτουργεί όπως το adsl που σε ποια πριζα το βάλεις παίζει.

Γι αυτό τον λόγο έγραψα και πιο πριν για μπετόστοκους ηλεκτρολόγους,κάνουν συνδέσεις 30+χρόνια πριν και όπως να ναι,αρκεί να λειτουργεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει μόντεμ με 3 υποδοχές; :-D

επίσης,για το vdsl πρέπει να γίνει και σωστή συνδεσμολογία για να μην υπάρχουν απώλειες,δεν λειτουργεί όπως το adsl που σε ποια πριζα το βάλεις παίζει.

Γι αυτό τον λόγο έγραψα και πιο πριν για μπετόστοκους ηλεκτρολόγους,κάνουν συνδέσεις 30+χρόνια πριν και όπως να ναι,αρκεί να λειτουργεί.

 

3 ενεργές εννοώ. Εγώ έχω 3 και η 4η ειναι lan4/wan. Άρα άχρηστη. Ή μηπως δεν έχω καταλάβει καλά?

 

Αυτό ότι θέλει ειδική πρίζα με ανησυχεί..1η φορά τ ακούω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ενεργές εννοώ. Εγώ έχω 3 και η 4η ειναι lan4/wan. Άρα άχρηστη. Ή μηπως δεν έχω καταλάβει καλά?

 

Αυτό ότι θέλει ειδική πρίζα με ανησυχεί..1η φορά τ ακούω..

η 4η που ειναι Lan/wan μια χαρα μπορεί να λειτουργήσει οπότε δεν σκας.

 

ειδική πρίζα οχι,σωστη καλωδιωση χρειάζεται για να μην έχει απώλειες.

το καλώδιο που έρχεται απο τον κατανεμητη στο σπίτι σου πρέπει να τερματίζει στην πρώτη πρίζα(master)και απο εκει να συνδέονται ολες οι υπόλοιπες.

 

δες εδώ να καταλάβεις

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η 4η που ειναι Lan/wan μια χαρα μπορεί να λειτουργήσει οπότε δεν σκας.

 

 

Πάντως εγώ που συνέδεσα ένα laptop στην lan4 δεν πήρε ip και δεν είχα ιντερνετ..Δεν ξέρω μήπως χρειάζεται κάποια ρύθμιση μέσω του μόντεμ όμως, δεν το χω ψάξει. Συνεπώς 3 χρησιμοποιώ. Τώρα αν για voip σαν θύρα κάνει, δεν το ξέρω..

 

Για τα άλλα που λες ναι, τα ξέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρισταρα12 τα θέλω μου είναι τα εξής από το μηχανηματάκι.

1. ethernet 1000,γιατί κάποια στιγμή θα έχω powerline

2. κάλλη κάλυψη wifi λόγο συσκευών 

3. πήγα σε λύση των 120 ευρώ για να πάρω κάτι κάλο και να το έχω.

 

Πως μπορώ να μάθω για το chip του dslam της hol (παρόχου) ?

 

Θα παρακαλέσω όποιος φίλος έχει Tp link να μου πει την γμώμη του .

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σε όλους. 

θα ήθελα να ρωτήσω ,αν πάρω ένα ρουτεράκι που υποστηρίζει ADSL/VDSL θα μπορώ να μπω σε γραμμή PSDN (ADSLυπάρχει είδη)και κάποια στιγμή στο μέλλον αν αλλάξω σε VDSL να παίξει και εκεί ,χωρίς κανένα πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά πρέπει να έχεις κατά νου ότι σε λίγο καιρό το VDSL θα παίζει σε Vectoring, οπότε πρέπει να εξασφαλίσεις ότι η όποια συσκευή υποστηρίζει το πρότυπο G.993.5 (G.Vector ή Vectoring), διαφορετικά όταν ενεργοποιηθεί η υπηρεσία δεν θα σας κάνει η απλή VDSL συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.Είμαι στη Wind (έως 24 MB, κοντά στα 10 πιάνω)και σκέφτομαι να αλλάξω και ρουτερακι μιας και θα μετακομίσω και το ρούτερ που έχω είναι και παλιό είναι και της hol, αφού όταν πήγα στη Wind δεν έδιναν ρούτερ. Είμαι μεταξύ των 2. Αλλά δεν ξέρω. Εάν κάποιος τα έχει ή μπορεί να προτείνει κάτι άλλο θα με βοηθούσε. Ευχαριστώ!!!

 

http://www.e-shop.gr/tp-link-td-w9977-n300-wireless-gigabit-vdsl-adsl-modem-router-p-PER.612838

 

http://www.e-shop.gr/asus-dsl-n14u-pstn-isdn-modem-router-adsl2-wireless-n-300mbps-p-PER.617275

Επεξ/σία από panagiotisky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...