Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η φωτό είναι τυχαία από το ιντερνέτ. Αλλά και σε μένα κάπως έτσι είναι.

 

Όπως και να χει η αγορά VDSL router είναι μονόδρομος. Που θα πάει κάποια στιγμή θα το ενεργοποιήσουν.

 

Οπότε από router με αυτό είμαι οκ?

 

Βέβαια δεν ξέρω γι αυτό που ανέφερε ο jkoukos με το Vectoring τι παίζει. Ποια ρούτερ το υποστηρίζουν και τι τιμές παίζουν?

 

 

Ναι εισαι ok, υποστηριζει Vectoring.

VDSL2 Standards: ITU-T G.993.5 (G.vector)

http://www.tp-link.gr/products/details/cat-15_Archer-VR200.html#specifications

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι εισαι ok, υποστηριζει Vectoring.

VDSL2 Standards: ITU-T G.993.5 (G.vector)

http://www.tp-link.gr/products/details/cat-15_Archer-VR200.html#specifications

Το μόνο που με κρατάει είναι ότι εχει ανάμεικτες κριτικές και φοβάμαι μην είναι μέτριο. Πάντα λαμβάνοντας υπόψη τιμή/απόδοση.

 

konstantin79 εσύ που το έχεις πες μας περισσότερα. Το wifi τους πως είναι; Είναι ισχυρό; Διάβασα κι από άλλον ότι του κλείδωσε σε χαμηλότερη ταχύτητα από το απλό ρούτερ της εταιρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Διάβασα κι από άλλον ότι του κλείδωσε σε χαμηλότερη ταχύτητα από το απλό ρούτερ της εταιρίας.

αυτο έγινε γιατί το chip που ειχε το μοντεμ του παρόχου είχε το ίδιο chip με του DSLAM,το ίδιο θα έχεις και εσύ αν δεν γνωρίζεις τι chipset(broadcom,realtek,lantiq, κλπ)έχει η κάρτα σου στο dslam και απλά αγοράσεις μόντεμ.

τα dslam Παίζουν με:

aclatel/broadcom

siemens/infineon

globespan/conexant

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους . έχω αγοράσει το 

TP-LINK Archer VR600v v1 και δεν συγχρονίζει με την γραμμή της HOL . Τι μπορεί να συμβαίνει? Επισεις  θα ήθελα την γνώμη σας για το TP-LINK Archer VR600 v1 από κάποιον που το έχει.

 Ευχαριστώ. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους . έχω αγοράσει το 

TP-LINK Archer VR600v v1 και δεν συγχρονίζει με την γραμμή της HOL . Τι μπορεί να συμβαίνει? Επισεις  θα ήθελα την γνώμη σας για το TP-LINK Archer VR600 v1 από κάποιον που το έχει.

 Ευχαριστώ. :-)

έχεις βάλει τις σωστές ρυθμισείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://en.avm.de/products/fritzbox/fritzbox-7490/technical-data/

 

Κανεις γνωμη για αυτο?

Το έχω ερωτευτεί!

Έχω διαβάσει τα καλύτερα, μόνο για το Wi-Fi λένε (κυρίως το AC) ότι δεν είναι κάτι τρομερό από άποψη απόδοσης συγκρίσει με standalone routers αυτής της τιμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω χρισταρα12 που απαντησες. Εχω κανει ολες τις ρυθμισεις και δεν συνχρονιζαι καθολου με την γραμμη μου. Εχω ολες τις ρυθμισεις του παροχου. Θα μπορουσε καποιο μοντελο της Tp-link να μην ειναι με τις ελληνικες προδιαγραφες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω ερωτευτεί!

Έχω διαβάσει τα καλύτερα, μόνο για το Wi-Fi λένε (κυρίως το AC) ότι δεν είναι κάτι τρομερό από άποψη απόδοσης συγκρίσει με standalone routers αυτής της τιμής.

Και που να δεις το 7580!

Αλλά με το ανάλογο κόστος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω χρισταρα12 που απαντησες. Εχω κανει ολες τις ρυθμισεις και δεν συνχρονιζαι καθολου με την γραμμη μου. Εχω ολες τις ρυθμισεις του παροχου. Θα μπορουσε καποιο μοντελο της Tp-link να μην ειναι με τις ελληνικες προδιαγραφες?

η γραμμή σου είναι vdsl η adsl;

επίσης γιατί πηρες το v μοντέλο που είναι για voip; ελπίζω να έχεις συνδέσει τη γραμμή στο dsl και οχι στις άλλες 2 υποδοχες.

στην περίπτωση του adsl τα vci/vpi τα εχεις ορίσει σωστά;

στην περίπτωση του vdsl το vlan id το εχεις βάλει σωστα αναλόγως απο που παίρνεις vdsl(καμπίνα η ΑΚ) ;

δυστυχώς παρέχεις ελάχιστες πληροφορίες για κάτι παραπάνω και γι αυτό δεν συμμετέχει κανείς.

 

Υπάρχουν αναφορές πάντως για modems που δεν λειτουργούν με ελληνικές γραμμές πχ μερικά Netgear,για το συγκεκριμενο VR600(το σκέτο όμως οχι το voip edition)ξέρω οτι σίγουρα παίζει σε γραμμές οτε/φορθνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλήμερα χρισταρα12.
Έχεις δίκιο για τις πληροφορίες , άλλα για να τις περιγράψω χρειάζομαι βιβλίο. Και ξεκινάω.....
Έχω σύνδεση HOL (ADSL/PSDN) . Ε δω  και 5 χρόνια χρησιμοποιώ ένα modem router της Linksys(X1000) χωρίς κανένα πρόβλημα, από τα Χριστούγεννα και μετά άρχισε να κάνει διάφορα (να κολλάει, να πέφτει η σύνδεση) . Το έψαξα και διάβασα ότι το συγκεκριμένο μοντέλο είχε πρόβλημα από το εργοστάσιο σε θέμα (Hardware). 
Το έψαξα και είπα να κάνω μια αγορά ενός καινούργιου μηχανήματος και έτσι κατέληξα στο (Tp-Link VR600V ) , γιατί το βρήκα στην ίδια τιμή στο skroutz με το αδελφάκι του (Tp-Link VR600) , χωρίς (VOIP) το πήρα. [ είχα απαίτηση να μπορεί να υποστηρίξει  ADSL/VDSL λόγο του ότι όλοι σε λίγους μήνες θα έχουμε VDSL].
 
Όσον άφορα το Tp-Link VR600V .
1.Το ρύθμισα σωστά , βάση των ρυθμίσεων παρόχου .[ vci/vpi ]
    Και όσο για την συνδεσμολογία είναι απόλυτα σωστή [καλώδιο RJ11 στην υποδοχή DSL και όχι στις άλλες δυο για Phone 1, Phone2]
2. Δεν συγχρονιζόταν καθόλου με την γραμμή μου (DSL)
3. Για να πάρει πύλη IP από τον πάροχο τπτ,λόγο του βήματος 2 που δεν γινόταν.
4. Το έστειλα πίσω και μου έδωσαν πιστωτικό.
 
Θέλω να μάθω ποια μοντέλα της Tp-Link  κάνουν για γραμμές (PSDN) και μπορούν να υποστηρίξουν (ADSL/VDSL) ?
Ευχαριστώ! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εισαι ok, υποστηριζει Vectoring.

VDSL2 Standards: ITU-T G.993.5 (G.vector)

http://www.tp-link.gr/products/details/cat-15_Archer-VR200.html#specifications

 

Δεν έχει voip όμως που σε λίγο καιρό θα είναι υποχρεωτικό..ή δεν έχω καταλάβει κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...