Προς το περιεχόμενο

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ADSL/VDSL ROUTER post here(γράψτε εδώ)


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

Τελικά δε υποστηρίζει ακόμη η περιοχή μου VDSL αλλά φαντάζομαι μέσα στο χρόνο θα το υποστηρίξει κάποια στιγμή. Φαντάζομαι το συγκεκριμένο ρούτερ υποστηρίζει και adsl+ (αν το λέω σωστά). Βλέπω και καλές κριτικές γενικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δε υποστηρίζει ακόμη η περιοχή μου VDSL αλλά φαντάζομαι μέσα στο χρόνο θα το υποστηρίξει κάποια στιγμή. Φαντάζομαι το συγκεκριμένο ρούτερ υποστηρίζει και adsl+ (αν το λέω σωστά). Βλέπω και καλές κριτικές γενικά.

TP-LINK ARCHER VR200 AC750 WIRELESS DUAL BAND GIGABIT VDSL/ADSL PSTN MODEM ROUTER

Τεχνικά Χαρακτηριστικά

 

•Τύπος router: VDSL/ADSL PSTN ασύρματο modem router

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TP-LINK ARCHER VR200 AC750 WIRELESS DUAL BAND GIGABIT VDSL/ADSL PSTN MODEM ROUTER

Τεχνικά Χαρακτηριστικά

 

•Τύπος router: VDSL/ADSL PSTN ασύρματο modem router

 

Μου είπανε από τη forthnet ότι η γραμμή μου δεν υποστηρίζει VDSL, αλλά πέρα του ADSL υποστηρίζει και ADSL+ (νομίζω έτσι μου το είπαν). Ρωτάω ποια η διαφορά με το απλό ADLS και μου λέει, υψηλότερες ταχύτητες ADLS. 

 

Γι αυτό ρώτησα αν υποστηρίζει το εν λόγω ρούτερ ADSL+. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη με εχει κουρασει το asus με συνεχεις αποσυνδεσεις στο wifi, μπορειτε να μου προτεινετε ενα ρουτερ που να ειναι και vdsl ready (μιας και αλλαχτηκε η καμπινα προσφατα) οριο εκει στα 200-250€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είπανε από τη forthnet ότι η γραμμή μου δεν υποστηρίζει VDSL, αλλά πέρα του ADSL υποστηρίζει και ADSL+ (νομίζω έτσι μου το είπαν). Ρωτάω ποια η διαφορά με το απλό ADLS και μου λέει, υψηλότερες ταχύτητες ADLS. 

 

Γι αυτό ρώτησα αν υποστηρίζει το εν λόγω ρούτερ ADSL+. 

http://www.insomnia.gr/topic/569213-για-αγορα-adslvdsl-router-post-hereγράψτε-εδώ/?p=55485830

 

λειτουργεί μια χαρα σε forthnet adsl2+ και ειναι και vdsl για μελλοντικά. το παραπάνω λινκ είναι κάποιες συντομες παρατηρήσεις μου μιας και είμαι κάτοχος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να έχετε υπόψη ότι για το μελλοντικό (συντόμως) Vectoring, να κοιτάτε πως υποστηρίζεται το πρότυπο G.993.5 (G.Vector ή Vectoring), διαφορετικά αν θέλετε την αντίστοιχη υπηρεσία δεν θα σας κάνει η απλή VDSL συσκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να έχετε υπόψη ότι για το μελλοντικό (συντόμως) Vectoring, να κοιτάτε πως υποστηρίζεται το πρότυπο G.993.5 (G.Vector ή Vectoring), διαφορετικά αν θέλετε την αντίστοιχη υπηρεσία δεν θα σας κάνει η απλή VDSL συσκευή.

 

Τι ακριβώς είναι το "Vectoring" και πόσο σύντομα θα έρθει? Εδώ στην περιοχή μου δεν έχουν βάλει ακόμη VDSL... 

 

Βέβαια πριν λίγο που βγήκα έξω, είδα στα 30 μέτρα από το σπίτι μου νέο ΚΑΦΑΟ του ΟΤΕ σαν της εικόνας παρακάτω. Λογικά θα είναι και για VDSL? 

 

IMAG0590.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα αυτές οι καμπίνες δίνουν υπηρεσία VDSL με ταχύτητα έως 50Mbps.

Ήδη είναι στο πρόγραμμα μέχρι φέτος τον Οκτώβρη να αναβαθμισθούν σε υπηρεσία VDSL Vectoring, μέσω της οποίας θα μπορούν να παρέχονται πολύ μεγαλύτερες ταχύτητες.

Ωστόσο οι καμπίνες έχει ήδη αποφασισθεί να παρέχουν μόνο VDSL Vectoring που σημαίνει ότι οι συσκευές των χρηστών που δεν το υποστηρίζουν, απλά δεν θα λειτουργούν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συγκεκριμένο modem router συμφωνα με τις προδιαγραφες του υποστηριζει.

και σε εμένα εχουν μπει καμπινες αλλα vdsl δεν.......απο χριστουγεννα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ε? Τσάμπα χάρηκα που το είδα σήμερα....

 απο οτι φαινεται στην φωτο ακομα δεν εχουν κανει την αλλαγη των ενωσεων απο την παλαια καμπίνα στην νέα. συνηθως οταν εχουν κανεις τις ενώσεις η παλιά καμπίνα παίρνει δρόμο.

από την στιγμή που θα ολοκληρωθούν όλες οι διαδικασίες(ενώσεις, ρευματοδότηση κλπ) υπολόγισε κανα 6μηνο Minimum

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 απο οτι φαινεται στην φωτο ακομα δεν εχουν κανει την αλλαγη των ενωσεων απο την παλαια καμπίνα στην νέα. συνηθως οταν εχουν κανεις τις ενώσεις η παλιά καμπίνα παίρνει δρόμο.

από την στιγμή που θα ολοκληρωθούν όλες οι διαδικασίες(ενώσεις, ρευματοδότηση κλπ) υπολόγισε κανα 6μηνο Minimum

 

Η φωτό είναι τυχαία από το ιντερνέτ. Αλλά και σε μένα κάπως έτσι είναι.

 

Όπως και να χει η αγορά VDSL router είναι μονόδρομος. Που θα πάει κάποια στιγμή θα το ενεργοποιήσουν.

 

Οπότε από router με αυτό είμαι οκ?

 

Βέβαια δεν ξέρω γι αυτό που ανέφερε ο jkoukos με το Vectoring τι παίζει. Ποια ρούτερ το υποστηρίζουν και τι τιμές παίζουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...