Προς το περιεχόμενο

Αγορά πρώτης DSLR


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ,

 

νέος κι εγώ στο χώρο, έχω αποφασίσει να αγοράσω μια entry-level DSLR, αλλά δεν ξέρω ποια. Η χρήση που θα κάνω θα είναι η φωτογράφηση τοπίων, με ενδιαφέρει ο χαμηλός φωτισμός αρκετά (π.χ. βραδινές λήψεις), ενώ με ενδιαφέρει να μπορώ να τη χρησιμοποιήσω για βίντεο, με σκοπό τη δημιουργία ταινιών ή/και clips (είτε ημέρα είτε νύχτα).

 

Το budget μου είναι μεταξύ 400-450 ευρώ πάνω κάτω. Φυσικά, μιας κι είμαι νέος στο χώρο, θέλω να έχω την ευκαιρία να πειραματιστώ και να ανακαλύψω τις κλίσεις μου. Με ενδιαφέρει λοιπόν κάτι όσο γίνεται all-around που να είναι ικανοποιητικό για τα λεφτά του (με εστίαση στο value for money). Sony και Olympus δε με ενδιαφέρουν για entry, οπότε είμαι μεταξύ Nikon/Canon.

 

Μετά από μια έρευνα που έκανα, έχω καταλήξει στις εξής (με σειρά προτεραιότητας):

 

Nikon

1. D3300

2. D5200

3. D3200

4. D5100

 

Canon

1. EOS 100D

2. EOS 600D

 


 

Απ' ότι έχω διαβάσει, σε αυτές τις τιμές δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορά μεταξύ Nikon/Canon, αν κ από συγκρίσεις που έχω κάνει οι Nikon υπερτερούν. Οπότε, για να έρθω στις ερωτήσεις:

 

α) Θα μου προτείνατε i) κάποια φτηνή με φακό 18-105mm, ή ii) κάποια καλύτερη με τον kit 18-55mm?

β) Ποια θα προτείνατε από τις παραπάνω για το (i) και το (ii) της (α) ερώτησης; Συμφωνείτε με τη σειρά;

 

Φυσικά είμαι ανοιχτός και σε άλλες προτάσεις. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν σε ενδιαφερει το video θα σου προτεινα mirorless την Sony A5100. Αν ψαχτεις λιγο θα δεις οτι ειναι εξαιρετικη σε ολα κ καμια dslr απο αυτες που εχεις αναφερει δεν κανει κατι παραπανω απο αυτην, εκτος κ αν σε ενδιαφερει το οφθαλμοσκοπιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σχετικά μικρή διαφορά (σε αυτό το επίπεδο τιμής) της A6000 έναντι της A5100 κάνει την επιλογή ευκολότερη υπέρ της ακριβότερης!

https://www.youtube.com/watch?v=CImnVhCz-nM

https://www.youtube.com/watch?v=hkBnze9wUQU

https://www.youtube.com/watch?v=T1EV-j3ubdw

http://www.imaging-resource.com/PRODS/sony-a6000/sony-a6000A.HTM

Για χαμηλό φωτισμό θέλεις μεγαλύτερο διάφραγμα από αυτό που προσφέρουν οι φακοί εισόδου kit άρα δεν καλύπτεσαι με την αρχική σου αγορά μήτε και για βίντεο, θέλεις κάτι περισσότερο ήσυχο και αμεσότερο στην εστίαση του φακού αυτά οφείλεις να τα συνυπολογίσεις πριν την αρχική επιλογή κάμερας γιατί μπορεί να σε κρεμάσουν και να μη μπορείς να ακολουθήσεις το απαιτούμενο κόστος και στη προκειμένη περίπτωση να μη μπορείς να βγάλεις το βίντεο που θέλεις.

Η Sony είναι μπροστά όσο αναφορά το βίντεο γιατί βγαίνει εκτός λόγω περιορισμένης γκάμας φακών πως σκοπεύεις να κινηθείς μελλοντικά;

Στη τιμή καλό είναι να υπολογίζεις και την αξία μεταπώλησης στη περίπτωση της a6000 είναι ένα καλό bonus σε σχέση με τις ογκώδης dslr σε βάθος χρόνου.

 

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σιγουρα απλα ειναι λιγο πιο οικονομικη η 5100 και εχει touch screen. Σιγουρα κ εγω θα προτιμουσα την 6000.

Επισης περιορισμος φακων δυνιτικα δεν υπαρχει. Υπαρχουν ανταπτορες με εξαιρετικα αποτελεσματα συνδυασμου legacy φακων κ mirrorless οπου η μηχανη σε βοηθαει στην χειροκινητη εστιαση (focus peaking) και τα πραγματα γινονται σχετικα ευκολα.

Επεξ/σία από teobot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα απλα ειναι λιγο πιο οικονομικη η 5100. Σιγουρα κ εγω θα προτιμουσα την 6000

Στην Ελλάδα δεν είναι και τόσο εύκολο να δεις μέσα από την lcd με τέτοιο ήλιο αυτό που φωτογραφίζεις και είναι κάτι που μετράει πραγματικά για τον καθένα καθημερινά. Για κάποιον που έτσι έμαθε είναι μεγάλο το εμπόδιο επίσης. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πάρεις για κανενα λόγο Nikon entry level για βίντεο. Ειναι οτι πιο σπαστικο πράγμα υπάρχει και θα θες να την πετάξεις στα σκουπίδια

 

Θα πάς η για Canon ή για Mirrorless

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγω θελω να παρω μια dslr για ερασιτεχνικη χρηση αλλα δεν ξερω ποια. το μπατζετ ειναι γυρω στα 200 με 300 ευρω.

Επεξ/σία από work1879
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω θελω να παρω μια dslr για ερασιτεχνικη χρηση αλλα δεν ξερω ποια. το μπατζετ ειναι γυρω στα 200 με 300 ευρω.

Κοιτα καλυτερα για καμια μεταχειρισμενη. Εχει καλες ευκαιριες. Με 300 ευρω δεν παιρνεις κατι αξιολογο καινουριο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω πραγματικά ιδέα από mirrorless, οπότε με πιάνετε αδιάβαστο. Αξίζει όντως ένας αρχάριος να ασχοληθεί με mirrorless; Μήπως είναι too much investment για κάποιον που δεν ξέρει ακόμα τί ζητάει;

 

Όπως και να'χει, απ' ό,τι βλέπω η Α6000 ξεκινάει από 600e το body, οπότε δεν την αγγίζω :) Ακόμα κ η A5100 είναι 100 ευρώ πάνω απ' το budget μου. Αν έχετε να μου προτείνετε κάτι στα λεφτά που ανέφερα θα το σκεφτόμουν...

 

Rush13: έχεις κάποια πρόταση για Canon; Για να κοντράρονται, οι Canon πρέπει να χάνουν κάπου απ' τις Nikon, αν έχουν καλύτερο βίντεο.. στα specs πάντως οι Nikon φαίνεται να νικάνε κατά κράτος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι θέμα specs , οι Νικον στην λειτουργια βίντεο δεν σου δινουν την δυνατότητα να αλλάζεις ρυθμίσεις , θα πρέπει να βγεις απο την λειτουργεια βίντεο να αλλάζεις ρυθμίσεις και να ξαναμπαίνεις..... κάτι που ειναι εντελώς σπαστικό και την κάνει ακατάλληλη.

 

Aμα δεν εχεις ιδεά πως λειτουργουν αυτες οι φωτογραφικές μηχανές μπορει να μην σου φαινεται τοσο τραγικό οπως στο λέω, αλλα στην πράξη θα το καταλάβεις.

 

Για μένα το καλύτερο θα ειναι να πάς για Mirrorless. Sony a5100 ή στην καλύτερη αν μπρορεις να ανεβείς στην a6000 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι το μονο κακο που εχε η 3000 (για τα λεφτα της παντα) ειναι η ποιοτητα του οφθαλμοσκοπιου. Πανε απο καποιο καταστημα κ δοκιμασε την για να δεις κ την εργονομια της. Επειδη ειναι παλιο μοντελο θα πρεπει να ειναι κ σε καλη τιμη. Ο αισθητηρας ειναι πολυ καλος οπως σε ολες τις sony της σειρας nex. 5100 κ 6000 εχουν πιο νεο κ καλυτερο αλλα κ αυτος δεν νομιζω να σε απογοητευσει. Αλλωστε η sony εχει παραδοση στους αισθητηρες.

Εννακτικα μπορεις να δεις για μεταχειρισμενη Nex6 η οποια εχει κορυφαιο οφθαλμοσκοπιο, καλυτερη εργονομια κ καλυτερες επιδοσεις απο την 3000.

Μην νομιζεις οτι για να παρεις καλης ποιοτητας φωτο η μηχανη πρεπει να μοιαζει με dslr....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...