Προς το περιεχόμενο

Linux αλλά σε τί μηχάνημα?


redcom7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε..

 

Θα ήθελα να μου πείτε εσείς που ξέρετε καλύτερα μιας και θα είναι η πρώτη φορά που θα ασχοληθώ με τα Linux Εάν θα έχω πρόβλημα με ένα τέτοιο μηχάνημα...

 

 

http://www.plaisio.gr/ypologistes-anavathmisi/ypologistes/etoimoi-ypologistes/Turbo-X-Sting-Alpha.htm

 

Επειδή είχα Mac mini θέλω κάτι μικρό σε μέγεθος..Έχει να προτείνει κάνεις κάτι άλλο?

 

Ζήτησα από το πλαίσιο να μην έχει μέσα λειτουργικό και το δίνουν στα 395€ εκεί γύρω λοιπόν τι μπορεί να υπάρχει που να δουλεύει καλά μια Linux διανομή?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφεύγεις οτιδήποτε έχει διπλή κάρτα γραφικών Intel + Nvidia/AMD. Με Intel + Nvidia κάτι παλεύεται, με Intel + AMD (κάρτα γραφικών) τα πράγματα είναι μακράν χειρότερα. Στα υπόλοιπα υποσυστήματα δεν πιστεύω να έχεις θέμα. Αν το μηχάνημα διαθέτει μόνο μία κάρτα γραφικών, ούτε εκεί θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα αρκεί να επιλέξεις κλειστό driver για Nvidia και ανοιχτό για AMD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό μηχανηματάκι φαίνεται... AMD CPU + AMD GPU, οπότε μάλλον δεν παίζει διπλή κάρτα γραφικών, γενικά σαν μηχάνημα δεν είναι κι ότι πιο δυνατό, αλλά δείχνει αξιοπρεπές για το μέγεθος του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό μηχανηματάκι φαίνεται... AMD CPU + AMD GPU, οπότε μάλλον δεν παίζει διπλή κάρτα γραφικών, γενικά σαν μηχάνημα δεν είναι κι ότι πιο δυνατό, αλλά δείχνει αξιοπρεπές για το μέγεθος του

Ωραία σε ευχαριστώ πολύ..

 

Δεν μπορώ λόγω χώρου να πάω σε μεγαλύτερο κουτί ..

 

Λογικά με κάποια διανομή Linux που θα δοκιμάσω και θα δω ποια θα βάλω και ένα partition με Windows 7 θα είναι κομπλέ

 

Αυτά που ζητάω να κάνει καλά είναι

 

 

Internet browsing

Libreoffice

 

Από Linux

 

Και κάποιες ειδικές εφαρμογές από Windows για το μαγαζί

 

Και βέβαια καλά tool για τα κινητά ροοτ και τέτοια

 

Οπότε νομίζω θα είναι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το παρακάτω μια .

 

Εχει καλύτερο τροφοδοτικό, καλύτερο κουτί εξολοκλήρου από αλουμίνιο, έχει SSD δίσκο για το λειτουργικό,  έχει Mitx μητρική , 8gb ram υψηλά χρονισμένη και 1tb δίσκο για αποθήκη.

 

pc_1.png


Σαν ποιότητα είναι πολύ καλύτερο  ενώ αν αφαιρέσεις τον SSD (που δεν έχει το TURBO X) αλλά χρειάζεται, βγαίνει στο ίδιο κόστος και με διπλάσια ram. !!

 

 

Το κουτι είναι το

 

maxresdefault.jpg


maxresdefault.jpg


Με δυνατότητα να βάλει και εξωτερική κάρτα γραφικών στο μέλλον, τοποοθέτηση εξτρά ψύκτρας για το CPU αν χρειαστεί, αν αλλάξει κάτι στις ανάγκες σου.


Από e-shop η σύνθεση.

 

Δες και σε A10-7700  ή A8 7650K για επεξεργαστη με λίγα παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@adtakhs

 

Σε ευχαριστώ πολύ έτοιμη λύση Μου δίνεις

Είναι λίγο μεγάλο το κουτί αλλά θα το εξετάσω

 

Επίσης κάποιος μου είπε για barebone NUC

i5

 

Τι γνώμη έχετε για αυτό?

 

Δεν θα σας κουράσω πολύ αύριο το παίρνω

 

Κάτι από όλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@adtakhs

 

Σε ευχαριστώ πολύ έτοιμη λύση Μου δίνεις

Είναι λίγο μεγάλο το κουτί αλλά θα το εξετάσω

 

 

 

 

Σαν συνολικός όγκος είναι μικρότερο από αυτό του πλαισίου. , Για να καταλάβεις, του πλαισίου φοράει Micro ATX και όχι MINI ITX μητρική.

Απλά είναι cube στιλ και όχι htpc στιλ.

 

Ψάξε φωτογραφίες και βιντεο να το τσεκάρεις.

 

Για εμένα είναι η καλύτερη λύση μιας και μιλάμε για πολύ ποιοτικό κουτί και γενικά πολύ ποιοτικό σύνολο και σε όλα αναβαθμίσιμο κάτι που δεν έχει το nuc το οποίο θα ξεπεραστεί με τον καιρό ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν συνολικός όγκος είναι μικρότερο από αυτό του πλαισίου. , Για να καταλάβεις, του πλαισίου φοράει Micro ATX και όχι MINI ITX μητρική.

Απλά είναι cube στιλ και όχι htpc στιλ.

 

Ψάξε φωτογραφίες και βιντεο να το τσεκάρεις.

 

Για εμένα είναι η καλύτερη λύση μιας και μιλάμε για πολύ ποιοτικό κουτί και γενικά πολύ ποιοτικό σύνολο και σε όλα αναβαθμίσιμο κάτι που δεν έχει το nuc το οποίο θα ξεπεραστεί με τον καιρό ...

 

μαλλον εχεις δικιο ...

 

http://www.deasy.gr/arena/8363,Turbo-X_Sting_Gaming_Console_Review.html

 

 

μην σου πω ειναι και πιο ακομψο ....

 

 

οποτε κοιταμε αυτο που προτεινεις η το ψαχνω λιγο ακομα με τα nuc τα οποια εχουν ιδανικο μεγεθος

επειδη θελω και   wifi  ποια η γνωμη σου για αυτην την μητρική 
 
δεν λεει να υποστηριζει α6 επεξεργαστες μαλλον εχει δικο της τι λες θα σερνεται ???
 
 
σορρυ αλλα τοσα χρονια με τα μακ δεν ξερω και πολλα απο στησιμο 
 
 
ευχαριστω πολυ ..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μαλλον εχεις δικιο ...

 

http://www.deasy.gr/arena/8363,Turbo-X_Sting_Gaming_Console_Review.html

 

 

μην σου πω ειναι και πιο ακομψο ....

 

 

οποτε κοιταμε αυτο που προτεινεις η το ψαχνω λιγο ακομα με τα nuc τα οποια εχουν ιδανικο μεγεθος

επειδη θελω και   wifi  ποια η γνωμη σου για αυτην την μητρική 
 
δεν λεει να υποστηριζει α6 επεξεργαστες μαλλον εχει δικο της τι λες θα σερνεται ???
 
 
σορρυ αλλα τοσα χρονια με τα μακ δεν ξερω και πολλα απο στησιμο 
 
 
ευχαριστω πολυ ..

 

 

Με WIFI υπάρχει η λίγο ακριβότερη

 

http://www.e-shop.gr/mitriki-asrock-fm2a88x-itx-retail-p-PER.528733

 

όπως και άλλες δυο της MSI και GIGABYTE που όμως δεν τις έχει το e-shop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Τελικα η επιλογη μου για τον χωρο που το ηθελα ηταν ενα NUC  στο οποιο τα ubuntu 14.04 που εβαλα πανε σφαιρα ...  εχω παθει πλακα καθως το στήνω σιγα σιγα και μπορω να πω πως δεν μετανιωσα καθολου που αλλαξα τον μακ μινι μου ...

 

 

για το σπιτι τωρα η συνθεση που μου πρότεινε ο φιλος adtakhs νομιζω θα ειναι καλυτερη ιδεα και μαλιστα εκει θα πρεπει να μπουν και windows μιας και τα παιδια θελουν και κανενα παιχνιδι ...

 

 

*όσων αφορα τα linux  εχω παθει πλακα με το ποσο απλα τα κανουν ολα ...   βεβαια υπαρχει μια μικρη πειρα απο linuxατα dreambox και enigma2 οπως και η φιλοσοφια  cydia με τα  repos καθως και   xbmc ...   οποτε ολα μου φαινονται ευκολα εδω με terminal και  repos....

 οι εφαρμογες δε που ηθελα για windows τρεχουν σουπερ με wine ..... εχω ενα μικρο προβλημα με εναν εκτυπωτη που τον εχω shared σε ενα συστημα με windows (δεν μπορω να τον "δω" και να συνδεθω στο  workgroup των windows )  που ειναι στον ιδιο χωρο αλλα πιστευω με λιγη δουλεια θα το βρω 

Επεξ/σία από redcom7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...