Προς το περιεχόμενο

Πότε θα κυκλοφορήσει το Oculus VR RiFT;


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, αλλά πότε θα κυκλοφορήσει; Το πρώτο τρίμηνο του 2016. Αυτή είναι τελικά η πολυπόθητη απάντηση κάθε φορά που ρωτούσαμε για την κυκλοφορία της καταναλωτικής έκδοσης του Oculus VR RiFT σε κάθε θέμα που αφορούσε στο σύστημα εικονικής πραγματικότητας του Facebook.Οι προ-παραγγελίες για την συσκευή θα ξεκινήσουν πάντως αργότερα μέσα στην χρονιά. Πέρα από την πολυπόθητη απάντηση, η εταιρεία αποκάλυψε και την τελική μορφή του VR headset αλλά μέχρι... εκεί.

Δεν έδωσε καμία άλλη πληροφορία για την συσκευή, ούτε για την τιμή, ούτε για τα παιχνίδια ή τις εφαρμογές που θα διατεθούν ωστόσο από την Oculus VR δηλώνουν ότι σύντομα θα έχουν πολλά περισσότερα πράγματα να πουν.

 

Η εταιρεία θα αποκαλύψει τα φιλόδοξα σχέδια της στην επερχόμενη έκθεση E3 (Electronics Entertainment Expo) τον ερχόμενο Ιούνιο. Να σημειώσουμε, ότι στην αγορά αναμένεται σύντομα να εισέλθουν οι Valve και HTC, με το RE Vive (το οποίο δοκιμάσαμε) καθώς και η Sony με το Project Morpheus.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκίμασα πριν ένα μήνα και δεν με ξετρέλανε γιατί ήταν πολύ εμφανή τα dots(λόγω μάλλον της χαμηλής αναλυσης του dev kit 1) και επίσης με ζάλισε λίγο. Ελπίζω στο dev kit 2 και στο τελικό προϊόν να υπάρχουν πραγματικές βελτιώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες μόλις πήρα το note4 και είμαι έτοιμος

να πάρο το HEADSET της samsung για το

oculus rift SOFTWARE που τρέχει στο note4.Tο

δοκίμασα βασικά και ήταν πολύ καλή εμπειρία

όσοι είστε παλιοί αν θυμάστε το 1994- 1996

είχε κυκλοφορήσει το VFX1 head tracking από τα

πρώτα ήταν πριν το MAX η εμπειρία στο GEAR της

samsung ήταν φανταστική και είναι ένα φτηνό

σχετικά αξεσουάρ για το note 4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πράμα που έχει το brand του Facebook δεν το πλησιάζω και ας λένε ότι είναι ανεξάρτητο και δεν θέλει FB λογαριασμό και τέτοια. Υπάρχουν 500 ανταγωνιστές (OSVR, RE Vive, ANTVR κλπ) που είναι και καλύτεροι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πράμα που έχει το brand του Facebook δεν το πλησιάζω και ας λένε ότι είναι ανεξάρτητο και δεν θέλει FB λογαριασμό και τέτοια. Υπάρχουν 500 ανταγωνιστές (OSVR, RE Vive, ANTVR κλπ) που είναι και καλύτεροι.

...για 3 λόγους θα περνα γενικά head tracking

headset DOOM/QUAKE/World Of Warcraft...αν αυτό

έχει απαίτηση από το Oculurs Rift να έχω Facebook

account θα προτιμήσω άλλη λύση μιας και NO MORE

FACEBOOK FOR ΜΕ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...για 3 λόγους θα περνα γενικά head tracking

headset DOOM/QUAKE/World Of Warcraft...αν αυτό

έχει απαίτηση από το Oculurs Rift να έχω Facebook

account θα προτιμήσω άλλη λύση μιας και NO MORE

FACEBOOK FOR ΜΕ :)

 

Δεν με νοιάζει ο λόγος. Αν ποτέ πρόκειται να πάρω VR Headset για τον οποιοδήποτε λόγο, σίγουρα δεν θα είναι Oculus μόνο και μόνο επειδή Facebook. Καθαρό boycotting. Στην τελική, το ANTVR που είναι 100% κινέζικο προϊόν και ξεκίνησε από kickstarter φαίνεται πολύ ανώτερο από το Oculus Rift.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με νοιάζει ο λόγος. Αν ποτέ πρόκειται να πάρω VR Headset για τον οποιοδήποτε λόγο, σίγουρα δεν θα είναι Oculus μόνο και μόνο επειδή Facebook. Καθαρό boycotting. Στην τελική, το ANTVR που είναι 100% κινέζικο προϊόν και ξεκίνησε από kickstarter φαίνεται πολύ ανώτερο από το Oculus Rift.

Συμφωνώ μαζί σας, απλώς τι παίζει με την υποστήριξη από τα παιχνίδια; το oculus το υποστηρίζουν πολλά, το antvr?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ μαζί σας, απλώς τι παίζει με την υποστήριξη από τα παιχνίδια; το oculus το υποστηρίζουν πολλά, το antvr?

 

Δεν ξέρω τι games υποστηρίζονται αυτή τη στιγμή, αλλά απ' ότι είδα παίζει Crysis 3 χωρίς καμία μόντα. Τώρα δεν ξέρω τι απαίτηση μπορεί να έχει από τα games για να λειτουργεί για να σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σημαντικο ειναι ολες αυτες οι νεες VR υλοποιησεις να ακολουθησουν καποια κοινα,ανοιχτα προτυπα, και να υποστηριζουν πληθος συσκευων αμεσα και απλα, χωρις περιορισμους..

Διαφορετικα το VR θα αποτυχει για δευτερη φορα, οπως εγινε και το '90.

 

πχ αν το Morpheus τρεχει μονο σε συσκευες της ΣΟΝΥ, ακομη και η καλυτερη προταση να ειναι στην VR αγορα, εγω προσωπικα δεν προκειται να το αγορασω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...