Προς το περιεχόμενο

Ασυρματο μοντεμ router ASUS DSL-N14U @wind 34.90€


manthos1969

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δοκίμασα τον πρώτο τρόπο και δεν μπαίνει στο 192.168.1.1 , μπαίνει μόνο στο 254.και εχθές που το δοκίμασα όταν έκανα το πρώτο reset δεν έμπαινε ούτε από το σταθερό

 

Θα δοκιμάσω μετά από το ps4 να δω Εάν κάνω δουλειά με Ενσύρματη σύνδεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 741
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δοκίμασα τον πρώτο τρόπο και δεν μπαίνει στο 192.168.1.1 , μπαίνει μόνο στο 254.και εχθές που το δοκίμασα όταν έκανα το πρώτο reset δεν έμπαινε ούτε από το σταθερό

 

Θα δοκιμάσω μετά από το ps4 να δω Εάν κάνω δουλειά με Ενσύρματη σύνδεση

Κάνε Hard Reset (με αναμμένο το router πατάς π.χ. με μια κυλινδρική οδοντογλυφίδα στην μικρή τρυπούλα στο πίσω μέρος δεξιά και κρατάς πατημένο για 10+ δευτερόλεπτα) για να φύγουν όλα όσα αφορούν την Wind, τρεξε τον Wizard του από την αρχή και θα μπεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έβγαλα άκρη τελικά.λεπον κατέβασα ένα fw μάλλον το τελευταίο, το πέρασα μέσω ξένου υπολογιστή γιατί δν το έπαιρνε μέσω τηλεφώνου, έκανα hard reset και όταν το άνοιξα έβγαλε τον wizard και το σεταρα μέσω κινητού.Τώρα μπαίνω μέσω 192.168.1.1.ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους

Επεξ/σία από vrwmiaris
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε Hard Reset (με αναμμένο το router πατάς π.χ. με μια κυλινδρική οδοντογλυφίδα στην μικρή τρυπούλα στο πίσω μέρος δεξιά και κρατάς πατημένο για 10+ δευτερόλεπτα) για να φύγουν όλα όσα αφορούν την Wind, τρεξε τον Wizard του από την αρχή και θα μπεις...

Σήμερα το πήρα και εγώ από κατάστημα Λαρισας.

Ερώτησης έχω πριν την αυριανή τοποθέτηση.

1)username και κωδικούς δεν τους έχω γραμμένους πουθενά ,περνώ τηλ forthnet και να τους πουν?

2)το πρώτο βήμα είναι μόνο ρεύμα (οχι αλλά καλώδια )και hard reset ?

3)Το επόμενο βήμα ειναι κουμπομα το καλώδιο τηλεφώνου και το ethernet σε κάποιο υπολογιστή ?

4)την καινούργια έκδοση λογισμικού πως την κατεβάσουμε αφού δεν έχουν ακόμα internet ,και αν την έχουμε κατεβαση από ποιο πριν πως την βάζουμε στο router ?

5)επόμενο βήμα τρεχουμε Wizard (πάλι δεν έχουμε internet) και βάζουμε της ρυθμίσεις και κωδικούς internet ?

Αν πάνε όλα καλά (έχουμε internet) έχουμε κάποιες τελευταίες ενέργειες (διαβάζω για πείραγμα sar κλπ) για καλύτερες ταχύτητες.

 

Σορυ ρε παιδιά για πολλούς χαζές ερωτήσεις αλλά πρώτη φορά αγοράζω router και δεν ξέρω που πάν τα τέσσερα.

Όσοι φίλοι έχουν την διάθεση και χρόνο ας βοηθήσουν ...

Συνδρομητής forthnet με v585

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα το πήρα και εγώ από κατάστημα Λαρισας.

Ερώτησης έχω πριν την αυριανή τοποθέτηση.

1)username και κωδικούς δεν τους έχω γραμμένους πουθενά ,περνώ τηλ forthnet και να τους πουν?

2)το πρώτο βήμα είναι μόνο ρεύμα (οχι αλλά καλώδια )και hard reset ?

3)Το επόμενο βήμα ειναι κουμπομα το καλώδιο τηλεφώνου και το ethernet σε κάποιο υπολογιστή ?

4)την καινούργια έκδοση λογισμικού πως την κατεβάσουμε αφού δεν έχουν ακόμα internet ,και αν την έχουμε κατεβαση από ποιο πριν πως την βάζουμε στο router ?

5)επόμενο βήμα τρεχουμε Wizard (πάλι δεν έχουμε internet) και βάζουμε της ρυθμίσεις και κωδικούς internet ?

Αν πάνε όλα καλά (έχουμε internet) έχουμε κάποιες τελευταίες ενέργειες (διαβάζω για πείραγμα sar κλπ) για καλύτερες ταχύτητες.

 

Σορυ ρε παιδιά για πολλούς χαζές ερωτήσεις αλλά πρώτη φορά αγοράζω router και δεν ξέρω που πάν τα τέσσερα.

Όσοι φίλοι έχουν την διάθεση και χρόνο ας βοηθήσουν ...

Συνδρομητής forthnet με v585

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

 

1. Πάρε τηλέφωνο στη forthnet και ζητά τους να στα δώσουν

2. Θα συνδέσεις όλα τα καλώδια δεν χρειάζεται να τα συνδέσεις ένα ένα

4. Την καινούργια έκδοση μπορείς να την κατεβάσεις αφού σύνδεσεις το ρουτερ και αποκτήσεις πρόσβαση στο Ίντερνετ η πριν απο το site της Asus και να την κανείς εγκατάσταση μέσα απο τον wizard του router ανεξάρτητα αν έχεις Ίντερνετ εκείνη τη στιγμή η όχι

5. Σε κάθε περίπτωση για να συνδεθεις στο διαδίκτυο θα πρέπει να τρέξεις τον wizard και να περάσεις τα στοιχεία σου, αυτό μπορεί να γίνει εξ' αρχής μόλις συνδέσεις το router, αφού το αναβαθμίσεις ή αφού το κανείς hard reset με μια οδοντογλυφίδα ώστε να φύγουν τα διαφορά της wind.

 

Η σωστή σειρά που προτείνω εγώ ειναι:

 

1. Βάζεις ρεύμα κλπ καλώδια

2. Κανείς hard reset με οδοντογλυφίδα

3. Ανοίγεις τον wizard(192.168.1.1)

4. Βάζεις τα στοιχεία της forthnet

5. Συνδεεσαι στο Ίντερνετ και αφού βρεις την τελευταία έκδοση του firmware την κατεβάζεις και ξαναμπαίνεις στον wizard και την παιρνας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

Θέλω να ρωτησω την τελευταία έκδοση του firmware από που την κατεβάζουμε (κανένα λιγκ) γιατί μέσα στο site της asus δεν με ανοίγει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου.

Θέλω να ρωτησω την τελευταία έκδοση του firmware από που την κατεβάζουμε (κανένα λιγκ) γιατί μέσα στο site της asus δεν με ανοίγει τίποτα.

 

Να 'σαι καλά φίλε μου!

Μπορείς να κατεβάσεις την τελευταία έκδοση από εδώ: https://www.asus.com/Networking/DSLN14U/HelpDesk_Download/ (1.1.1.2).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'σαι καλά φίλε μου!

Μπορείς να κατεβάσεις την τελευταία έκδοση από εδώ: https://www.asus.com/Networking/DSLN14U/HelpDesk_Download/ (1.1.1.2).

Άρχισαν τα χαζα σε εμένα.

Πρώτα δεν μπορώ να μπω στο 192.168.1.1 αλλά μπήκα στο 192.168.1.254 :)

Επάνω γράφει παρολου το reset sssd:wind_noysZ1 ,αυτό θα είναι το δίκιο που θα το αλλάξω όνομα ή έχει ακόμα ρυθμίσεις από την wind?

Και τέλος το wizard είναι ή σελίδα αυτήν που είναι ή κάποια επιλογή ;;;

Ρε παιδιά τι σκ@τ@ πάλι είναι αυτό το scondary WAN:Disconneted ?

Δεν μπορώ να κάνω σύνδεση.

Φωτο

 

Ακυρο βρηκα ιντερνετ μπηκα και γραφω απο υπολογιστη :) 

Τωρα παω για αναβαθμιση ...

Πατως το scondary WAN:Disconneted φαινεται ανεργο τι ειναι αυτο ?

Να 'σαι καλά φίλε μου!

Μπορείς να κατεβάσεις την τελευταία έκδοση από εδώ: https://www.asus.com/Networking/DSLN14U/HelpDesk_Download/ (1.1.1.2).

 

Απο εκει δοκιμασα να την κατεβασω φιλε και δεν δουλευει κατεβαίνει,εχουμε κατι αλλο ? 

post-177457-0-15459300-1474113274_thumb.jpg

post-177457-0-97595100-1474113342_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβαίνει κανονικά που δοκίμασα. μετά ξεζιπάρεις το αρχείο. πρεπει να εχει κατάληξη .trx

Επειτα από το μενου του ασους πας administration- - -> firmware upgrade και είτε πατας εκει που λεει browse και επιλέγεις το αρχείο ή αν εχεις θέμα πατα check για να κάνει μόνο του έναν έλεγχο και να βρει το νεότερο firmware.

οταν το περάσεις ΚΑΝΕΙΣ hard reset οπως αναφέρθηκε παραπάνω και απλώς ακολουθείς τον οδηγό που θα βγεί.Μόλις βάλεις το firmware θα μπαίνει με το 192.168.1.1

 

Μην ασχοληθείς καν με το secondary wan.....

Πας WAN--->Dual Wan  και βάλτο στο off.  μολις περάσεις το νεο firmware Νομίζω οτι είναι απενεργοποιημένο από μονο του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 2 ώρες περίπου τελειωσα και έχω ίντερνετ.Φυδικα ενημέρωση δεν έκανα ακόμα γιατί τα 3 παιδιά τρελάθηκαν τόσοι ώρα χωρίς αυτό.Βλεπεις viper ,FB πάνε τα μηνύματα αβερτα στο σπίτι.Δεν ξέρω πάλι αν αξίζει να κάνω ενημέρωση ,θα κερδίσω τίποτα ή για το γαμωτο.

Πάντως σε ένα speedtest που έκανα πριν από λίγο ενσύρματα βλέπω να έχασα ταχύτητα (από 10-10,5 πήγα στα 9,20 mb) αν και κραταω μία πισινή γιατί κάποιος θα ήταν μέσα και θα χρησιμοποιούσε στο ίντερνετ !!

Μου άρεσε τρέλα που κουμποσα επάνω ένα usb32gb και μετά 1tb και μέσω της εφαρμογής στo android έκανα αναπαραγωγή ταινίας (720..) με άνεση.

Έχει τρελες ρυθμίσεις μέσα αλλά δεν ακούμπησε τιπ γιατί ένα δεν είμαι γνωστή αγγλικών και γνώστης router :) .

2 ερωτήσεις μπορώ από μία συσκευή πχ ταμπλετ να τραβηξη ταινία από το υπολογιστή μου μέσω δικτιο ?

Και τελος το N14 βλέπω μέσα ασύρματη σύνδεση πχ lenovo K3 2.4 Mz ,υποστηρίζει τα 5,4 το asus και αν ναι πως κάνουμε ενεργοποίηση?Και αν τα 5,4 είναι για όλες της συσκευές (κινητά - ταμπλετ κλπ)

Ευχαριστω τους φίλους που βοήθησαν.

 

Edit:Αν χρειάζεται κάποιες έξτρα ρυθμίσεις για καλύτερες ταχύτητες πείτε το τώρα που πήρα το κολαει :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 2 ώρες περίπου τελειωσα και έχω ίντερνετ.Φυδικα ενημέρωση δεν έκανα ακόμα γιατί τα 3 παιδιά τρελάθηκαν τόσοι ώρα χωρίς αυτό.Βλεπεις viper ,FB πάνε τα μηνύματα αβερτα στο σπίτι.Δεν ξέρω πάλι αν αξίζει να κάνω ενημέρωση ,θα κερδίσω τίποτα ή για το γαμωτο.

Πάντως σε ένα speedtest που έκανα πριν από λίγο ενσύρματα βλέπω να έχασα ταχύτητα (από 10-10,5 πήγα στα 9,20 mb) αν και κραταω μία πισινή γιατί κάποιος θα ήταν μέσα και θα χρησιμοποιούσε στο ίντερνετ !!

Μου άρεσε τρέλα που κουμποσα επάνω ένα usb32gb και μετά 1tb και μέσω της εφαρμογής στo android έκανα αναπαραγωγή ταινίας (720..) με άνεση.

Έχει τρελες ρυθμίσεις μέσα αλλά δεν ακούμπησε τιπ γιατί ένα δεν είμαι γνωστή αγγλικών και γνώστης router :) .

2 ερωτήσεις μπορώ από μία συσκευή πχ ταμπλετ να τραβηξη ταινία από το υπολογιστή μου μέσω δικτιο ?

Και τελος το N14 βλέπω μέσα ασύρματη σύνδεση πχ lenovo K3 2.4 Mz ,υποστηρίζει τα 5,4 το asus και αν ναι πως κάνουμε ενεργοποίηση?Και αν τα 5,4 είναι για όλες της συσκευές (κινητά - ταμπλετ κλπ)

Ευχαριστω τους φίλους που βοήθησαν.

 

Edit:Αν χρειάζεται κάποιες έξτρα ρυθμίσεις για καλύτερες ταχύτητες πείτε το τώρα που πήρα το κολαει :) :)

καλο θα ήταν να κάνεις ενημέρωσει στο firmware για να εξαφανίσεις οτιδηποτε εχει σχέση με την wind καθώς και ο νεότερος driver του firmware ειναι καλύτερος. το μόνο κακό είναι οτι θα πρέπει να το σετάρεις από την αρχή.

Τα speedtest μην τα εμπιστεύεσαι απλώς δες στα πόσα κλειδώνεις τώρα και συγκρινε το με το προηγούμενο. λογικά θα είσαι στα ίδια αν οχι ελαχιστα πιο πάνω. Αν τωρα θες να δείς με ποσο κατεβάζεις πραγματικα μπορείς να κανεις ενα ftp speedtest http://ftp.forthnet.gr/pub/SPEEDTEST/

Χοντρικά χωρίς να έχεις τιποτα αλλο ανοιχτο βάζεις να κατέβει ένα αρχειο μεγάλο πάνω από 1GB και κοιτάς τι ταχύτητα πιάνεις μετά από λιγα δευτερόλεπτα πχ αν συγχρονίζεις στα 10 θα πρέπει να κατεβάζεις με 1mb/sec περιπου, κλπ)

Για το usb δεν ξέρω γιατί δεν το έχω χρησημοποιήσει ποτε. Μπορείς όμως μέσω του pc αν θες να στείλεις αρχείο σε τηλεόραση αν είναι στο ίδιο δίκτυο. Εμένα όταν έχω την τηλεόραση ανοιχτή μόλις κάνω δεξί κλικ σε αρχείο αναπαραγωγής επιλέγω send to..... και μου δείχνει ποιες συσκευες είναι δυνατό να το αναπαράγουν. Πάντως πολύ μεγάλο αρχείο λογικά (1080p) θα ζοριστεί να το στριμάρει.

Ως προς την κεραία του είναι μόνο 2,4Ghz.

απο ρυθμίσεις μπορείς να πειράξεις στο administration--->dsl settings και απο εκεί να παίξεις με το snr της γραμμής σου. Αυτό εξαρτάται από την ποιότητα της γραμμής σου και από το πόσο είναι το snr σου τώρα. πχ αν είσαι στο 6 τώρα δύσκολα θα κερδίσεις αρκετά χωρίς να αποσταθεροποιήσεις την γραμμή σου(όσο πιο χαμηλο snr εχεις μεγαλυτερες ταχυτητες αλλά πιο πολλά λάθη και επομένως αποσυνδέσεις και το αντίστροφο) αν όμως έχεις snr 11 ή 9 θα μπορούσες να παίξεις λίγο. Για πείραγμα θα πρέπει να κάνεις την επιλογή DLA --> disabled και θα σου ανοίξει την επιλογή stability adjastment. Από εκεί όσο πιο πολύ ++++ βάζεις τόσο ρίχνεις το snr σου. Βάζωντας - το ανεβάζεις για να είσαι πιο σταθερός με κόστος ταχύτητας.

Επίσης αν θες διαβάζεις και εδώ που έχει κάποιες πληροφορίες

http://www.adslgr.com/forum/threads/927668-ASUS-DSL-N14U

 

και φυσικά ρωτάς.

Προσωπικά και εγώ ημουν άσχετος και φοβόμουν να πειράζω ρουτερ αλλά το συγκεκριμένο είναι πολύ απλό και μαθαίνεις πάνω του.

σίγουρα δεν είναι οτι καλύτερο κυκλοφορεί αλλά για τα λεφτά του είναι σουπερ. Εγω εχω κάποια θεματάκια οπου μετά από κάποιες μέρες uptime μου κολάει λιγο το internet οταν κατεβάζω τορρεντ(ενω μετα από ρεσταρτ παει καρφι!) και βλεπει ο μικρός laptop αλλά ακόμα ΄ψάχνομαι για τα αίτια. αν είναι το ρούτερ, η γραμμή ή το υπερβολικό πειραγμα(από 12 το είχα φτάσει 16).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο θα ήταν να κάνεις ενημέρωσει στο firmware για να εξαφανίσεις οτιδηποτε εχει σχέση με την wind καθώς και ο νεότερος driver του firmware ειναι καλύτερος. το μόνο κακό είναι οτι θα πρέπει να το σετάρεις από την αρχή.

Τα speedtest μην τα εμπιστεύεσαι απλώς δες στα πόσα κλειδώνεις τώρα και συγκρινε το με το προηγούμενο. λογικά θα είσαι στα ίδια αν οχι ελαχιστα πιο πάνω. Αν τωρα θες να δείς με ποσο κατεβάζεις πραγματικα μπορείς να κανεις ενα ftp speedtest http://ftp.forthnet.gr/pub/SPEEDTEST/

Χοντρικά χωρίς να έχεις τιποτα αλλο ανοιχτο βάζεις να κατέβει ένα αρχειο μεγάλο πάνω από 1GB και κοιτάς τι ταχύτητα πιάνεις μετά από λιγα δευτερόλεπτα πχ αν συγχρονίζεις στα 10 θα πρέπει να κατεβάζεις με 1mb/sec περιπου, κλπ)

Για το usb δεν ξέρω γιατί δεν το έχω χρησημοποιήσει ποτε. Μπορείς όμως μέσω του pc αν θες να στείλεις αρχείο σε τηλεόραση αν είναι στο ίδιο δίκτυο. Εμένα όταν έχω την τηλεόραση ανοιχτή μόλις κάνω δεξί κλικ σε αρχείο αναπαραγωγής επιλέγω send to..... και μου δείχνει ποιες συσκευες είναι δυνατό να το αναπαράγουν. Πάντως πολύ μεγάλο αρχείο λογικά (1080p) θα ζοριστεί να το στριμάρει.

Ως προς την κεραία του είναι μόνο 2,4Ghz.

απο ρυθμίσεις μπορείς να πειράξεις στο administration--->dsl settings και απο εκεί να παίξεις με το snr της γραμμής σου. Αυτό εξαρτάται από την ποιότητα της γραμμής σου και από το πόσο είναι το snr σου τώρα. πχ αν είσαι στο 6 τώρα δύσκολα θα κερδίσεις αρκετά χωρίς να αποσταθεροποιήσεις την γραμμή σου(όσο πιο χαμηλο snr εχεις μεγαλυτερες ταχυτητες αλλά πιο πολλά λάθη και επομένως αποσυνδέσεις και το αντίστροφο) αν όμως έχεις snr 11 ή 9 θα μπορούσες να παίξεις λίγο. Για πείραγμα θα πρέπει να κάνεις την επιλογή DLA --> disabled και θα σου ανοίξει την επιλογή stability adjastment. Από εκεί όσο πιο πολύ ++++ βάζεις τόσο ρίχνεις το snr σου. Βάζωντας - το ανεβάζεις για να είσαι πιο σταθερός με κόστος ταχύτητας.

Επίσης αν θες διαβάζεις και εδώ που έχει κάποιες πληροφορίες

http://www.adslgr.com/forum/threads/927668-ASUS-DSL-N14U

 

και φυσικά ρωτάς.

Προσωπικά και εγώ ημουν άσχετος και φοβόμουν να πειράζω ρουτερ αλλά το συγκεκριμένο είναι πολύ απλό και μαθαίνεις πάνω του.

σίγουρα δεν είναι οτι καλύτερο κυκλοφορεί αλλά για τα λεφτά του είναι σουπερ. Εγω εχω κάποια θεματάκια οπου μετά από κάποιες μέρες uptime μου κολάει λιγο το internet οταν κατεβάζω τορρεντ(ενω μετα από ρεσταρτ παει καρφι!) και βλεπει ο μικρός laptop αλλά ακόμα ΄ψάχνομαι για τα αίτια. αν είναι το ρούτερ, η γραμμή ή το υπερβολικό πειραγμα(από 12 το είχα φτάσει 16).

Έχω πολύ δρόμο ακόμα τελικά.Τo sar που έχω τώρα πως το βλέπω γιατί τα υπόλοιπα για πείραγμα τα έχω βρει.

Πάντως στην βιασύνη να το πάρω δεν κοίταξα ότι δεν υποστηρίζει 5,4 και το ήθελα (έτσι πιστεύω) για καλύτερο wifi ,αφού ή περισσότερες συσκευές είναι ασύρματες.

Στο στριμαρισμα παντως το πάει σούπερ σε εμένα βλέποντας ταινία ανετοτατα.

Τώρα ψανχνω με κάποια apk για κατέβασμα torret αλλα τιπ.Το ένα δεν δουλεύει καθόλου.

Μέσα στο νήμα ένας φίλος είχε δώσει οδηγίες για κατέβασμα χωρίς χρήση υπολογιστή αλλά δεν μπορώ να το βρω .Αν συνέχιζει να διαβάζει ας δωση τα φώτα του.

Ευχαριστώ

 

Δεν ξέρω αν αυτό ισχύει (φωτό) ή ταχύτητα είναι κοντά στα 10mb!!Σωστά τα λέω?

Άντε ακόμα μία ερώτηση τώρα που Ξαχνω.

Το controler channel να το αφήσω στο auto ή να παίξω με τα κανάλια.Θυμαμαι στο 585 να το είχα βάλει στο 11 κάποια στιγμή.Μπορω να δω με κάποιο τρόπο σε ποια καναλια είναι ή γείτονες ώστε να αλλάξω το δικό μου?

post-177457-0-77559500-1474140931_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πολύ δρόμο ακόμα τελικά.Τo sar που έχω τώρα πως το βλέπω γιατί τα υπόλοιπα για πείραγμα τα έχω βρει.

Πάντως στην βιασύνη να το πάρω δεν κοίταξα ότι δεν υποστηρίζει 5,4 και το ήθελα (έτσι πιστεύω) για καλύτερο wifi ,αφού ή περισσότερες συσκευές είναι ασύρματες.

Στο στριμαρισμα παντως το πάει σούπερ σε εμένα βλέποντας ταινία ανετοτατα.

Τώρα ψανχνω με κάποια apk για κατέβασμα torret αλλα τιπ.Το ένα δεν δουλεύει καθόλου.

Μέσα στο νήμα ένας φίλος είχε δώσει οδηγίες για κατέβασμα χωρίς χρήση υπολογιστή αλλά δεν μπορώ να το βρω .Αν συνέχιζει να διαβάζει ας δωση τα φώτα του.

Ευχαριστώ

 

Δεν ξέρω αν αυτό ισχύει (φωτό) ή ταχύτητα είναι κοντά στα 10mb!!Σωστά τα λέω?

Άντε ακόμα μία ερώτηση τώρα που Ξαχνω.

Το controler channel να το αφήσω στο auto ή να παίξω με τα κανάλια.Θυμαμαι στο 585 να το είχα βάλει στο 11 κάποια στιγμή.Μπορω να δω με κάποιο τρόπο σε ποια καναλια είναι ή γείτονες ώστε να αλλάξω το δικό μου?

To snr σου μπορείς να το δείς στα στατιστικά της γραμμής. System Log  --> DSL Log

Για κατέβασμα δεν εχω ασχοληθεί για να σου πω, εχω το μtorrent στο pc, αν διαβάσεις πάντως πίσω κατι θα βγαλεις ακρη. Ports παντως για κατεβασμα ανοιγεις απο WAN -- >virtual server/port forwarding

Η ταχυτητα σου ειναι σχεδον 11, οποτε σε ftp speedtest Που σου είπα θα πρέπει να βλέπεις 1,1 ταχυτητα. απο εκεί και πέρα πρέπει να δουμε και τα σταστιστικά της γραμμής σου απο το DSL Log.

Για το κανάλι για την ώρα και εγώ στο auto το εχω και από οτι βλέπω κανει καλη δουλειά που το τσεκάρω. Μπορείς όμως να κατεβάσεις την εφαρμογή Wifi analyser  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.farproc.wifi.analyzer&hl=el

και να τσεκάρεις πιο κανάλι είναι το καλύτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 2 ώρες περίπου τελειωσα και έχω ίντερνετ.Φυδικα ενημέρωση δεν έκανα ακόμα γιατί τα 3 παιδιά τρελάθηκαν τόσοι ώρα χωρίς αυτό.Βλεπεις viper ,FB πάνε τα μηνύματα αβερτα στο σπίτι.Δεν ξέρω πάλι αν αξίζει να κάνω ενημέρωση ,θα κερδίσω τίποτα ή για το γαμωτο.

 

Edit:Αν χρειάζεται κάποιες έξτρα ρυθμίσεις για καλύτερες ταχύτητες πείτε το τώρα που πήρα το κολαει :) :)

Πήγαινε https://www.asus.com/Networking/DSLN14U/HelpDesk_Download/

Διάλεξε OS: Other και κατέβασε την 1.1.1.2. οπωσδήποτε. Άσε τα παιδιά να φωνάζουν. Δεν πρόκειται να ξανασχοληθείς με το ρουτερ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του έχω περάσει από τον Μάιο που το πήρα την beta 1.1.1.2. ¨Όταν κάνει check λέει πως έχει την τελευταία. Η κανονική τώρα 1.1.1.2 που ανέβηκε 1/7 να έχει τίποτα διαφορές ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...