Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για αγορά θήκης - μνήμης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Περιμένω αυτή την εβδομάδα την Sony A5000 και θέλω να μου προτείνετε μια άνετη θήκη μεταφοράς, μια καλή μνήμη και ένα οικονομικό τρίποδο.

 

Θα με βόλευαν μαγαζιά τύπου πλαίσιο - eshop.

 

Απο θήκη έχω δεί αυτήν αλλα δέν ξέρω ποσο θα βολέψει στις μετακινήσεις.

 

Για μνήμη νομίζω πως τα 16g  θα μου είναι μια χαρά.

 

Για τρίποδο έχω τσεκάρει αυτό, αυτό και αυτό .

 

Ακούω προτάσεις και συμβουλές...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16gb  SDHC UHS-1  και θα είσαι καλυμμένος για παραπάνω χωρητικότητα πρέπει να βάλεις και άλλες μπαταρίες μέσα!

Για θήκη και τρίποδο ανάλογα τη χρήση που θα κάνεις και τη δικιά σου βολή.  Γνώμη μου πρώτα να δεις από κοντά πριν αποφασίσεις οπωσδήποτε.  Μετά διάβασε όσα περισσότερα σχόλια μπορείς στα προϊόντα με το εύρος τιμής που θέλεις να αγοράσεις υπάρχουν σε ξένα καταστήματα άπειρα reviews.

Ίσως για αρχή ένα σπαστό μικρό τρίποδο σαν κομπολόι αλλά σταθερό για το βάρος της κάμερας/φακού να ήταν βολικότερο στις μετακινήσεις σου και φθηνότερο αργότερα με περισσότερη πείρα περνάς σε κάτι μεγαλύτερο και με περισσότερη ευκολία στη μετακίνηση της κεφαλής προς όλες τις κατευθύνσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για κάρτα μνήμης και 16αρα είναι μια χαρά,αλλά εγώ θα σου έλεγα να δεις και την

32αρα της Kingston που είναι ευκαιρία στα 26ευρω μιας και είναι απο τις γρηγορότερες της αγοράς..

Τα τρίποδα που εδωσες λινκ είναι απλα σκουπίδια αλλά απο την αλλη η a5000 είναι πολύ ελαφριά.

Αλλά εαν ψαχνεις σοβαρά πρεπει να βρεις ενα με μεταλικό ball head.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστηχως δεν βρισκεις ευκολα καλα τριποδα τα οποια να ναι φτηνα. Ειχα παρει ενα hama star 61 για μια action camera που εχω , γιατι το ηθελα σταθερο. Οχι πως δεν σηκωνει και την 3300 μια χαρα το εχω χρησιμοποιησει για timelapse απλα νιωθεις οτι η ποιοτητα δεν ειναι εκει.

 

Τωρα για καρτα εγω θα σ προτεινα να παρεις καποια μνημη sandisk -lexar ειναι οι 2 καλυτερες εταιριες και απο τις καλυτερες που εχω δοκιμασει . οι kingston εμενα δεν μου βγηκαν καλες. Οι transcend δεν ειναι ασχημες,

 

 

τωρα για θηκη εξαρταται τι θηκη θελεις. εχει και το amazon μια απο τις δικες της με κατι λιγοτερο απο 30 ευρω αλλα ισως σου ειναι λιγο πιο μεγαλη αυτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

 

Σήμερα παρέλαβα τη μηχανή και είμαι ακόμα στο ψάξιμο...

Για θήκη προς το παρόν λέω να πάρω κάτι απλό για να μπορώ να τη μεταφέρω και το τρίποδο λέω να το αφήσω για λίγο πιο μετά.

Σχετικά με τη μνήμη τώρα, από αυτές τις δύο α και β θα καταλάβω κάποια διαφορά ή να πάρω την πιο φτηνή?

 

Ευχαριστώ και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικη η a5000

Πάρε τη φθηνότερη κάρτα (a) δεν πρόκειται να δεις διαφορά κατά τη χρήση της a5000 μόνο στη μεταφορά των φωτογραφιών θα υπάρχει μειωμένος χρόνος όχι τόσος όσο μαρτυρούν τα νούμερα όποτε δεν συμφέρει.

Ένα τέτοιο τρίποδο http://www.plaisio.gr/fotografia-video/accessories/tripoda/Sentio-Tripod-TR-101-S015A.htm μικρό αλλά όχι ελαφρύ είναι το τέλειο εξάρτημα για πειραματισμούς απαραίτητους για την εκμάθηση της μηχανής και της φωτογραφίας, εύκολο στη μεταφορά και πάντα απαραίτητο κρίμα να μη το κάνεις δώρο στον εαυτό σου τώρα που το χρειάζεσαι περισσότερο βρίσκει μέρος και σε μεγαλύτερους σάκους μεταφοράς για κάθε ενδεχόμενη χρήση.

Ένα προστατευτικό οθόνης είναι σοφή αγορά γιατί εύκολα μπορείς να τη γδάρεις όπως είναι κρεμασμένη στον ώμο από φερμουάρ ή κουμπιά. Πρόσεχε το φακό εμπρός μη το σκουπίζεις με οτιδήποτε νομίζω έχει εξωτερική επίστρωση.

Τυχαία έπεσα πάνω http://www.digitaltoyshop.com/Accessories_Sony_Alpha_A5000_t3271_1 παίρνεις αρκετές ιδέες... χρήματα να έχεις!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...