Προς το περιεχόμενο

Δεν μπορώ να εγκαταστήσω καμία διανομή από usb, μετά από format.


BritGreek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά αντιμετωπίζω ένα μεγάλο πρόβλημα και χρειάζομαι τη βοήθειά σας.

 

Έχω κάποια λάπτοπ Satellite R950-14L, τα οποία πωλούνται με προεγκατεστημένα Windows 7 Pro και έχουν μέσα και τα DVD για Windows 8 Pro.

 

Μέχρι πριν από μερικές ημέρες, οι υπολογιστές ήταν dual boot με Windows 7 Pro και διανομές βασισμένες στο Ubuntu. Επειδή μας ζητήθηκε να εγκαταστήσουμε Windows 8, έκανα εγκατάσταση με τα Recovery DVDs της Toshiba, αλλά τα βρήκα τρισάθλια και αφού απενεργοποίησα SecureBoot, Fast Startup και το UEFI mode στο BIOS, ξαναπέρασα τα Windows 7 Pro, πάλι από τα αντίστοιχα recovery της Toshiba.

 

Όλα ΟΚ, λοιπόν, με τα Windows 7, αλλά από τη στιγμή που τα πέρασα, δεν μπορώ να τρέξω κανένα live USB πέραν των αρχικών επιλογών που βγάζουν. Μετά εμφανίζεται μονο μαύρη οθόνη και πρέπει να κλείσω τα laptop από το power button.

 

Έχω δοκιμάσει με το Universal USB Installer, με το Unetbootin, και με το Rufus. Σε όλα το ίδιο πρόβλημα.

 

Μπορεί κάποιος να μου πει τι κάνω λάθος; Προσπαθώ να εγκαταστήσω το Ubuntu Mate 15.04.

 

Και κάτι τελευταίο: στο iso του Ubuntu Mate, υπάρχει το wubi κανονικά και παρέχει και δυνατότητα εγκατάστασης. Ισχύει όντως αυτή η δυνατότητα, αν δεν βρω άλλο τρόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απεφυγε το wubi

 

επειτα ενεργοποιησε το uefi..πλεον ολες οι μεγαλες διανομες λινουξ το υποστηριζουν.

(αν το ενεργοποιησεις ομως παιζει να μην δουλευουν τα 7αρια που χεις εγκαταστησει ηδη)

 

Δοκιμασε να ενεργοποιησεις το uefi και να τρεξεις ξανα το στικακι...ειδικα το ubuntu το υποστηριζει 100%...θα πρεπει να παιξει κανονικα.

 

Αν οχι , δεν μου ρχεται καποια αλλη ιδεα...

 

ισως uefi on -> εγκατασταση 7αρια -> φτιαξιμο εκ νεου του usb stick με το ubuntu --> εκ νεου δοκιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Τα 7άρια μόλις τα εγκατέστησα και μιλάμε για πολλούς υπολογιστές (5+ ώρες εγκατάσταση και updates ο καθένας...). Με το UEFI ενεργοποιημένο, δεν επιτρέπουν τα recovery DVDs της Toshiba να εγκαταστήσω τα 7άρια. Δεν αναγνωρίζουν καν το DVD, ενώ συμβαίνει το αντίθετο όταν τρέχω τα DVD με τα Windows 8. Επίσης, κι εγώ ο ίδιος δεν θέλω το UEFI, γιατί εγκαθιστώ πολλές διανομές και δεν βλέπω το λόγο να παιδεύομαι.

 

Μόλις ανακάλυψα ότι το πρόβλημα υφίσταται στις διανομές 15.04 και όχι στις προηγούμενες. Κατάφερα να τρέξω το ubuntu mate live usb (15.04) με την εντολή nomodeset, κάτι που δεν μου έχει ξανασυμβεί. Θα προχωρήσω σε εγκατάσταση και θα γράψω πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...