Προς το περιεχόμενο

Μεταβαση σε Linux(αλλα ποιο?)


Neo106

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εγώ Ubuntu mate θα προτείνω, ανεπιφύλακτα. Για κάποιο λόγο, ενώ μου αρέσει πάρα πολύ το Mint, στα PC της δουλειάς, απλά χαλάει και έχω Kernel panics, μετά από ένα απλό sudo apt-get update και dist-upgrade.

 

Πλέον, μόνο ubuntu mate και LXLE ή PeppermintOS στους παλιότερους υπολογιστές, γιατί δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου να παιδεύομαι.

 

Δεν κάνεις dist-upgrade στο mint, μέχρι upgrade από command line, ή μέσω του graphical updater που δίνουν. Για κάποιο λόγο στο mint ενώ μοιράζεται τα repos του ubuntu με kernel upgrade πχ είναι πολύ πιο πιθανό να χαλάσει κάτι απ' ο,τι στο ubuntu για αυτό τα χουν απενεργοποιημενα by default και είχαν φάει και κράξιμο πριν κάνα χρόνο πως δεν είναι ασφαλή για αυτό το λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kububtu ή xubuntu

 

linux Mint Cinamon/Mate/KDE/XFCE

 

openSUSE

 

διαλεξε και παρε.

 

User friendly: σημαινει προφανως ευκολο στο σεταρισμα, με προεγκατεστημενες εφαρμογες, να βρει το λειτουργικο και να εγκαταστησει ολες τις συσκευες αυτοματα, αν υπαρχει ssd να κανει τις απαραιτητες ρυθμισεις αυτοματα, και γενικα να ειναι ευκολο στην εγκατασταση και την χρηση του. Με αλλα λογια οπως τα Windows.

 

Οι παραπανω διανομες εχουν τα παραπανω χαρακτηριστικα σε γενικες γραμμες, και εχουν και ισχυρο support σε πιθανοτητα προβληματων.

 

Καποιος που δεν εχει ιδεα απο linux (οπως εγω) δεν θα τα μαθει ολα απο την αρχη. Και για να μαθει, πρεπει στην αρχη να εγκαταστησει μια απλη και ολοκληρωμενη/αυτοματοποιημενη διανομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Και για να μαθει, πρεπει στην αρχη να εγκαταστησει μια απλη και ολοκληρωμενη/αυτοματοποιημενη διανομη.

 

Διαφωνω (εν μερη). Ναι για αρχη θα πειραματιστει με "ετοιμες" διανομες αλλα μετα αν θελει να μαθει 5 πραματα τοτε παει στις μαμαδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε  kubuntu αν είσαι απλός χρήστης.

Βάλε fedora αν ασχολείσαι με προγραμματισμό(πας στο αρχείο /etc/selinux/config και βάζεις SELINUX=permissive)

Βάλε debian αν θες να μάθεις πράγματα για το linux.

Βάλε archlinux αν θες να ασχοληθείς αρκετα.

Βάλε gentoo αν θες να καείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...