Προς το περιεχόμενο

Μεταβαση σε Linux(αλλα ποιο?)


Neo106

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστευω οτι ηρθε ο καιρος μετα απο τοσα χρονια να μεταβω σε linux. Αυτο που θελω κυριως ειναι:

 

-User friendly περιβαλλον

-Αυστηρα για desktop (οχι interface τυπου ubuntu unity)

-Θεμα resources δε με απασχολει, i7 και GTX 760

-Play on linux compatibility, ευπροσδεκτο

-Πληθωρα εφαρμογων στο application manager

-LTS εκδοση?

 

Προς το παρον ειμαι μεταξυ mint και opensuse. Καθε αποψη ευπροσδεκτη. Επισης θα ηθελα και προταση για συγκεκριμενο desktop(KDE, GNOME) και γιατι. Πανω απο ολα με ενδιαφερει η σταθεροτητα και οχι τοσο τα φανταχτερα εφφε. Ευχαριστω προκαταβολικα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζάμπα είναι,γιατί δεν τα δοκιμάζεις να δεις ποιο θα αρέσει ποιο πολύ σε εσένα ,από σταθερότητα μεταξύ της μεγάλες διανομές δύσκολα να βρεις διαφορά και μπορείς να περάσεις και όλα τα desktop ταυτόχρονα σε όποια διανομή θες για να δεις διαφορές.

 

Μπορείς να δοκιμάσεις μέσου virtual ή και πραγματικά για να δεις και καλύτερα της αποδόσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι ηρθε ο καιρος μετα απο τοσα χρονια να μεταβω σε linux. Αυτο που θελω κυριως ειναι:

 

-User friendly περιβαλλον

-Αυστηρα για desktop (οχι interface τυπου ubuntu unity)

-Θεμα resources δε με απασχολει, i7 και GTX 760

-Play on linux compatibility, ευπροσδεκτο

-Πληθωρα εφαρμογων στο application manager

-LTS εκδοση?

 

Προς το παρον ειμαι μεταξυ mint και opensuse. Καθε αποψη ευπροσδεκτη. Επισης θα ηθελα και προταση για συγκεκριμενο desktop(KDE, GNOME) και γιατι. Πανω απο ολα με ενδιαφερει η σταθεροτητα και οχι τοσο τα φανταχτερα εφφε. Ευχαριστω προκαταβολικα.

 

επειδη εχω αμφιταλαντευτει αρκετα με τις διανομες και εχω δοκιμασει σε vm ή και σε κανονικο μηχανημα αρκετες ...ακολουθουν οι σκεψεις μου...

 

1. σκεψου rolling διανομη...δεν χρειαζεται να κοιτας αν βγηκε καινουργια εκδοση και να κανεις τρελα upgrade κλπ..απλα κανεις τις κλασικες ενημερωσεις και η διανομη ειναι παντα ενημερωμενη.

Αρα μανι μανι αν σκεφτομαστε για σοβαρες διανομες ....σκεφτομαστε debian , arch , opensuse factory , fedora rawhide ...δεν αναφερομαι σε gentoo-παραγωγα..γιατι δεν ειναι του παροντος.

2.πληθωρα εφαρμογων .Εδω μου ρχονται στο μυαλο κυριως τρεις διανομες... archlinux , debian , fedora/opensuse (οτιδηποτε στηριζεται δηλ σε rpm)..θα μου πεις οτι δεν ειπα κατι διαφορετικο απο το 1) ...αρα ειμαστε σε καλο δρομο :)

3.user friendly...εδω μιλαμε πλεον για τα DE... δηλ xfce/lxde/gnome/kde/unity/mate/cinnamon κλπ

Τα πιο βαρια θεωρουνται τα gnome3/kde/unity τα πιο ελαφρια..τα υπολοιπα.

Πραγματικα ειναι θεμα γουστου..προσωπικα δεν γουσταρω το gnome3...το kde (plasma5) εχει γινει ωραιο..αλλα και παλι το θεωρω λιγο αργοκινητο...unity..δεν αναφερομαι καν :)... απο κει και περα αρκετα μου αρεσουν τα mate/cinnamon/xfce.

4.playonlinux πλεον αν δεν λεω μαλακιες δηλ..ολες οι σοβαρες διανομες το εχουν...

 

Εν κατακλειδει...

 

Αν σκεφτεσαι απο debian μερια.. κοιτα το linux mint debian edition , solydx (debian based , xfce) , solydk (debian based kde)..αν δεν βαριεσαι να σεταρεις τα παντα απο την αρχη πας στο καθαροαιμο debian..που κακα τα ψεματα μετα το 1ο install.ειναι κακασχημο :)

 

Αν σκεφτεσαι προς opensuse , πας στην kde εκδοση αυτου και σεταρεις factory repositories για να εισαι rolling

 

Aν σκεφτεσαι προς fedora , πας στην gnome εκδοση αυτου και σεταρεις rawhide ή factory ή οπως διαολο λεγονται τα repositories για να εισαι rolling..

 

Aν σκεφτεσαι προς archlinux , πας σε antergos , manjaro ή bridge που θεωρω ειναι οι πιο αξιολογες arch-based διανομες..

Αν εχεις ορεξη να στησεις τα παντα απο την αρχη , πας σε καθαροαιμο archlinux :)

 

Aν μιλαμε για φορητο και εχεις διπλη καρτα , optimus , δηλ σκεψου πολυ σοβαρα να μην βαλεις λινουξ...εχω τετοιο φορητο και οποτε εχω περασει λινουξ , περα απο την μανουρα με τον driver..prime..bumblebee κλπ..εχω την αισθηση οτι τα "γραφικα" δεν ειναι οπως θα πρεπε..με κουραζουν στο ματι...ενω σε αλλα φορητα με "μονη" καρτα ...δεν ειχα αυτην την αισθηση...

Δεν χανεις παντως να δοκιμασεις το live-cd των διανομων να δεις πως συμπεριφερονται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άνθρωπος ζητά κάτι user friendly για πρώτη μετάβαση σε linux γιατί του προτείνεις debian και arch;

 

To fedora είναι που είναι bleeding edge στο rawhide θα σου σπάει το σύμπαν κάθε μέρα, είναι καθαρά για σκοπούς testing.

 

Προσωπικά προτείνω Ubuntu, Mint και elementary. Αρκετά user friendly και τα 3, και με long term support. Επίσης είναι apt based που σημαίνει πως λίγο πολύ έχεις πρόσβαση στα πάντα, κι ό,τι δεν, χώνεις ένα ppa και το χεις.

 

Από γραφικά περιβάλλοντα νομίζω πως είναι λίγο θέμα προσωπικού γούστου, προσωπικά πχ αν και δεν μ' αρέσει επίσης τόσο το unity δεν θεωρώ πως δεν είναι για desktop, για να το βλέπεις εσύ έτσι μάλλον δε θα σου αρέσει ούτε το gnome. Οπότε κοιτάς για KDE, XFCE ή Cinnamon. Το KDE είναι κάπως πιο μοντέρνο τα άλλα πιο κλασικά στη σχεδίασή τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άνθρωπος ζητά κάτι user friendly για πρώτη μετάβαση σε linux γιατί του προτείνεις debian και arch;

 

To fedora είναι που είναι bleeding edge στο rawhide θα σου σπάει το σύμπαν κάθε μέρα, είναι καθαρά για σκοπούς testing.

 

 

Για αυτο κατα κυριο λογο προτεινω -based διανομες..που κανουν καποιες διανομες...πιο...user friendly..

 

Το debian δεν ειναι user friendly?μια χαρα user friendly ειναι...

Βασικα πρεπει να ξεκαθαρισεις που αναφερεσαι με τον ορο "user friendly"..στο γραφικο και στα προεγκατεστημενα εργαλεια? ή στην "δομη" της διανομης?

Γιατι αν μιλαμε για την δομη..οσο user friendly ειναι ενα ubuntu αλλο τοσο ειναι και ενα debian (ή debian-based).

Aν μιλαμε για το γραφικο περιβαλλον...καταλαβαινεις οτι αυτα ειναι ιδια ανεξαρτητου διανομης...

Απο κει και περα αν μιλαμε για "προεγκατεστημενα εργαλεια"...κοιταμε προς -based διανομες που εχουν αναλαβει να απλοποιησουν καποιες καταστασεις.

το Archlinux δεν ειναι user-friendly απο οποια μερια και να το κοιταξεις..αλλα τα antergos/manjaro ειναι μια χαρα user-friendly..με πολλα εργαλεια..gui...gui installer...δεν βγαινεις σε κονσολα παρα μονο αν γουσταρεις....

 

Απο κει και περα προτιμοτερο ειναι να παει σε rolling "user friendly" διανομη παρα σε μη-rolling με τον οποιο μικρο ή μεγαλο κινδυνο να σπασει σε καποιο upgrade.

 

PS: το rawhide repository του fedora ειναι πραγματι πολυ πειραματικη κατασταση και δεν ενδεικνειται για κανονικη χρηση..ΑΝ και ειχα την εντυπωση πως ειχε βγαλει κατι ενδιαμεσο...που ηταν πιο σταθερο.. κατι σε φαση tumbleweed--> factory της opensuse...

Ισως και να κανω λαθος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, εξαρτάται πάντα τι είδους γνώσεις έχει ο καθένας, για κάποιον που ξέρει 5-10-30-150 πράγματα από linux οτιδήποτε δε λέγεται gentoo ή arch μπορεί να θεωρείται user friendly. Αλλά δε νομίζω πως πάει έτσι. Αυτό εξαρτάται από πολλά πράγματα. Πρέπει καταρχήν να υπάρχει ένα αρκετά μεγάλο community που να μπορείς να στηριχτείς πως θα βρεις άκρη αν έχεις κάποιο πρόβλημα, έτοιμα utilities και αυτοματοποιημένα tasks που να είναι εύκολα στη χρήση, σταθερό όσο περισσότερο γίνεται και φυσικά batteries included και usable right outside of the box. Ακόμη και το fedora για κάποιον που δε ξέρει μπορεί να γίνει φρίκη αν χρειαστεί κάτι proprietary και δεν ξέρει να ενεργοποιήσει τα repos του rpmfusion πχ. Την ώρα που στο ubuntu και το mint υπάρχουν ειδικά utilities για να αλλάζεις drivers με 2 κλικς, αυτά στο debian ας πούμε δεν υπάρχουν ούτε για αστείο.

 

Οι rolling distros όσα θετικά κι αν έχουν έναντι των version based προσωπικά δε θα τις πρότεινα για πρώτη επαφή. Απ' το να βάλει κάποιος μια 14.04 και να την αφήσει 5 χρόνια να κάθεται, με full support, σίγουρα θα χει περισσότερες πιθανότητες να αντιμετωπίσει πρόβλημα με κάτι rolling που θα μπορεί να του αλλάζει kernel και βιβλιοθήκες σαν τα πουκάμισα. Ακόμη και σε περιπτώσεις debian testing που τις ευλογάνε για το πόσο σταθερές είναι, πρόπερσι ένα ωραίο πρωί πήγαινα να κάνω dist-upgrade και το apt θεωρούσε καλή ιδέα να μου σβήσει όλο το Xorg και τα παράγωγά του ( έφτιαξε μετά από 3 βδομάδες ).

 

Manjaro, Antergos, Solydxk κλπ δεν τις έχω χρησιμοποιήσει απλά οκ προσωπικά δεν τις εμπιστεύομαι, μικρότερες διανομές έχω ακούσει και κάποιες φορές για προβλήματα.. οκ μπορεί να λέω και βλακείες δε ξέρω. Αλλά το manjaro ας πούμε όσο ωραίο κι αν το χουνε φτιάξει από κάτω εξακολουθεί να είναι arch με το package system και τα repos ( νομίζω; ) του arch, με ό,τι κι αν αυτό συνεπάγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok παιδια διαβασα τα posts σας κι εχω καταλαβει περιπου που να κινηθω. Εδω να πω πως δεν ειμαι τελειως ασχετος απο linux, εχω κανει και compile σε linux, απλως οσο να ναι οταν θες να κανεις τη μονιμη μεταβαση θες να ακουσεις 1-2 πραγματα παραπανω.

 

Linux mint ειχα ασχοληθει και στο παρελθον και μπορω να πω οτι μου εχει αρεσει περισσοτερο απο αλλες διανομες για καθημερινη χρηση. Θα δοκιμασω και την debian εκδοση. Debian καθαρο-κακασχημο. Για server αμα το θες, μια χαρα, για desktop ομως, δε νομιζω τακη. :P

 

Οσον αφορα το θεμα rolling... εγω αυτο που θελω ειναι να ειμαι πιο σταθερος γινεται. Δε με νοιαζει το bleeding edge και να εχω τις τελευταιες βιβλιοθηκες στο συστημα. Εκτος κι αν υπαρχει καποιο πλεονεκτημα σοβαρο που υπερκαλυπτει το ρισκο να εχεις καποιο conflict μετα απο καποιο update.

 

Επισης κατι ακομα, ξερετε αν μπορω να μεταφερω profile του firefox που εχω σε windows, στο linux? Υπαρχει κατι αντιστοιχο του mozbackup, αλλα σε linux? Η ξανα στησιμο απο την αρχη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο linux οι περισσότερες εφαρμογές δημιουργούν ένα κρυφό subdirectory στο home του κάθε χρήστη όπου εκεί είναι βασικά όλο το profile με bookmarks, κωδικούς, ρυθμίσεις, addons, ιστορικό τα πάντα. Αν πάρεις αυτό το .mozilla και το πας πχ σε κάποιο άλλο pc επίσης με linux θα έχεις τον firefox ακριβώς όπως τον άνοιξες τελευταία φορά στο άλλο pc.

 

Τώρα από windows να το μεταφέρεις σε linux δε ξέρω κατι συγκεκριμένο, αλλά αν χρησιμοποιείς κάποιο addon που να κάνει πχ export τους κωδικούς σε xml αυτά μπορείς να τα περάσεις υποθέτω και σε linux κανονικά.

 

Πάντως αν κάτι είναι άσχημο γενικά σχετικό είναι, κι όσο πιο vanilla είναι κάτι συνήθως τόσο πιο άσχημο θα είναι. Εκεί κυριαρχεί λίγο η λογική είσαι ελεύθερος να το ομορφύνεις στα μέτρα σου, απλά οκ δεν έχουν όλοι την ίδια όρεξη να κάνουν αυτοί το customize για αυτό υπάρχουν και ετοιματζίδικα distros.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και το Linux Deepin , έχει το DDE το οποίο μπορείς είτε να το αφήσεις ως έχει ( στυλ mac os x ) ή να το προσαρμόσεις. Επίσης έχει το crossover για εγκατάσταση εφαρμογών windows. Για τα bookmarks , τσέκαρε το Xmarks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης κατι ακομα, ξερετε αν μπορω να μεταφερω profile του firefox που εχω σε windows, στο linux? Υπαρχει κατι αντιστοιχο του mozbackup, αλλα σε linux? Η ξανα στησιμο απο την αρχη?

 

mint xface 64. Ειναι και γαμω, και μονο κλικ κλικ ξερω να κανω

 

μονο που δεν ειχε βρει drivers για gtx750, αλλα με λιγο google, ακολουθησα εναν οδηγο, και ολα κομπλε

 

Για τον firefox πατας

 

help->troubleshooting information->open directory

 

copy-paste τον φακελο στον αντιστοιχο του linux

 

θεωρητικα θα μπορουσες να του καθορισεις working directory τον φακελο του win FF, αλλα παιζει και να μην την πολυπαλεψει με 2 διαφορετικα λειτουργικα

 

παιζουν και utility για να βλεπεις (ακομα και σαν drive letters) τα linux partitions μεσα απο win 7, αλλα καλο ειναι να μην τα εχεις μονιμα ενεργοποιημενα (ή εστω read only), ωστε αν κολλησουν ιο τα 7, να μην τα μαγαρισει και αυτα

 

αν θες και 2o browser,  βαλε midori

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τη μεταφορά του Firefox, έχει ενσωματωμένη την υπηρεσία Sync. Συγχρονίζει bookmarks, κωδικούς και πολλά άλλα μεταξύ πολλών μηχανημάτων χωρίς να χρειάζεται «μεταφορά».

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ Ubuntu mate θα προτείνω, ανεπιφύλακτα. Για κάποιο λόγο, ενώ μου αρέσει πάρα πολύ το Mint, στα PC της δουλειάς, απλά χαλάει και έχω Kernel panics, μετά από ένα απλό sudo apt-get update και dist-upgrade.

 

Πλέον, μόνο ubuntu mate και LXLE ή PeppermintOS στους παλιότερους υπολογιστές, γιατί δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου να παιδεύομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...