Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με παλιό μοντέλο Sony DCR-HC20E


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, εύχομαι Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα!

Έχω μια παλιά Sony DCR-HC20E PAL και θέλω να περάσω τις κασέτες (MiniDV) στο laptop μέσω firewire. Έχω δοκιμάσει στην κυριολεξία τα πάντα, ότι διάβασα στο internet αλλά τζίφος! Το laptop είναι παλιό Fujitsu Siemens Amilo M1451G, έχει Windows XP Home Edition SP3, Intel® Pentium® M, processor 2.00GHz, 2.00GHz, 1.00 GB of RAM, ATI Mobility Radeon X300 κάρτα γραφικών. Ο driver για το firewire (i-Link port) είναι: Texas Instruments OHCI Compliant IEEE 1394 Host Controller. Έκανα εγκατάσταση τους drivers της βιντεοκάμερας (τους βρήκα στο internet μιας και το CD το έχω πετάξει), συνέδεσα την κάμερα μέσω firewire αλλά τίποτα! Γύρισα σε SP1 γιατί διάβασα πως όσοι είχαν πρόβλημα ήταν από SP2 και πάνω αλλά τίποτα. Το καλώδιο είναι μια χαρά και λειτουργεί, για την ακρίβεια έχω και 2ο firewire, η firewire port είναι σε καλή κατάσταση, λειτουργεί δηλαδή.... Απλά έχω δοκιμάσει και ένα σωρό άλλα κόλπα που διάβασα αλλά τζίφος! Μέχρι τη firewire card αφαίρεσα, την ξανα έβαλα μπας και εγκαταστήσει ένα Legacy που λέγανε αλλά μπαααα....

Έχει κάποιος να προτείνει κάτι, γιατί από USB η εικόνα είναι μέτρια! Εντάξει, δεν περίμενω τη σούπερ ανάλυση εφόσον είναι και παλιό μοντέλο αλλά να είναι κάπως καλύτερη από αυτή του USB...

Ότι έχετε να προτείνετε καλοδεχούμενο :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο software χρησιμοποιείς για Capture?


Δοκιμασε να πας τις MiniDV σε καταστημα/φωτογραφο να στις μεταφερει σε dvd.

Όχι DVD! Αν γίνεται σε DVPAL αρχείο (.avi ή .dv ή .mov) για να μην χάσει ποιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον φωτογράφο θέλω να τον αποφύγω γιατί δεν θέλω να δεί το περιεχόμενο των MiniDV ;-)

 

Έχω χρησιμοποιήσει και το WinDV και το Sony Vegas Pro και το Windows Movie Maker αλλά τίποτα! Όλα μου λένε "No device found".

 

Εντωμεταξύ όταν συνδέω την κάμερα με το laptop μέσω firewire μου εμφανίζει την ένδειξη "DV in" στην οθόνη της κάμερας, που σημαίνει πως η κάμερα έχει συνδεθεί με το laptop αλλά δεν την αναγνωρίζει... Κάτι μου διαφεύγει αλλά δεν ξέρω τι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...