Προς το περιεχόμενο

Εκτυπωτής για γραφείο


mikeron

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Guys η eprint υπάρχει και για android και για ios? Σκεφτόμαστε στο γραφείο να πάρουμε τον 476 και είμαστε άλλοι με iphone κι άλλοι με android, οπότε αναρωτιόμουν αν θα μπορούμε όλοι να εκτυπώνουμε από κιν..!

Από ότι βλέπω υπάρχει και στα 2 stores. Google play και apple store

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι για να δώσω review για τον prox 551! Από ταχύτητα είμαι φουλ ικανοποιημένος, περίμενα ότι το 70 ppm θα ήταν υπερβολή, αλλά είναι αρκετά ρεαλιστικό. Επίσης, το wifi και το duplex print είναι μεγάλο βόλεμα! Για τα μελάνια δεν μπορώ να πω ακόμα πόσο κρατάνε γιατί δεν μου έχουν τελειώσει, παρόλο που δεν έχουμε κάνει και λίγες εκτυπώσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

http://store.hp.com/webapp/wcs/stores/servlet/us/en/pdp/printers/hp-officejet-pro-x551dw-printer?jumpid=re_r11662_redirect_ETR&ts=20150529162411_LChE9h0PVQl2&HP-Officejet-Pro-X551dw-Printer

 

Στην  αρχη γραφει για την ταχυτητα up to 42ppm και πιο κατω γραφει printing up to 70ppm.

Για inkjet μηχανημα 70 σελιδες το λεπτο το θεωρω τρελα υπερβολικο και ιδεατο,οπως επισης θεωρω υπερβολικο που αναφερει 150.000 σελιδες without jam.

Νομιζω οτι αρχισανε τα παραμυθια στα specifications των μηχανηματων.

Δεν το εχω τεσταρει το μηχανημα,αλλα ολα αυτα δεν μου στεκουν. 

Επεξ/σία από Roger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το μικρο (451) βγαζει τις 40 σελιδες το λεπτο,αυτο που ειναι μεγαλυτερο γιατι να μην τις βγαζει;

(42 εγχρωμα / 70 ασπρομαυρα γραφει)

Επεξ/σία από dobro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το μικρο (451) βγαζει τις 40 σελιδες το λεπτο,αυτο που ειναι μεγαλυτερο γιατι να μην τις βγαζει;

(42 εγχρωμα / 70 ασπρομαυρα γραφει)

Δεν ξερω γιατι να μην τις βγαζει.Εσυ που ασχολεισαι με inkjetakia τις εχεις μετρησει και τις βγαζει?

Αν μιλαμε για μια λεξη και καλυψη σελιδας 1%,ναι θα τις βγαζει αφοβα.

 

 

Σε τεστ στο youtube δειχνει οτι μπορει να τυπωσει περιπου 60σελ το λεπτο σε full text,και ολα αυτα εξηγουνται γιατι η κεφαλη ειναι σταθερη και οχι κινουμενη.

Επεξ/σία από Roger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ που ασχολούμαι με inkjetακια και επαγγελματικά, λέω πως οι ταχύτητες με νορμάλ επιφάνεια εκτύπωσης εγγράφου είναι τουλάχιστον 10% εως 15% κάτω από όσο ανακοινώνουν και μετρημένο μάλιστα. Παραμένουν βέβαια ασύλληπτες για inkjet τεχνολογία.

 

Για την αξιοπιστία μένει να δείξει όταν κάποιο φτάσει τις 150.000 σελίδες. Δείχνουν πάντως καλές κατασκευές. Έχω έναν πελάτη που έχει το μικρό και το έχει λιώσει. Ακόμη και να διαλυθεί στις 150.000 σελίδες θα έχει βγάλει τα λεφτά του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν μιλαμε για μια λεξη και καλυψη σελιδας 1%,ναι θα τις βγαζει αφοβα.

 

πως μπορεις να το ρυθμισεις στο 1%;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ που ασχολούμαι με inkjetακια και επαγγελματικά, λέω πως οι ταχύτητες με νορμάλ επιφάνεια εκτύπωσης εγγράφου είναι τουλάχιστον 10% εως 15% κάτω από όσο ανακοινώνουν και μετρημένο μάλιστα. Παραμένουν βέβαια ασύλληπτες για inkjet τεχνολογία.

 

Για την αξιοπιστία μένει να δείξει όταν κάποιο φτάσει τις 150.000 σελίδες. Δείχνουν πάντως καλές κατασκευές. Έχω έναν πελάτη που έχει το μικρό και το έχει λιώσει. Ακόμη και να διαλυθεί στις 150.000 σελίδες θα έχει βγάλει τα λεφτά του. 

Σωστα τα λες,αλλα οχι και ουτε ενα jam στις 150.000 σελιδες που υποσχονται,μην τρελαθουμε.

Ονειρα θερινης νυκτος.

Το εχω δηλωσει και σε αλλο ποστ,θα τα δουμε στο μελλον ποσο αξιοπιστα βγηκανε.

Επεξ/σία από Roger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως μπορεις να το ρυθμισεις στο 1%;

 

Δεν το ρυθμίζεις στο 1%, όπως δεν το ρυθμίζεις και στο 5%. Αυτό που εννοεί ο Roger είναι 1% επικάλυψη σελίδας (δηλαδή πάνω κάτω 2-3 σειρές λέξεις σε μια ολόκληρη σελίδα). Είναι τραβηγμένο παράδειγμα για να τονίσει ότι μόνο όταν περνάει το φύλλο χωρίς εκτύπωση στην ουσία, θα βγάλει τόσα αντίγραφα σε ένα λεπτό.

 

Σε αυτό το σημείο εγώ θα πω ότι η διαφορά επικάλυψης στον συγκεκριμένο είναι μικρή. Η διαφορά στην ταχύτητα από όσα ανακοινώνει η εταιρία σε σχέση με την πραγματικότητα έχει να κάνει κυρίως με τον χρόνο εκτύπωσης του πρώτου αντίγραφου και με την καθυστέρηση στο αυτόματο duplex. Η επικάλυψη παίζει ρόλο μεν, αλλά πολύ μικρότερο σε αυτό το μηχάνημα σε σχέση με άλλα inkjet λόγω της τεχνολογίας που έχει και δεν χάνει χρόνο κινώντας την κεφαλή πέρα δώθε όπως ένα συμβατικό μηχάνημα. 

 

Πάντως τα νούμερα που ανακοινώνουν δεν τα πιάνει, όπως δεν πιάνει πρακτικά κανένας εκτυπωτής τα νούμερα που ανακοινώνουν τα σπεκς του, είτε inkjet, είτε laser. Πχ εγώ έχω το Oki που λέει για 20 σελίδες το λεπτό, αλλά ακόμη και χωρίς duplex να φύγουν όλες μονές, μέτρησα 19. Στο duplex παίζω απο 17 εως 18.

 

Σωστα τα λες,αλλα οχι και ουτε ενα jam στις 150.000 σελιδες που υποσχονται,μην τρελαθουμε.

Ονειρα θερινης νυκτος.

Το εχω δηλωσει και σε αλλο ποστ,θα τα δουμε στο μελλον ποσο αξιοπιστα βγηκανε.

 

Κι εγώ για το συγκεκριμένο είμαι πιο κοντά στην δική σου άποψη. 150.000 εκτυπώσεις είναι πάρα πολλές για εναν inkjet. Ακόμη και οι καλύτεροι εμπορικοί inkjet χρήσης γραφείου, με πολύ προσοχή στην συντήρηση δεν θα ξεπεράσουν τα μισά χωρίς να βγάλουν κάτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ρυθμίζεις στο 1%, όπως δεν το ρυθμίζεις και στο 5%. Αυτό που εννοεί ο Roger είναι 1% επικάλυψη σελίδας (δηλαδή πάνω κάτω 2-3 σειρές λέξεις σε μια ολόκληρη σελίδα). Είναι τραβηγμένο παράδειγμα για να τονίσει ότι μόνο όταν περνάει το φύλλο χωρίς εκτύπωση στην ουσία, θα βγάλει τόσα αντίγραφα σε ένα λεπτό.

 

Σε αυτό το σημείο εγώ θα πω ότι η διαφορά επικάλυψης στον συγκεκριμένο είναι μικρή. Η διαφορά στην ταχύτητα από όσα ανακοινώνει η εταιρία σε σχέση με την πραγματικότητα έχει να κάνει κυρίως με τον χρόνο εκτύπωσης του πρώτου αντίγραφου και με την καθυστέρηση στο αυτόματο duplex. Η επικάλυψη παίζει ρόλο μεν, αλλά πολύ μικρότερο σε αυτό το μηχάνημα σε σχέση με άλλα inkjet λόγω της τεχνολογίας που έχει και δεν χάνει χρόνο κινώντας την κεφαλή πέρα δώθε όπως ένα συμβατικό μηχάνημα. 

 

Πάντως τα νούμερα που ανακοινώνουν δεν τα πιάνει, όπως δεν πιάνει πρακτικά κανένας εκτυπωτής τα νούμερα που ανακοινώνουν τα σπεκς του, είτε inkjet, είτε laser. Πχ εγώ έχω το Oki που λέει για 20 σελίδες το λεπτό, αλλά ακόμη και χωρίς duplex να φύγουν όλες μονές, μέτρησα 19. Στο duplex παίζω απο 17 εως 18.

 

 

Κι εγώ για το συγκεκριμένο είμαι πιο κοντά στην δική σου άποψη. 150.000 εκτυπώσεις είναι πάρα πολλές για εναν inkjet. Ακόμη και οι καλύτεροι εμπορικοί inkjet χρήσης γραφείου, με πολύ προσοχή στην συντήρηση δεν θα ξεπεράσουν τα μισά χωρίς να βγάλουν κάτι.

Ακριβως ,αυτο εννοω, σχετικα με την καλυψη σελιδας,εχοντας παντα στο μυαλο μου μια κινουμενη κεφαλη.Εδω τα δεδομενα ανατρεπονται γιατι η κεφαλη ειναι σταθερη οποτε η καλυψη δεν εχει καμμια σημασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και 60 να βγάζει το λεπτό παραμένει πολύ γρήγορος σε σχέση με αντίστοιχους στην ίδια κατηγορία budget. Εδικός δεν είμαι αλλά στο site λέει ότι όλη η σειρά pro x έχει διαφορετική τεχνολογία στην εκτύπωση. Λέει ότι η κεφαλή δεν πηγαινοέρχεται για να ρίξει το μελάνι στη σελίδα, αλλά περνάει μία φορά, τυπώνει και είναι έτοιμο. Νομίζω ότι έτσι κερδίζει πολύ χαμένο χρόνο σε σχέση με τους κλασικούς inkjet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέει ο mikeron για την τεχνολογία εκτύπωσης ισχύει. Ανεβάζει πολύ την ταχύτητα. Σχετικά με τις ταχύτητες εγώ πχ έχω τον pro x451 που σύμφωνα με τα specs έχει 55 ppm και πρέπει να τυπώνει 48-50 το λεπτό περίπου, οπότε κι ο 476 θα τυπώνει σίγουρα 60-65 το λεπτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέει ο mikeron για την τεχνολογία εκτύπωσης ισχύει. Ανεβάζει πολύ την ταχύτητα. Σχετικά με τις ταχύτητες εγώ πχ έχω τον pro x451 που σύμφωνα με τα specs έχει 55 ppm και πρέπει να τυπώνει 48-50 το λεπτό περίπου, οπότε κι ο 476 θα τυπώνει σίγουρα 60-65 το λεπτό 

 

Επειδή θα πάρουμε κι εμείς στο γραφείο αυτό το πολυμηχάνημα από που παίρνεις μελάνια? Ξέρεις κανένα site με καλές τιμές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...