Προς το περιεχόμενο

Εκτυπωτής για γραφείο


mikeron

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ότι για γραφείο ο laser είναι καλύτερη λύση. Είναι και γρήγορος και οικονομικός.Στη δουλειά μου έχουμε τον Lexmark-CS410dn που πρότεινε και ο Grey29 και δουλεύει αρκετά καλά, αλλά για να πω την αλήθεια με δυσκολεύει σ'ένα θεματάκι. Εγώ στη δουλειά έχω λάπτοπ και για να εκτυπώσω πρέπει είτε να το συνδέσω σε ethernet είτε να περάσω τα αρχεία μου σε στικάκι, ενώ αν είχε και wifi θα έκανα τη δουλειά μου πολύ πιο γρήγορα...

 

Σ αυτό έχεις δίκιο, δεν το είχα σκεφτεί. Κι επειδή είμαστε καμιά δεκαριά άτομα που θα τον χρησιμοποιούμε μάλλον το να έχει wifi θα μας λύσει τα χέρια. Απ ότι βλέπω από τις παραπάνω προτάσεις μόνο ο HP ΟFFICEJET Pro X476dw, ο ΟFFICEJET Pro X551dw και ο Epson Stylus Office BX320FW υποστηρίζουν wifi αλλά ο τελευταίος έχει χαμηλότερη ταχύτητα εκτύπωσης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

φτιαξτε το δικτυο σας και δωστε  στον εκτυπωτη διευθυνση στο ασυρματο ρουτερ////manual δειτε

 

 

 

Τώρα κάτι είπες και σε έχασα... Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος;  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα κάτι είπες και σε έχασα... Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος;  :-D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι οι laser εκτυπωτές είναι πιο γρήγοροι. Στους inkjet η ταχύτητα, αν δεν κάνω λάθος, αναφέρεται σε draft εκτυπώσεις, που τουλάχιστον στους δικούς μου είναι απαράδεκτη.

 

Εγώ έχω υλοποιήσει την εξής λύση: για ασπρόμαυρες εκτυπώσεις, έχω HP Laserjet 1010 (από το 2004), με συμβατά τόνερ Q2612X που μου βγάζουν 2500-3000 σελίδες κειμένου Α4, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

Για έγχρωμο έχω τον EPSON BX320FW, και έχω τοποθετήσει CISS με μελάνια pigment που δεν ξεθωριάζουν, με αποτέλεσμα να έχω τεράστια οικονομία στις εκτυπώσεις. Απο αξιοπιστία, αν αναλογιστεί κανείς τη χρήση που του κάνουμε, μου έβγαλε 2 χρόνια και χιλιάδες εκτυπώσεις πολύ καλής ποιότητας. Τώρα πάει για πέταμα, και επειδή έφαγε τα ψωμιά του το CISS, αλλά κυρίως λόγω της ιδιομορφίας κάποιων EPSON των οποίων βουλώνει η κεφαλή αν δεν τυπώνουν αρκετά συχνά (πχ το καλοκαίρι, που η δική μου δουλειά είναι για ένα μήνα κλειστή).

 

Την αξιοπιστία των laser δεν την έχω βρει σε κανένα απολύτως inkjet.

 

Καλό το κόλπο σου :lol:

Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω πως δεν είναι για draft εκτυπώσεις –όρκο δεν παίρνω. Βέβαια και να είναι θα μειωθεί η ταχύτητα εκτύπωσης αλλά η διαφορά θα είναι και πάλι μεγάλη πιστεύω σε σχέση με τον laser.

 

Η αλήθεια είναι πως θα προτιμούσα να καταλήξω σε έναν έγχρωμο εκτυπωτή κι όχι σε δυο. Ο HP που μου πρότεινε ο Grey με μια πρώτη ματιά μου φάνηκε καλός και λέει ότι βγάζει 70 σελίδες ανά λεπτό και μέχρι 6000 σελίδες το μήνα. Τι εννοείς σχετικά με τις Draft εκτυπώσεις; Η ποιότητα σε τέτοιες περιπτώσεις πως είναι; Σκέψου πως εμείς τον θέλουμε κυρίως έγχρωμο για διάφορα διαγράμματα κτλ

 

Επειδή όπως είπες θα τον χρησιμοποιείται για διαγράμματα αν μερικά τα θέλετε για «εσωτερική χρήση» ίσως και η Draft εκτύπωση σε κάποιες περιπτώσεις να μη είναι κακή –σαν πιο οικονομική λύση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλός έγχρωμος laser είναι και ο Link.png Site: Xerox Phaser 6500V/DN

 

Και καλός και αξιόπιστος είναι αλλά για την περίπτωση του φίλου μας δεν νομίζω ότι κάνει απόλυτα. Υστερεί σε θέματα ταχύτητας σε σχέση με τον HP και έχει πιο ακριβά αναλώσιμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, θα έλεγα ότι σε laser εκτυπωτή, μια πολύ καλή και οικονομική λύση είναι οι hp και Canon.

Τα toner τους ειδικά τα συμβατά λειτουργούν άριστα και οι τιμές τους είναι λογικότατες.

Εάν θέλεις περισσότερη βοήθεια πες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, θα έλεγα ότι σε laser εκτυπωτή, μια πολύ καλή και οικονομική λύση είναι οι hp και Canon.

Τα toner τους ειδικά τα συμβατά λειτουργούν άριστα και οι τιμές τους είναι λογικότατες.

Εάν θέλεις περισσότερη βοήθεια πες.

 

Δηλαδή, πιστεύεις ότι δεν αξίζει να πάρουμε inkjet; Γιατί μιας και αναφέρθηκες σε hp, αυτοί που μου πρότειναν παραπάνω είναι ink και απ' ότι διάβασα και στα χαρακτηριστικά είναι πιο οικονομικοί από αντίστοιχους laser...Αν μπορείς να βοηθήσεις για να ξεμπερδέψει λίγο η κατάσταση θα το εκτιμούσα φίλε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς πάντως πήραμε τον HP Pro-X451dw τελικά. Δεν τον έχουμε πολλές μέρες και δεν έχω πλήρη γνώμη, αλλά προς το παρόν από κάποιες εκτυπώσεις που κάναμε έγιναν μπαμ μπαμ και η ανάλυση είναι πολύ ικανοποιητική!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς πάντως πήραμε τον HP Pro-X451dw τελικά. Δεν τον έχουμε πολλές μέρες και δεν έχω πλήρη γνώμη, αλλά προς το παρόν από κάποιες εκτυπώσεις που κάναμε έγιναν μπαμ μπαμ και η ανάλυση είναι πολύ ικανοποιητική!

Μολις έχει μια πιο ολοκληρωμένη άποψη γράψε κάτι, ειμαι καπως επιφυλακτική με τους inkjet γενικώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μολις έχει μια πιο ολοκληρωμένη άποψη γράψε κάτι, ειμαι καπως επιφυλακτική με τους inkjet γενικώς.

 

Σήμερα χρειάστηκε να κάνω πολλές εκτυπώσεις γιατί διοργανώνουμε ένα event στη δουλειά. Εκτύπωσα 500 σελίδες, όλες έγχρωμες. Δεν έχω κάποιο παράπονο, η εκτύπωση ήταν γρήγορη, τα χρώματα βγήκαν καθαρά και η ανάλυση ήταν πολύ ικανοποιητική. Εν τω μεταξύ περίμενα να ζεσταθεί κάποια στιγμή με τόσες εκτυπώσεις, γιατί τις έκανα και μαζικά, αλλά τελικά κομπλέ. 

Επεξ/σία από johnsig
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι laser ζεσταίνονται επειδή έχουν φούρνο για να εντυπωθεί ο γραφίτης στο χαρτί. Οι inlkjet ψεκάζουν. Πρακτικά όσο και να εκτύπωνες δεν θα ζεσταινόταν. Δεν δουλεύουν έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα χρειάστηκε να κάνω πολλές εκτυπώσεις γιατί διοργανώνουμε ένα event στη δουλειά. Εκτύπωσα 500 σελίδες, όλες έγχρωμες. Δεν έχω κάποιο παράπονο, η εκτύπωση ήταν γρήγορη, τα χρώματα βγήκαν καθαρά και η ανάλυση ήταν πολύ ικανοποιητική. Εν τω μεταξύ περίμενα να ζεσταθεί κάποια στιγμή με τόσες εκτυπώσεις, γιατί τις έκανα και μαζικά, αλλά τελικά κομπλέ. 

 

Την duplex εκτύπωση την δοκίμασες καθόλου..? Αν θυμάμαι καλά είναι αυτόματη, αλλά είναι γρήγορη?

Επεξ/σία από mikeron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...