Προς το περιεχόμενο

Εκτυπωτής για γραφείο


mikeron

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Έχω μια μικρή επιχείρηση και θέλω ένα καινούριο εκτυπωτή. Κάνουμε πολλές εκτυπώσεις καθημερινά και θέλω ένα μοντέλο που να είναι αρκετά γρήγορο και οικονομικό τόσο στην τιμή αγοράς, αλλά κυρίως στα αναλώσιμα. Έχω κοιτάξει xerox και epson, αλλά μου φάνηκαν λίγο ακριβοί... Τι άλλο θα μπορούσα να κοιτάξω για εκτυπωτή γραφείου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Aσπρομαυρο laser θα πρότεινα, ενδεικτικά η σειρά ΗP LaserJet.

Πολύ γρήγορος και οικονομικός, βγάζει 100αδες σελίδες πριν χρειαστεί αλλαγή στο ανταλλακτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κι ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Γενικά μπορώ να διαθέσω μέχρι 400 ευρώ το πολύ. Η αλήθεια είναι ότι ο ασπρόμαυρος laser δεν μας καλύπτει, γιατί πολλές φορές χρειαζόμαστε έγχρωμες εκτυπώσεις. Γι' αυτό σκέφτομαι πιο πολύ είτε laser έγχρωμο, είτε και inkjet. Γενικά με νοιάζει να είναι γρήγορος και να μην κοστίζουν πολύ τα μελάνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλές επιλογές για την περίπτωση σου νομίζω πως είναι ΗΡ Officejet Pro X551 dw (ink) και Lexmark CS410dn (laser) αν κι εγώ στη θέση σου θα προτιμούσα τον HP που έχει χαμηλότερο κόστος κτήσης και κόστος αγοράς των αναλώσιμων και χαμηλότερη κατανάλωση ενέργειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλές επιλογές για την περίπτωση σου νομίζω πως είναι ΗΡ Officejet Pro X551 dw (ink) και Lexmark CS410dn (laser) αν κι εγώ στη θέση σου θα προτιμούσα τον HP που έχει χαμηλότερο κόστος κτήσης και κόστος αγοράς των αναλώσιμων και χαμηλότερη κατανάλωση ενέργειας

 

Όντως ο inkjet είναι πιο φθηνός από laser? Μπορείς να στείλεις  link για να δω τιμές και χαρακτηριστικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως ο inkjet είναι πιο φθηνός από laser? Μπορείς να στείλεις  link για να δω τιμές και χαρακτηριστικά?

 

https://www.skroutz.gr/s/3982742/HP-Officejet-Pro-X551dw.html

 

https://www.skroutz.gr/s/2810392/Lexmark-CS410dn.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπ ότι βλέπω έχουν αισθητή διαφορά και στην ταχύτητα εκτύπωσης (ο Lexmark έχει 30 σελίδες/λεπτό ενώ ο HP 70 σελίδες/λεπτό). Περίεργο γιατί εγώ είχα την εντύπωση ότι οι Laser εκτυπωτές είναι πιο γρήγοροι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κ από εμένα! Ψάχνω κ εγώ κάτι οικονομικό και γρήγορο. Έχω ένα πολυμηχάνημα το οποίο κολλάει και η ταχύτητά του είναι πολύ αργή. Επίσης στο γραφείο είμαστε 10 άτομα και αν στείλουμε ταυτόχρονη εκτύπωση μπλοκάρει. Σκεφτόμουν laser αλλά απ΄ότι βλέπω και οι injekt είναι αρκετά οικονομικοί (και στα αναλώσιμα) και γρήγοροι. Έχετε χρησιμοποιήσει κάποιο από τα παραπάνω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπ ότι βλέπω έχουν αισθητή διαφορά και στην ταχύτητα εκτύπωσης (ο Lexmark έχει 30 σελίδες/λεπτό ενώ ο HP 70 σελίδες/λεπτό). Περίεργο γιατί εγώ είχα την εντύπωση ότι οι Laser εκτυπωτές είναι πιο γρήγοροι. 

Εν γένη ισχύει αυτό που λες αλλά ο HP Officejet Pro X551 dw έχει μια καινούρια τεχνολογία εκτύπωσης. Δες εδώ τα specs για περισσότερες λεπτομέρειες. http://www8.hp.com/gr/el/ads/officejet-pro-printers/officejet-pro-x-series.html

Καλησπέρα κ από εμένα! Ψάχνω κ εγώ κάτι οικονομικό και γρήγορο. Έχω ένα πολυμηχάνημα το οποίο κολλάει και η ταχύτητά του είναι πολύ αργή. Επίσης στο γραφείο είμαστε 10 άτομα και αν στείλουμε ταυτόχρονη εκτύπωση μπλοκάρει. Σκεφτόμουν laser αλλά απ΄ότι βλέπω και οι injekt είναι αρκετά οικονομικοί (και στα αναλώσιμα) και γρήγοροι. Έχετε χρησιμοποιήσει κάποιο από τα παραπάνω? 

Νομίζω πως ο HP είναι καλή επιλογή και για τη δική σου περίπτωση (ταχύτητα, κόστος αναλώσιμων, διασύνδεση χρηστών)  ρίξε μια ματιά στα specs. Δεν έχω προσωπική εμπειρία χρήσης αλλά στο γραφείο όπου εργάζομαι είχαμε έναν EPSON που τώρα τελευταία άρχισε να βγάζει προβλήματα και ψάχνουμε για εκτυπωτή με πιθανότερη επιλογή τον ΗΡ. Εντός ολίγον ημερών το πιθανότερο είναι να τον έχω στα χέρια μου και να σας πω περισσότερα αν μέχρι τότε δεν έχετε καταλήξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aπ ότι βλέπω έχουν αισθητή διαφορά και στην ταχύτητα εκτύπωσης (ο Lexmark έχει 30 σελίδες/λεπτό ενώ ο HP 70 σελίδες/λεπτό). Περίεργο γιατί εγώ είχα την εντύπωση ότι οι Laser εκτυπωτές είναι πιο γρήγοροι. 

 

Πράγματι οι laser εκτυπωτές είναι πιο γρήγοροι. Στους inkjet η ταχύτητα, αν δεν κάνω λάθος, αναφέρεται σε draft εκτυπώσεις, που τουλάχιστον στους δικούς μου είναι απαράδεκτη.

 

Εγώ έχω υλοποιήσει την εξής λύση: για ασπρόμαυρες εκτυπώσεις, έχω HP Laserjet 1010 (από το 2004), με συμβατά τόνερ Q2612X που μου βγάζουν 2500-3000 σελίδες κειμένου Α4, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

Για έγχρωμο έχω τον EPSON BX320FW, και έχω τοποθετήσει CISS με μελάνια pigment που δεν ξεθωριάζουν, με αποτέλεσμα να έχω τεράστια οικονομία στις εκτυπώσεις. Απο αξιοπιστία, αν αναλογιστεί κανείς τη χρήση που του κάνουμε, μου έβγαλε 2 χρόνια και χιλιάδες εκτυπώσεις πολύ καλής ποιότητας. Τώρα πάει για πέταμα, και επειδή έφαγε τα ψωμιά του το CISS, αλλά κυρίως λόγω της ιδιομορφίας κάποιων EPSON των οποίων βουλώνει η κεφαλή αν δεν τυπώνουν αρκετά συχνά (πχ το καλοκαίρι, που η δική μου δουλειά είναι για ένα μήνα κλειστή).

 

Την αξιοπιστία των laser δεν την έχω βρει σε κανένα απολύτως inkjet.

Επεξ/σία από BritGreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι οι laser εκτυπωτές είναι πιο γρήγοροι. Στους inkjet η ταχύτητα, αν δεν κάνω λάθος, αναφέρεται σε draft εκτυπώσεις, που τουλάχιστον στους δικούς μου είναι απαράδεκτη.

 

Εγώ έχω υλοποιήσει την εξής λύση: για ασπρόμαυρες εκτυπώσεις, έχω HP Laserjet 1010 (από το 2004), με συμβατά τόνερ Q2612X που μου βγάζουν 2500-3000 σελίδες κειμένου Α4, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

Για έγχρωμο έχω τον EPSON BX320FW, και έχω τοποθετήσει CISS με μελάνια pigment που δεν ξεθωριάζουν, με αποτέλεσμα να έχω τεράστια οικονομία στις εκτυπώσεις. Απο αξιοπιστία, αν αναλογιστεί κανείς τη χρήση που του κάνουμε, μου έβγαλε 2 χρόνια και χιλιάδες εκτυπώσεις πολύ καλής ποιότητας. Τώρα πάει για πέταμα, και επειδή έφαγε τα ψωμιά του το CISS, αλλά κυρίως λόγω της ιδιομορφίας κάποιων EPSON των οποίων βουλώνει η κεφαλή αν δεν τυπώνουν αρκετά συχνά (πχ το καλοκαίρι, που η δική μου δουλειά είναι για ένα μήνα κλειστή).

 

Την αξιοπιστία των laser δεν την έχω βρει σε κανένα απολύτως inkjet.

 

Η αλήθεια είναι πως θα προτιμούσα να καταλήξω σε έναν έγχρωμο εκτυπωτή κι όχι σε δυο. Ο HP που μου πρότεινε ο Grey με μια πρώτη ματιά μου φάνηκε καλός και λέει ότι βγάζει 70 σελίδες ανά λεπτό και μέχρι 6000 σελίδες το μήνα. Τι εννοείς σχετικά με τις Draft εκτυπώσεις; Η ποιότητα σε τέτοιες περιπτώσεις πως είναι; Σκέψου πως εμείς τον θέλουμε κυρίως έγχρωμο για διάφορα διαγράμματα κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι για γραφείο ο laser είναι καλύτερη λύση. Είναι και γρήγορος και οικονομικός.Στη δουλειά μου έχουμε τον Lexmark-CS410dn που πρότεινε και ο Grey29 και δουλεύει αρκετά καλά, αλλά για να πω την αλήθεια με δυσκολεύει σ'ένα θεματάκι. Εγώ στη δουλειά έχω λάπτοπ και για να εκτυπώσω πρέπει είτε να το συνδέσω σε ethernet είτε να περάσω τα αρχεία μου σε στικάκι, ενώ αν είχε και wifi θα έκανα τη δουλειά μου πολύ πιο γρήγορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι για γραφείο ο laser είναι καλύτερη λύση. Είναι και γρήγορος και οικονομικός.Στη δουλειά μου έχουμε τον Lexmark-CS410dn που πρότεινε και ο Grey29 και δουλεύει αρκετά καλά, αλλά για να πω την αλήθεια με δυσκολεύει σ'ένα θεματάκι. Εγώ στη δουλειά έχω λάπτοπ και για να εκτυπώσω πρέπει είτε να το συνδέσω σε ethernet είτε να περάσω τα αρχεία μου σε στικάκι, ενώ αν είχε και wifi θα έκανα τη δουλειά μου πολύ πιο γρήγορα...

 

 

φτιαξτε το δικτυο σας και δωστε  στον εκτυπωτη διευθυνση στο ασυρματο ρουτερ////manual δειτε

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...