Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu 15.04 “Vivid Vervet” ερωτήσεις, απορίες, συζήτηση


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σπερνει το vmware αλλα αυτο το στησιμο του στο linux... ελεος

 

και δω vbox χρονια, για αυτον τον λογο.

Την τελευταία φορά που το δοκίμασα (πριν 3 χρόνια) δεν πακεταρόταν με τίποτα. Ήθελε πατσαρίσματα για να παίξει με καινούργιο πυρήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που είπατε virtual box έχει και ένα άλλο bug εκεί στο kubuntu αν και το έχω από την προηγούμενη έκδοση. Αν κάνω suspend και ανοίξω ξανά την διανομή το virtual box σέρνεται στην κυριολεξία και δεν μπορείς με τίποτα να κάνεις δουλειά. Κάτι συμβαίνει και μάλλον δεν κάνει το λειτουργικό μετά το suspend clear την μνήμη η δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.

Αλλα bug τωρα. Το suspend μερικές φορές δεν επανέρχεται και δείχνει σπασμένα γραφικά να αναβοσβήνουν δλδ ο xserver τον έχει πιεί κοινώς. 

Ενα άλλο bug που πρέπει να το έχει το kde5 είναι ότι μια στις δύο με πετάει σε κάτι άσχετα widget χωρίς να είναι αυτά που έχω ορίσει να εμφανίζονται. Λές και υπάρχει κάποιο άλλο activity αλλά στις ρυθμίσεις βλέπω μόνο ένα. 

Και φυσικά συνεχίζει να υπάρχει το πρόβλημα ότι μερικές εφαρμογές δεν εμφανίζονται στο system tray όπως το hplip αν και κάπου έχω διαβάσει ότι το έχουν αναφέρει αρκετοί. Δεν έχω βρει όμως τον χρόνο να ασχοληθώ μήπως βρω κάποια λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

το τελευταίο update που έγινε σήμερα από τα kubuntu backport διόρθωσα πάρα πολύ το performance. Πάντως συνεχίζει να έχει τα θεματάκια του η διανομή. Κάνει κάτι άκυρα σε random στιγμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορώ να κάνω restart χωρίς το γραφικό του περιβάλλων δλδ την οθόνη που δείχνει kubuntu? Γιατί σε κάτι κολλάει μετά από ένα update και κάνει πάρα πολύ ώρα να κάνει το restart και κολλάει στην οθόνη 'kubuntu' που αναβοσβήνει το λογότυπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις το plymouth δηλαδη? Στο /etc/default/grub, βρισκεις τη γραμμη που λέει

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
και βγαζεις το splash απο εκει. Αν θες να δεις και τι γινεται, βγαζεις και το quiet, μιας και πλεον δεν δειχνει μηνυματα κατα την εκκινηση λογω systemd. Σωζεις, κλεινιες, κανεις ενα

sudo update-grub
για να παρει τις αλλαγες ο grub και επανεκκινεις. Οταν ξαναξεκινησει θα δειχει ολο το κατεβατο.

 

Επισης, ασχετο με το απο πανω, για να δεις τι αργει, δινεις ενα

systemd-analyze blame
και σου λεει τι καθυστερει την εκκινηση. Πχ απο το μπρικι μου

$ systemd-analyze blame
         29.094s nmbd.service
         27.292s samba-ad-dc.service
         15.323s transmission-daemon.service
         13.907s lighttpd.service
Οι υπολοιποι χρονοι ειναι κατω απο 10 δευτερα.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει καταφέρει κανεις ν' αλλάξει τη γραμματοσειρα περιβάλλοντος κονσόλας? Η default δεν εμφανιζει σωστά τους ελληνικους χαρακτήρες. Με dpkg-reconfigure locale αλλάζει αλλά δεν παραμένουν οι αλλαγές μετά την επανεκκίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντος τερματικου εννοεις ή εντος tty? Για το πρωτο απλα επιλεγεις μια καλη γραμματοσειρα απο τις ρυθμισεις του terminal emulator που χρησιμοποιεις, πχ terminus. Για το δευτερο απλα οριζεις το encoding απο το "sudo dpgk-reconfigure console-setup".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και λειτουργεί με setupcon, αλλά δεν διατηρούνται οι αλλαγές μέτα από επανεκκίνηση. Δεν υπάρχει ανάλογο service στο systemd ώστε να φορτώνεται αυτόματα με την εκκίνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις το plymouth δηλαδη? Στο /etc/default/grub, βρισκεις τη γραμμη που λέει

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
και βγαζεις το splash απο εκει. Αν θες να δεις και τι γινεται, βγαζεις και το quiet, μιας και πλεον δεν δειχνει μηνυματα κατα την εκκινηση λογω systemd. Σωζεις, κλεινιες, κανεις ενα

sudo update-grub
για να παρει τις αλλαγες ο grub και επανεκκινεις. Οταν ξαναξεκινησει θα δειχει ολο το κατεβατο.

 

Επισης, ασχετο με το απο πανω, για να δεις τι αργει, δινεις ενα

systemd-analyze blame
και σου λεει τι καθυστερει την εκκινηση. Πχ απο το μπρικι μου

$ systemd-analyze blame
         29.094s nmbd.service
         27.292s samba-ad-dc.service
         15.323s transmission-daemon.service
         13.907s lighttpd.service
Οι υπολοιποι χρονοι ειναι κατω απο 10 δευτερα.

 

 

 

Δεν μου καθυστερεί την εκκίνηση αλλά το κλείσιμο και δεν ξέρω τι μπορεί να το κολλάει. Η εκκίνηση είναι μια χαρά. Θα δοκιμάσω να βγάλω το quiet splash να δω τι παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το έβγαλα αν και πλέον δεν εμφανίζει την οθόνη με το λογότυπο αλλά ούτε και κάποιο μήνυμα απλά μια παύλα που αναβοσβήνει πάνω αριστερά τώρα το reboot γίνεται σχεδόν άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...