Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu 15.04 “Vivid Vervet” ερωτήσεις, απορίες, συζήτηση


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα μπορούσαν να βάλουν την προηγούμενο έκδοση και απλά να δίναν την επιλογή για όσους θέλουν να αναβαθμίσουν σε plasma 5. 

Δεν έχω κάνει ακόμα το upgrade και λέω να το κάνω σε δύο βδομάδες που θα έχω γυρίσει από το εξωτερικό που θα είμαι για δουλειά. Εύχομαι να έχουν διορθώσει μέχρι τότε αυτά τα προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

ξεκίνα ξανά την διαδικασία. Μου έχει συμβεί και εμένα να μου σπάσει κατά την διάρκεια του upgrade. 

Ευτυχως ειναι VM και ειχα κρατησει snapshot, δεν ειχα χρονο να περιμενω ξανα-μανα απτην αρχη μηπως και στρωσει. 

Revert και δοκιμη ξανα μεσα στο Σ/Κ. Εαν προκυψει ξανα, θα παω σε 2η προσπαθεια σερι. Υποθετω πως δεν εκανες restart πριν πας στην 2η προσπαθεια ε?

Γιατι εκανα την δοκιμη απλα απο απορια και εφαγα ενα ωραιοτατο kernel panic, οποτε δεν εκατσα να το φιλοσοφησω περαιτερω.

Το kf5 έχει ακόμα πολλά χοντρά bugs, εδώ ανοίγω το systemssettings και πολλές φορές κολλάει! Ας ελπίσουμε στην έκδοση 5.3 να διορθώσουν τουλάχιστον μερικά από αυτά.

Agreed!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο λέω γιατί έχω σώσει σύστημα ακόμα και μετά από upgrade και ξαφνικό restart είχε μείνει με σπάσιμο της αναβάθμισης στην μέση. Τα deb συστήματα αν ξέρεις μερικά πράγματα τα σώζεις ακόμα και από χοντρά σπασίματα ακόμα και από ημιτελές αναβάθμιση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Στο λέω γιατί έχω σώσει σύστημα ακόμα και μετά από upgrade και ξαφνικό restart είχε μείνει με σπάσιμο της αναβάθμισης στην μέση. Τα deb συστήματα αν ξέρεις μερικά πράγματα τα σώζεις ακόμα και από χοντρά σπασίματα ακόμα και από ημιτελές αναβάθμιση. 

Mωρε δεν διαφωνω, αλλα απτο να κατσω να ψαχνω τι εσπασε και που ενω εχω το snapshot και παραλληλα ελαχιστο χρονο για τετοιες δραστηριοτητες, ε, ηταν ευκολη η αποφαση. Εαν χρειαστει βεβαια και στραβωσει και τη 2η φορα, θελω δεν θελω θα την κανω την ερευνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μερα απο κεκτημενη ταχυτητα εσβησα το /bin (οταν ακομα δεν ηταν symlink στο /usr/bin) :-D

 

livecd+extract με το χερι τα βασικα+chroot και re-install ολο το base. :P

 

ηταν μια... εμπειρια.

 

Τα deb συστήματα αν ξέρεις μερικά πράγματα τα σώζεις ακόμα και από χοντρά σπασίματα ακόμα και από ημιτελές αναβάθμιση.

 

Για πες να μαθαινουμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα μπω στην λογική σου να τρολάρω και να μην βγάζουν νόημα οι συζητήσεις. Απλά λέω την εμπειρία μου που σε αρκετές περιπτώσεις έχω σώσει τα συστήματα μου. 

Κάνε ένα search εδώ στο forum και θα σου λυθούν οι απορίες σου για την "εμπειρία" στα αρκετά μυνήματα που έχω ανεβάσει κατά καιρούς και που έχω γράψει τις λύσεις που βρήκα μόνο και μόνο για να υπάρχουν στο αρχείο. 

Και στην τελική είμαι και ήμουν αποκλειστικά linux χρήστης και όχι winblows user και οπαδός της microsoft που απλά περνάει τον ελεύθερο του χρόνο σε linux.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και στην τελική είμαι και ήμουν αποκλειστικά linux χρήστης και όχι winblows user και οπαδός της microsoft που απλά περνάει τον ελεύθερο του χρόνο σε linux.. :P

Και γω χρησιμοποιω χρηματα καθε μερα εδω και χρονια, αλλα οικονομολογος ακομα δεν εγινα.

Αυτο που ελπιζω ειναι ξεκαθαρο με το παραπανω ειναι πως το εν λογω επιχειρημα δεν αποτελει κριτηριο αυθεντιας επι του θεματος. Εχω βαλει linux εδω και κατι χρονια στο laptop των δικων μου, με το οποιο κανουν την δουλεια τους χωρις προβληματα. Εξακολουθουν να παραμενουν απλοι χρηστες, τιποτα παραπανω. Οπως το ιδιο ακριβως συνεβαινε οταν ειχαν Windows.

Btw, το "winblows" δεν ενισχυει τη θεση σου στα ματια καποιου που "ξερει μερικα πραγματα" οπως λες και συ νωριτερα. Το αντιθετο μαλλον. Γουστο σου καπελο σου θα μου πεις και δικιο θα χεις.

My 2 cents

 

Μια μερα απο κεκτημενη ταχυτητα εσβησα το /bin (οταν ακομα δεν ηταν symlink στο /usr/bin) :-D

livecd+extract με το χερι τα βασικα+chroot και re-install ολο το base. :P

ηταν μια... εμπειρια.

Κατι τετοιες εμπειριες ειναι που λατρευω οσο ο διαολος το λιβανι :-D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα μπω στην λογική σου να τρολάρω και να μην βγάζουν νόημα οι συζητήσεις. Απλά λέω την εμπειρία μου που σε αρκετές περιπτώσεις έχω σώσει τα συστήματα μου. 

Κάνε ένα search εδώ στο forum και θα σου λυθούν οι απορίες σου για την "εμπειρία" στα αρκετά μυνήματα που έχω ανεβάσει κατά καιρούς και που έχω γράψει τις λύσεις που βρήκα μόνο και μόνο για να υπάρχουν στο αρχείο. 

Και στην τελική είμαι και ήμουν αποκλειστικά linux χρήστης και όχι winblows user και οπαδός της microsoft που απλά περνάει τον ελεύθερο του χρόνο σε linux.. :P

Γιατι αρπαζεσαι? Παμε παλι. Λες:

 

Τα deb συστήματα αν ξέρεις μερικά πράγματα τα σώζεις ακόμα και από χοντρά σπασίματα ακόμα και από ημιτελές αναβάθμιση.

 

και ρωτησα να μας πεις τα "μερικα πραγματα", και απαντηση δεν πηρα.

 

Εννοεις οτι εχει καποια options o apt που βοηθουν? Εχουν καποια συγκεκριμενα εργαλεια τα "deb συστηματα"?

 

Αν ναι ποια?

 

Τεχνικα ρωταω για να ξερω.

 

btw, και γω αποκλειστικα χρηστης GNU/Linux ειμαι εδω και χρονια ως μοναδικο OS. Δεν λεει κατι αυτο και δεν εχει σχεση με την κουβεντα μας, θαρρω. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω χρησιμοποιω χρηματα καθε μερα εδω και χρονια, αλλα οικονομολογος ακομα δεν εγινα.

Αυτο που ελπιζω ειναι ξεκαθαρο με το παραπανω ειναι πως το εν λογω επιχειρημα δεν αποτελει κριτηριο αυθεντιας επι του θεματος. Εχω βαλει linux εδω και κατι χρονια στο laptop των δικων μου, με το οποιο κανουν την δουλεια τους χωρις προβληματα. Εξακολουθουν να παραμενουν απλοι χρηστες, τιποτα παραπανω. Οπως το ιδιο ακριβως συνεβαινε οταν ειχαν Windows.

Btw, το "winblows" δεν ενισχυει τη θεση σου στα ματια καποιου που "ξερει μερικα πραγματα" οπως λες και συ νωριτερα. Το αντιθετο μαλλον. Γουστο σου καπελο σου θα μου πεις και δικιο θα χεις.

My 2 cents

 

Κατι τετοιες εμπειριες ειναι που λατρευω οσο ο διαολος το λιβανι :-D

 

Δεν ήθελα να προσβάλω εσένα και δεν πήγαινε και σε σένα το μήνυμα αλλά τις τρολιές δεν τις αντέχω. Απλά με έχουν βάλει στο μάτι κανα δύο εδώ μέσα που με βαράνε όποτε βρουν ευκαιρεία.. :P Και μλκ που απάντησα κιόλας δλδ γιατί βαριέμε να μπω και σε διάλογο μαζί τους. Είναι σαν να μιλάς σε ντουβάρι.

Πάντως εγώ που χρησιμοποιώ Bitcoin κάθε μέρα έχω ήδη γίνει τράπεζα :D με όλες τις παράλληλες λειτουργίες της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη, συνοψιζοντας:

Ειπες:
 

Τα deb συστήματα αν ξέρεις μερικά πράγματα τα σώζεις

 
Ρωτησα:
 

Εννοεις οτι εχει καποια options o apt που βοηθουν? Εχουν καποια συγκεκριμενα εργαλεια τα "deb συστηματα"?
 
Αν ναι ποια?

 
Και η απαντηση ειναι:
 

Και μλκ που απάντησα κιόλας δλδ γιατί βαριέμε να μπω και σε διάλογο μαζί τους. Είναι σαν να μιλάς σε ντουβάρι.

 
Γελαει και το τελευταιο κοκκινο μυρμηγκι. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...