Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα εκτύπωσης με KONICA MINOLTA PagePro 1350w


petant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

    Εχω τον παραπανω εκτυπωτη και ενω εκτυπωνα κανονικα, ξαφνικα εδω κ 2 βδομαδες οταν παταω ''εκτυπωση'' μου εμφανιζει αυτα τα 2 μηνυματα μαζι στην οθονη. Η εκτυπωση γινεται εν τελει (πατωντας ''Proceed'' στο 1ο μηνυμα κ ''Επιστροφη τωρα'' στο 2ο), αλλα ετσι καθυστερω τουλαχιστον 15'' σε σχεση με πριν που εκτυπωνα κατευθείαν... 

    Λογω της δουλειας μου, χρησιμοποιω καθημερινα τον εκτυπωτη κ για πολλες εκυπωσεις, οποτε χανω χρονο... Μηπως ξερετε πως θα το κανω, ωστε να μην εμφανιζονται αυτες οι ενδειξεις-μηνυματα κ να εκτυπωνω κανονικα?

post-340747-0-45415100-1429723547_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται ότι δεν αναγνωρίζει το τόνερ του σαν original (ή είναι "τελειωμένο" το chip) και γι' αυτό σου βγάζει αυτά τα μηνύματα. Οφείλεται στο chip που έχει το toner cartridge. Υπάρχουν chip που δεν θα σου δημιουργούσαν αυτό το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται ότι δεν αναγνωρίζει το τόνερ του σαν original (ή είναι "τελειωμένο" το chip) και γι' αυτό σου βγάζει αυτά τα μηνύματα. Οφείλεται στο chip που έχει το toner cartridge. Υπάρχουν chip που δεν θα σου δημιουργούσαν αυτό το πρόβλημα.

 2 χρονια τωρα δεν ειχε παρουσιασει τετοιο προβλημα... Τωρα μου εμφανιζει μηνύματα ΚΑΙ πριν ΚΑΙ μετα την εκτυπωση... Τι μπορω να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα στο εμφανίζει γιατί βλέπει όχι αυθεντικό τόνερ (ή τελειωμένο). Γι' αυτό σου βγάζει το μήνυμα:

"To ensure the best print quality, verify that a genuine KONICA MINOLTA toner cartridge is installed in the printer".

Αν αλλάξεις το τόνερ (ή και μόνο το chip) δεν θα βγάζει τέτοιο πρόβλημα. Το βγάζει όταν δει τόνερ (στην ουσία το chip) να μην είναι σαν το αυθεντικό ή όταν έχει τελειώσει το τόνερ (στην ουσία το chip). Π.χ. αν γέμισες το τόνερ χωρίς να έχει αλλαχθεί το chip, ο εκτυπωτής κάποια στιγμή θα δει το chip τελειωμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφτιαξε τελικα !!! Με εναν πολυ απλο τροπο... Απλα κουνησα το τονερ πολλες φορες..! 

Ευχαριστω για τις απαντησεις κ τον χρονο σας !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα το μήνυμα που σου πετάει σημαίνει απλώς ότι σου τελειώνει το τόνερ. Με το κούνημα απλά έκανες ομοιόμορφη ανακατανομή του τόνερ, αλλά είναι στα τελευταία του όπως και να έχει. σε 30-50 σελίδες στην καλύτερη περίπτωση θα σου τελειώσει. Έχε τον νου σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...