Προς το περιεχόμενο

Η αγορα της πρώτης μου DSLR !!! ???


DannyBn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν μετά από πολύ μελέτη και πολλες ώρες στο ίντερνετ ψάχνοντας την καλύτερη dslr ... κατέληξα στην μια και μοναδική Nikon D3200 . Σαφώς και μιλάω για την καλύτερη για το budget μου ...

Μέχρι 350€ μπορούσα να δώσω και ευτυχώς βρήκα. Ο φακός που έχει το κιτ δν είναι και ο καλυτερος .. αλλά θα βολευτω με αυτόν μέχρι να μαζέψω λεφτά για έναν καλύτερο . Τα 24MP πιστεύω ότι θα κάνουν καλή δουλειά ... αλλά και ο cmos αισθητήρας ...

 

ΟΣΤΟΣΟ ...ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ (DSLR ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕΧΡΙ 350€) ΜΗΝ ΔΙΣΤΑΣΕΤΕ ΚΑΙ Μ ΠΕΙΤΕ ...

ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΤΩΡΑ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΟΝ ΥΠΕΡΟΧΟ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ !!!!

Επεξ/σία από DannyBn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο καινούρια;

Βασικά Ναι μόνο καινούργια ... δν ξέρω γιατί άλλα δν πολύ εμπιστεύομαι τις μεταχειρισμένες ..

Η D3300 είναι ο αντικαταστάτης της D3200 και δεν διαθέτει το low pass filter.

Την εχω δει την δ3300 .. αλλά είναι πολύ ποιό ακριβή από την δ3200 ...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι οπως το θετεις ειναι σαν να μας ζητας κομπλιμεντα για την d3200, εγω θα ελεγα να περιμενεις και να παρεις την  3300. Ειναι κριμα για 80 ευρω πχ να παρεις τοσο παλιο μοντελο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι οπως το θετεις ειναι σαν να μας ζητας κομπλιμεντα για την d3200, εγω θα ελεγα να περιμενεις και να παρεις την 3300. Ειναι κριμα για 80 ευρω πχ να παρεις τοσο παλιο μοντελο

H d3300 όμως είναι πολύ ποιό ακριβή .. η ποιο φθηνή π βρήκα είναι 492€ ...

Σχεδόν 150€ ακριβότερη !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν δεν βιαζεσαι θα πετυχεις πολυ καλητερη τιμη. Σε καποια φαση ειχε παιξει στα 420 με τον κιτ φακο + το οτι πριν απο 1,5 χρονο την 3200 την αγοραζες 320 ευρω μαζι με τσαντες καρτες και φιλτρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η D5100 είναι τετραετίας αλλά στο οπτικό αποτέλεσμα και οι 3 δεν θα διαφέρουν με τον kit φακό.

Αν είσαι σε tight budget http://www.cnet.com/products/nikon-d3300/ προτίμησε τη D3200 καλό θα ήταν να προϋπολογίζεις έναν φωτεινότερο φακό 35mm f/1.8 για εσωτερικούς χώρους και δύσκολες φωτιστικές καταστάσεις. Εγώ τον 35mm θα είχα κολλημένο στο σώμα και τον kit ξεχασμένο. Φωτογραφικά με τον kit φακό η κάμερα είναι άχρηστη σε εσωτερικούς χώρους προσωπική μου γνώμη αυτή.

Θα πήγαινα με κλειστά μάτια σε mirrorless βλέπε sony a5000 γιατί το μέγεθος μετράει αρνητικά στις κάμερες. Ίδια φωτογραφία σε μικρότερο μέγεθος και ευκολότερη μεταπώληση όταν αποφασίσεις για κάτι καλύτερο μελλοντικά.Μόνο αν ήθελα πολλούς φακούς θα κοιτούσα σε dslr πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πάρει τον 35mm της νικον, τρομερός φακός, ιδίως για νυχτερινές λήψεις και οικονομικός, αλλά σε περιορίζει αρκετά που δεν έχει ζουμ, είναι και θέμα το τι θες να φωτογραφίζεις. Το ποιό σημαντικό είναι να μάθεις να δουλεύεις την μηχανή σου, oi dslr έχουν μεγάλες δυνατότητες, δεν έχει νόημα να τραβάς πάντα στο αυτόματο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απ ότι έχει καταλάβει η δ5100 έχει από τους καλύτερους αισθητήρες .. ομοιο της δ7000 .. Μήπως να επιλέξω αυτήν και όχι την δ3200 ή την δ3300 ... αν και έχει 4 χρόνια που βγήκε ...

Θέλω μια dslr με την οποία θα μπορώ να κάνω timelapse τον ουρανό την νύχτα ... και απ ότι έχω δει .. η 5100 τα καταφερνει μια χαρά ...

Επεξ/σία από DannyBn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απ ότι έχει καταλάβει η δ5100 έχει από τους καλύτερους αισθητήρες .. ομοιο της δ7000 .. Μήπως να επιλέξω αυτήν και όχι την δ3200 ή την δ3300 ... αν και έχει 4 χρόνια που βγήκε ...

Θέλω μια dslr με την οποία θα μπορώ να κάνω timelapse τον ουρανό την νύχτα ... και απ ότι έχω δει .. η 5100 τα καταφερνει μια χαρά ...

Όπως σου απάντησα και στο άλλο σου post δεν θα δεις διαφορά στην crop sensor μηχανές. Το αποτέλεσμα της εικόνα κρίνεται από το γυαλί. Δηλαδή πάρε ένα σώμα 5100 και έναν φωτεινό ευρυγώνιο φακό! Με τον κιτ μην περιμένεις καλά αποτελέσματα για βραδινά.

Προτάσεις μου για φακούς (τους έχω τεστάρει):

Samyang 14mm f2.8:  http://www.kenrockwell.com/tech/samyang/14mm-f28.htm

Tokina 11-16mm f2.8: http://www.kenrockwell.com/tokina/11-16mm.htm

Επεξ/σία από kothemel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χαχαχα έγινε ... Τελικά την δ5100 θα πάρω ... και θα δω κ τους φακούς π μου πρότεινες ...

.

.

.

Τους είδα τους φακούς αλλά δν έχω αυτήν τη στιγμή τα λεφτά να τους πάρω ... κάτι ποιο φθηνό αλλά καλό υπάρχει ?? Ή ζητάω πολλά ??

Επεξ/σία από DannyBn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για βραδυ θες μεγαλο διαφραγμα..f/2.8 ή και 1.8

Αλλα ευρυγωνιο σε 1.8 πρεπει να σκασεις πολλα!

Θα σου ελεγα να μαζεψεις λεφτα για τον samyang. Αυτον θα παρω παλι πλεον στην canon6D μου! Το εχω ψαξει πολλους μηνες! Ειναι ξυραφι ο φακος για βραδυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνώ με το Samyang που αναφέρεις είναι στην αγορά με διάφορες επωνυμίες  Rokinon, Bower μέσα οι ίδιοι φακοί είναι από το ίδιο εργοστάσιο παράγονται, ο Tokina είναι άλλος κατασκευαστής, το f/2.8 είναι ok  χαμηλότερα δεν κερδίζεις τόσα όσα πληρώνεις εκτός κι αν θέλεις να ανέβεις ένα  f stop για καλύτερη ευκρίνεια σε όλο το κάδρο κάτι που πρέπει να κάνεις με μια ff κάμερα.

Ωραίο άρθρο http://www.lonelyspeck.com/lenses-for-milky-way-photography/

Φθηνότεροι φακοί http://top35mm.com/ για διάφορα mounts από αναλυτικότητα δεν έχω διαβάσει κάτι θετικό ή αρνητικό μέχρι τώρα

Επεξ/σία από darkdragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...