Προς το περιεχόμενο

Nikon D3200 ή Nikon D5100 ????? Milky Way Timelapse !!


DannyBn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν παιδιά απ ότι καταλαβαίνετε είναι σε μεγάλο δίλημμα.... δν ξέρω ποιο από τα δύο να αγοράσω. Και τα δύο έχουν περίπου την ίδια τιμή . Το d3200 είναι σχετικά καινούργιο μοντέλο με νέα features Πχ WiFi κλπ . Ενώ έχει και 24ΜP ... Από την άλλη όμως πολλοί υποστηρίζουν ότι είναι καλύτερο το d5100 ... Αυτο π με καίει όμως είναι ποια από τις δύο θα κάνω καλύτερο νυχτερινό timelapse ....

 

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ !!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε την 5100.ο φακος  κιτ ειναι ο ιδιος και δεν θα εκμεταλευτεις τα μεγαπιξελ της 3200.αντιθετως,θα απολαυσεις την σπαστη οθονη της 5100,αλλα και τις ςξτρα δυνατοτητες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω θα έχεις δει σχετικά βίντεο https://www.youtube.com/results?search_query=time+lapse+milky+way+tutorial+ για περισσότερα θα ήταν καλύτερα να ρωτήσεις αυτούς που ασχολούνται με το σπορ από μέσα http://www.astrovox.gr/ γιατί η εμπειρία δεν είναι απλά μόνο γνώση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον φακό του κιτ δεν θα καταφέρεις και πολλά οποία και να πάρεις.. καλή περίπτωση για φωτογραφία ουρανού είναι ο samyang 14 2.8 και σχετικά φθηνός και για ff (για όταν πάρεις ) επισεις αυτό που σε ενδιαφέρει κυρίως είναι να έχει όσο δυνατόν λιγότερο θόρυβο σε iso 1600-5000 και νομίζω ότι η 3200 που έχει και ποιο σύγχρονο αισθητήρα υπερέχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H σειρα 3 ειχα την εντυπωση πως δεν εχει ενσωματωμενο timelapse σε αντιθεση με την d5100 που το εχει,οποτε γλιτωνεις την φασαρια του extra ελεγκτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H d5100 ομως έχει μεγαλύτερο και καλύτερο αισθητήρα (όμοιο με την δ7000) άρα καλύτερο από την δ3200 . Επιπλέον έχει έχει καλύτερο Iso !! Άρα μήπως να το ξανασκεφτω και να πάρω αυτήν ???

 

Υ.Γ : Ποια είναι η άποψη σας για την Canon 1200D ?? Αξίζει για τα λεφτά της ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H σειρα 3 ειχα την εντυπωση πως δεν εχει ενσωματωμενο timelapse σε αντιθεση με την d5100 που το εχει,οποτε γλιτωνεις την φασαρια του extra ελεγκτη...

 

Πράγματι η d3100 δεν το διαθέτει https://www.youtube.com/watch?v=obORRhKIsAw πολύ κατατοπιστικό βίντεο με τον kit φακό ο τύπος περιγράφει τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσει κάποιος για το timelapse. Από τη nikon γραμμένο http://www.nikond3100tips.com/tips/how-to-make-a-timelapse-video-with-your-nikon-d3100/

Ούτε και η νεότερη D3300 διαθέτει. Θεωρώ το εξωτερικό intervalometer καλύτερη λύση (προτιμώ το ασύρματο) από το ενσωματωμένο, σου παρέχει περισσότερες λειτουργίες και μπορείς να δουλεύεις το κλείστρο χωρίς να ακουμπάς τη κάμερα και να μηδενίζεις το κούνημα σε επαναλαμβανόμενες φωτογραφίες, είναι κουραστικό να χρησιμοποιείς χρόνο καθυστέρηση σε πολλές φωτογραφίες μόνο και μόνο για να μη κουνήσεις τη κάμερα.    

H d5100 ομως έχει μεγαλύτερο και καλύτερο αισθητήρα (όμοιο με την δ7000) άρα καλύτερο από την δ3200 . Επιπλέον έχει έχει καλύτερο Iso !! Άρα μήπως να το ξανασκεφτω και να πάρω αυτήν ???

 

Υ.Γ : Ποια είναι η άποψη σας για την Canon 1200D ?? Αξίζει για τα λεφτά της ??

 

Δεν έχει μόνο μεγαλύτερο αισθητήρα.

Έχει και μικρότερη ανάλυση.

Που σημαίνει πολύ μεγαλύτερη επιφάνεια πρόσληψης του φωτός ανά pixel.

Το οποίο συνεπάγεται μικρότερη ενίσχυση του σήματος.

Η ενίσχυση εισάγει θόρυβο.

Στη τελική χαμηλότερο θόρυβο.

 

Η Canon 1200D υστερεί στα πολλά iso http://versus.com/en/canon-eos-1200d-vs-nikon-d5100

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επειδή μιλάς για milky way timelapse! Εγώ όσα είχα κάνει πριν μεταβώ σε full frame ήταν με την 3200. Μεταξύ των δύο που παραθέτεις στο θέμα σου θα έλεγα την 5100. Εκτός από την οθόνη που ανέφεραν και τα παιδιά πιο πάνω (θα σε βοηθήσει στο να μην κάθεσαι όλο στο χώμα) η 5100 έχει λιγότερα MP.

Γιατί να είναι καλό αυτό? Όταν αφήνεις το αισθητήρα σου για πολύ ώρα εκτεθιμένο (long exposure) "καίγονται" pixels. Μπορείς να το καταλάβεις αν κάνεις zoom στη φωτό σου, θα δεις κάποια κόκκινα/μωβ pixels. Όσο πιο πολλά τα MP τόσο πιο εμφανές θα είναι το φαινόμενο. Ότι κάμερα και να έχεις θα έχεις καμμένα pixels.

Τέλος, όπως αναφέρθηκε πιο πάνω η 5100 έχει λίγο καλύτερη ευαισθησία στο ISO. Με καμία APS-c μηχανή δεν θα δεις τρελή διαφορά στο ISO. Πρέπει να μεταβείς σε full frame (1400ευρω- θεος) για να έχεις το ideal αποτέλεσμα!

Άρα για εμένα πήγαινε στην 5100 και μείωσε θόρυβο με lightroom!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε,ειμαι νεος στο φόρουμ,αλλα ψαχνω καιρο φωτο, και εχω καταληξει στην 5200.

Τα συν σε σχεση με τις 3αρες ειναι πολλα αλλα το πιο βασικο για μενα το πορτακι για ληψεις βιντεο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά εγώ προσπαθώ με μια 3200 να βγάλω φωτογραφίες τα αστέρια. Με 30sec shutter speed, iso 100-200 και f4.5 παίρνω μέτρια έως ικανοποιητικά αποτελέσματα αλλά έχουν πολύ θόρυβο και σε μερικά σημεία έχω λίγες κίτρινες αποχρώσεις (ενώ είμαι στο απόλυτο ύπαιθρο με 0 εξωτερικό φωτισμό). Τι να αλλάξω ώστε να βγουν καλύτερες;

 

 

(ισχύει μήπως αυτό που είπε ο φίλος παραπάνω για τα καμμένα πιξελ στα πολλα mp?)

Επεξ/σία από Drop_Dead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...