Προς το περιεχόμενο

OpenELEC subs σε Mp4


fingolfingr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρίν λίγες μερες αγοράσα ενα raspberry pi 2 και προκειμένου να στησω ευκολα ένα media center (και όντας εντελώς noobas με το θεμα) πέρασα OpenELEC. Η εγκατασταση ευκολη, εντόπισε αμέσως το WD MyCloud που εχω και αναπαραγει ευκολα ταινιες κλπ από εκεί.

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι κατα την αναπαραγωγή αρχείων mp4 (πχ σειρες) δεν φορτώνει τους υποτιτλους (.srt). Όταν επιλεγω το αντιστοιχο κουμπι για να κατεβάσω υποτιτλους μου αναφέρει ότι είναι διαθεσιμοι υποτιτλοι τοπικά. Αλλα δεν τους παίζει.

 

Το ίδιο πρόβλημα είχα και κατα την αναπαραγωγή mp4 απευθείας από τον φηφιακή δεκτη, αλλα δεν με ενδιαφέρει για εκεί.

 

Στο openELEC μπορεί αν διορθωθεί;;; Είναι καποια ρυθμιση που δεν βρίσκω ή θελει καποιο πρόσθετο;;;

 

Ευχαριστώ

 

ΥΓ: Ελπίζω το θεμα να είναι στην σωστή κατηγορία :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το wd mycloud πως στελνει την ταινια στο rpi? Μεσω dlna? Μεσω samba?

Εδω και μερικες εκδοσεις παντως εχω και εγω προβλημα. Δεν ερχονται οι υποτιτλοι μεσω dlna στο kodi ενω σε αλλες συσκευες ερχονται κανονικα.

 

Η εμφανιση/αποκρυψη των υποτιτλων γινεται με το t. Επισης, το οτι υπαρχουν ηδη υποτιτλοι δεν σε αποτρεπει απο το να κατεβασεις καινουριους μεσα απο το kodi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ jim_p είναι μεσώ DLNA

 

@ fronimosd έτσι τα έχω αλλά τίποτα. 

 

Βασικά πρέπει να είναι θέμα dlna γιατί από usb που δοκίμασα τους παίζει κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jim_p με έσωσες. Έστησα από της αρχή τους φακέλους στο kodi σαν SMB (όχι uPnP που ήταν τώρα) και οι υπότιτλοι λειτουργούν κανονικά.

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...