Προς το περιεχόμενο

Linux διανομή σε Acer Aspire One D150


free4you

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θαρρώ πως για να τρέχει 7αρια το λαπτοπάκι,μπορείς να πας σε μια πιο ολοκληρωμένη διανομή,και να μην "παλέψεις" με τα puppy.

 

XP τρέχει τώρα, αν αυτό μπορείς να το πεις τρέξιμο!!!

 

       - Στο lubuntu ή puppy μπορώ να εγκαταστήσω WPS office ή κάποιο άλλο office που να έχει συμβατότητα με το MS office???

 

Σε αυτό καμιά απάντηση???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ό,τι θες υπάρχει,αγαπούλα.

Συμβατότητα,το ίδιο το ms office,δε χαλάει χατήρια το open source..

 

Επιμένω πως με τα puppy θα παιδευτείς περισσότερο από ότι ίσως θα ήθελες,για να τα κάνεις full λειτουργικά,το lubuntu από την άλλη,είναι στημένο αρκετά.

Το lxle που σου πρότεινα,είναι lubuntu,με άλλο γραφικό περιβάλλον.Με άλλα μάλλον,ένα από τα οποία είναι και των xp.

Να κάνεις τη μετάβαση ανώδυνα :-D .

Γενικά πάντως,youtube,βλέπεις ποιο σου αρέσει,ποιο σε βολεύει,το κατεβάζεις,το δοκιμάζεις χωρίς εγκατάσταση,και πας για άλλο αν δεν σου κάνει.Simple as that.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δοκίμασα λίγο σήμερα στα γρήγορα!!! Το puppy είναι πραγματικά πολύ ελαφρύ αλλά για κάποιον που δεν έχει σχέση με linux είναι πολύ απότομη αλλαγή έως και δύσκολη... Το lxle φαίνεται πιο βατό αλλά φαίνεται πιο βαρύ... Δεν έχω βρει πως εγκαθιστώ - απεγκαθιστω προγράμματα και μάλλον αν είναι ο μόνος τρόπος αυτός που φαντάζομαι από το programm manager με τα πακέτα ή από το terminal με εντολές τότε πρόκειται για μεγάλο "πακέτο"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πακέτο να βάζεις τα πάντα από ένα σημείο χωρίς να ψάχνεις στην τύχη στο ιντερνετ?

 

Είναι αυτό που λένε "η δύναμη της συνήθειας".

Αν δε μπεις στο filehippo να κατεβάσεις firefox,chrome,foxit,avg,firewall,revo uninstaller kai ccleaner,skype,adobe flash,vlc και utorrent ...ε ρε φίλε, δεν έχει τη γλύκα του! (sorry αν ξέχασα κανένα).Ενώ εσύ τα παίρνεις έτοιμα στο πιάτο με την εγκατάσταση...άντε να μπεις στα αποθετήρια μόνο και μόνο να δοκιμάσεις τίποτα εναλλακτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωωωω κράξιμο... Αλλά μάλλον έχετε δίκιο... Είμαι πολύ "Νουμπας" και όλα μου φαίνονται δύσκολα! Θέλησα να κάνω απεγκατασταση τα παιχνίδια και το libre office και μόλις είδα τον program manager του puppy και του lxle χάθηκα στη μετάφραση! Δεν βρήκα και κανένα τρόπο να περάσω wps office και πελαγωσα! Να λέμε και την αλήθεια όταν το μόνο που έχεις δει από Linux είναι Ubuntu που έχει ένα ωραίο store, τα άλλα σου φαίνονται χαμός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι το puppy είναι πανάλαφρο αλλά και διαφορετικό. Δεν είναι πλήρης διανομή για έναν αρχάριο όχι με την έννοια ότι δεν μπορεί να κάνει τα πάντα (προφανώς μπορεί) αλλά διότι δεν είναι κοντά στα συνηθισμένα. Η κυριότερη διαφορά οφείλεται στο ότι μια πλήρης διανομή (όπως το Ubuntu που ανέφερες) έχει πλήρες γραφικό περιβάλλον (desktop environment) ενώ στο puppy υπάρχει μόνο ο διαχειριστής παραθύρων (window manager). Μην χάνεις το κουράγιο σου!

 

Από τα πλήρη γραφικά περιβάλλοντα το πιο ελαφρύ (και με διαφροά) είναι το LXDE. Δεν έχω εμεπιρία για το αν κάποια από τις διανομές με LXDE είναι πιιο ελαφριά από τις υπόλοιπες αλλά δεν νομίζω να έχουν και σημαντικές διαφορές, από εκεί και πέρα παίζουν ρόλο και οι εφαρμογές που θέλεις να τρέξεις. ´Οτι και να κάνεις πχ ο firefox τρώει πολλή μνήμη και δεν μένει και πολλή για τις υπόλοιπες εφαρμογές σου.

 

Δες εδώ μια λίστα με διανομές που κυκλοφορούν (και) με LXDE: http://distrowatch.com/search.php?ostype=All&category=All&origin=All&basedon=All&notbasedon=None&desktop=LXDE&architecture=All&status=Active

 

Προτείνω να δοκιμάσεις:

Lubuntu

LXLE

Robolinux

Simplicity (βασίζεται σε puppy και έχει έτοιμο LXDE!)

SparkyLinux

 

...και να κρατήσεις όποια σε βολεύει πιο πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Puppy και ξερό ψωμί για παλιά μηχανήματα! Σκέψου ότι εγώ είμαι ψιλοκολημμένος με την ταχύτητα και την απόκριση της επιφάνειας εργασίας (θέλω να κάνω κλικ και να μην περιμένω, γι' αυτό στα μηχανήματα μου βάζω SSD) αλλά το "κοπρόσκυλο" στο σάπιοnetbook μου κάνει πιο γρήγορα εκκίνηση και ανοίγει τα προγράμματα από όλα τα μηχανήματά μου (σχεδόν). Οκ, όμορφο δεν είναι... ξετρελάθηκα όταν είδα το elementary: απλά φανταστικό για τα γούστα μου! Αλλά όταν είδα την κατανάλωση μνήμης, έφυγε με συνοπτικές διαδικασίες! Κοίτα, μην αγχώνεσαι με το πόσο δύσκολο ή εύκολο είναι το linux και τα προγράμματα που βάζεις, η φιλοσοφία με τα windows δεν είναι τρομερά διαφορετική. Απλά στο λίνουξ έχουμε το πλεονέκτημα να εγκαθιστούμε προγράμματα από τα repos και πιο σπάνια να τα κάνουμε compile οι ίδιοι... έχω χρόνια να κάνω compile για λίνουξ και χρειάστηκε να κάνω για την δορυφορική κάρτα τώρα τελευταία...! Στήσε μια διανομή, εξοικειώσου και μετά βλέπεις με τι θα δουλέψεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Aros aspire  :P βλέπει και όλο το hardware από ότι λέει.

 

 

Δοκίμασε το lucid πρώτα που είναι ποιο σύγχρονο και αν έχεις πρόβλημα δοκίμασε το wary,ξεκινάνε πολύ εύκολα από usb οπότε μην κάνεις τίποτα στον δίσκο,μπας και μετανιώσεις.

Δεν είμαι ειδικός στο puppy αλλά από ό,τι μπορώ να καταλάβω από τη σελίδα http://puppylinux.org/main/How%20to%20download%20Puppy.htmτο Lucid βασίζεται στο Ubuntu 10.04 LTS Lucid Lynx το οποίο έχειπάψει να υποστηρίζεται από 2013-05-09 (βλ. https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Ubuntu_releases ). Νομίζω ότι η πιο σύγχρονη έκδοση του puppy είναι η Tahrpup 6.0 ( http://puppylinux.org/main/Download%20Latest%20Release.htm ) που βασίζεται σε Ubuntu 14.04 LTS Trusty Tahr (υποστήριξη μέχρι 2019-04).

 

Από παλιά με μπέρδευαν οι σελίδες του puppy αλλά τώρα μου φαίνονται ακόμα πιο μπερδεμένες και έχω την αίσθηση ότι δεν ανανεώνονται και πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Aros aspire  :P βλέπει και όλο το hardware από ότι λέει.

 

 

@ TheElf

 

Ρε, τι του λες του παιδιού, να βγάλει την Amiga 500 για κάνα sensibel soccer ή KickOFF? :-P

 

Edit:

 

Πλάκα πλάκα, ψηνόμουν πολύ για ένα μηχάνημα με AROS/icaros desktop έτσι για το συναίσθημα και την ιστορία, αλλά τελικά έφτιαξα ένα OS 3.9 σε FS-UAE μόνο για demos και παιχνίδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...