Προς το περιεχόμενο

Θέλω να με βοηθήσετε να επιλέξω μία Καλή Φωτογραφική Μηχανή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά ευχαριστώ όλους όσους έχουν σκοπό να απαντήσουν είμαι καινούργιο στο Site και θα ήθελα να με βοηθήσετε να διαλέξω μία καλή φωτογραφική μηχανή. Δεν είναι για εμένα είναι για μία κοπέλα που αγαπάω πάρα πολύ και έχει τρέλα με την Φωτογραφία αλλά ποτέ δεν είχε μια καλή κάθισα λοιπόν και εγώ και το έψαξα λίγο το θέμα για να έχω κάποιες γνώσεις και να την βοηθήσω όμως επειδή ακόμα θεωρώ ότι δεν ξέρω αρκετά πράγματα ζητάω την βοήθεια σας το budget θέλω να είναι από 300 μέχρι και 500 ευρό μπορεί και λίγο παραπάνω. Της αρέσει να τραβάει τοπία μέρα και νύχτα και κινούμενες εικόνες με αρκετά καλή ανάλυση. Ευχαριστώ όσους απαντήσουν 

 

 

Υ.Γ
Δεν ξέρει πολλά από φωτογραφικές και από φακούς η αλήθεια αλλά θα κάτσει με πολύ μεγάλη της χαρά να μάθει είναι ακόμα στην αρχή σας ευχαριστώ πολύ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ για την Sony α5000 kit σκέφτομαι νομίζω είναι καλή για πρώτη Φωτογραφική! Θα περιμένω και άλλες απαντήσεις ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιναι over the top καλη και οχι μονο για αρχάριο...

 

Ειναι μικρή που ειναι πολυ καλο για γυναικα , απλα την βάζει στην τσάντα την κουβαλάει παντου. σε αντιθεση με μια DSLR που ειναι βαριά και μεγάλη

 

Για τοπία και βράδυ θα χρειαστεί τριποδο ομως κατα πάσα πιθανότητα...Οικονομικα και καλά ειναι αυτα π εβαλα απο ebay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν υπάρχει θέμα απλά να ρε παιδί μου ξες να της βρούμε κάτι που θα την βολέψει η αλήθεια πριν γράψω το άρθρο διάβασα αρκετά καλά σχόλια για την συγκεκριμένη φωτογραφική!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρισκω λογο να μην την βολέψει...

 

Μικρη ειναι...

Μεγάλο αισθητήρα ιδιο με μιας dslr έχει, άρα και ιδια ποιότητα εικόνας ...

Ο φακός ειναι αρκετά ευρυγώνιος για να βγάζει τοπία...

 

Το μόνο κακό της ειναι οτι δεν έχει viewfinder αλλα μπορει να αγοράσει ενα σαν έξτρα αμα το θέλει πολύ....

 

Για να τραβάς βράδυ τοπία χρειάζεσαι τρίποδο αναγκαστικά, οτι μηχανή και να πάρεις θα χρειαστεί τρίποδο η κοπέλα για να βγάζει βράδυ

Λές για κινούμενα αντικείμενα... Άν πιάσει focus η μηχανή θα τα πιάνει, αλλιώς όχι. Ειναι λιγο πιο πολύπλοκο το θέμα εδώ , υπάρχουν λίγες μηχανές που μπορουν να κάνουν αυτο το πράγμα καλά , και ειναι πολυ πάνω απο το budget σου... Αλλα για απλα πράγματα δεν θα έχει πρόβλημα σίγουρα...

 

Το σημαντικότερο για εναν ερασιτέχνη και πολυ περισσότερο για κοπέλα ειναι να μπορει να παιρνει την φωτογραφική παντού και να μην μεινει στο ράφι η μηχανή. Εκει το μέγεθος παιζει τεράστιο ρόλο γ'αυτο και μια μικρη mirrorless ειναι πιο βολική απο μια DSLR 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...