Προς το περιεχόμενο

Προτασεις - συμβουλες για 'πρωτη' DSLR (σε οικονομικα επιπεδα).


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρηκα:

40D με φακο 300

1200D με φακο 335 (new)

500D σωμα 180

 

Πελαγωσα με τις επιλογες :(

 

Εμενα με ενδιαφερουν πολυ τα τοπια. Επισης να βγαζω κιθαρες μηχανες και τα ζωα μου :P

Με ενδιαφερει να ειναι γρηγορη για καταστασεις συναυλιας

Και να εχει οσον το δυνατον καλυτερη συνπεριφορα σε σκοτεινες καταστασεις χωρις πολυ θορυβο.

Απο οσες μηχανες εβαλες στη λιστα την καλύτερη συμπεριφορα σε χαμηλά iso την εχει 3100. Στα τοπια δεν θα εχεις διαφορα οτι και να παρεις. Ενα τριποδακι και θα εισαι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απαραδεκτα δεν τα λες. Το οτι η nicon εχει λιγο καλητερες προτασεις δεν ισοπεδωνει ολη την αγορα :P

Εαν την 3100 την βρίσκεις καινουρια, εννοειται πως θα την παρεις εναντι της d90. Στα μεταχειρισμενα γενικα ισχυει οτι ναναι.

Απο την αλλη μηχανες μεχρι και την κατηγορια της σειρας 5000 ειναι εξαιρετικα αναλωσιμες, κανεις δεν μενει σε αυτες για πολυ καιρο θα το εχεις καταλαβει φανταζομαι και απο το ποσες βλεπεις σε αγγελιες.

Τι ειδους φωτογραφια σε ενδιαφερει? Η θα σε ενδιεφερε?

 

Πλεονεκτημα της d3100 εναντι της d90 μονο 2,2mp και μικροτερο μεγεθος/βαρος.Σε ολα τα υπολοιπα (iso/δυναμικο ευρος/χειρισμο/μπαταρια/μενου κοκ) η d90 ειναι καλυτερη.

 

Επιπλεων η σειρα 3χ00 της Νικον εχει πολλες -τεχνητα κατα την γνωμη μου- ελλειψεις σε σχεση με την σειρα d5x00 με πιο αστεια ολων οτι δεν μπορεις αλλαξεις τις ρυθμισεις με 1/3 του stop.Τελος δεν εχει bracketing/timelapse.

 

Οσο για το ποιος μενει που,δεν θα διαφωνισω απολυτα μαζι σου.Αλλα πραγματικα εξαρτατε απο τον φωτογραφο.

Στην δικη μου περιπτωση ->ερασιτεχνης που μπορει να κανει και καμια δουλιτσα που και που δεν με καλυπτει καποια αλλη καλυτερα(πιθανων η d5300,αλλα δεν ειναι τοσο μεγαλη αναβαθμιση).Εαν μπορουσα να παω σε 2 νεες(fx+mirrorless-πραγμα που σκεφτομαι σοβαρα) αλλαζει ολη η συζητηση...

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γιατι τα entry level της κανον ειναι απαραδεκτα

 

Πρώτον αυτες δεν ειναι entry level της Canon.

 

Δευτερον η 550d η οποια έχω ακομα σαν δευτερο σώμα ειναι φοβερή μηχανή ακόμα και εν ετη 2015

 

Τρίτον Χαοτική διαφορά δεν έχουν για κανένα μα κανένα λόγο

 

Τέταρτον πρέπει να σταματήσει αυτη η τρέλα με το Dynamic Range λές και μ γίνατε όλοι φωτογράφοι τοπιου και καίγεσται για λεπτομέρια στα σκοτεινά

 

Πουλάει τύπος στο fb σε φωτογραφικό γκρουπ την 5d classic 250 ευρώ. Αν ενδιαφέρεσαι ειναι πολυ καλη ευκαιρία

Επεξ/σία από Rush13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστω ολους για τις γνωμες μας - συμβουλες ...

 

Επιτρεψτε μου να κανω μια ανακεφαλαιωση:

 

@hayas88 : d80 , D3100 (ή D3200)

@topos : d90 , D5100

@Ntinaras : D5100

@Rush13 : 550d , 500d , 5d classic

 

Σε καταστηματα : 40d , 1000d , 1200d (καινουρια) , d90 , 500D

 

Οποτε για αρχη καταλληγουμε στο οτι ειμαστε μεταξυ Nikon και Canon.

Απο κει και υστερα , το διαφασα και σε φορουμ εξωτερικου μου το ειπε και πωλητης οτι οι Nikon εχουν απιστευτα χρωματα! (πραγμα που το επιζητω). Η Canon ομως προσφερει καλυτερες δυνατοτητες - λειτουργιες. Επισης η Canon μου ειπε εξισου ο πωλητης/ες οτι φημιζεται για τις ταχυτητες της στα κλειστρα και στην ενεργοποιηση της μηχανης. Πραγμα που το επιζητω!!! Δλδ εισαι σε καταστασεις συναυλιας ειτε αν δω κατι και θελησω να το παρω φωτο ... να μην περιμενω 'μια ωρα' να ειναι ετοιμη η μηχανη για κλικ.

 

Απο την αλλη εχω φιλη φωτογραφο που μου λεει με εντονο τροπο να επιλεξω Canon γιατι η Nikon δεν εχει πολλες επιλογες σε φακους (στα παλιοτερα μοντελα) και οτι παιρνει μονο τους δικους της φακους.... με αλλον εταιρειων δεν ειναι 100% συμβατη. Ισχυει?!?!

 

Επισης να τονισω οτι δεν με πειραζει να εχει ογκο η βαρος η μηχανη!!! Ισα ισα που θελω να την νοιωθω σαν ογκο στα χερια μου!!!

 

Συνοψη :

 

Nikon : D90 , D3100/3200 , D5100

Canon : 500D , 5d classic , 1200d (καινουρια) , 40D

 

Καλυτερη επιλογη? Μεχρι 250-280?!?!

Επεξ/σία από Dark-Oblivion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1)Δεν θα μπορουσα να πω πως η Νίκον έχει καλυτερα χρωματα απο Κάνον,η συγκεκριμένη διαπίστωση απλα δεν στέκει.Είναι θέμα γούστου και θέματος.

2)Δεν θα δεις καμια διάφορα αποκρισης σε ταχύτητα σε καμια μηχανή απο αυτές που συζηταμε.

3)Εαν εχεις φιλη που έχει canon και κάνετε καλη παρέα πάρε canon.Όχι γιατί είναι απαραίτητα καλύτερη αλλά επειδή θα μπορούσατε να κάνετε τραμπα φακούς/φλας/κοκοψινια κοκ.Επιπλέον ίσως μπορεσει να σου δειξει πει κάποια πραγματα περισσότερο για την λειτουργια της μηχανής.

4)Δεν στέκει στην καμια,οτι φακός βγαίνει για canon απο τρίτους κατασκευαστές(sigma,tamron,samyang,tokina) βγαίνει και για Νίξον.

 

Πριν 2χρονια περιπου ήμουν στην ίδια θέση με σένα,είχα φαει τα forum με το κουταλι,συγκριτικά,υπέρ και κατα...Θεωρώ αντικειμενικά τις Νίκον ενα κλικ καλύτερες σε ποιότητα κατασκευης και αισθητήρα.Αλλά απο εκεί και πέρα η επιλογή για Νικον πάρθηκε γιατί είχαν 2 καλοί φιλοι Νικον.Μπορούμε να ανταλλασουμε φακούς φλας,σώματα κοκ οποτε χρειαστεί.

 

Στο ζητούμενο όμως.θα επερνά σημερα χειρότερες φωτογραφιες εαν είχα επιλέξει κανον τοτε?Σε καμια των περιπτώσεων.

 

Η καλη φωτογραφία έχει να κανει ελάχιστα με την φωτογραφική μηχανή που κρατας.

Επεξ/σία από @topos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Sony A58 δεν την λαμβάνεις καθόλου υπόψιν;

Ανεβαίνει ελαφρώς το budget αλλά πας σε καινούργια μηχανή όμως.

Επίσης παίρνεις evf και όχι ovf. Το καθένα έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Δεν θα μπορουσα να πω πως η Νίκον έχει καλυτερα χρωματα απο Κάνον,η συγκεκριμένη διαπίστωση απλα δεν στέκει.Είναι θέμα γούστου και θέματος.

2)Δεν θα δεις καμια διάφορα αποκρισης σε ταχύτητα σε καμια μηχανή απο αυτές που συζηταμε.

3)Εαν εχεις φιλη που έχει canon και κάνετε καλη παρέα πάρε canon.Όχι γιατί είναι απαραίτητα καλύτερη αλλά επειδή θα μπορούσατε να κάνετε τραμπα φακούς/φλας/κοκοψινια κοκ.Επιπλέον ίσως μπορεσει να σου δειξει πει κάποια πραγματα περισσότερο για την λειτουργια της μηχανής.

4)Δεν στέκει στην καμια,οτι φακός βγαίνει για canon απο τρίτους κατασκευαστές(sigma,tamron,samyang,tokina) βγαίνει και για Νίξον.

 

Πριν 2χρονια περιπου ήμουν στην ίδια θέση με σένα,είχα φαει τα forum με το κουταλι,συγκριτικά,υπέρ και κατα...Θεωρώ αντικειμενικά τις Νίκον ενα κλικ καλύτερες σε ποιότητα κατασκευης και αισθητήρα.Αλλά απο εκεί και πέρα η επιλογή για Νικον πάρθηκε γιατί είχαν 2 καλοί φιλοι Νικον.Μπορούμε να ανταλλασουμε φακούς φλας,σώματα κοκ οποτε χρειαστεί.

 

Στο ζητούμενο όμως.θα επερνά σημερα χειρότερες φωτογραφιες εαν είχα επιλέξει κανον τοτε?Σε καμια των περιπτώσεων.

 

Η καλη φωτογραφία έχει να κανει ελάχιστα με την φωτογραφική μηχανή που κρατας.

Αν οι Nikon εχουν καλυτερο αισθητηρα τοτε αυτο εινα μεγαλο ΣΥΝ μιας και ο αισθητηρας παιζει μεγαλο ρολο. Κανω λαθος?!?!

Τωρα οσον αφορα την ποιοτητα κατασκευης ... γενικα ειμαι πολυ μιμουαπτου και πολυ προσεκτικος με τα πραγματα μου , οποτε δεν παιζει και τοσο ρολο η ποιοτητα , αν προσεχεις κατι σαν τα ματια σου!

Αλλωστε και πιο πανω ειπωθηκε οτι πχ η 3100 ειναι πλαστικουρα , αλλα λεγομενα πωλητη ηταν οτι ναι μεν εχει πλαστικο κελυφος αλλα το σασι μεσα παραμενει μεταλικο.

 

Σιγουρα εχει να κανει με το μηχανημα που κρατας.... αλλα πχ πολλοι ειναι υπερ της D90 που ειναι 10-12 MP , οταν στα ιδια λεφτα σχεδον μπορω να παρω την 1200 που εχει 18 η καποια αλλη παλι στα χρηματα που θα εχει 20-24 MP. Αυτο απο μονο του δεν θα κανει διαφορα στην φωτογραφια?!?!?!

 

Την Sony A58 δεν την λαμβάνεις καθόλου υπόψιν;

Ανεβαίνει ελαφρώς το budget αλλά πας σε καινούργια μηχανή όμως.

Επίσης παίρνεις evf και όχι ovf. Το καθένα έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του.

Δεν ξερω γιατι αλλα η Sony χρονια τωρα μου εχει κατσει στραβα , απο τοτε που εβγαζε τα πιο ευπαθη Hi-Fi με τα πολλα cd που με το παραμικρο χαλουσαν οι κεφαλες. :P Και μετα καταλαβα (απο την κατηγορια των laptop) οτι στην Sony απλα πληρωνεις το ονομα , πχ ενα λαπτοπ 1000-1200 ευρω (που ισως να σου βγει και ευπαθη) οταν με 600 ευρω επαιρνες ΣΚΥΛΙ Toshiba shatellite. Αλλα αυτη ειναι αλλη μεγαλη συζητηση και καλο ειναι να μην χαθουμε απο το θεμα μας...

Απλα γενικα βλεπω οτι η Sony δεν κινειται και στις αγγελιες πολυ... αρα μαλλον δεν την αγοραζει ο κοσμος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν οι Nikon εχουν καλυτερο αισθητηρα τοτε αυτο εινα μεγαλο ΣΥΝ μιας και ο αισθητηρας παιζει μεγαλο ρολο. Κανω λαθος?!?!

Τωρα οσον αφορα την ποιοτητα κατασκευης ... γενικα ειμαι πολυ μιμουαπτου και πολυ προσεκτικος με τα πραγματα μου , οποτε δεν παιζει και τοσο ρολο η ποιοτητα , αν προσεχεις κατι σαν τα ματια σου!

Αλλωστε και πιο πανω ειπωθηκε οτι πχ η 3100 ειναι πλαστικουρα , αλλα λεγομενα πωλητη ηταν οτι ναι μεν εχει πλαστικο κελυφος αλλα το σασι μεσα παραμενει μεταλικο.

 

Σιγουρα εχει να κανει με το μηχανημα που κρατας.... αλλα πχ πολλοι ειναι υπερ της D90 που ειναι 10-12 MP , οταν στα ιδια λεφτα σχεδον μπορω να παρω την 1200 που εχει 18 η καποια αλλη παλι στα χρηματα που θα εχει 20-24 MP. Αυτο απο μονο του δεν θα κανει διαφορα στην φωτογραφια?!?!?!

 

Καμια απολύτως διάφορα στην φωτογραφια δεν κανουν τα mpixel όσα και να είναι.

 

Παιδεμα,δουλεια,διάβασμα αντε και ταλέντο εαν θες κανουν την καλη φωτογραφία.

 

Τα mp θα σου επιτρέψουν ΕΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ εχεις καταφέρει να τραβήξεις καμια καλουτσικη φωτογραφία να την κροπαρεις για να φτιαξεις λίγο την σύνθεση(που δεν θα έπρεπε εαν ηταν πραγματικα σωστη) και μια ευχέρεια στο να την τυπωσεις σε μεγαλα μεγέθη.

Απο εκεί και πέρα δεν προσφέρουν τίποτα άλλο.

 

Υ.Γ Μην αγχωνεσαι τόσο,πάρε κάτι να ξεκινήσεις και να δεις εαν σου αρέσει όλο το κόλπο και όλα τα υπολοιπα θα τα βρεις στην πορεία...

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια απολύτως διάφορα στην φωτογραφια δεν κανουν τα mpixel όσα και να είναι.

 

Παιδεμα,δουλεια,διάβασμα αντε και ταλέντο εαν θες κανουν την καλη φωτογραφία.

 

Τα mp θα σου επιτρέψουν ΕΑΝ ΚΑΙ ΜΟΝΟ εχεις καταφέρει να τραβήξεις καμια καλουτσικη φωτογραφία να την κροπαρεις για να φτιαξεις λίγο την σύνθεση(που δεν θα έπρεπε εαν ηταν πραγματικα σωστη) και μια ευχέρεια στο να την τυπωσεις σε μεγαλα μεγέθη.

Απο εκεί και πέρα δεν προσφέρουν τίποτα άλλο.

 

Υ.Γ Μην αγχωνεσαι τόσο,πάρε κάτι να ξεκινήσεις και να δεις εαν σου αρέσει όλο το κόλπο και όλα τα υπολοιπα θα τα βρεις στην πορεία...

 

Μα οπως γραφω και στο αρχικο ποστ η φωτογραφια μου αρεσει ... ειναι ενα απο τα βασικα μου 'χομπυ' . Απλα 'προσπαθουσα' να κανω την δουλεια μου τοσο καιρο με μια SLR . Απο την αλλη μεσα σε 2-3 χρονια εριξα 3.000-4.000 σταδιακα για την αναβαθμιση του μουσικου μου εξοπλισμου μιας και αυτο υπερταιρει ... οποτε δυστυχως δεν μπορεις να συντηρεις πολλα χομπυ ταυτοχρονα.

 

Τωρα ειδα ομως οτι εχουν πεσει και οι τιμες στα καμερες και βρισκομαστε εδω να το συζηταμε.

 

Πολλοι θελουν να κανουν τις περισσοτερες ρυθμισεις αυτοματοποιημενες. Εγω παλι εφτασα στην φαση που θελω να τα κανω καπως manual. Γι αυτο και σκεφτηκα οτι χρειαζομαι DSLR. Απο την αλλη η καμερουλα που εχω πολλες φορες με εχει απογοιτευσει σε στιγμες που θα ηθελα να εχω μια καλη φωτο. Ειτε απο θορυβο , ειτε απο θολουρα , ειτε οτι ειναι ανεπαρκης σε σκοτεινες καταστασεις , αργει πολυ και κτλ κτλ!

 

Οποτε το κολπο ξερω οτι μου αρεσει ... και διαθεση για πειραματα - μελετη υπαρχει! Απλα επειδη ειμαι μεσα στον χωρο των αγοραπωλησειων και των φορουμ.... δεν θα ηθελα να παρω κατι και μετα να βρεθει καποιος και να μου πει γιατι πηρες αυτην οταν με τα ιδια μπορουσες να παρεις αυτη που εχει πολλες καλυτερες ικανοτητες ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΔΙΚΙΟ. Και μετα να μπαινω σε διαδικασιες παλι ... πουλα , και ψαξε , και αγορασε και δοκιμασε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια...Οποτε μπορουμε με μια ευκολη αναλογια να το απλοποιησουμε.

 

Δεν εχω πιασει ποτε κιθαρα.Εαν αγοραζα την καλυτερη κιθαρα του πλανητη θα μπορουσα να παιξω?

Στην αρχη εχει καμια σημασια ποια θα παρω για να την πρωτογραντζουνισω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραια...Οποτε μπορουμε με μια ευκολη αναλογια να το απλοποιησουμε.

 

Δεν εχω πιασει ποτε κιθαρα.Εαν αγοραζα την καλυτερη κιθαρα του πλανητη θα μπορουσα να παιξω?

Στην αρχη εχει καμια σημασια ποια θα παρω για να την πρωτογραντζουνισω?

Στο παραδειγμα σου μιλαμε για καποιον που δεν εχει πιασει ποτε κιθαρα....

 

Στην περιπτωση μου ειχα/ω SLR. Δεν ειναι οχι δεν εχω πιασει/δεν εχω δουλεψει/δεν ξερω τα μενου και κτλ κτλ μιας φωτογραφικης μηχανης!!!

 

Και αφου εφερες αυτο το παραδειγμα θα 'περπατησω' σε αυτο.

 

Στα 15 ειχα την πρωτη μου κιθαρα. Μετα απο λιγο καιρο την αλλαξα και πηρα μια αλλη.... αυτες οι κιθαρες που ειχα τοτε τις αποκαλουμε ΚΟΥΠΙΑ. Αυτες τις κιθαρες ουτε για διακοσμητικο δεν θα τις ηθελα τωρα πια!!!

 

Τωρα στα 31 μου εχω 5 μεσαιας κατηγοριας (και λιγο ανωτερης) κιθαρες που μπορουν να παιξουν ολοι. Γιατι?!?!?! Γιατι αν παρω κιθαρα του 2000-3000 εχω αυτογνωσια... δεν θα μπορεσω να το αξιοποιησω σωστα σαν οργανο. Απο την αλλη ειμαι και της αποψης οτι προτιμω στα 2000-3000 χιλιαρικα να παρω 4-5 μεσαια - καλης κατηγοριας κιθαρες παρα να παρω μια γ@μ@τη (απο θεμα ξυλων,ηλεκτρικων και κτλ κτλ).

 

Οποτε οι πρωτες μου κιθαρες σε αναλογια ηταν η πρωτη μου compact?!?! Τωρα εχω μια SLR σε αναλογια κιθαρα του 500 ευρου. Θελω λοιπον να παρω μια DSLR σε αναλογια κιθαρα του 800-1000κου που θα επαιζαν ακομα και μουσικοι με 'φρυδια' σε αυτη... Δεν χρειαζομαι και δεν θελω DSLR του 1000-2000 σε αναλογια κιθαρας 3.000-4.000.

Επεξ/σία από Dark-Oblivion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Manual ρυθμισεις εχουν ολες οι μηχανες που παρεθεσες. Η 60d εχει πολυ πολυ καλο video, εαν δεν σε ενδιαφερει απλα την προσπερνας. Απλα για να σε προσγειωσω λιγο, Με τον κιτ φακο δεν μπορεις να κανεις αυτα που ζητας. Ειναι μια πολυ μετρια all round χρηση. Σκεψου σαν μια strat κιθαρα. (Το ιδιο καλη ειναι για τον Clapton, το ιδιο και για τους Maiden) 

Οποτε περισσοτερο ρολο παιζουν οι φακοι παρα το σωμα. Η d90 ειναι μια πολυ καλη μηχανη η οποια θα σε βοηθησει να εξοικειωθείς με την σωστη εκθεση κλπ. Απλα η μονη μου ενσταση ειναι οτι ειναι παλια μηχανη, μεταχειρισμενη και ειναι στο οριο του να χαρακτηριστει "ξεπερασμενη". Σκεψου οτι ηταν στην επαγγελματικη crop κατηγορια και μια 3200-3300 ειναι πολυ καλητερη πλεων. Εαν βρεις καλο κοματι d90 παρτην, Σε αυτα τα χρηματα δεν νομιζω να υπαρχει μηχανη που να μπορει να σου προσφερει κατι παραπανω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πολύ μεγάλη ποικιλία από φακούς το πρόβλημα είναι αν έχεις παλιούς φακούς χωρίς τσιπ . Με αυτούς δεν δουλεύει η φωτομετριση αλλά ούτε οι σύγχρονες Νίκον το κάνουν (σειρά 3 και 5)

Ξαναρωτησα σε μαγαζια και μου ειπαν οτι αυτο ειναι ενα μειον της σειρας 3 και 5 , μιας και εκλεινα προς καμια 3200.

Οτι ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν παιρνουν φακους σειρας D (η πιο οικονομικη σειρα) , οποτε δλδ θα πρεπει καποιος να πηγαινει σε συμβατους αλλα σε 50-70 ευρω πιο πανω οικονομικα. Ειναι θεμα αυτο ε?

Έτσι όπως το θετεις..

D90 απο Nikon

Και

50d,60d απο canon

 

 

Manual ρυθμισεις εχουν ολες οι μηχανες που παρεθεσες. Η 60d εχει πολυ πολυ καλο video, εαν δεν σε ενδιαφερει απλα την προσπερνας. Απλα για να σε προσγειωσω λιγο, Με τον κιτ φακο δεν μπορεις να κανεις αυτα που ζητας. Ειναι μια πολυ μετρια all round χρηση. Σκεψου σαν μια strat κιθαρα. (Το ιδιο καλη ειναι για τον Clapton, το ιδιο και για τους Maiden) 

Οποτε περισσοτερο ρολο παιζουν οι φακοι παρα το σωμα. Η d90 ειναι μια πολυ καλη μηχανη η οποια θα σε βοηθησει να εξοικειωθείς με την σωστη εκθεση κλπ. Απλα η μονη μου ενσταση ειναι οτι ειναι παλια μηχανη, μεταχειρισμενη και ειναι στο οριο του να χαρακτηριστει "ξεπερασμενη". Σκεψου οτι ηταν στην επαγγελματικη crop κατηγορια και μια 3200-3300 ειναι πολυ καλητερη πλεων. Εαν βρεις καλο κοματι d90 παρτην, Σε αυτα τα χρηματα δεν νομιζω να υπαρχει μηχανη που να μπορει να σου προσφερει κατι παραπανω 

Στα ιδια λεφτα η Canon 550D λεει αντι για Nikon D90?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι 550/600/650/700 ειναι στην ~ιδια κατηγορια των d5*00 και η 1*00D ειναι στην κατηγορια των d3*00..

Επεξ/σία από @topos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...