Προς το περιεχόμενο

διανομή για torrent client και media center


haris013

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα θέλω να ρωτήσω αν είναι εφικτό σε ένα raspberry pi να εκτελεί χρέη media center(kodi ή whatever) και παράλληλα να λειτουργεί ως τόρρεντ client, να κατευάζω torrents.

Δεν με ενδιαφέρει να κατεβάζει ταυχτόχρονα με την αναπαραγωγή μιας ταινίας αλλά να μπορώ να κάνω έχω media center & torrents σε 1 λογισμικό/sd card. 

Είναι εφικτό? πως θα το υλοποιήσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με openelec για rpi στο οποιο θα εγκαταστησεις rutorrent ή transmission, αναλογα με το τι σε βολευει.

Απλα στον torrent client θα συνδεεσαι μεσω browser απο αλλο συστημα (κινητο/pc/ταμπλετ/whatever).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με openelec για rpi στο οποιο θα εγκαταστησεις rutorrent ή transmission, αναλογα με το τι σε βολευει.

Απλα στον torrent client θα συνδεεσαι μεσω browser απο αλλο συστημα (κινητο/pc/ταμπλετ/whatever).

αυτό ακριβώς θέλω, web gui. Έχω και συνδρομή dyndns οπότε μπορώ να το σετάρω και να μπαίνω ανεξαρτήτος τοπικού δικτύου?

τέλος μπορώ να έχω παράλληλα remote desktop λειτουργία ή θα πρέπει αναγκαστικά να ανοίγω tv ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Remote desktop όχι ακριβώς.

 

Μπορείς να μπαίνεις με ssh. Επίσης μπορείς να χειρίζεσαι το kodi μέσω κινητού. Να μην χρειάζεσαι το τηλεκοντρόλ.

 

Εγώ με no-ip κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Remote desktop? Στην τηλεοραση δεν θα το εχεις συνδεδεμενο για να βλεπεις το kodi? Το openelec δεν εχει καποιο desktop enviroment, πχ kde, για να μπεις σε αυτο και μετα στο kodi. Δινει ομως προσβαση μεσω ssh...

 

Αυτο με το τοπικο δικτυο δεν καταλαβα. Προφανως θες και port forwarding στο καθε ρουτερ που συνδεεις το rpi και θες να το βλεπεις απεξω. Μετα θες και εναν dyndns client εγκατεστημενο στο openelec που θα ενημερωνει πχ πως το mitsos.dyndns.gr ειναι στην ταδε ip. Αυτο το ψαχνεις πρωτα σαν feature του ρουτερ και αν δεν το εχει, το ψαχνεις σαν client-υπηρεσια που θα τρεχει στο λειτουργικο ενος απο τους υπολογιστες που ειναι στο δικτυο σου.

Ετσι το ειχα μεχρι τον Ιουλιο. Επειδη το wag200 μου δεν υποστηριζει no-ip με το μαμα firmware, εβαλα στα pc μου το inadyn και ενημερωνανε το domain που εχω στο no-ip. Μετα εβαλα το 585v6 (και 585v8 αργοτερα) που το εχει built in.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Remote desktop? Στην τηλεοραση δεν θα το εχεις συνδεδεμενο για να βλεπεις το kodi? Το openelec δεν εχει καποιο desktop enviroment, πχ kde, για να μπεις σε αυτο και μετα στο kodi. Δινει ομως προσβαση μεσω ssh...

 

Αυτο με το τοπικο δικτυο δεν καταλαβα. Προφανως θες και port forwarding στο καθε ρουτερ που συνδεεις το rpi και θες να το βλεπεις απεξω. Μετα θες και εναν dyndns client εγκατεστημενο στο openelec που θα ενημερωνει πχ πως το mitsos.dyndns.gr ειναι στην ταδε ip. Αυτο το ψαχνεις πρωτα σαν feature του ρουτερ και αν δεν το εχει, το ψαχνεις σαν client-υπηρεσια που θα τρεχει στο λειτουργικο ενος απο τους υπολογιστες που ειναι στο δικτυο σου.

Ετσι το ειχα μεχρι τον Ιουλιο. Επειδη το wag200 μου δεν υποστηριζει no-ip με το μαμα firmware, εβαλα στα pc μου το inadyn και ενημερωνανε το domain που εχω στο no-ip. Μετα εβαλα το 585v6 (και 585v8 αργοτερα) που το εχει built in.

υποστηρίζει το router μου dyndns. στην tv θα είναι καρφωμένο αλλά θέλω κάτι άμμεσo για ρυθμίσεις ώστε να μην βάζω συνέχεια πληκτρολόγιο στο Pi. Δεν ήξερα οτι υποστηρίζει ssh το openelec αλλά αυτό χρειάζομαι.

υπάρχει κάποιος μπούσουλας για όλα αυτά? απο το κινητό πως το χειρίζομαι σαν κοντρόλ?

(καρφωτές διευθύνσεις μπορώ να δώσω στο openelec? gateway,dns servers κλΠ?)

ευχαριστώ πολύ για όλα παιδιά :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το τηλεκοντρολ. Ενεργοποιεις το web interface του kodi και επιτρεπεις εφαρμογες να το χειριζονται (ή εφαρμογες σε αλλες συσκευες, δεν θυμαμαι πως το λεει). Μετα απλα οριζεις τα στοιχεια του kodi στην εφαρμογη-τηλεκοντρολ του κινητου (ip, πορτα, ονομα χρηστη και κωδικο). Εννοειται πως πρεπει να ειναι συνδεδεμενα στο ιδιο δικτυο, το κινητο ασυρματα.

 

Τα περι δικτυου, τα services και ενα σωρο αλλα ρυθμιζονται απο ενα ειδικο προσθετο του openelec, το openelec settings.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν εγκατέστησα το open elec αλλά δεν έχω ιδέα πως θα κάνω όλα τα παραπάνω. Υπάρχει κάποιος updated οδηγός να με βοηθήσει?

δεν είμαι εξοικιωμένος με το περιβάλλον του kodi και έχω χάσει το μπούσουλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Settings > add ons > get addons > openelec unofficial addons > και βαζεις οτι θες. Αν δεν λεει unofficial εκει αλλα μονο official, κατι μου διαφευγει για το πως βαζεις το unofficial και δεν εχω τροπο να το τσεκαρω :(

 

Αφου βαλεις πχ το transmission, συνδεεσαι σε αυτο, απο εναν αλλο υπολογιστη παντα, στη διευθυνση http://ip-tou-openelec:9091και το ρυθμιζεις. Για το rtorrent συνδεεσαι 8118.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Settings > add ons > get addons > openelec unofficial addons > και βαζεις οτι θες. Αν δεν λεει unofficial εκει αλλα μονο official, κατι μου διαφευγει για το πως βαζεις το unofficial και δεν εχω τροπο να το τσεκαρω :(

 

Αφου βαλεις πχ το transmission, συνδεεσαι σε αυτο, απο εναν αλλο υπολογιστη παντα, στη διευθυνση http://ip-tou-openelec:9091και το ρυθμιζεις. Για το rtorrent συνδεεσαι 8118.

ωραία, τα έκανα όλα αυτά, θέλω όμως να αλλάξω την default port του ssh για λόγους ασφάλειας και δεν βρίσκω πως θα το κάνω. τέλος που μπορώ να ορίσω τον default φάκελο του transmission να είναι στον εξωτερικό δίσκο και όχι στην SD?

Ο χειρισμός του kodi απο κινητό πρέπει να είμαι συνδεδεμένος στο τοπικό δίκτυο? Δεν πιάνει καλά το wifi,υπάρχει τρόπος να το χειρίζομαι μέσο 3g/lte?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περιπλεκεις τα πραγματα οσο πας :P

 

Την πορτα του ssh δεν νομιζω να γινετια να την αλλαξεις. Δεν θυμαμαι τετοια επιλογη στο openelec settings.

Πριν ορισεις τον default φακελο του transmission, πρεπει να βρεις που γινεται mount ο εξωτερικος σκληρος. Αφου μπορεις να μπεις με ssh, δωσε ενα ξερο mount και γραψε καπου το path του. Μετα πηγαινε στις ρυθμισεις του transmission και ορισε τον. Πας "κλειδι" κατω αριστερα > torrents (καρτελα) > download to και βαζεις το path του εξωτερικου σκληρου.

 

Για να δεις το web interface εκτος τοπικου δικτυου πρεπει να κανεις port forward την πορτα στην οποια παιζει, πχ 80, και να ξερεις την εξωτεικη ip σου, προκειμενου να τη βαλεις στην εφαρμογη - τηλεκοντρολ. Πολυ κακο για το τιποτα imho :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περιπλεκεις τα πραγματα οσο πας :P

 

Την πορτα του ssh δεν νομιζω να γινετια να την αλλαξεις. Δεν θυμαμαι τετοια επιλογη στο openelec settings.

Πριν ορισεις τον default φακελο του transmission, πρεπει να βρεις που γινεται mount ο εξωτερικος σκληρος. Αφου μπορεις να μπεις με ssh, δωσε ενα ξερο mount και γραψε καπου το path του. Μετα πηγαινε στις ρυθμισεις του transmission και ορισε τον. Πας "κλειδι" κατω αριστερα > torrents (καρτελα) > download to και βαζεις το path του εξωτερικου σκληρου.

 

Για να δεις το web interface εκτος τοπικου δικτυου πρεπει να κανεις port forward την πορτα στην οποια παιζει, πχ 80, και να ξερεις την εξωτεικη ip σου, προκειμενου να τη βαλεις στην εφαρμογη - τηλεκοντρολ. Πολυ κακο για το τιποτα imho :(

όνως πολύ μανούρα αλλά αφου δεν έχω κάλυψη wifi και το κινητό δεν συνδέεται ενσύρματα ή πρέπει να πάρω ir control ή να σετάρω την εφαρμογή.

dyndns δέχεται ωστε να μην χρειάζεται να βάζω την εξωτερική ip κάθε φορά?

ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω για το dyndns. Εχει σαν προσθετο το inadyn απο καπου? Αν ναι, βαλτο και ρυθμισε το με τα στοιχεια σου.

yep το έχει, ωραίος. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...