Προς το περιεχόμενο

Αγορά μηχανής budget maximum 300-350


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Θέλω να αγοράσω μια μηχανή με budget maximum 300-350 κυρίως για οικογενειακές φωτογραφίες με auto ρυθμίσεις και βλέπουμε....

 

Μέχρι στιγμής είχα δανεική μια nikon D3000 με την οποία είχα μια πρώτη επαφή με DSLR.

 

Οι μηχανές που έχω υπόψιν μου είναι :

 

NIKON D3100 + Φακός 18-55mm + Τσάντα μεταφοράς  / 289

 

Nikon D3200 Kit 18-55mm VR II / 389 (με μια έκπτωση απο τα public πάει στα 350)

 

Panasonic Lumix DMC-GF5 Kit / 349

 

Samsung NX3000 / 305

 

Sony SLT-A58K Kit

 

Sony Alpha 5000 Kit 345

 

Samsung Smart Camera NX300 Kit

 

Να πω ότι οι DSLR με βόλεψαν στο μέγεθος αλλά με την ποιότητα της D3000 δέν έπαθα και πλάκα.

Επίσης αν καταλήξω στην D3200 που είναι και η πρώτη μου επιλογή, η εκπτωση στα public είναι μέχρι και αύριο, οπότε πρέπει να την πάρω αύριο εκτός και αν εσείς που τα παρακολουθείτε ξέρετε παρόμοιες προσφορές σε αυτά τα χρήματα.

 

Ευχαριστώ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλύτερα να πάς σε Mirrorless σε αυτά τα λευτά , απο αυτές εγώ βλέπω ως καλύτερη επιλογή την α5000 και την samsung αλλα επιδεί σταμάτησε να εισάγει ελλάδα δεν ξέρω κατα πόσο σε λίγο καιρό θα βρίσκεις φακούς κλπ... μόνο πλήν στης επιλογές σου οτι δεν έχουν viewfinder... ψάξε και για fuji x-e1  αν θέλεις πριν λίγο καιρό έπαιζε στην τιμή που λές σε διάφορα μαγαζιά της Ευρώπης 

επίσεις παίζει και η Nex-6 με viewfinder σε παρόμοια τιμή αλλα η α5000 είναι ποιο βελτιωμένη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντησεις σας. @topos to 10% ειναι για γενική χρηση απο το public αλλα λήγει σήμερα.

 

Την D3200 την έβγαλε και ο κωτσόβολος προσφορά 349.

 

Μετά απο μια συζήτηση που είχα με έναν φιλο που ασχολείται με την φωτογραφία με "έψησε" για mirror-less και πήγα απο Media Markt να δω την Sony A5000 (299 απο amazon) και την D3200 (349 απο κωτσοβολο) απο κοντά.

Τι ήθελα και πήγα?...μπερδευτικα παραπάνω αν και γέρνω πιο πολύ προς τη Sony.

 

D3200: τα + ελαφριά - βολικό κράτημα - viewfinder,  τα - όγκος.

Sony a5000:  τα + φορητοτητα - wi-fi - αναδιπλουμενη οθόνη - πιο hi-tek), αρνητικό το βάρος.

 

Αυτο που με νοιαζει ειναι βασικά το αποτέλεσμα των φωτογράφιων και λιγότερο όλα τα hi tech που προσφέρουν, μιας και ειμαι εντελώς άπειρος με το άθλημα....

 

Θα ήθελα καμια εξτρα βοήθεια μιας και δεν βιάζομαι τρελα και μπορώ να περιμένω μπας και βγει καμια καλή προσφορά μέσα στις γιορτές.

 

Σορρυ για το πρήξιμο και ευχαριστώ εκ των προτερων για τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν σου αρεσε η sony να την παρεις. Γενικα εαν νομιζεις οτι δεν θα σε δυσκολεψει ο ογκος της 3200, ειναι μια πολυ καλη αγορα. Η sony εχει λιγοτερες επιλογες σε φακους, οι οποιοι ομως ειναι πολυ καλης ποιοτητας αλλα εχουν και το αναλογο κοστος, Η nikon εχει περισοτερους φακους στην αγορα, εχει φθηνους φακους, ομως παλι για να παρεις εναν πολυ καλο φακο θα πρεπει να δωσεις αρκετα χρηματα. Ξεκαθαρισε για αρχη το θεμα του ογκου. Πχ εγω ξεκινησα με mirriles για να την κουβαλαω συνεχεια μαζι μου και τωρα κουβαλαω μαζι μου συνεχεια dslr :P. Για αρχη δεν θα χρειαστεις εξτρα φακο. Υπαρχει και η επιλογη το να αγορασεις μεταχειρισμενο. Υπαρχουν καποιες ομαδες στο fb οπου εχουν αγγελιες φωτογραφικου εξοπλισμού και στην περιπτωση που πεςι οτι "διαθετω 350 ευρω και θελω να γορασω dslr" θα εχεις παρα παρα πολλες επιλογες.

Οτι αλλο θες με ρωτας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Thanks παιδια για τις απαντήσεις!!!

 

@Ntinaras για να πω την αλήθεια δεν ξεκινάω με τέτοιο σκοπό αλλα δεν ξέρω και πως θα μου βγει αργότερα.

 

@IceFrog αρκετά κατατοπιστική η απάντηση σου!!!

 

Το οτι έγερνα προς την Sony (πριν παω στα mm -το διατυπωσα λαθος πιο πανω-) ηταν λογω ογκου, αλλα και μετα απο μια συζήτηση με έναν φίλο οτι οι Dslr βγάζουν πιο flat φωτογραφίες.

 

Πριν αρχίσω το ψαξιμο πρώτη μου επιλογή ήταν η D3200 γιατι πέρα το πρόβλημα της μεταφοράς με βολεύει αρκετά στο κράτημα και έχει και απο ότι βλέπω και όσο έχω ψάξει μεταπωλητικη αξία.

 

Και επειδη γενικά με έχετε κατατοπίσει σχετικά με τα + και τα - και των δύο, μερικές ακόμα έρωτησεις :-D

 

Με ανώτατο Budget για mirror less τα 350, η καλύτερη επιλογή αυτη την στιγμή είναι η Sony ?

Για έναν αρχάριο που οι φωτογραφίες θα βγαίνουν κυρίως με τις auto ρυθμίσεις της μηχανής με ποια μηχανή θα έχω πιο ζωντανα -αν το θέτω σωστά - χρώματα χωρίς επεξεργασία?

 

 

..... Πήγα και απο πλαίσιο σήμερα και είδα απο κοντά την Samsung Dig Camera NX-300 στα 299 που μου φάνηκε αξιόλογη.

 

Update : επιλογή πλέον μονο για mirrorless οπότε εστιάζουμε εκεί.

Επεξ/σία από marjel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sony τοτε. Γιατι ακομα και να ξεφυγεις απο το θεμα του αρχαριου θα μπορεσει ανετα να σε παει πολυ μακρια λογω αισθητηρα. Έκτος και αν πας σε m4/3 αλλα εκει τα χρηματα ανεβαινουν και χανεις το viewfinder.
Απλα πριν αγορασεις οτιδηποτε πηγαινε σε ενα μαγαζι και δες το απο κοντα. Εμενα προσωπικα με χαλασε το viwe finder γιαυτο και δεν πηγα σε mirroless

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sony τοτε. Γιατι ακομα και να ξεφυγεις απο το θεμα του αρχαριου θα μπορεσει ανετα να σε παει πολυ μακρια λογω αισθητηρα. Έκτος και αν πας σε m4/3 αλλα εκει τα χρηματα ανεβαινουν και χανεις το viewfinder.

Απλα πριν αγορασεις οτιδηποτε πηγαινε σε ενα μαγαζι και δες το απο κοντα. Εμενα προσωπικα με χαλασε το viwe finder γιαυτο και δεν πηγα σε mirroless

 

Για την Sony a5000 δεν μιλάει ο φίλος; Το viewfinder που το είδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή Samsung NX-300 vs Sony A5000 κερδίζει η Sony A5000 ? (στα 300 euro)

 

Viewfinder δεν έχει η Sony που και εμένα ισως με δυσκολέψει -λογώ τις D3000 που είχα- αλλα θα το συνηθίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την Sony a5000 δεν μιλάει ο φίλος; Το viewfinder που το είδες;

Ακριβως.. δεν το ειδα :P 

Πριν κανω τα πρωτα μου μαθηματα δεν με ενοχλουσε η mirrorless που ειχα. Οταν ομως εριξα μερικες με την 6d εκει καταλαβα τι εχανα τοσο καιρο 

Υπαρχει βεβαια evf αλλα κανει οσο ενας μετριος φακος

 

Δηλαδή Samsung NX-300 vs Sony A5000 κερδίζει η Sony A5000 ? (στα 300 euro)

 

Viewfinder δεν έχει η Sony που και εμένα ισως με δυσκολέψει -λογώ τις D3000 που είχα- αλλα θα το συνηθίσω

Τη Samsung δεν την εχω δει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...