Προς το περιεχόμενο

Ποιοι έχετε XEON σε s.775?


PanosX231

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
7 λεπτά πριν, 50EuroUser είπε

Όποιος έχει παίξει Witcher 3 / GTA V ή Battlefield ξέρει οτι οι FX είναι σίγουρα καλύτεροι απο Yorkfield-4C το ST τους είναι πολύ κοντά όπως και με τους Deneb/Thuban απλά επειδή οι 775 quad cores ήταν 2x DualCore με "κόλα" χάνουν σε κάποια τέστ ενώ και ο Memory controller είναι στο chipset. Το απόλυτο VFM και δεν υπάρχει 2ο για την ώρα είναι X3440+H55 (55-60€) ξεχάστε Χ58/Χ79 με 150~200€ μητρικές απο καρχαρίες ...

Απο οσο γνωριζω οι c2q ηταν πραγματικοι 4πυρινοι με ανεξαρτητη cache χωρις αλχημειες με τιμιες επιδοσεις για την εποχη τους ακομη κ σημερα.Σχολιο περι κολλας πρωτη φορα συναντω σε αναφορα για 775 cpu αλλα θα ηθελα κ αλλες γνωμες απο πιο σχετικούς με αρχιτεκτονικη επεξεργ.Οσο αφορα το vfm,ειναι σχετικο για τον καθενα κ διαμορφωνεται αναλογα.Μερικα παραδειγματα..εχω ηδη καποιες ddr2-3 ραμ ξεχασμενες στο ραφι?θελω να εχω sata3,usb3 ή θα ζησω κ χωρις αυτα?τι budget διαθετω?κ αλλα πολλα ερωτηματα με αποτελεσμα ο καθενας να καταληγει σε διαφορετικο vfm σετακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 315
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Qless είπε

Ότι ναι όπως να ναι,  μάλιστα.... 

Η εξυπνάδα σου είναι τόση.....εσυ δηλαδή όταν σερφαρεις στο νέτ  παρακολουθείς όλα τα  tabs ταυτόχρονα....  τι άλλες μ@....... θα διαβάσω.... 

θα μπορουσες να πεις και το... "τι αλλη μα....ια θα ανεβασω για να δειξω ποσο καλος ειναι ενας χεον 775".

 

1 ώρα πριν, dimarg00 είπε

Απο οσο γνωριζω οι c2q ηταν πραγματικοι 4πυρινοι με ανεξαρτητη cache χωρις αλχημειες με τιμιες επιδοσεις για την εποχη τους ακομη κ σημερα.Σχολιο περι κολλας πρωτη φορα συναντω σε αναφορα για 775 cpu αλλα θα ηθελα κ αλλες γνωμες απο πιο σχετικούς με αρχιτεκτονικη επεξεργ.Οσο αφορα το vfm,ειναι σχετικο για τον καθενα κ διαμορφωνεται αναλογα.Μερικα παραδειγματα..εχω ηδη καποιες ddr2-3 ραμ ξεχασμενες στο ραφι?θελω να εχω sata3,usb3 ή θα ζησω κ χωρις αυτα?τι budget διαθετω?κ αλλα πολλα ερωτηματα με αποτελεσμα ο καθενας να καταληγει σε διαφορετικο vfm σετακι

κανονικα με ουχου ηταν οι c2q. ουτε καν εποξικη. p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, james rod είπε

κανονικα με ουχου ηταν οι c2q. ουτε καν εποξικη. p

Ναι αλλά δεν μας λες όλο το παραμύθι , για να γελάμε χρόνια. Ότι ...οι phenom που έβγαζε η amd την ίδια εποχή ήταν ... καλύτεροι !!!!!!!!!

Για κάτι τέτοια μπαίνω κάθε μέρα στο φόρουμ , αλλά σπανίζουν πλεον .

Ακόμη θυμάμαι τον τύπο που έγραψε ότι αντικατέστησε 6950X με amd apu (πριν βγουν οι ryzen apu) και ... πήγαινε καλύτερα !!!!!!!

Μοναδικά , επικά όλα αυτά.

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dr_73 είπε

Ναι αλλά δεν μας λες όλο το παραμύθι , για να γελάμε χρόνια. Ότι ...οι phenom που έβγαζε η amd την ίδια εποχή ήταν ... καλύτεροι !!!!!!!!!

 

Καλά οι πρώτοι Phenom ειδικά με το TLB bug ήταν μάπα, τραγικό OC και πολύ μεγάλη κατανάλωση. Κάποιοι λένε οτι o Bulldozer ήταν o χειρότερος ever αλλά οι Agena είναι μακράν χειρότεροι και απο Intel μεριά υπάρχουν κλασσικά ως χειρότεροι όλων οι P4 Prescott.

Review απο Techspot με σχετικά καλά games, καλός ο Q9650 αλλά μόνο αν υπάρχει ήδη καλή μητρική + μνήμες, το VFM πάει περίπατο αλλιώς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, 50EuroUser είπε

Καλά οι πρώτοι Phenom ειδικά με το TLB bug ήταν μάπα, τραγικό OC και πολύ μεγάλη κατανάλωση. Κάποιοι λένε οτι o Bulldozer ήταν o χειρότερος ever αλλά οι Agena είναι μακράν χειρότεροι και απο Intel μεριά υπάρχουν κλασσικά ως χειρότεροι όλων οι P4 Prescott.

Review απο Techspot με σχετικά καλά games, καλός ο Q9650 αλλά μόνο αν υπάρχει ήδη καλή μητρική + μνήμες, το VFM πάει περίπατο αλλιώς.

Δεν τα πιστευω αυτά που διαβάζω, εκτός αν βάλανε την πλατφόρμα 775 με DDR2 667 μνήμες. Αποκλείεται να είναι μπροστά ο 7850Κ της AMD με σχεδόν διπλάσια νούμερα. Είναι πιο αδύναμο cpu απο τους C2Q. Όπως και ο Cely/Pentium σε παιχνίδια που δεν μένουν σε απλά δυο threads όπως έλεγε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Δεν τα πιστευω αυτά που διαβάζω, εκτός αν βάλανε την πλατφόρμα 775 με DDR2 667 μνήμες. Αποκλείεται να είναι μπροστά ο 7850Κ της AMD με σχεδόν διπλάσια νούμερα. Είναι πιο αδύναμο cpu απο τους C2Q. Όπως και ο Cely/Pentium σε παιχνίδια που δεν μένουν σε απλά δυο threads όπως έλεγε.

Στα 667mhz και 4gb χωρητικοτητα και οχι παραπανω :P

Πολλα νουμερα γεννανε πολλα ερωτηματικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας λέω, έχω Ivy i7 4/8 στο λάπτοπ που 99% της ώρας είναι καρφωμένος στο 3.1 όταν χρειάζεται (είναι γρήγορος δηλαδή). Αν ισχύαν τα νούμερα του παραπάνω site δεν θα άντεχα τον σταθερό μου. Ενώ τώρα είναι σχεδόν δίπλα δίπλα σε απόδοση (επεξεργαστή).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω 7850Κ και 7870Κ, αδυναμους δεν τους λες (ειδικα @ full clocks οταν δεν χρησιμοποιεις την GPU τους),
σιγουρα εξαρτωνται πολυ απο το συνδυασμο χρησης & software!:shifty: Επαναλαμβανω οτι δεν ειναι <αδυναμοι>

 

Αναλογως (σ)το software, για παραδειγμα x265 Encoding 1080p
- AMD A10-7890K 4.1 GHz -> 7.43 fps
- AMD A8-7670K 3.9 GHz -> 6.87 fps
- Intel Core 2 Quad Q9550 2.83 GHz -> 5.16 fps
- Intel Core 2 Quad Q8400 2.66 GHz -> 4.78 fps
Εδω ειδικα ιδιαιτερα καλα, δεν τους λες ολους, χαχα! :mrgreen:
https://www.nix.ru/support/bench/goods_compare.html?cat_id=161&test_id=390

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Ναι αλλά δεν μας λες όλο το παραμύθι , για να γελάμε χρόνια. Ότι ...οι phenom που έβγαζε η amd την ίδια εποχή ήταν ... καλύτεροι !!!!!!!!!

Για κάτι τέτοια μπαίνω κάθε μέρα στο φόρουμ , αλλά σπανίζουν πλεον .

Ακόμη θυμάμαι τον τύπο που έγραψε ότι αντικατέστησε 6950X με amd apu (πριν βγουν οι ryzen apu) και ... πήγαινε καλύτερα !!!!!!!

Μοναδικά , επικά όλα αυτά.

καλα αυτα τα λες εσυ και γελαμε συνεχεια. επισης γελαμε με αυτο που λες γαι τον 6950χ. γιατι δεν αγορασες εσυ τον 6950x αφου τον χρειαζεσαι?:P

δυο die κολλημενα ηταν(mcm) και μαλιστα με χειροτερη διασυνδεση - πιο αργη σε σχεση με τα τωρινα ryzen.

7 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Σας λέω, έχω Ivy i7 4/8 στο λάπτοπ που 99% της ώρας είναι καρφωμένος στο 3.1 όταν χρειάζεται (είναι γρήγορος δηλαδή). Αν ισχύαν τα νούμερα του παραπάνω site δεν θα άντεχα τον σταθερό μου. Ενώ τώρα είναι σχεδόν δίπλα δίπλα σε απόδοση (επεξεργαστή).

καταρχην μιλας για τσιπ χαμηλης καταναλωσης. τι σχεση εχει με τον xeon που ειναι 120w. και παλι πισω ειναι σε αποδοση. σε b970(2/2) εχω δουλεψει λαπτοπ και ειναι γρηγοροτερος του 6750. μιλαμε για τεραστια αναβαθμιση απο c2q σε sb, οποτε τι συζηταμε τωρα. ενταξει καλοι για την εποχη τους αλλα μεχρι εκει. η αποδοση ειχε ανεβει <50% σε neh/westmere.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/3/2018 στις 11:48 ΜΜ, GeorgeMan είπε

Είχα βάλει έναν Xeon σε Asus P5B με 8GB RAM. Εντάξει πλέον είναι κάτι οριακά αξιοπρεπές.

Από όλη τη σειρά 775 πλέον λείπει η single thread απόδοση, δηλαδή μπορεί να έχεις 4cores αρκετά ικανά συνδυαστικά, αλλά το σύστημα δεν σου δίνει τη σπιρτάδα που περίμενες.
Στο παραπάνω δεν βοηθάει και ο εξωτερικός memory controller βέβαια...

Σε τελική ανάλυση, είναι ΟΚ για λύσεις τύπου "να μου βγάλει κάνα χρόνο ακόμα με 2 tabs youtube και σερφάρισμα με 40€", αλλά για οτιδήποτε παραπάνω πλέον δεν κάνει.
Ναι οκ, κι εμείς στη δουλειά έχουμε ακόμα παραγωγικά E4600 με 4GB RAM, αλλά για κάτι παραπάνω από email και office δεν είναι, αντικειμενικά.

Πιστευω εισαι υπερβολικος.Μια χαρα αποδοση ειχα με χ5460 στα 4.0+ 8gb dd2 1066 και gtx 780.To μονο μειονεκτημα ειναι ειναι η απουσια των εντολων sse 4.2  που θελουν καποια παιχνιδια π.χ ACO ,QUANTUM BREAK k.a και οτι ειναι μητρικοφαγος στα ψηλα ρολογια με πολυ ρευμα.

Μια εβδομαδα μυριζε το δωματιο απο την σκασμενη p5-k, αλλα και την p5-q.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@james rod

Aν και να προσπαθείς να πείσεις εναν ανόητο όπως εσύ δεν έχει νόημα, πρέπει εντούτοις να ξεκαθαρίσουμε ορισμένα πράγματα....

-Πόσταρα κάποια benches στο ανάλογο θέμα για core 2 quad, οπότε αυτό που έγραψες "θα μπορουσες να πεις και το... "τι αλλη μα....ια θα ανεβασω για να δειξω ποσο καλος ειναι ενας χεον 775"." είναι ανάλογο της χαζομάρας σου αν δε σου αρέσει διάβασε άλλο θέμα....

- Στο ποστάρισμά μου στην προηγούμενη σελίδα έδω για να μην κάνεις τον κόπο

Screenshot (9).png

ο x5460 ταυτόχρονα εκτελεί....

*επιτήρηση χώρου νε βιντεοκάμερα με το ispy

*εχει δύο κάρτες τηλεόρασης με την ψηφιακή να κάνει αναπαραγωγή hdtv σήματος, η αναλογική capture vhs αναλογικού σήματος με το ανάλογο software

*επίσης στο dual view setup, τρέχουν και τα 30 ανενεργά tabs του chrome....., antivirus, firewall.......

-Τα beches του cpuz μιλούν από μόνα τους....αν τα αμφισβητείς να στείλεις mail στην canardpc και τους προγραμματιστές τους να τα διορθώσουν.....

-Για gaming δεν έγραψα κάτι, καθώς είναι εργαλείο το συγκεκριμένο server setup και την δουλειά του την κάνει πολύ καλά, σίγουρα παίζει και games αξιοπρεπώς από όσο διαβάζω...

Για gaming έχω το κύριο rig μου με skylake-x/GTX 1080Ti@4K.....

Συνέχισε πάντως να ποστάρεις χαζομάρες πλάκα έχει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Qless είπε

@james rod

Aν και να προσπαθείς να πείσεις εναν ανόητο όπως εσύ δεν έχει νόημα, πρέπει εντούτοις να ξεκαθαρίσουμε ορισμένα πράγματα....

-Πόσταρα κάποια benches στο ανάλογο θέμα για core 2 quad, οπότε αυτό που έγραψες "θα μπορουσες να πεις και το... "τι αλλη μα....ια θα ανεβασω για να δειξω ποσο καλος ειναι ενας χεον 775"." είναι ανάλογο της χαζομάρας σου αν δε σου αρέσει διάβασε άλλο θέμα....

- Στο ποστάρισμά μου στην προηγούμενη σελίδα έδω για να μην κάνεις τον κόπο

Screenshot (9).png

ο x5460 ταυτόχρονα εκτελεί....

*επιτήρηση χώρου νε βιντεοκάμερα με το ispy

*εχει δύο κάρτες τηλεόρασης με την ψηφιακή να κάνει αναπαραγωγή hdtv σήματος, η αναλογική capture vhs αναλογικού σήματος με το ανάλογο software

*επίσης στο dual view setup, τρέχουν και τα 30 ανενεργά tabs του chrome....., antivirus, firewall.......

-Τα beches του cpuz μιλούν από μόνα τους....αν τα αμφισβητείς να στείλεις mail στην canardpc και τους προγραμματιστές τους να τα διορθώσουν.....

-Για gaming δεν έγραψα κάτι, καθώς είναι εργαλείο το συγκεκριμένο server setup και την δουλειά του την κάνει πολύ καλά, σίγουρα παίζει και games αξιοπρεπώς από όσο διαβάζω...

Για gaming έχω το κύριο rig μου με skylake-x/GTX 1080Ti@4K.....

Συνέχισε πάντως να ποστάρεις χαζομάρες πλάκα έχει.....

φιλε εχεις πλακα σε αφηνω να ζεις με την ασχετοσυνη σου. δηλαδη αν εχω εγω 4 tabs , με email ας πουμε ενα παραδειγμα και αλλη μια οποιαδηποτε και βλεπω αυτη, τα email τρεχουν κανονικα απο πισω? καταναλωνουν πορους cpu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλαρώστε λίγο.

1 ώρα πριν, james rod είπε

δυο die κολλημενα ηταν(mcm) και μαλιστα με χειροτερη διασυνδεση - πιο αργη σε σχεση με τα τωρινα ryzen.

καταρχην μιλας για τσιπ χαμηλης καταναλωσης. τι σχεση εχει με τον xeon που ειναι 120w. και παλι πισω ειναι σε αποδοση. σε b970(2/2) εχω δουλεψει λαπτοπ και ειναι γρηγοροτερος του 6750. μιλαμε για τεραστια αναβαθμιση απο c2q σε sb, οποτε τι συζηταμε τωρα. ενταξει καλοι για την εποχη τους αλλα μεχρι εκει. η αποδοση ειχε ανεβει <50% σε neh/westmere.

Μόνο που έγινε πριν απο 12 χρόνια και οι phenom με εννιαίο chip τότε είδαμε πόσο καλά κλόκαραν. Τεσλοσπάντων, o mobile απλώς χαμηλότερο leakage έχει και χαμηλότερα clock απο τους κανονικούς. 35 watt είναι, όχι 15. Ίδιο ipc με τους desktop έχει.

Αν ίσχυε το site παραπάνω, θα είχα πετάξει τον σταθερό μου προ πολλού. Η μόνη εξήγηση για τέτοια νούμερα είναι G31 μητρική με μνήμη 667. Έχω διαβάσει σε Toms Hardware αντίστοιχο άρθρο και εκεί είναι μαζί ή λίγο πάνω απο i3 και με OC στα 3.8 αγκαλιά με τον i5. Μην μου λες τώρα ο Α10 7850Κ, έχει διπλάσιες επιδόσεις, γελάνε και οι πέτρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...