Προς το περιεχόμενο

Ποιοι έχετε XEON σε s.775?


PanosX231

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, TheDevilMayCare είπε

Ειναι σαν να εχεις Q9400 @ 2.83 GHz και οχι μονο ακομη καλυτερα + ανεβαινει ευκολοτερα B)

OK!
Οποτε μαλλον θα τσιμπησω δυο τετοιους :) 

Thanx a lot για τις προτασεις και την βοηθεια!

Επεξ/σία από Wagner669
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 315
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, noobogadgetakias είπε

Παιδια εχω εναν xeon e5440 στα 2.8 σε σοκετ 775.δλδ ποσο μπορο να παω και πως ακριβωε θα το κανω αυτο;η μητρικη μ ειναι η asus p5b-e.

Με αυτήν την μητρική σχεδόν καθόλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Είχα βάλει έναν Xeon σε Asus P5B με 8GB RAM. Εντάξει πλέον είναι κάτι οριακά αξιοπρεπές.

Από όλη τη σειρά 775 πλέον λείπει η single thread απόδοση, δηλαδή μπορεί να έχεις 4cores αρκετά ικανά συνδυαστικά, αλλά το σύστημα δεν σου δίνει τη σπιρτάδα που περίμενες.
Στο παραπάνω δεν βοηθάει και ο εξωτερικός memory controller βέβαια...

Σε τελική ανάλυση, είναι ΟΚ για λύσεις τύπου "να μου βγάλει κάνα χρόνο ακόμα με 2 tabs youtube και σερφάρισμα με 40€", αλλά για οτιδήποτε παραπάνω πλέον δεν κάνει.
Ναι οκ, κι εμείς στη δουλειά έχουμε ακόμα παραγωγικά E4600 με 4GB RAM, αλλά για κάτι παραπάνω από email και office δεν είναι, αντικειμενικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο c2d q9300 σε xeon e5450  μονο με bios mod σε 771.... αψογο αλλα η μητρικη μικρη και αδυναμη (G41M-Combo (Socket 775))....

Στις 6/5/2015 στις 3:30 ΜΜ, spgkolem είπε

Παιδιά τα φώτα σας.Εχω εναν xeon e5450 και έκατσα χτες να κάνω το μοντάρισμα.Τον βάζω,μπουτάρει και μπαίνει στα windows κανονικά,τον βλέπει το cpuz κλπ.O χρονισμός ήταν στα 3ghz μόνιμα,λέω θα είναι θέμα του bios.Πατάω restart και δεν είχα γράψει σωστά τα bios στο cd(ξέρω ξέρω και γω απόρησα με τον εαυτό μου :P).

anyway μετά μπήκε σε boot loop.Εφτανε να αρχίσει τα windows και έσκαγε.Έκανα και clear cmos,load optimized defaults και τίποτα.Mε τα πολλά μου έβγαλε στα bios και μήνυμα system failed λόγω overvoltage.Τέλος πάντων,το θέμα λογικά ειναι του bios,έτσι δεν είναι?

Τώρα έχω ξαναπεράσει τον q6600 επειδή χρειαζόμαι το pc.Aν κάνω update το bios με το modded με microcodes,μετά θα δουλεύει κανονικά με τον q6600 ή πρέπει να γίνει το update με τον xeon πάνω?

Το μονταρισμένο bios το βρήκα απο εδώ http://genius239239.myweb.hinet.net/771/

Τα κομμάτια του pc μου ειναι αυτά της υπογραφής μου.

το bios update θα γινει με τον επεξεργαστη που δουλευει το συστημα σωστα και μετα θα αλλαξεις επεξεργαστη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά αν δεν ασχολούμουν με το gaming δεν θα έκανα αναβάθμιση. Δεν βλέπω διαφορά σε καθημερινή χρήση και γενικά σε άλλα πράγματα που κάνω.. Ο 5460 ήταν... είναι σκυλί. Το έχω ψηλό μετανιώσει με την αναβάθμιση αλλά κάποια games ούτε που τα άνοιγε σε άλλα έβγαζε σφάλμα. 

 

Επεξ/σία από geopilot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλησπερα,μια μικρη ιστορια(long post☺) με xeon σε 775..Επαιζα κυριως mmorpg με q6600 oc 3ghz,maximus formula,8gb,gtx465 με πολυ stutter,ειδικα σε πολεις κ siege.Πιστευα οτι φταιει η gpu κ αναβαθμισα σε gtx680,το stutter συνεχισε αμειωτο.Για να βρω λυση περασα msi afterburner κ ειδα 100%cpu 10%gpu use.Καπου εκει ειχα το διλλημα για ολικη αλλαγη hardware ή cpu upgrade.Λογω budget εψαξα για cpu κ ειχα καταληξει στον q9650 αλλα διαβαζα κ για modded xeon τους οποιους ειχα απορρίψει γιατι δεν ηθελα να μπλεξω με μοντιφιες κ bios.Εναλλακτικα βρηκα για 775 τον χeon x3370 3.0ghz κ με "ετρωγε" να δοκιμασω γιατι αιωρουνταν η φημη οτι εχουν καλυτερη θερμικη συμπεριφορα ή απο απλη περιέργεια.Δυστυχως δεν εβρισκα καποια αναφορα αν το chipset μου x38 βλεπει xeon αλλα ειπα να ρισκαρω κ οτι γινει...τελικα η mobo τον ειδε κανονικα κ-χωρις oc ακομη-μπηκα κατευθειαν mmo(gw2,aion)να δω διαφορες,το stutter ειχε εξαφανιστει κ το usage ηταν 80-90%cpu κ 40-45%gpu,περιττο να μιλησω για αυξηση fps.Καπου εκει απορησα πως ενα φθηνο upgrade με παρόμοια cpu,4c 3ghz κ οι δυο,κανει τοσο μεγαλη διαφορα κ επισης πως επαιζα τοσο καιρο...Δεν θα αναφερω επιδοσεις μετα απο δοκιμες που εκανα με oc γιατι δεν θα γινω πιστευτος.Προσωπικα συμπερασματα:για καποιον με περιορισμενο budget που θελει να εξαντλησει το 775 socket οι xeon ειναι μια καλη λυση κ επισης οταν διαβαζα σχολια οπως "δεν θα δεις διαφορα σε επιδοσεις" ή "ενα 5% το πολυ" τελικα η αυξηση επιδοσεων ειναι παραπανω απο φανερη,στην περιπτωση μου εκανε την διαφορα απο unplayable σε playable.Ευχαριστω κ συγνωμη αν κουρασα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TRILOBYTER είπε

Ξερει κανεις αν η p5k-epu σηκωνει καλο οβερκλοκ με ξεον?

Ναι, άνετα. Αλλά βρες καμία ψύκτρα/πατέντα για τις πάνω τέσσερις φάσεις τροφοδοσίας, και να έχεις τον νού σου, ο πυκνωτής δίπλα στο 4πινο μπορεί να σκάσει. Έχε κλειστό το πλαινό του κουτιού στις δοκιμές στο OC για να μην σκοτωθείς. Και όχι δεν κάνω πλάκα, έχω δει σφηνωμένο σε τοίχο απο απλή P5K, απο το ίδιο σημείο.

Μην δώσεις πάνω απο 1.3-1.32 τάση για να μην έχεις πολύ ripple.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ορισμένα ενδιαφέροντα benches του cpuz, εδώ ο xeon x5460 σχεδόν στην στοκ συχνότητα λειτουργίας του (g31 μητρική) στέκεται αξιοπρεπέστατα για την ηλικία του ειδικά με το υψηλό single core performance του υπερέχοντας καθαρά έναντι των FX τουλάχιστον και αρκετά κοντα σε sandy bridge, με καλύτερη μητρική σίγουρα θα είχε και πολύ καλύτερες επιδόσεις ο xeon, πάντως για 10 ετών σύστημα είναι απίστευτος

1700.png

2600Κ.png

8350.png

9590.png

α10.png

Επεξ/σία από Qless
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο 50% κατω απο sb με το υπεραισιοδοξο cpuz.

Στις 5/3/2018 στις 11:48 ΜΜ, GeorgeMan είπε

Είχα βάλει έναν Xeon σε Asus P5B με 8GB RAM. Εντάξει πλέον είναι κάτι οριακά αξιοπρεπές.

Από όλη τη σειρά 775 πλέον λείπει η single thread απόδοση, δηλαδή μπορεί να έχεις 4cores αρκετά ικανά συνδυαστικά, αλλά το σύστημα δεν σου δίνει τη σπιρτάδα που περίμενες.
Στο παραπάνω δεν βοηθάει και ο εξωτερικός memory controller βέβαια...

Σε τελική ανάλυση, είναι ΟΚ για λύσεις τύπου "να μου βγάλει κάνα χρόνο ακόμα με 2 tabs youtube και σερφάρισμα με 40€", αλλά για οτιδήποτε παραπάνω πλέον δεν κάνει.
Ναι οκ, κι εμείς στη δουλειά έχουμε ακόμα παραγωγικά E4600 με 4GB RAM, αλλά για κάτι παραπάνω από email και office δεν είναι, αντικειμενικά.

κοιτα σε st ειχαν καλη αποδοση αλλα με τα σημερινα δεδομενα ειναι παρα πολυ πισω. τα πολλα tabs δεν ειναι δεικτης μετρησης καθως τα πιο πολλα ειναι ανενεργα - απο θεμα cpu πορων - αφου δε κανουν τιποτα, εκτος απο το να πιανουν χωρο στην μνημη. εξαιρουνται τα βιντεο βεβαια εαν φορτωνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ότι ναι όπως να ναι,  μάλιστα.... 

Η εξυπνάδα σου είναι τόση.....εσυ δηλαδή όταν σερφαρεις στο νέτ  παρακολουθείς όλα τα  tabs ταυτόχρονα....  τι άλλες μ@....... θα διαβάσω.... 

Επεξ/σία από Qless
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος έχει παίξει Witcher 3 / GTA V ή Battlefield ξέρει οτι οι FX είναι σίγουρα καλύτεροι απο Yorkfield-4C το ST τους είναι πολύ κοντά όπως και με τους Deneb/Thuban απλά επειδή οι 775 quad cores ήταν 2x DualCore με "κόλα" χάνουν σε κάποια τέστ ενώ και ο Memory controller είναι στο chipset. Το απόλυτο VFM και δεν υπάρχει 2ο για την ώρα είναι X3440+H55 (55-60€) ξεχάστε Χ58/Χ79 με 150~200€ μητρικές απο καρχαρίες ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...