Προς το περιεχόμενο

Ποιοι έχετε XEON σε s.775?


PanosX231

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, EddieObscurant είπε

modded bios θα χρειαστείς αν θες να εχεις ολες τις εντολες του επεξεργαστή (sse4.1 κλπ). Απο κει και περα χωρίς αυτο μπορει να δουλεψει χωρίς προβλημα , μπορει και οχι . Κανεις δεν μπορει να σου πει με βεβαιότητα

Εμενα μ ενδιαφερει να μαθω αν μπαινει και δουλευει χωρις προβληματα, απο κει και περα, το φλασαρισμα της bios θα γινει μονο αν αρχισει να δημιουργει προβληματα ή αν αποφασισω να βαλω 16GB RAM

 

Επεξ/σία από Wagner669
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 315
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω συμφωνω σε ολα με τον adtakhs. Ειτε μεινε οπως είσαι, και το πολυ πολυ κανε overclock τον q6600 στα 3-3.2GHz ειτε μελλοντικα αλλαξε τα ολα. Δεν θα κερδισεις τιποτς απολυτως απο q6600 σε xeon. 

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Το θέμα ειναι πως και με Celeron στο σαλόνι θα ήσουν καλύτερα ....

Είναι σαν να μου λες πως σε 10 χρόνια θα έπαιρνες έναν I9 7980XE για να τον βάλεις στο σαλόνι για ταινίες ....

Στο σαλονι θελουμε EFFICIENCY συστήματα για να πετύχουμε χαμηλή κατανάλωση, χαμηλές θερμοκρασίες .

Θέλουμε compact ( ITX) συστήματα για να μην καταλαμβάνουμε χώρο.

Δεν μπορεί να καις 400watt για να βλέπεις ταινιούλες ...

Τα 35-50€ για τέτοιο CPU είναι πάρα πολλά σήμερα.

Να μου έλεγες 5-10€ να σου πω ΟΚ.

Δεν ξερω τι θελετε εσεις για τα σαλονια σας, εγω παντως εβαλα οτι ειχα προχειρο, περασα Windows10 Pro και ειμαι μια χαρα
Σε δεκα χρονια τον I9 7980XE δεν νομιζω να τον αγορασω, αλλα αν ο αντιστοιχος XEON εχει 40€ και εχω mobo που τον δεχεται χωρις πολλα-πολλα, πολυ ευκολα.

Τα 35-50€ ειναι πολλα σημερα, ΑΛΛΑ....
Nεα CPU (95€) νεα mobo (110€) νεες 8 GB DDR4-2400 (80€) ή 16 GB DDR4-2400 (160€) νεο SFX τροφοδωτικο (100€) και αν χρειαστει και νεο κουτι (50-60€)
ειναι λογικοτατη οικονομικοτατη λυση....
 
35-50€ για κατι που αναβω τα ΣουΚου vs 360-500€ για κατι που αναβω τα ΣουΚου ...
Χμμμ.... Τι να επιλεξω.... τι να επιλεξω....


Οι AMD-fanboys εχετε γινει χειροτεροι απο τους Apple-fanboys
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Wagner669 είπε

Δεν ξερω τι θελετε εσεις για τα σαλονια σας, εγω παντως εβαλα οτι ειχα προχειρο, περασα Windows10 Pro και ειμαι μια χαρα
Σε δεκα χρονια τον I9 7980XE δεν νομιζω να τον αγορασω, αλλα αν ο αντιστοιχος XEON εχει 40€ και εχω mobo που τον δεχεται χωρις πολλα-πολλα, πολυ ευκολα.

Τα 35-50€ ειναι πολλα σημερα, ΑΛΛΑ....
Nεα CPU (95€) νεα mobo (110€) νεες 8 GB DDR4-2400 (80€) ή 16 GB DDR4-2400 (160€) νεο SFX τροφοδωτικο (100€) και αν χρειαστει και νεο κουτι (50-60€)
ειναι λογικοτατη οικονομικοτατη λυση....
 
35-50€ για κατι που αναβω τα ΣουΚου vs 360-500€ για κατι που αναβω τα ΣουΚου ...
Χμμμ.... Τι να επιλεξω.... τι να επιλεξω....


Οι AMD-fanboys εχετε γινει χειροτεροι απο τους Apple-fanboys
 

 

 

Ποια fanboyw βρε εσύ.

Και Celeron σου είπα πως αν πάρεις , πάλι καλύτερα θα είσαι .

Σε προηγούμενα post σου λες .

 

1) Αν δω πως δεν φτάνει η μνήμη θα πάρω και άλλη τόση για να πιάσω τα 16gb αν και εφόσον υποστηρίζει η μητρική με το bios ....

Δηλαδή θα πας να επενδύσεις σε μνήμη προηγούμενης γενιάς ένα Α ποσό... Έτσι δεν είναι 35-50€ αλλά πολύ παραπάνω.

2) Εχεις ένα σύστημα σε socket 775 το οποίο είναι προ του προπατορικού αμαρτήματος. Αν γίνει το οτιδήποτε σε μητρική κ.λ.π. τι θα κάνεις όλα αυτά τα συμπράγκαλα με τα moded bios και τα xeon ? Μάλλον θα τα κλαις.

3) Κανείς δεν μίλησε για SSF τροφοδοτικά . Μια χαρά ITX κουτάκια στήνεις και με ATX τροφοδοτικό , αυτό που έχεις . Αν θες να κάνεις οικονομία στήνεις και σε παλαιό κουτί. Πρόβλημα μηδέν.

4) Efficiency. Είτε CELERON , είτε Pentium , είτε I3 , είτε R3 είτε R5 αγοράσεις, το κόστος ενέργειας που θα δαπανάς θα είναι μηδαμινό.  Δες review για το πόση είναι η κατανάλωση σε αναπαραγωγή ταινιών (οποιοδήποτε φορμάτ διάλεξε) σε σύγχρονα CPU/APU .

Εσύ έχεις τον Q6600 , ( εγώ είχα E6600, E6420 και Q9450), o οποίος λόγω λιθογραφίας κ.λ.π. καταναλώνει πολύ. Το ίδιο θα καταναλώνει και ο οποιοσδήποτε XEON αντίστοιχης γενιάς.  

Η διαφορά στο τιμολόγιο θα είναι κάμποση.

5) Το σύστημα που έχεις έχει κάποια εμπορική αξία , λόγο χρηστικότητας. Μπορει να σου δώσει κάποιο μέρος από τα χρήματα που χρειάζεσαι για να πας σε νέα πλατφόρμα.

6) Οτι και να πάρεις από τα σημερινά CPU , είναι ανώτερο από κάθε παλαιό σύστημα λόγω σετ εντολών και λόγω 4K 60 υποστήριξης (RYZEN + VEGA) .

 

Δεν σου αρέσουν αυτά που σου λέω ?

Δεν πειράζει ....

Επένδυσε σε πειραγμένα CPU/ moded bios , ( εδώ καλα΄καλά δεν βλέπουμε χαΐρι από τα μαμά) , σε παλαιές μνήμες ....  τι να πω.

 

Ενας 2200G έχει κόστος 90

Μια μητρική M ATX έχει κόστος από 45€

και μνήμες από 70€.

 

Ενας Pentium έχει κόστος από 50€

Μια μητρική από 45€

μνήμες από 70€

Ενας Celeron έχει κόστος από 32€

Μητρική από 45€

μνήμες από 70€ .

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Wagner669 είπε

Δεν ξερω τι θελετε εσεις για τα σαλονια σας, εγω παντως εβαλα οτι ειχα προχειρο, περασα Windows10 Pro και ειμαι μια χαρα
Σε δεκα χρονια τον I9 7980XE δεν νομιζω να τον αγορασω, αλλα αν ο αντιστοιχος XEON εχει 40€ και εχω mobo που τον δεχεται χωρις πολλα-πολλα, πολυ ευκολα.

Τα 35-50€ ειναι πολλα σημερα, ΑΛΛΑ....
Nεα CPU (95€) νεα mobo (110€) νεες 8 GB DDR4-2400 (80€) ή 16 GB DDR4-2400 (160€) νεο SFX τροφοδωτικο (100€) και αν χρειαστει και νεο κουτι (50-60€)
ειναι λογικοτατη οικονομικοτατη λυση....
 
35-50€ για κατι που αναβω τα ΣουΚου vs 360-500€ για κατι που αναβω τα ΣουΚου ...
Χμμμ.... Τι να επιλεξω.... τι να επιλεξω....


Οι AMD-fanboys εχετε γινει χειροτεροι απο τους Apple-fanboys
 

Kαι εγώ έχω 775, αλλά θα συμφωνήσω με τους παραπάνω.

Πουλάς σετάκι μητρική-επεξεργαστή-ραμ-GTX650 και πάιρνεις έναν 2200G με 8GB ραμ και μια φθηνή Β350, χωρίς να δώσεις πάνω απο 50-60 ευρώ συνολικά, και έχεις διπλάσιες επιδόσεις με το ένα τρίτο της κατανάλωσης, και εγγυήσεις.

Αλλιώς όπως λες, τα αφήνεις ως έχει. Δεν θα κερδίσεις κάτι ουσιαστικό με 20% μεγαλύτερα clock. Κάνε OC καλύτερα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Ποια fanboyw βρε εσύ.

Και Celeron σου είπα πως αν πάρεις , πάλι καλύτερα θα είσαι .

Σε προηγούμενα post σου λες .

1) Αν δω πως δεν φτάνει η μνήμη θα πάρω και άλλη τόση για να πιάσω τα 16gb αν και εφόσον υποστηρίζει η μητρική με το bios ....

Δηλαδή θα πας να επενδύσεις σε μνήμη προηγούμενης γενιάς ένα Α ποσό... Έτσι δεν είναι 35-50€ αλλά πολύ παραπάνω.

2) Εχεις ένα σύστημα σε socket 775 το οποίο είναι προ του προπατορικού αμαρτήματος. Αν γίνει το οτιδήποτε σε μητρική κ.λ.π. τι θα κάνεις όλα αυτά τα συμπράγκαλα με τα moded bios και τα xeon ? Μάλλον θα τα κλαις.

3) Κανείς δεν μίλησε για SSF τροφοδοτικά . Μια χαρά ITX κουτάκια στήνεις και με ATX τροφοδοτικό , αυτό που έχεις . Αν θες να κάνεις οικονομία στήνεις και σε παλαιό κουτί. Πρόβλημα μηδέν.

4) Efficiency. Είτε CELERON , είτε Pentium , είτε I3 , είτε R3 είτε R5 αγοράσεις, το κόστος ενέργειας που θα δαπανάς θα είναι μηδαμινό.  Δες review για το πόση είναι η κατανάλωση σε αναπαραγωγή ταινιών (οποιοδήποτε φορμάτ διάλεξε) σε σύγχρονα CPU/APU .

Εσύ έχεις τον Q6600 , ( εγώ είχα E6600, E6420 και Q9450), o οποίος λόγω λιθογραφίας κ.λ.π. καταναλώνει πολύ. Το ίδιο θα καταναλώνει και ο οποιοσδήποτε XEON αντίστοιχης γενιάς.  

Η διαφορά στο τιμολόγιο θα είναι κάμποση.

5) Το σύστημα που έχεις έχει κάποια εμπορική αξία , λόγο χρηστικότητας. Μπορει να σου δώσει κάποιο μέρος από τα χρήματα που χρειάζεσαι για να πας σε νέα πλατφόρμα.

6) Οτι και να πάρεις από τα σημερινά CPU , είναι ανώτερο από κάθε παλαιό σύστημα λόγω σετ εντολών και λόγω 4K 60 υποστήριξης (RYZEN + VEGA) .

Δεν σου αρέσουν αυτά που σου λέω ?

Δεν πειράζει ....

Επένδυσε σε πειραγμένα CPU/ moded bios , ( εδώ καλα΄καλά δεν βλέπουμε χαΐρι από τα μαμά) , σε παλαιές μνήμες ....  τι να πω.

Ενας 2200G έχει κόστος 90

Μια μητρική M ATX έχει κόστος από 45€

και μνήμες από 70€.

Ενας Pentium έχει κόστος από 50€

Μια μητρική από 45€

μνήμες από 70€

Ενας Celeron έχει κόστος από 32€

Μητρική από 45€

μνήμες από 70€ .

ΟΚ, εχεις απολυτο δικιο!
Παω να ξηλωσω το συστημα και μπαινω ΤΩΡΑ στο σκρουτζ να παραγγειλω 2200G/Ryzen mobo/16GB-DR4

 

16 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Kαι εγώ έχω 775, αλλά θα συμφωνήσω με τους παραπάνω.

Πουλάς σετάκι μητρική-επεξεργαστή-ραμ-GTX650 και πάιρνεις έναν 2200G με 8GB ραμ και μια φθηνή Β350, χωρίς να δώσεις πάνω απο 50-60 ευρώ συνολικά, και έχεις διπλάσιες επιδόσεις με το ένα τρίτο της κατανάλωσης, και εγγυήσεις.

Αλλιώς όπως λες, τα αφήνεις ως έχει. Δεν θα κερδίσεις κάτι ουσιαστικό με 20% μεγαλύτερα clock. Κάνε OC καλύτερα.

Bαριεμαι να στηνω απο την αρχη το συστημα :/
Περνας windows, περνας τις εφαρμογες και τα προγραμματα, τα ρυθμιζεις.... και χανεις ενα ΣουΚου μπροστα στο pc...
Aσε που μπορει να μου κατσει mobo με παλιο bios και να μη βλεπει απο την αρχη τον 2200g και θα πρεπει να ψαχνω τροπο να τη φλασαρω με ryzen cpu χωρις embeded gpu
Γι αυτο κοιταω για s775 xeon που απλα θα βαλω χωρις να μου σπαει τα ....νευρα
Και ισως μεταγενεστερα να βαλω αλλα 8GB-RAM (2x4GB εχει τωρα)


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσάμπα λεφτά θα δώσεις για να πας απο C2Q σε C2Q πρακτικά. Εγώ τουλάχιστον πριν 2+ χρόνια πήγα απο τα 3.2 στα 4.5, εκεί είδα διαφορά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Wagner669  Δεν έχει νόημα να επιβαρύνεις το πορτοφόλι σου χωρίς λόγο. Γιατί για την δουλειά που κάνεις στο pc δεν χρειάζεσαι καμία αναβάθμιση όπως το βλέπω εγώ. Αν χαλάσει κάτι δεν θα είναι η cpu αλλά η μητρική ή το τροφοδοτικό. Οπότε άστο έτσι και όσο αντέξει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Τσάμπα λεφτά θα δώσεις για να πας απο C2Q σε C2Q πρακτικά. Εγώ τουλάχιστον πριν 2+ χρόνια πήγα απο τα 3.2 στα 4.5, εκεί είδα διαφορά.

 

19 λεπτά πριν, tanasen01 είπε

@Wagner669  Δεν έχει νόημα να επιβαρύνεις το πορτοφόλι σου χωρίς λόγο. Γιατί για την δουλειά που κάνεις στο pc δεν χρειάζεσαι καμία αναβάθμιση όπως το βλέπω εγώ. Αν χαλάσει κάτι δεν θα είναι η cpu αλλά η μητρική ή το τροφοδοτικό. Οπότε άστο έτσι και όσο αντέξει.

Εχω refund απο cpu-Κινεζομαγαζο στο AliExpress και σκεφτομουν μηπως παρω s775 και να μην ασχοληθω με το συστημα αλλα δυο χρονια.
Αλλα καλυτερα να δωσω 350€ να παρω νεο συστημα AMD-Ryzen 2200G....

Επεξ/σία από Wagner669
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Wagner669 είπε

Εχω refund απο cpu-Κινεζομαγαζο στο AliExpress και σκεφτομουν μηπως παρω s775 και να μην ασχοληθω με το συστημα αλλα δυο χρονια.
 

Το μόνο που θα σου πρότεινα είναι ένας L5420 που είναι χαμηλής κατανάλωσης 50w tdp και είναι σε τιμή ξεφτίλα από aliexpress.

edit: μάλλον δεν τον υποστηρίζει η μητρική σου https://www.delidded.com/lga-771-to-775-adapter/3/#asus

Επεξ/σία από tanasen01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Wagner669 είπε

Εχω refund απο cpu-Κινεζομαγαζο στο AliExpress και σκεφτομουν μηπως παρω s775 και να μην ασχοληθω με το συστημα αλλα δυο χρονια.
Αλλα καλυτερα να δωσω 350€ να παρω νεο συστημα AMD-Ryzen 2200G....

 

Αν αυτό που έχεις τώρα σε καλύπτει μην αγοράσεις τίποτα .

Αν αυτο που έχεις τώρα δεν σε καλύπτει, τότε δεν θα σε καλύπτει ούτε ο XEON .

Από την στιγμή που θα πας να βάλεις το χέρι στην τσέπη, ο 2200g είναι αυτό που αξίζει περισσότερο αυτή την περίοδο.

Νομίζω πως καμιά 10αριά άτομα σου λέμε το ίδιο πράγμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, tanasen01 είπε

Το μόνο που θα σου πρότεινα είναι ένας L5420 που είναι χαμηλής κατανάλωσης 50w tdp και είναι σε τιμή ξεφτίλα από aliexpress.

edit: μάλλον δεν τον υποστηρίζει η μητρική σου https://www.delidded.com/lga-771-to-775-adapter/3/#asus

Κοιταω για X3370 (s775) οποιος ειναι στα επιπεδα του C2Q-Q9650 

http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Xeon-X3370-vs-Intel-Core2-Quad-Q9650/m17169vsm1706

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Wagner669 είπε

00g και θα πρεπει να ψαχνω τροπο να τη φλασαρω με ryzen cpu χωρις embeded gpu

Γι αυτο κοιταω για s775 xeon που απλα θα βαλω χωρις να μου σπαει τα ....νευρα
Και ισως μεταγενεστερα να βαλω αλλα 8GB-RAM (2x4GB εχει τωρα)


 

Αναφορά σε κείμενο

4 x DIMM, Max. 8 GB, DDR2 1200*/1066/800/667 ECC,Non-ECC,Un-buffered Memory
Dual Channel memory architecture
*DDR2 1200 is O.C. speed

https://www.asus.com/Motherboards/P5E_Deluxe/specifications/

 

Αναφορά σε κείμενο

η να προτεινετε τις γνωστες gigabyte που μεχρι στιγμης αυτες ερχονται ready, ωστε να μην μενει ο ενδιαφερομενος με το λιπου στο χερι

https://www.insomnia.gr/forums/topic/670507-ryzen-apu-πρόβλημα-με-μητρική/

 

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, adtakhs είπε

Αν αυτό που έχεις τώρα σε καλύπτει μην αγοράσεις τίποτα .

Αν αυτο που έχεις τώρα δεν σε καλύπτει, τότε δεν θα σε καλύπτει ούτε ο XEON .

Από την στιγμή που θα πας να βάλεις το χέρι στην τσέπη, ο 2200g είναι αυτό που αξίζει περισσότερο αυτή την περίοδο.

Νομίζω πως καμιά 10αριά άτομα σου λέμε το ίδιο πράγμα.

Μα.... Αφου το ειπαμε, εστειλα το συστημα ανακυκλωση κ εχω ανοιξει σκρουτζ τωρα και αγοραζω 2200g, τωρα που μιλαμε

Νομιζω οτι η αρχικη ερωτηση μου ηταν αν οι S775 Xeon ειναι συμβατοι με την S775 Motherboard που εχω.
Ουτε συμβουλες για αναβαθμηση ζητησα
Ουτε πρωτασεις για νεο build
Ουτε μακροοικονομικη αναλυση του ποσο με συμφαιρει να δαπανησω 350€ για νεο συστημα απο 40€ στο παλιο

Οποτε και 1.110 να ειναι τα ατομα που μου λενε το ιδιο πραγμα, ΔΕΝ απαντανε στην ερωτηση μου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Wagner669 είπε


Οποτε και 1.110 να ειναι τα ατομα που μου λενε το ιδιο πραγμα, ΔΕΝ απαντανε στην ερωτηση μου

 

Η ερώτησή σου έχει απαντηθεί,άσχετα αν σε βολεύει ή όχι

3 ώρες πριν, EddieObscurant είπε

modded bios θα χρειαστείς αν θες να εχεις ολες τις εντολες του επεξεργαστή (sse4.1 κλπ). Απο κει και περα χωρίς αυτο μπορει να δουλεψει χωρίς προβλημα , μπορει και οχι . Κανεις δεν μπορει να σου πει με βεβαιότητα

 

Επεξ/σία από spy94
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...