Προς το περιεχόμενο

Ποιοι έχετε XEON σε s.775?


PanosX231

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω βρει μόνο οδηγούς που κόβουν τα ποδαράκια στο σοκετ, κάτι που θέλω να αποφύγω, διότι δεν θέλω να "χαλάσω" το board. Ήθελα να σκαλισω τον επεξεργαστή αλλά δεν βρίσκω κάτι. Ίσως πάρω έναν έτοιμο να τελειώνω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 315
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

χθες αγόρασα απο εδώ ενα σετάκι με τον l5410 με gigabyte ga-g41mt-3dv για linuxοπισο και έχω 2 παρατηρήσεις. το pc αργεί πολύ να ποστάρει και το cpu οταν είναι σε idle δεν ρίχνει συχνότητα. δεν το έχω ψάξει ακόμα να δω τι παίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χθες αγόρασα απο εδώ ενα σετάκι με τον l5410 με gigabyte ga-g41mt-3dv για linuxοπισο και έχω 2 παρατηρήσεις. το pc αργεί πολύ να ποστάρει και το cpu οταν είναι σε idle δεν ρίχνει συχνότητα. δεν το έχω ψάξει ακόμα να δω τι παίζει...

Ενεργοποιείς το speedstep στο bios. Για να βελτιώσεις το load time βάλε ssd. Aν ήδη έχεις σιγουρέψου ότι έχεις βάλει σωστά το boot device priority και δεν έχεις συνδεδεμένο κάποιον εξωτερικό σκληρό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ssd και είναι μόνος στο priority. το πρόβλημα είναι με το που ανοίγω το pc μένει πολύ ώρα με μαύρη οθόνη και μετά ξεκινά. το pc το έχω μονίμως ανοιχτό έτσι κ αλλιώς. όταν με το καλό βάλω τα πράγματα σε κουτί θα το ψάξω...   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

εχω τον χεον χ5460 στο pc μου με μητρικη Gigabyte Technology Co. Ltd. P43-ES3G (Socket 775) θελω να τον  δοκιμασω  για overclocking εχετε τιποτα ρυθμισεις κατα νου. προσπαθησα λιγο αλλα στα τεστ δεν περναει πρεπει να πειραξω βολτ και εκει ειναι που δυσκολευομαι. εαν υπαρχει κατι σε οδηγο η αν ξερει κανα παιδια απο δω ας βοηθησει. ευχαριστω προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπερα
Εχω μια Asus S775 (P5B-Deluxe) με q6600 και θελω να μαθω αν μπορει να παρει Xeon.


Απλα δεν θελω να μπλεξω με τροποποιησεις σε socket και τροποποιημενους 771
Υπαρχουν S775 Xeon που απλα να μπαινουν στη mobo και να μη θελουν σκαλισμα στο BIOS;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ναι υπάρχουν σκαλισμένοι έτοιμοι για 775, όπως και υπάρχει η σειρά Χ3 που ήταν απο εργοστάσιο 775.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Wagner669 είπε

Καλησπερα
Εχω μια Asus S775 (P5B-Deluxe) με q6600 και θελω να μαθω αν μπορει να παρει Xeon.


Απλα δεν θελω να μπλεξω με τροποποιησεις σε socket και τροποποιημενους 771
Υπαρχουν S775 Xeon που απλα να μπαινουν στη mobo και να μη θελουν σκαλισμα στο BIOS;;;

Υπάρχουν πολλοί αλλά bios θα χρειαστεί να φλασάρεις modded http://genius239239.myweb.hinet.net/771/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sheogorath είπε

Καλησπέρα, ναι υπάρχουν σκαλισμένοι έτοιμοι για 775, όπως και υπάρχει η σειρά Χ3 που ήταν απο εργοστάσιο 775.

Ωραια,

Εχω δει αγγελιες για έτοιμους s771 που με αναβάθμιση bios κουμπώνουν σε s775 αλλα δεν θελω να μπλέξω.
Οπότε για S775 Xeon κοιτάω κατι σαν το X3370, το οποίο απλά θα βάλω στη θέση του q6600 και δεν θα χρειαστεί ιδιαίτερο σκάλισμα;;;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

modded bios θα χρειαστείς αν θες να εχεις ολες τις εντολες του επεξεργαστή (sse4.1 κλπ). Απο κει και περα χωρίς αυτο μπορει να δουλεψει χωρίς προβλημα , μπορει και οχι . Κανεις δεν μπορει να σου πει με βεβαιότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Wagner669 είπε

Ωραια,

Εχω δει αγγελιες για έτοιμους s771 που με αναβάθμιση bios κουμπώνουν σε s775 αλλα δεν θελω να μπλέξω.
Οπότε για S775 Xeon κοιτάω κατι σαν το X3370, το οποίο απλά θα βάλω στη θέση του q6600 και δεν θα χρειαστεί ιδιαίτερο σκάλισμα;;;

Ευχαριστώ

Σε συμφέρει κάτι τέτοιο ? :huh:

 

Οι τιμές στα νέα CPU/APU καθώς και οι μητρικές τους , έχουν πάρει την κάτω βόλτα.

Ποιος ο λόγος να επενδύσεις σε τόσο παλαιά τεχνολογία ?

 

Με 90€ παίρνεις σήμερα QUAC CORE επεξεργαστή με AVX/AVX2.0 μαζί με γραφικά DX12/VULCAN που κατά πάσα πιθανότητα είναι καλύτερα από αυτά που προσφέρει η discrete  κάρτα γραφικών που έχεις, αντίστοιχης εποχής. Σύστημα που καταναλώνει το 1/4 σε σχέση με το παλαιό σου και που είναι 400% ταχύτερο.

45€ έχει μια μητρική που δίνει SATA III, USB 3,1 , PCI-E V3.0, NVME  υποστήριξη , AHCI κ.λ.π.

Μνήμες λογικά θα έχεις κάτι στα 4GB σε ddr2 υποθέτω βάση Q6600 .

4GB  είναι λίγα για σήμερα αλλά και 4GB DDR4 δεν έχουν και κανένα μεγάλο κόστος.

 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Wagner669 είπε

Καλησπερα
Εχω μια Asus S775 (P5B-Deluxe) με q6600 και θελω να μαθω αν μπορει να παρει Xeon.


Απλα δεν θελω να μπλεξω με τροποποιησεις σε socket και τροποποιημενους 771
Υπαρχουν S775 Xeon που απλα να μπαινουν στη mobo και να μη θελουν σκαλισμα στο BIOS;;;

αυτό που θα καταφέρεις είναι να πας από τα 2.4GHz του q6600 σε 2.8-3.0GHz ενός αντίστοιχου xeon. Διαφορά ελάχιστην σχεδόν στην καθημερινότητα. Υπαρκτή μεν αλλά αρκετά μικρή. 

Καλύτερα να κάνεις υπομονή να μαζέψεις χρήματα και να κάνεις ένα οικονομικό am4 build με τον 2200g που σου λέει ο adtakhs παραπάνω. 

 

να πω ότι είχες κάποιος πολύ χαμηλά χρονισμένο διπύρηνο και ήθελες ένα boost, τότε οκ αλλά από quad σε quad στο s775 δεν αξίζουν ούτε τα 25-30 ευρώ που θα δώσεις για τον επεξεργαστή. 

Επεξ/σία από p_under
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Σε συμφέρει κάτι τέτοιο ? :huh:

Οι τιμές στα νέα CPU/APU καθώς και οι μητρικές τους , έχουν πάρει την κάτω βόλτα.

Ποιος ο λόγος να επενδύσεις σε τόσο παλαιά τεχνολογία ?

Με 90€ παίρνεις σήμερα QUAC CORE επεξεργαστή με AVX/AVX2.0 μαζί με γραφικά DX12/VULCAN που κατά πάσα πιθανότητα είναι καλύτερα από αυτά που προσφέρει η discrete  κάρτα γραφικών που έχεις, αντίστοιχης εποχής. Σύστημα που καταναλώνει το 1/4 σε σχέση με το παλαιό σου και που είναι 400% ταχύτερο.

45€ έχει μια μητρική που δίνει SATA III, USB 3,1 , PCI-E V3.0, NVME  υποστήριξη , AHCI κ.λ.π.

Μνήμες λογικά θα έχεις κάτι στα 4GB σε ddr2 υποθέτω βάση Q6600 .

4GB  είναι λίγα για σήμερα αλλά και 4GB DDR4 δεν έχουν και κανένα μεγάλο κόστος.

Το σύστημα για το οποίο ψάχνω CPU ειναι στην υπογραφή μου και αποτελείται απο
Asus P5E-Deluxe
Intel Q6600
Kingstone 8GB
Samsung 128GB 840Pro
WD 320GB WD Blue
Palit GTX650

Για να παιζει ταινιες στο σαλονι, να τσεκαρω insta/facebook/gmail και να παιζω μια φορα στο τοσο GTAV/NFS Shift-2 ειναι παραπανω απο απο ικανοποιητικο και με 30-50€ που θα δοσω για τον xeon θα παιζει απροβληματιστα αλλα 3-4 χρονια

 

9 λεπτά πριν, p_under είπε

αυτό που θα καταφέρεις είναι να πας από τα 2.4GHz του q6600 σε 2.8-3.0GHz ενός αντίστοιχου xeon. Διαφορά ελάχιστην σχεδόν στην καθημερινότητα. Υπαρκτή μεν αλλά αρκετά μικρή. 

Καλύτερα να κάνεις υπομονή να μαζέψεις χρήματα και να κάνεις ένα οικονομικό am4 build με τον 2200g που σου λέει ο adtakhs παραπάνω. 

να πω ότι είχες κάποιος πολύ χαμηλά χρονισμένο διπύρηνο και ήθελες ένα boost, τότε οκ αλλά από quad σε quad στο s775 δεν αξίζουν ούτε τα 25-30 ευρώ που θα δώσεις για τον επεξεργαστή. 

Γιατι να κανω νεο AMD Build με τον 2200g οταν το συστημα αυτο το εχω να παιζει ταινιες στο σαλονι, να τσεκαρω insta/facebook/gmail και να παιζω μια φορα στο τοσο GTAV/NFS Shift-2 Κανει τη δουλεια του παραπανω απο απο ικανοποιητικα και με 30-50€ που θα δοσω για τον xeon θα παιζει απροβληματιστα αλλα 3-4 χρονια

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Wagner669 είπε

Το σύστημα για το οποίο ψάχνω CPU ειναι στην υπογραφή μου και αποτελείται απο
Asus P5E-Deluxe
Intel Q6600
Kingstone 8GB
Samsung 128GB 840Pro
WD 320GB WD Blue
Palit GTX650

Για να παιζει ταινιες στο σαλονι, να τσεκαρω insta/facebook/gmail και να παιζω μια φορα στο τοσο GTAV/NFS Shift-2 ειναι παραπανω απο απο ικανοποιητικο και με 30-50€ που θα δοσω για τον xeon θα παιζει απροβληματιστα αλλα 3-4 χρονια

Γιατι να κανω νεο AMD Build με τον 2200g οταν το συστημα αυτο το εχω να παιζει ταινιες στο σαλονι, να τσεκαρω insta/facebook/gmail και να παιζω μια φορα στο τοσο GTAV/NFS Shift-2 Κανει τη δουλεια του παραπανω απο απο ικανοποιητικα και με 30-50€ που θα δοσω για τον xeon θα παιζει απροβληματιστα αλλα 3-4 χρονια

 

 

Το θέμα ειναι πως και με Celeron στο σαλόνι θα ήσουν καλύτερα ....

Είναι σαν να μου λες πως σε 10 χρόνια θα έπαιρνες έναν I9 7980XE για να τον βάλεις στο σαλόνι για ταινίες ....

Στο σαλονι θελουμε EFFICIENCY συστήματα για να πετύχουμε χαμηλή κατανάλωση, χαμηλές θερμοκρασίες .

Θέλουμε compact ( ITX) συστήματα για να μην καταλαμβάνουμε χώρο.

Δεν μπορεί να καις 400watt για να βλέπεις ταινιούλες ...

 

Τα 35-50€ για τέτοιο CPU είναι πάρα πολλά σήμερα.

Να μου έλεγες 5-10€ να σου πω ΟΚ.

 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...