Προς το περιεχόμενο

Ποιοι έχετε XEON σε s.775?


PanosX231

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι άξιζε. Βασικά μόνο το κουτί και την ψήκτρα αγόρασα. Όλα τα άλλα τα είχα. Έχω άλλο pc για παιχνίδια. Μονο kodi και PowerDvd δουλεύει. Δίσκο έχω έναν 850 evo 120gb και κάνει ένα boot σφαίρα!!!!!!!!

 

Το motherboard μιλάμε είναι καινούργιο του κουτιού!!!!!!!! Το είχα πάρει από μαγαζί που έκλεισε το 2009 ενα 100αρικο το έβαλα σε μια ντουλάπα και το είχα ξεχάσει!!!!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 315
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρίξτε μια ματιά εδώ να μου πείτε τι συμβαίνει.

Τα windows 7 64 γίνονται κανονικά εγκατάσταση ενω τα windows 10 64 όχι.

Ότι 32αρι και να βάλω γίνετε εγκατάσταση κανονικά.

 

 

Μήπως χρειάζομαι modified bios?

http://www.insomnia.gr/topic/650563-windows-10-%CE%BC%CE%B5-gigabyte-%CE%BC%CE%B7%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-ssd/?do=findComment&comment=55857615

 

μου λέει ότι δεν μπορεί να γίνει upgrade απο w7/64bit σε w10/64bit έκδοση γιατί ο επεξεργαστής δεν είναι συμβατός

λείπει cmpxchg16b prefetchw and lahf/sahf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξτε μια ματιά εδώ να μου πείτε τι συμβαίνει.

Τα windows 7 64 γίνονται κανονικά εγκατάσταση ενω τα windows 10 64 όχι.

Ότι 32αρι και να βάλω γίνετε εγκατάσταση κανονικά.

 

 

Μήπως χρειάζομαι modified bios?

http://www.insomnia.gr/topic/650563-windows-10-%CE%BC%CE%B5-gigabyte-%CE%BC%CE%B7%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-ssd/?do=findComment&comment=55857615

 

μου λέει ότι δεν μπορεί να γίνει upgrade απο w7/64bit σε w10/64bit έκδοση γιατί ο επεξεργαστής δεν είναι συμβατός

λείπει cmpxchg16b prefetchw and lahf/sahf

 

Ναι χρειάζεσαι Bios!!!! Κοίτα το Instruction Set!!!!

 

350x700px-LL-601d3319_dg31pr.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανήκω και εγώ στο club πάνω από 1.5 χρόνο. Έχω έναν x5460 στο βασικό μου μηχάνημα πάνω σε μια MSI P 35 neo2. Η αλήθεια είναι ότι με παίδεψε λίγο με το bios έπρεπε οπωσδήποτε να περάσω μονταρισμενο όμως θεωρώ πως αξίζει όσοι έχουμε ακόμα τέτοια μηχανήματα να βάλουμε έναν Xeon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2013-2015 2 χρόνια πέρασα με τον Xeon και έπαιζα τα πάντα ... άαα τι μου θύμισες ...

Ε5450 αγορασμένος από μέλος του Insomnia drove  ... 80Watt δροσερός, 4C .. super ήταν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει αντί για 6€ που έχει ο 5430 να βάλω άλλον επάνω στο p35 775?

ναι ψαξε  για κανενα Χ5460  και πλακωστον στα ρολογια αντεχει !! :-D

post-238528-0-87774900-1501258979_thumb.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δω αν είναι συμβατός με το motherboard.

Αλλά δεν θα χρειαστεί και καλύτερη ψύκτρα για αυτή την δουλειά?

 

Από την άλλη να παω απο τα 80 στα 130w και από την στιγμή που δεν τον χρησιμοποιώ συνέχεια για κάτι δύσκολο αλλά τον εχω συνέχεια ανοιχτό, μήπως θα εχω απλά αυξημένη κατανάλωση?

Η μήπως οταν είναι idle καίνε το ίδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δω αν είναι συμβατός με το motherboard.

Αλλά δεν θα χρειαστεί και καλύτερη ψύκτρα για αυτή την δουλειά?

 

Από την άλλη να παω απο τα 80 στα 130w και από την στιγμή που δεν τον χρησιμοποιώ συνέχεια για κάτι δύσκολο αλλά τον εχω συνέχεια ανοιχτό, μήπως θα εχω απλά αυξημένη κατανάλωση?

Η μήπως οταν είναι idle καίνε το ίδιο?

Σε idle δεν είναι ενεργοβόρος και από θερμοκρασίες με μια απλή aftermarket ψύκτρα του 20ρικου είσαι καλυμμένος αν δεν κάνεις overclock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δω αν είναι συμβατός με το motherboard.

Αλλά δεν θα χρειαστεί και καλύτερη ψύκτρα για αυτή την δουλειά?

 

Από την άλλη να παω απο τα 80 στα 130w και από την στιγμή που δεν τον χρησιμοποιώ συνέχεια για κάτι δύσκολο αλλά τον εχω συνέχεια ανοιχτό, μήπως θα εχω απλά αυξημένη κατανάλωση?

Η μήπως οταν είναι idle καίνε το ίδιο?

p35 ειναι και μενα  εχω την asus  p5kr μια χαρα κανει ειχα και μια ψυκτρα απο τα παλια μια χαρα μου εκατσε η φαση

απλα θα κοιταξεις να εχεις τις εγκοπες  το cpu να μπει καλουπι μεσα να κουμπωσει στο socket

ειχα δει να περπατανε τετοια κομματια εδω στο ινσομνια απο δω το πηρα και μου βγηκε και καλο κομματι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

p35 ειναι και μενα εχω την asus p5kr μια χαρα κανει ειχα και μια ψυκτρα απο τα παλια μια χαρα μου εκατσε η φαση

απλα θα κοιταξεις να εχεις τις εγκοπες το cpu να μπει καλουπι μεσα να κουμπωσει στο socket

ειχα δει να περπατανε τετοια κομματια εδω στο ινσομνια απο δω το πηρα και μου βγηκε και καλο κομματι

από την στιγμή που ταιριάζει ο e5430 θα ταιριάζει και ο x5460?

απο ali η ebay θα τον παρω αν είναι.

Σε idle δεν είναι ενεργοβόρος και από θερμοκρασίες με μια απλή aftermarket ψύκτρα του 20ρικου είσαι καλυμμένος αν δεν κάνεις overclock.

Βρήκαια μια σε μια κούτα φίλου και και την έβαλα.

Ισως να ειναι και dual-core 7200.

Ακόμα και αυτή να αφήσω είτε x5460 βάλω είτε e5430 αφήσω καλυμμένος δεν είμαι απο την στιγμή αν δεν κάνω overclocking?

 

Γενικότερα αξίζει να περάσω απο τον ένα επεξεργαστή στον άλλο αν δεν κάνω overclocking?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως λέγεται η διαδικασία του σκαλισματος στους xeon? Ώστε να βρω κανένα βιντεακι στο YouTube?

Μήπως αυτό;

https://www.google.gr/search?q=Modifying+Xeon+for+socket+775&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&ei=Xwx-WaLcI-6AX6CRvMAH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...