Προς το περιεχόμενο

Ποιοι έχετε XEON σε s.775?


PanosX231

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά την εγκατάσταση ένα clear CMOS μπορεί να λύσει πολλά από τα προβλήματα που αναφέρονται.

 

 

μονο ενα μικρο προβληματακι.

στο cpu-z μου δειχνει core speed 2.666 και οχι 3000. πρεπει να φταινε τα multiplier που φτανει μεχρι 8 ενω επρεπε να ειναι στα 9. εχετε καμια ιδεα για το αν μπορει να διορθωθει αυτο?

επισης σε Idle η θερμοκρασια βρισκετε στους 52 βαθμους. ενω σε stress test Μαξ βλεπω 70.

Μήπως είναι απενεργοποιημένο το speedstep και έχεις τέτοιες θερμοκρασίες. Επίσης αυτό με το multiplier μπορεί να είναι θέμα υποστήριξης του bios, δοκίμασε το τελευταίο. Ή ένα clear CMOS.

 

 

Το BIOS της Asus μητρικής μου είναι περίεργη υπόθεση. Το βγάζω απο τη μπριζα και μετά speedstep και virtualization ενεργοποιημένα. Κάνω restart, και το virtualization είναι greyed out, δε μπορείς να τo επιλέξεις ενώ το speedstep δε δουλεύει και το PC κάνει restart. Όταν βρω χρόνο θα το λύσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 315
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά τα φώτα σας.Εχω εναν xeon e5450 και έκατσα χτες να κάνω το μοντάρισμα.Τον βάζω,μπουτάρει και μπαίνει στα windows κανονικά,τον βλέπει το cpuz κλπ.O χρονισμός ήταν στα 3ghz μόνιμα,λέω θα είναι θέμα του bios.Πατάω restart και δεν είχα γράψει σωστά τα bios στο cd(ξέρω ξέρω και γω απόρησα με τον εαυτό μου :P).

anyway μετά μπήκε σε boot loop.Εφτανε να αρχίσει τα windows και έσκαγε.Έκανα και clear cmos,load optimized defaults και τίποτα.Mε τα πολλά μου έβγαλε στα bios και μήνυμα system failed λόγω overvoltage.Τέλος πάντων,το θέμα λογικά ειναι του bios,έτσι δεν είναι?

Τώρα έχω ξαναπεράσει τον q6600 επειδή χρειαζόμαι το pc.Aν κάνω update το bios με το modded με microcodes,μετά θα δουλεύει κανονικά με τον q6600 ή πρέπει να γίνει το update με τον xeon πάνω?

Το μονταρισμένο bios το βρήκα απο εδώ http://genius239239.myweb.hinet.net/771/

Τα κομμάτια του pc μου ειναι αυτά της υπογραφής μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οταν λες δεν είχες γραψει τα bios σωστα στα cd τι εννοεις?

Εγραψα το cd χωρίς να το κάνω bootable

EDIT: όλα καλά τελικά.

Επεξ/σία από spgkolem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γεια σας και εγω νεος στη παρεα με ενα l5420 μητρικη asrock G41m-S3 τον τοποθετησα στο σοκετ και αμεσως ετρεξε.

 

Πρεπει οπως και να εχει να κανω bios update το microcode?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Επειδή ενδιαφέρομαι και εγώ σε μια gigabyte 965P-DS3 ο L5420 θα παίξει? (Ναι ξέρω ξεθάβω νεκρό τοπικ αλλά από το να δημιουργώ νέο για το συγκεκριμένο θέμα γεμίζει έξτρα σκουπίδια το site)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποστηρίζει Yorkfield οπότε ναι. Βάλε το τελευταίο bios πριν, ή απευθείας το modded. Πάρε καλύτερα σκαλισμένο.

 

Σε 965DS4 rev 1.0 υποστηρίζει άνετα με το F12 έναν Q9400 οπότε αν ισχύει το ίδιο (που λογικά ισχύει) δεν θα έχεις θέμα και ας μην είναι στο Cpu support list 45nm quad.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
  • 5 μήνες μετά...

και εγώ στην παρέα με e5430 σε gigabyte ep35c-ds3r

δεν κάνω overclocking αλλά θέλω να ρωτήσω ποιές σειρές επεξεργαστών μπορώ να βάλω και αν αξίζει το κόστος

 

Ακόμα να ρωτήσω αν χρειάζεται να περάσω πειραγμενο bios

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποστηρίζει Yorkfield οπότε ναι. Βάλε το τελευταίο bios πριν, ή απευθείας το modded. Πάρε καλύτερα σκαλισμένο.

 

Σε 965DS4 rev 1.0 υποστηρίζει άνετα με το F12 έναν Q9400 οπότε αν ισχύει το ίδιο (που λογικά ισχύει) δεν θα έχεις θέμα και ας μην είναι στο Cpu support list 45nm quad.

se αυτην εδω την μητρικη   ASUS P5G41C-MLX paizei o e5450 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από τον Ιανουάριο χρησιμοποιώ μια asus p5q3 deluxe/wifi-ap 8GB ram 1600 με Xeon x5482 με μόλις 1.0v σε stock. To μηχάνημα είναι φορτωμένο με τα έξεις.

 

Ψύκτρα http://www.e-shop.gr/be-quiet-shadow-rock-slim-p-PER.641401

Κουτί     http://www.e-shop.gr/case-solytech-elb-660-midi-tower-black-p-PER.911870

 

1. Asus r7 260x directcu ii oc 2gb

2. Auzentech X-Fi Home Theater HD 7.1

3. WinTV-HVR-3000

4. 2 Ports PCI-E to USB 3.0

 

Με Windows 7 Pro και δουλεύει ασταμάτητα ως media center.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από τον Ιανουάριο χρησιμοποιώ μια asus p5q3 deluxe/wifi-ap 8GB ram 1600 με Xeon x5482 με μόλις 1.0v σε stock. To μηχάνημα είναι φορτωμένο με τα έξεις.

 

Ψύκτρα http://www.e-shop.gr/be-quiet-shadow-rock-slim-p-PER.641401

Κουτί     http://www.e-shop.gr/case-solytech-elb-660-midi-tower-black-p-PER.911870

 

1. Asus r7 260x directcu ii oc 2gb

2. Auzentech X-Fi Home Theater HD 7.1

3. WinTV-HVR-3000

4. 2 Ports PCI-E to USB 3.0

 

Με Windows 7 Pro και δουλεύει ασταμάτητα ως media center.

αξιζε ολος ο "κοπος" για media center μονο? κανα game καμμια εμπειρια απο προγραμμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...