Προς το περιεχόμενο

Ποιοι έχετε XEON σε s.775?


PanosX231

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έβαλα τον 5460 σε P5WDH deluxe, 3002 bios, και τον αναγνώρισε αμέσως. Στην εκκίνηση αναφέρει για Intel code missing ή κάτι τέτοιο και πρέπει να πατήσω F1 για να κάνει resume αλλά μετά δουλεύει κανονικά. Microcode update ακόμα δεν έχω κάνει, ενώ η διαφορά στις επιδόσεις είναι ιδιαίτερα εμφανής σε σχέση με τον Ε6600. To FSB ανέβηκε αυτόματα στα 333MHz/1333MHz, αλλά ακόμα και λίγο παραπάνω να κάνω overclocking βγάζει πρόβλημα: Ελάττωμα μητρικής, τροφοδοτικό, ή πρέπει να πειράξω τα ρεύματα για σταθερότητα. Στα 3.16GHz δείχνει σταθερότητα προς το παρόν. Για ~30 ευρώ σίγουρα αξίζει η αναβάθμιση. Βρήκα και μια 6950 2GB με ~40 ευρώ και για 2-3 χρόνια είμαι κομπλέ.

Να είσαι καλά ευχαριστώ για την ενημέρωσηενημέρωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 315
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έβαλα τον 5460 σε P5WDH deluxe, 3002 bios, και τον αναγνώρισε αμέσως. Στην εκκίνηση αναφέρει για Intel code missing ή κάτι τέτοιο και πρέπει να πατήσω F1 για να κάνει resume αλλά μετά δουλεύει κανονικά. Microcode update ακόμα δεν έχω κάνει, ενώ η διαφορά στις επιδόσεις είναι ιδιαίτερα εμφανής σε σχέση με τον Ε6600. To FSB ανέβηκε αυτόματα στα 333MHz/1333MHz, αλλά ακόμα και λίγο παραπάνω να κάνω overclocking βγάζει πρόβλημα: Ελάττωμα μητρικής, τροφοδοτικό, ή πρέπει να πειράξω τα ρεύματα για σταθερότητα. Στα 3.16GHz δείχνει σταθερότητα προς το παρόν. Για ~30 ευρώ σίγουρα αξίζει η αναβάθμιση. Βρήκα και μια 6950 2GB με ~40 ευρώ και για 2-3 χρόνια είμαι κομπλέ.

 

Αν δεν πειραξεις με το χερι το ρευμα μην περιμενεις να κανεις σοβαρο OC .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν πειραξεις με το χερι το ρευμα μην περιμενεις να κανεις σοβαρο OC .

 

Σωστό, προς το παρόν δεν έχω κάνει καθόλου OC, 3.16GHz είναι η κανονική συχνότητα του επεξεργαστή. Όμως OC έχει κάνει αυτόματα από μόνη της η μητρική για να τρέξει τον καινούριο επεξεργαστή με FSB1333, ενώ κανονικά έχει φτιαχτεί για επεξεργαστές με FSB1066. 

 

 

 

Να είσαι καλά ευχαριστώ για την ενημέρωσηενημέρωση

 

:-) Τελευταία ενημέρωση, Mη χρησμοποιήσεις Asus update και να έχεις έτοιμο φλασάκι με τη μονταρισμένη ROM που θα μετονομάσεις σε P5WDH.ROM, το καλό με αυτή τη μητρική είναι ότι όταν κάτι πάει στραβά με bios update έχει utility που κάνει αυτόματα επιδιόρθωση του bios στην εκκίνηση. Τέλος πάντων έκανα update με modded bios και τώρα ξεκινάει κανονικά χωρίς μύνημα λάθους. Υπολείπεται να τρέξω stability test όπως prime95 κτλ και αναλόγως να ρυθμίσω και τα ρεύματα, αν χρειάζεται. Αλλά γενικά μπορώ να πω με ασφάλεια πως η συγκεκριμένη μητρική δέχεται μια χαρά τους Xeon. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

:-) Τελευταία ενημέρωση, Mη χρησμοποιήσεις Asus update και να έχεις έτοιμο φλασάκι με τη μονταρισμένη ROM που θα μετονομάσεις σε P5WDH.ROM, το καλό με αυτή τη μητρική είναι ότι όταν κάτι πάει στραβά με bios update έχει utility που κάνει αυτόματα επιδιόρθωση του bios στην εκκίνηση. Τέλος πάντων έκανα update με modded bios και τώρα ξεκινάει κανονικά χωρίς μύνημα λάθους. Υπολείπεται να τρέξω stability test όπως prime95 κτλ και αναλόγως να ρυθμίσω και τα ρεύματα, αν χρειάζεται. Αλλά γενικά μπορώ να πω με ασφάλεια πως η συγκεκριμένη μητρική δέχεται μια χαρά τους Xeon. 

Μονταρισμένο Bios δηλαδή Τροσοποίηση στο Bios της Μητρικής με το Χέρι; WTF?! Αν μπορούσα να έχω περισσότερες εξηγήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονταρισμένο Bios δηλαδή Τροσοποίηση στο Bios της Μητρικής με το Χέρι; WTF?! Αν μπορούσα να έχω περισσότερες εξηγήσεις.

 

http://www.overclock.net/t/1431723/mod-lga775-support-for-lga771-xeon-cpus

 

Δεύτερη δημοσίευση  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αξίζει να βάλω σύγχρονη high end κάρτα γραφικών pci express 3.0 σε board που έχει pci express 2.0 μετά μια τέτοια αναβάθμιση με overclocking? Ξέρω ότι δεν θα πηγαίνει η κάρτα full αλλά δεν με πειράζει.

Δείτε εδώ ένα score

http://www.3dmark.com/fs/4558836

Επεξ/σία από netagra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο σημερα μπαινω και εγω στο club. Εβγαλα τον core2duo και περασε ενας xeon E5450 στα 3.0. Ειδα αρκετη διαφορα και νομιζω οτι αξιζε. δεν χρειαστηκε τιποτα. ξεκινησε το Pc κανονικα και δεν εβγαλε τιποτα

 

μονο ενα μικρο προβληματακι.

στο cpu-z μου δειχνει core speed 2.666 και οχι 3000. πρεπει να φταινε τα multiplier που φτανει μεχρι 8 ενω επρεπε να ειναι στα 9. εχετε καμια ιδεα για το αν μπορει να διορθωθει αυτο?

επισης σε Idle η θερμοκρασια βρισκετε στους 52 βαθμους. ενω σε stress test Μαξ βλεπω 70.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Kαι εγω στο Club

Μητρικη MSI P35 Neo2

XEON L5420

O υπολογηστης εγινε πυραυλος , ταίριαζε απολύτως στο socket

Τον διάβασε άμεσα το bios,και μονο 50W καταναλωση :D :D :D :-D

τον πειρα απο ενα παιδι του Forum :mrgreen:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΑΕΤΟΛΟΦΙΤΗΣ μια χαρά είναι. όταν χρειαστεί ισχύ θα ανέβει στο 9 το multiplier σου. όταν δεν χρησιμοποιείτε πέφτει το multiplier για εξοικονόμηση ενέργειας. 

Όσο για μένα ανέφερα σε άλλο topic νομίζω ότι πήρα κ γω έναν L5420 και τον έχω σε chipset G31. κατάφερα να τον πάω στο όριο στα 3ghz στα 1600 FSB που φτάνει και το chipset αλλά θέλω να ρωτήσω... αν πάω πάνω απ΄το 1600 τι θα γίνει? θα έχω ψησταριά το pc μετά? :D

post-311476-0-22022800-1428774360_thumb.jpg

Επεξ/σία από PanosX231
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και χρονια πολλα.πηρα εναν L5420 σε ενα mb asus p5n-e sli...μου κανει restart και δεν περναει τεστ.ακομα και κατα τη διαρκεια φορματ κρασαρει.εχω βαλει το τελευταιο bios.

καμμια ιδεα;;;;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...