Προς το περιεχόμενο

Ποιοι έχετε XEON σε s.775?


PanosX231

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ολα στο auto είναι την τάση της pci-x τουλάχιστον με το aida 64 δεν μπορώ να την δω πάντως το σύστημα είναι ταχύτατο και σταθερό, απλά επιπρόσθετα μπήκε μια custom παθητική ψυκτρούλα στα mosfet των φάσεων της τροφοδοσίας του επεξεργαστή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 315
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, aorus είπε

Ολα στο auto είναι την τάση της pci-x τουλάχιστον με το aida 64 δεν μπορώ να την δω πάντως το σύστημα είναι ταχύτατο και σταθερό, απλά επιπρόσθετα μπήκε μια custom παθητική ψυκτρούλα στα mosfet των φάσεων της τροφοδοσίας του επεξεργαστή

Στο αυτόματο σχεδόν σίγουρα τα ανεβάζει. Μετά τα 108-110 δεν δουλεύουν συνηθως οι περισσότερες Nvidia και αν πας πάνω απο 110 κινδυνεύεις να χάσεις sata. Οι IDE δουλεύουν και στα 125+.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, gregorykon είπε

Σε αυτό τ βίντεο αυτά που κάνει ισχύουν ; Θα δω κάποια διαφορά ; Αν χαλάσει ο επεξεργαστής χάλασε τ να κάνουμε ο δισκοε ν μη. Χαλάσει 

Aν χαλάσει κάτι θα είναι μητρική ή ο δίσκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ αν δουλεύει κομπλέ θα τ κάνω αυτά που κάνει κομπλέ ας χαλάσει κ η μητρική θα πάρω άλλη ο δίσκος μόνο να μην....να σας πω σε 256 ,usbθ μπορώ ν περάσω αρχεία ή θα κάνω 4 μέρες 

 

Επεξ/σία από gregorykon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gregorykon είπε

Οκ αν δουλεύει κομπλέ θα τ κάνω αυτά που κάνει κομπλέ ας χαλάσει κ η μητρική θα πάρω άλλη ο δίσκος μόνο να μην....να σας πω σε 256 ,usbθ μπορώ ν περάσω αρχεία ή θα κάνω 4 μέρες 

Σου λέω πολύ πιθανών να χαλάσει ο δίσκος, τρεις διαφορετικές φορές, και λες "ο δίσκος να μην". 

Ε κάνε ότι θες, ρίσκαρε τα πάντα για +5% επιδόσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Sheogorath είπε

 Οι IDE δουλεύουν και στα 125+.

Παλια,  νομιζω σε Asus P5B-VM , με IDE  δισκους, επαιζα 120 pci-e για  καιρο, ισως και παραπανω απο χρονο, χωρις προβλημα.Για sata δεν ξερω.

Επεξ/σία από toyo73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, toyo73 είπε

Παλια,  νομιζω σε Asus P5B-VM , με IDE  δισκους, επαιζα 120 pci-e για  καιρο, ισως και παραπανω απο χρονο, χωρις προβλημα.Για sata δεν ξερω.

Είχες λογικά και ΑΤΙ κάρτα, αν είχες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ήθελα μια βοήθεια αν μπορεί κάποιος η γνωρίζει. Έχω έναν core 2 quad q8200 με  mtb GA-EP45-DS4  REV1 RAM 4X2 GB KINGSTON ΤΟΝ  είχα overclock στα 3.2 σήμερα έβαλα έναν  xeon E5450 κατευθείαν δούλεψε στα 3mhz  χωρίς τίποτα. Θέλω βάλει τον ανεβάσω αλλά δεν μπορώ .έχει δοκιμάσει κάποιος να μου πει ρυθμίσεις;  έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι. Ευχαριστώ 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Tegosg είπε

Καλησπέρα ήθελα μια βοήθεια αν μπορεί κάποιος η γνωρίζει. Έχω έναν core 2 quad q8200 με  mtb GA-EP45-DS4  REV1 RAM 4X2 GB KINGSTON ΤΟΝ  είχα overclock στα 3.2 σήμερα έβαλα έναν  xeon E5450 κατευθείαν δούλεψε στα 3mhz  χωρίς τίποτα. Θέλω βάλει τον ανεβάσω αλλά δεν μπορώ .έχει δοκιμάσει κάποιος να μου πει ρυθμίσεις;  έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι. Ευχαριστώ 

Καλησπέρα, δεν μπορείς τι;

Ανετα θα δουλεύει στα 3.6 με ~1.25-1.28Volt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν κάνει overclock με τίποτα δοκίμασα πολλές ρυθμίσεις αλλά μπιπ και  επανεκκίνησεις συνέχεια 

Τελικά κατάφερα τον έκανα overclock στα 3.6 αλλά οι επιδόσεις και οι θερμοκρασίες είναι χειρότερες από τον 8200

Επεξ/σία από Tegosg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα πάνω από τρια χρόνια xfx 780i με καμία πατέντα στο bios με x5470 στα 4.2ghz με πολύ χαλαρό overclock,μαζί με μια κάρτα pci asus u3s6 για το 850 evo.

Πραγματικά ηταν πολύ τίμιο σύστημα έως που το έδωσα.. 

Αλλά νομίζω πραγματικά το socket 775 είναι πολύ παλιό κ δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθεί κάποιος πια. Ήταν το τελευταίο δυναμικό comeback του 775 με xeon πριν από δύο χρόνια πάνω κατω αλλά κ αυτό τώρα δεν αξίζει..

 

 

Επεξ/σία από roulis37
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

δουλεια δεν ειχα σημερα ειπα να μονταρω bios για μια μητρικη  775 φιλου και συγκεκριμενα μια πολυ απλη gigabyte(Ga 732pvm-s2) με nvidia chip 7100 ωστε να παρει εναν xeon τον Χ5470 

wsesdsd.JPG.dac978dcefed97df82c5672ef3039076.JPG

 

ολα πηγαν καλα και μπουταρισε πολυ ομαλα 

μνημες εβαλα 2x2 Giga mushkin  redline ddr 2 1066 και τις κατεβασα στα 800 γιατι δεν ειναι για κατι παραπανω η μητρικη

δυστηχως οπως βλεπετε δεν υποστηριζετε dual channel στις μνημες

sessdsd.JPG.34843cedd5c433948bbd24e031fa9704.JPG

 

και παμε  σε μερικες μετρησεις θερμοκρασιας σε 1 cinebench run

παστα εβαλα grizzly aeronaut και ψυκτρα μια  coolemaster hyper 411r

 

wfesdsdsg.JPG.48fd15b175088239c6884091ab3dade2.JPG

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...