Προς το περιεχόμενο

Ποιοι έχετε XEON σε s.775?


PanosX231

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περι multitasking Xeon [email protected] και έχουμε 45 tabs στον chrome, ispy με κάμερα να βιντεοσκοπεί, ριπάρισμα vhs σε αρχείο βίντεο, ριπάρισμα από dvd αρχείο βίντεο ταυτόχρονα.....

 

Στιγμιότυπο οθόνης (2).png

3ο συστηματάκι που στήνω για προσωπική/επαγγελματική χρήση και πραγματικά ο ορισμός του vfm....., μάλιστα το ανωτέρω server είναι ανοικτό 24/7 και χρησιμοποιείται και remote....

Tη μόνη ατυχία που είχα με το γνωστό mod, ήταν με την asus p5wdh deluxe και τον x5460, και ακρη δεν βγήκε

Φλασαρίστηκε το bios με τα microcodes σωστά, παρόλα αυτά και οτι διαβαζε σωστά τον επεξεργαστή πέταγε μύνημα οτι λείπουν τα microcodes του επεξεργαστή, πρίν από το φλασάρισμα τον έβλεπε σαν geniuine intel cpu, τέλοςπάντων πατώντας F1 προχωρούσε αλλά ήταν ασταθές κράσαρε εντός 3λεπτου το πολύ....

Δοκίμασα ότι setting μπορεί κάποιος (ocer) να το κάνει σταθερό, μην μακρυγορώ EIST off, C states, συνδυασμούς ραμ μέχρι κάτι αρχαίες που ήτσν στο qvl της μητρικής όταν βγήκε kingston, που συμπτωματικά τις είχα.... ο μόνος τρόπος να παίξει σταθερά ήταν με fsb 266 και με συχνότητα 2,53, που φυσικά ακύρωνε και το όποιο όφελος από το mod....

Δοκίμασα και με διαφορετικούς xeon stepping CO όσο και με τον καλό Ε0, τίποτα δεν άλλαξε, τελικά το παράτησα και μπήκε ένα σύγχρονο του mobo με p965 chipset και ο Χ5460 πετάει, αλλά τί φταίει με το p5wdh deluxe δεν έχω καταλάβει, άν έχει κανείς κάποια ιδέα πολύ ευχαρίστως να την ακούσω, στο νετ βρήκα αναφορές που υποστηρίζουν οτι έχουν τον συγκεκριμένο συνδυασμό και όλα οκ μάλιστα και υπερχρονισμένο....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 315
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 ώρες πριν, Qless είπε

ριπάρισμα vhs σε αρχείο βίντεο, ριπάρισμα από dvd αρχείο βίντεο

 

τι μου θύμησες τώρα μιλάμε με πήγες καμιά 15ετια πίσω :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, CleanthisD είπε

Γνωρίζουμε εάν δουλεύουν σε x38? Η να πάω σε ένα q9xxx

Δυστυχώς οι Χ38/Χ48 μητρικές δεν είναι φιλικές... :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, CleanthisD είπε

Γνωρίζουμε εάν δουλεύουν σε x38? Η να πάω σε ένα q9xxx

Μόνο 3xxx series XEON

https://www.delidded.com/lga-771-to-775-adapter/3/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tελικά  επισκεύασα την p5w dh deluxe που βρήκα είχε πολλά θεματα (αλλάχτηκε ένα mosfet καμμένο και αφού μπούταρε, όλοι οι ηλεκτρολυτικοί αφού αρκετοί είχαν φουσκώσει) και μπήκε ο xeon X5460 underclocked στα 2,8 (κατάφερα να βρω ένα αξιοπρεπή συμβιβασμό στη συχνότητα από το 2,53ghz που μπορούσε να δουλέψει με τον xeon αρχικά) αφού εκεί είναι σταθερός με το 975Χ  σε αυτή την μητρική, και γιατί έμπλεξα με αυτή την μητρική γι αυτό.

 

01.jpg

02.jpg

Δυο ssd 120gb σε stripe για λειτουργικό και προγράμματα, και δυο μηχανικοί 7200rpm σε stripe για εργασία με αρχεία βίντεο κυρίως....το συστηματάκι αν και δεινόσαυρος πετάει κυριολεκτικά

Επεξ/σία από Qless
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Qless είπε

Tελικά  επισκεύασα την p5w dh deluxe που βρήκα είχε πολλά θεματα (αλλάχτηκε ένα mosfet καμμένο και αφού μπούταρε, όλοι οι ηλεκτρολυτικοί αφού αρκετοί είχαν φουσκώσει) και μπήκε ο xeon X5460 underclocked στα 2,8 (κατάφερα να βρω ένα αξιοπρεπή συμβιβασμό στη συχνότητα από το 2,53ghz που μπορούσε να δουλέψει με τον xeon αρχικά) αφού εκεί είναι σταθερός με το 975Χ  σε αυτή την μητρική, και γιατί έμπλεξα με αυτή την μητρική γι αυτό.

01.jpg

02.jpg

Δυο ssd 120gb σε stripe για λειτουργικό και προγράμματα, και δυο μηχανικοί 7200rpm σε stripe για εργασία με αρχεία βίντεο κυρίως....το συστηματάκι αν και δεινόσαυρος πετάει κυριολεκτικά

Πόσα Giga ραμ του έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχα ενα συστηματακι μεχρι πριν λιγο καιρο και το σκορπισα δεξια και αριστερα.Καλες αναμνησεις. Εκτος απο καταναλωση και θερμοκρασιες.Μου εμεινε μονο ο επεξεργαστης.

Χ5460 EO.Tον ειχα στο 4ghz

Asus p5-q

8gb 1066mhz g.skill.

gtx 580

intel 535 ssd 480gb.

Επεξ/σία από toyo73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, toyo73 είπε

Ειχα ενα συστηματακι μεχρι πριν λιγο καιρο και το σκορπισα δεξια και αριστερα.Καλες αναμνησεις. Εκτος απο καταναλωση και θερμοκρασιες.Μου εμεινε μονο ο επεξεργαστης.

Χ5460 EO.Tον ειχα στο 4ghz

Asus p5-q

8gb 1066mhz g.skill.

gtx 580

intel 535 ssd 480gb.

Έλα δικε μου,

Αν σε παρηγορεί οι μνήμες σου πήγαν σε φιλαράκι με high-end 775 σύστημα,που λόγω οικονομικων δυσκολιών είναι το βασικό του σύστημα και δουλεύει αρκετές ώρες καθημερινά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, spy94 είπε

Έλα δικε μου,

Αν σε παρηγορεί οι μνήμες σου πήγαν σε φιλαράκι με high-end 775 σύστημα,που λόγω οικονομικων δυσκολιών είναι το βασικό του σύστημα και δουλεύει αρκετές ώρες καθημερινά.

Οκ σταματησα να κλαιω τωρα.:cry:

Ισως ξαναμαζεψω μερικα πραγματακια για να φτιαξω ενα pcακι στην κουνιαδα στο γραφειο, για τι με το μπρικι που εχει, ακομα και το σερφαρισμα θελει υπομονη βουδιστη μοναχου.Διπυρινος ΕΧΧΧ, 533ΜΗΖμνημες κ.α αλλα πυρηνικα.Ευτυχως εβαλα ενα SSD, γιατι αλλιως ο μπατζανακης θα καταβαζε ολο το μπουκαλι με το ουισκι, μεχρι να ανοιξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

Μια ερώτηση και απο μενα.

Εχω μια asus p5w deluxe με 4x2gb ram και θελω να αλλαξω cpu. Υπάρχει κάποια safe επιλογή xeon που να μην εχω θέματα γενικά με rpm σε stock ψήκτρα μάλλον, με underclocks κλπ; Ή να παίξω με κάποιον core 2 quad.

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, GiannisKap είπε

Καλησπέρα παιδιά.

Μια ερώτηση και απο μενα.

Εχω μια asus p5w deluxe με 4x2gb ram και θελω να αλλαξω cpu. Υπάρχει κάποια safe επιλογή xeon που να μην εχω θέματα γενικά με rpm σε stock ψήκτρα μάλλον, με underclocks κλπ; Ή να παίξω με κάποιον core 2 quad.

Ευχαριστώ πολύ!

Καλησπέρα,

Αν πάς σε σειρά Ε ή ακόμα καλύτερα σειρά L, θα είναι πολύ καλύτερα απο C2Q. Έχουν TDP 80 και 50 Watt αντίστοιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sheogorath είπε

Καλησπέρα,

Αν πάς σε σειρά Ε ή ακόμα καλύτερα σειρά L, θα είναι πολύ καλύτερα απο C2Q. Έχουν TDP 80 και 50 Watt αντίστοιχα.

Σ'ευχαριστώ πολύ!
Θα το κοιτάξω και θα επανέλθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...