Προς το περιεχόμενο

Ποιοι έχετε XEON σε s.775?


PanosX231

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, UltimateHD είπε

Ναι Νίκο ακριβώς. Το cpuz λέει 3.16 και usage βλέπω και τους 4 πυρήνες στο 100% 😕 

Θα το ξαναβάλω τώρα 9.5 αλλά δεν θα αλλάξει κάτι όπως το βλέπω.

Δεν θέλω να τρώω και τον χρόνο των άλλων τώρα στο φόρουμ. Αν βρούμε κάποια λύση έτσι εύκολα έχει καλώς.

**Υπάρχει περίπτωση να έχει θέμα ο cpu ; Όχι έτσι; 

Για τρέξε το cinebench να δούμε αν βγάζει σωστά νούμερα. Έχε κλειστά όλα τα προγράμματα όταν το τρέχεις αυτό, άσε μόνο cpuz στο πλάι και δες να είναι μόνιμα στα 3.16 ο επεξεργαστής και αν θες κάποιο πρόγραμμα για θερμοκρασίες και πες μας το max που πήγε.

Δοκίμασες με άλλον browser? Firefox Chrome Edge Opera? Παντού το ίδιο; Ποιο βίντεο πας να βάλεις κιόλας και σε τι ποιότητα; Κάρτα γραφικών ποια έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 315
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν μου απάντησες. Τον ΧΕΟΝ τον πήρες έτοιμο ή έκοψες τα αυτάκια?

Δες το socket για στραβωμένα pins.

Με αυτή την μητρική η πιο συνετή επιλογή ήταν ένας ΧΕΟΝ της σειράς Ε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, nikos903 είπε

Για τρέξε το cinebench να δούμε αν βγάζει σωστά νούμερα. Έχε κλειστά όλα τα προγράμματα όταν το τρέχεις αυτό, άσε μόνο cpuz στο πλάι και δες να είναι μόνιμα στα 3.16 ο επεξεργαστής και αν θες κάποιο πρόγραμμα για θερμοκρασίες και πες μας το max που πήγε.

 Δοκίμασες με άλλον browser? Firefox Chrome Edge Opera? Παντού το ίδιο; Ποιο βίντεο πας να βάλεις κιόλας και σε τι ποιότητα; Κάρτα γραφικών ποια έχεις;

Το τρέχω και σας λεω σε λιγακι. Με onboard gpu και chrome δοκιμασα. Δεν δοκίμασα κάτι άλλο γιατί βλέπω ότι γενικά κολλάει αρά δεν θα φταίει ο browser.

Μόλις τώρα, BlueBlood7 είπε

Δεν μου απάντησες. Τον ΧΕΟΝ τον πήρες έτοιμο ή έκοψες τα αυτάκια?

Δες το socket για στραβωμένα pins.

Με αυτή την μητρική η πιο συνετή επιλογή ήταν ένας ΧΕΟΝ της σειράς Ε.

Συγνώμη δεν είδα το μήνυμα. 

Έτοιμο κομμένο τον πήρα με αυτοκόλλητο από κάτω.

Το socket είναι κομπλέ σίγουρα γιατί είχα άλλον cpu πριν.

Μάλλον ναι έπρεπε να χω πάει σε άλλον xeon. Είπα να πάρω από τους πιο δυνατούς αλλά δεν βγήκε σε καλό.

__________________________

** Λοιπόν Cinebench 15 έβγαλε 291 score.

Επεξ/σία από UltimateHD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δει οτι αυτος ο συνδυασμος δουλευει καπου εστω σε αλλους χρηστες?
Αν ναι ok, τοτε μπορεις να εξακολουθησεις με το ψαξιμο για [τυχον] λυσεις..
Αν οχι, οπως ειχε δηλωσει αλλοτε ο...Ρωχαμης(!): <παιξαμε + χασαμε>!! 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, TheDevilMayCare είπε

Εχεις δει οτι αυτος ο συνδυασμος δουλευει καπου εστω σε αλλους χρηστες?
Αν ναι ok, τοτε μπορεις να εξακολουθησεις με το ψαξιμο για [τυχον] λυσεις..
Αν οχι, οπως ειχε δηλωσει αλλοτε ο...Ρωχαμης(!): <παιξαμε + χασαμε>!! 😂

Όχι δεν είδα με τον συγκεκριμένο κάποιον να τα χει συνδιάσει.

Μάλλον χάσαμε παιδιά αλλά δεν πειράζει.

Ευχαριστώ όμως για την βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

291 είναι οκ απόδοση πάντως για αυτόν τον επεξεργαστή σε συνδυασμό με αυτό το board.

Αν έχεις καμιά κάρτα γραφικών πέτα την απάνω γιατί μπορεί αυτή που έχει η μητρική να μην τραβάει τίποτα.

Τρέξε HDsentinel να σιγουρέψεις τους δίσκους οτι είναι οκ.

Τρέξε bootable memtest86+ να δεις οτι οι μνήμες σου είναι οκ.

Το chipset σου δεν πιστεύω να ζεματάει ε; Γιατί θυμάμαι αυτά τα nvidia... Ψηνόντουσαν λίγο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nikos903 είπε

291 είναι οκ απόδοση πάντως για αυτόν τον επεξεργαστή σε συνδυασμό με αυτό το board.

Αν έχεις καμιά κάρτα γραφικών πέτα την απάνω γιατί μπορεί αυτή που έχει η μητρική να μην τραβάει τίποτα.

 Τρέξε HDsentinel να σιγουρέψεις τους δίσκους οτι είναι οκ.

Τρέξε bootable memtest86+ να δεις οτι οι μνήμες σου είναι οκ.

 Το chipset σου δεν πιστεύω να ζεματάει ε; Γιατί θυμάμαι αυτά τα nvidia... Ψηνόντουσαν λίγο....

Θα βαλω μια rx460 να δω.

Θα κανω και τα τεστακια αν και πιστευω ειναι ολα καλα.

Ε το chipset ειναι ζεστο αρκετα η αληθεια ειναι. Εχω αλλαξει και παστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χτυπάει 80ρια έχει θέμα, νομίζω γύρω στα 60 γυρίζει αυτό σε normal καταστάσεις; Όπως και να έχει, βάλε ένα fan να το χτυπάει να πέσει η θερμοκρασία και δες αν στρώσει το πράγμα.

Με τον παλιό τον c2d πήγαινε καλύτερα το μηχάνημα; Ποιος ήταν κιόλας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Throttlestop και δες -> αν μπορεις να τον ελεγχεις / βαζεις κατα δικη σου επιλογη σε συχνοτητες λειτουργιας😎
Αν ναι, μπορεις να τον κρατησεις, υπο την προυποθεση οτι δεν κανει αλλα διαφορα 'κουλα' μαζι του η μητρικη
Και βεβαιως βαζεις-τοποθετεις-βιδωνεις ενα fan επανω @ Northbridge της, αν δεν το εχεις ηδη φροντισει αυτο
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε idle πάντως ορθά έχει Χ6 πολλαπλασιαστή. 

Η μητρική είναι φρικαλέα για 120αρι CPU. Βάλε μαξ έναν 80αρι, θα τα κάψεις όλα. Με αυτά τα vrm μόνο c2d θα εμπιστευόμουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά άμα σας πω ποιο ήταν το πρόβλημα θα γελάτε.

Τα ριμάδια τα windows 10. Τρέχανε στο παρασκήνιο και γω δεν ξέρω τι και τα χαν κάνει μπάχαλο.

Λοιπόν έβαλα windows 7 όλα μια χαρά, έβαλα και μια γραφικών πιο δυνατή πάνω. Το μόνο θέμα πλέον είναι οι θερμοκρασίες και το φανακι που τρέχει τέρμα γιατί νομίζει ότι έχει άλλες θερμοκρασίες λόγο  tj maxx αν τα λέω καλά. 

Σκέφτομαι πάντως να τον αλλάξω από ότι μου λέτε και σεις. Να τον βάλω μια αγγελία και να πάω σε τι ; Κάποιον Q9xxx ;  ή σειρά E σε xeon; Απλά θέλω να το φανάκι του cpu να δουλεύει νορμάλ και σχετικά ήσυχα και μάλλον με 85 tj maxx θα χω θέμα πάντα αν είμαι με xeon. Εκτός αν μπορεί να αλλαχτεί με mod στο bios κάπως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδεχομενως, και να μην ειχαν μπει σωστα & ολα τα drivers της
Asus P5NEM για τα Windows 10 -υποθετοντας πως εχει, χιχι! 😊

Οπως και οι υπολοιπες ASUS θα πρεπει να εχει και αυτη στο bios της καποιες επιλογες
για το Q-FAN: αφου το ενεργοποιησεις, θα μπορεις να ορισεις σχετικα τον ανεμιστηρα 😎

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ξερει.. Ενταξει δεν με πειραζει για τα 10ρια μιας που δεν ειναι το main συστημα μου.

Ξερεις τι; To Q-Fan εχει οριο στο target 85 βαθμους. Και παντα ειναι "85" βαθμους ο cpu οποτε δινει πονο το fan μετα.

Να βρω μηπως εναν L5420 ? Μιας που δεν εκανα καλη επιλογη στην αρχη μηπως την κανω τωρα χαχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

85 δεν θα έπρεπε να πηγαίνει πάντως, δώσε vcore με το χέρι να πέσουν οι θερμοκρασίες. Η πάστα/ψήκτρα έχει κάτσει καλά σίγουρα ε; BIOS εν τέλει άφησες το μονταρισμένο; Όταν τρέχεις τον επεξεργαστή 100% πόσο vcore δίνει τώρα το μηχάνημα με το αυτόματο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν συνοψίζοντας.

Νομίζω έστρωσε το μηχάνημα. Μια ψύκτρα μεγαλύτερη να μπει γιατί έχει πάνω την μαμά από core 2 quad και θα ναι εντάξει λογικά.

Σε auto με 100% cpu usage δίνει 1.184-  1.192V vcore ενώ στο idle 1.216. Έτσι θα έπρεπε να ναι ; Να το βάλω manual σε τι τιμή λέτε; 

Πάστα και ψύκτρα ναι είναι μια χαρά. Σαν να έφτιαξε πλέον και η φασαρία του fan. Μόνο με 100% usage όταν φτάσει 80 στο real temp δουλεύει φουλ το fan.

Τα mosfet τα βλέπω μια χαρά ακόμα και στο 100% τα ακουμπάω άνετα.

Bios έμεινε το μονταρισμένο ακριβώς.

Cinebench βγάλαμε score ωραίο. -340-.

Temps τώρα σε idle 50-55 περίπου και 100% 80-85 max. 

Ευχαριστώ για τον χρόνο που αφιερώσατε 😁😎

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...