Προς το περιεχόμενο

Ποιοι έχετε XEON σε s.775?


PanosX231

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα αφηνω εδω για να υπαρχουν !!:D

x5460 @ 4.512   vs  amd fx 6300 @ 4615  δικα μου νουμερα

εδω να σημειωθει οτι οι  ddr2  @ 950 cas 5 μνημες του xeon  χανουν αρκετα στη τελικη  απο ddr 3 @ 2133 cas 11 του fx

 

 

1617257.jpg

1735201.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 315
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδες , Εχω Αsus P5Q deluxe kai xeon x5460, κανοντας οverclocking , οταν φορτωνει τα windows κανει ρρ απο μονο του .καμια ιδεα? δεν ειμαι προχωριμενος στο overclocking με τον core 2 duo λιγη V και fbs πηγαινε ανετα 1ghz πανω εδω μιλαμε για 3,36  μαχ .. 

Επεξ/σία από DraftDodger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα.

Χρειάζομαι βοήθεια. Πήρα έναν x5460 , 4gb ram και μητρική Asus P5NEM-HDMI. Είτε με μονταρισμένα bios είτε με τα μαμά έχω πρόβλημα.

Το pc με το που ανοίξει γράφει 63 βαθμούς και συνεχίζει ακάθεκτο να ανεβαίνει. Έχω την εντύπωση ότι είναι εικονική η θερμοκρασία (δοκίμασα και το aida που διάβασα κάπου αλλά δεν κατάλαβα κάτι) μιας που είτε με stock ψύκτρα απο core 2 quad είτε με arctic freezer 7 οι θερμοκρασίες είναι ολόιδιες και με το που ανοίγει τα ανεμιστηράκια βαράνε κόκκινο. Το θέμα είναι ότι το pc κολλάει πάρα πολύ σε βαθμό που λες δεν εχω 4 core 4 thread έχω εναν χειρότερο από core 2 duo φάση. Ούτε 1080p στο youtube δεν μπορεί να δουλέψει. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κολλάει τόσο. Καμιά ιδέα ; 

Επεξ/σία από UltimateHD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Μέσα στο bios πόσο Vcore γράφει; Αν το έχεις auto μπες στο λειτουργικό και δες με το CPUz πόσο core Voltage έχει (σε idle και σε load).

Άνοιξε task manager, όταν δεν κάνεις τίποτα πόσο % είναι ο επεξεργαστής περίπου;

Όταν αρχίσει τα κολλήματα τρέξε το cpuz και δεν αν ο επεξεργαστής δουλεύει σε φουλ συχνότητα ή έχει ρίξει ρολόγια. Επίσης αν βολεύει δες πάλι όταν αρχίσουν τα κολλήματα τα mos δίπλα απο τον επεξεργαστή αν καίνε (βάλε το δάχτυλο σου εκεί και πες μας πόσα δεύτερα μπορείς να το κρατήσεις εκεί).

Μια εικόνα απο θερμοκρασίες γενικές με κανένα hwmonitor καλό θα ήταν να την ανεβάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στον ΧΕΟΝ που έχεις το tjmax είναι 85 και όχι 100. Άρα υπολόγιζε 15 βαθμούς πιο κάτω απ ότι λένε τα προγράμματα. Κατέβασε το real temp, πάνε στα settings, κάνε κλικ στο Set Tj Max και άλλαξε τις τιμές των 100 σε 85. Θα παρακολουθείς τις θερμοκρασίες από το Real Temp.

Τον ΧΕΟΝ τον πήρες έτοιμο ή έκοψες τα αυτάκια?

Επεξ/σία από BlueBlood7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σου φίλε Νίκο.

Λοιπόν στα bios το Vcore το είχα και στο auto και στο manual. Auto σε idle 1.208V και σε 100% cpu load 1.224 μέχρι 1.232v. 

Τώρα όταν δεν κάνω τίποτα ο cpu έχει usage 3-4%.

Κολλάει δυστυχώς σε όλα και δεν καταλαβαίνω το γιατί. Το screenshot με το cpuz για παράδειγμα είναι την ώρα που είχα 1080p στο youtube και αλλού ήταν ο ήχος αλλού η εικόνα. ( Tα mosfet όπως επίσης και η στοκ ψύκτρα του cpu δεν καίνε καθόλου.) 

Υπάρχει πιθανότητα να μην είναι πλήρως συμβατός με την μητρική και να τα κάνει αυτά; Να τον στείλω να πάρω έναν απλό quad core να τελειώνω ; 

@BlueBlood7 Ορίστε και οι θερμοκρασίες όπως είπες.

 

 

full.png

idle.png

Χωρίς τίτλο.png

Επεξ/σία από UltimateHD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πολλαπλασιαστής του CPU στο bios είναι οκ; 9.5 έπρεπε να είναι και όχι 6. Δοκίμασε να κάνεις ένα clear CMOS και δες αν μετά πάει στο 9.5 αλλιώς βάλτο με το χέρι εκεί.

Θερμοκρασίες μέσα στο καλοκαίρι για 120W επεξεργαστή καλές μου φαίνονται, δεν τον είχα ποτέ αλλά δεν είναι παράξενα τα νούμερα.

Όταν κολλάει το youtube τρέξε ένα task manager και δες πόσο % είναι ο επεξεργαστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, nikos903 είπε

To aida νομίζω έβλεπε τις θερμοκρασίες σωστά (πάει καιρός απο τον xeon άρα δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά βέβαια). Αλλά για να του κολλάει.....

Σε κάποιες περιπτώσεις δεν μου έβγαζε σωστά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο πολλαπλασιαστής ειναι στο 6 ναι. Μετα απο clear cmos το βαζει μονο του εκει. Τον ειχα βαλει και στο 9.5 αλλα δεν αλλαξε κατι.

Την ώρα που παίζει το βίντεο έχει usage 90-99% 😕 

Δεν ξέρω αρχίζω να απογοητεύομαι.

Επεξ/σία από UltimateHD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλτο στο 9.5 γιατί με το 6 ο επεξεργαστής σου δουλεύει στα 2GHz αντί των 3.16.

Το usage είναι 100% και στο cpuz γράφει 3.16? Χρησιμοποιεί το youtube δηλαδή 4 πυρήνες στα 3.16 για να παίξει ένα βίντεο????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι Νίκο ακριβώς. Το cpuz λέει 3.16 και usage βλέπω και τους 4 πυρήνες στο 100% 😕 

Θα το ξαναβάλω τώρα 9.5 αλλά δεν θα αλλάξει κάτι όπως το βλέπω.

Δεν θέλω να τρώω και τον χρόνο των άλλων τώρα στο φόρουμ. Αν βρούμε κάποια λύση έτσι εύκολα έχει καλώς.

 

**Υπάρχει περίπτωση να έχει θέμα ο cpu ; Όχι έτσι; 

Επεξ/σία από UltimateHD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανοτατα επεσες σε ασυμβατοτητα μητρικης-επεξεργαστη.
Δοκιμασε μηπως γινεται κατι με Throttlestop [αλλα δυσκολο..]
https://www.techpowerup.com/download/techpowerup-throttlestop/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, TheDevilMayCare είπε

Πιθανοτατα επεσες σε ασυμβατοτητα μητρικης-επεξεργαστη.
Δοκιμασε μηπως γινεται κατι με Throttlestop [αλλα δυσκολο..]
https://www.techpowerup.com/download/techpowerup-throttlestop/

Έτσι πιστεύω και γω φίλε μου.

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...