Προς το περιεχόμενο

Ποιοι έχετε XEON σε s.775?


PanosX231

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Χαλαρώστε λίγο.

Μόνο που έγινε πριν απο 12 χρόνια και οι phenom με εννιαίο chip τότε είδαμε πόσο καλά κλόκαραν. Τεσλοσπάντων, o mobile απλώς χαμηλότερο leakage έχει και χαμηλότερα clock απο τους κανονικούς. 35 watt είναι, όχι 15. Ίδιο ipc με τους desktop έχει.

Αν ίσχυε το site παραπάνω, θα είχα πετάξει τον σταθερό μου προ πολλού. Η μόνη εξήγηση για τέτοια νούμερα είναι G31 μητρική με μνήμη 667. Έχω διαβάσει σε Toms Hardware αντίστοιχο άρθρο και εκεί είναι μαζί ή λίγο πάνω απο i3 και με OC στα 3.8 αγκαλιά με τον i5. Μην μου λες τώρα ο Α10 7850Κ, έχει διπλάσιες επιδόσεις, γελάνε και οι πέτρες.

εγω δεν ανεφερα πουθενα φενομ, αλλος τον ενεφερε, ο γνωστoς αγνωστος που εχει φαει σκαλωμα με την amd. το σαιτ που λες δε το ελαβα καν υποψιν μου. ναι ακομα και απο τον a10 που λες πισω ειναι σε performance. που το βλεπεις το περιεργο δηλαδη? μιλαμε για επεξεργαστη 10ετιας. για την εποχη τους ηταν καλοι. η ιδια η ιντελ με το multithreaded τους εξαφανισε σε αποδοση μια γενια αργοτερα.  οσο για τις μετρησεις που μολις κοιταξα, το τεστ εχει γινει με ddr3 1066 4gb για τους core. το λεει ξεκαθαρα στο σαιτ.

btw σαφως και το κλοκ παιζει ρολο στο ipc.

Επεξ/σία από james rod
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 315
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

36 λεπτά πριν, james rod είπε

 το τεστ εχει γινει με ddr3 1066 4gb για τους core. το λεει ξεκαθαρα στο σαιτ.

Ευχαριστουμε για την ενημερωση.Προφανως ομως οταν η πρωτη εικονα με τα νουμερα ειναι εμφανως εκτος πραγματικοτητας δεν εχουμε λογο να ψαξουμε που ειναι το λαθος.Τζαμπα χρονο χανεις.Οπως επισης τζαμπα η δουλεια για βγουν αυτα τα νουμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, james rod είπε

εγω δεν ανεφερα πουθενα φενομ, αλλος τον ενεφερε, ο γνωστoς αγνωστος που εχει φαει σκαλωμα με την amd. το σαιτ που λες δε το ελαβα καν υποψιν μου. ναι ακομα και απο τον a10 που λες πισω ειναι σε performance. που το βλεπεις το περιεργο δηλαδη? μιλαμε για επεξεργαστη 10ετιας. για την εποχη τους ηταν καλοι. η ιδια η ιντελ με το multithreaded τους εξαφανισε σε αποδοση μια γενια αργοτερα.  οσο για τις μετρησεις που μολις κοιταξα, το τεστ εχει γινει με ddr3 1066 4gb για τους core. το λεει ξεκαθαρα στο σαιτ.

btw σαφως και το κλοκ παιζει ρολο στο ipc.

Τι λες μωρε, το instructions PER CLOCK σαφώς δεν επηρεάζεται από το clock. Ανα herz είναι, ανεξάρτητο.

Τελοσπαντων, αρκεί να δεις cinebench μεταξύ c2q και AMD προηγουμενησ γενιάς για να δεις ποσο μπροστά ήταν η Ιντελ ανα πυρήνα (και multy σε 4).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος παντων οποιος χρειαζεται(?) να του τρεξω [cpu] benchmark με τον Α10-7850Κ, ας στο ζητησει.
Εκτιμηση μου ειναι, πως στα ιδια MHz μπορει να εχει παρομοια αποτελεσματα με Core 2 Quad, ισως +
λιγο πιο πανω -> οπου εξεταζεται cpu και δεν εμπλεκονται και αλλοι παραγοντες π.χ. μνημες DDR3 :shifty:
Σε games, δεν θεωρω παραλογο να μενουν πισω οι Quad. Θυμαμαι αρκετα reviews που το εδιναν ετσι,
κι οχι εναντια στην AMD, μα benchmarks που τους συνεκριναν για παραδειγμα τοτε με i5-2Χ00(K) κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, TheDevilMayCare είπε

Τελος παντων οποιος χρειαζεται(?) να του τρεξω [cpu] benchmark με τον Α10-7850Κ, ας στο ζητησει.
Εκτιμηση μου ειναι, πως στα ιδια MHz μπορει να εχει παρομοια αποτελεσματα με Core 2 Quad, ισως +
λιγο πιο πανω -> οπου εξεταζεται cpu και δεν εμπλεκονται και αλλοι παραγοντες π.χ. μνημες DDR3 :shifty:
Σε games, δεν θεωρω παραλογο να μενουν πισω οι Quad. Θυμαμαι αρκετα reviews που το εδιναν ετσι,
κι οχι εναντια στην AMD, μα benchmarks που τους συνεκριναν για παραδειγμα τοτε με i5-2Χ00(K) κλπ

Aν δεν σου είναι κόπος, τρέξε ένα Cinebench R15. Στα 4.5Ghz έχω 492 cb. Με απλή αναλογική θα το κατεβάσω/ανεβάσω στην συχνότητά σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθυστερησα, γιατι δοκιμασα επισης/και εξτρα δυο Intel [απο HTPC]
B)

Λοιπον με ολα τα παντα @ stock, ο Α10-7850K (εκανα setup defaults)
καμια βελτιστοποιηση η overclocking, δινει 322/91 (αυτο Windows 8)
:shifty:

Εναs i3-4330 (αυτο Windows 10) αντιστοιχα δινει Cineb R15 326/133
[Επιβεβαιωνει ετσι, μια πεποιθηση μου] οτι ηταν, σχεδον, <ολοιδιοι>

Πηρα και τους δυο, γιατι ο αντιλογος εκει ειναι πως αναλογως το τι
μετρας = προγραμματα βλεπεις και μεγαλες διαφορες* μεταξυ τους
https://www.anandtech.com/bench/product/1192?vs=1200

Τελος..i7-7770K (παλι Windows 10) ολα stock & φρεναρισμενα, δινει
754/161 -> χαμηλο εκει γιατι βαζοντας τον επανω ετσι, δεν turbαρει

Ελπιζω να βοηθανε σε κατι! [υπαρχουν και αλλες cpu, αν χρειαζεται]

:devil:

* Ισως η απαντηση, για gaming αποτελεσματα, να βρισκεται ακριβως
σε αυτο
: να μενουν πισω Core 2 Quad, ειδικα σε αυτες τις μετρησεις...
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως με ένα γρήγορο Googlαριμα βρήκα στα 4.5 βγάζεi 366cb.  https://hwbot.org/submission/3251534_max1024_cinebench___r15_a10_7850k_366_cb/ Πολύ λιγότερο.

Τώρα να μένουν πίσω στα παιχνίδια και ειδικά όταν μιλάμε για τις μισές ειδόσεις απο τον Α10 ενώ εχουν καλύτερο Single και Multy IPC, "I call that bullshit". Πόσο Memory bandwith αλήθεια πιάνουν (πραγματικά με τεστ) οι APU; Απο περιέργεια. Σίγουρα καλύτερα απο τα 13Gb/s που πιάνω, αλλά πόσο; Με AIDA64 είχα μετρήσει θυμάμαι.

Επεξ/σία από Sheogorath
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει σύγκριση σε CB15 / CB11.5 κτλ ... μακράν καλύτεροι εκεί οι Yorkfield, οι AMD users άρχισαν να τρέχουν CB με τους Ryzen B). Ο Χ5470 στα 4.5GHz δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα, o average-Joe με Xeon 775 έχει μάλλον σάπιες DDR2 και κάποιο combo G41/P35/P31 με 3 ή 4 Phase που με το ζόρι θα πάνε 3.7 GHz χωρίς να ψήνει αυγά το chipset. Καλό VFM οι Xeon 775 δεν λέω αλλά πολύ δύσκολα να 'χει κάποιος τόσο τουμπανίδιο μητρικόνι για τέτοια κλόκια 4.2-4.5 GHz. Επείδη έπαιζα GTA V με Ε5440 ~3.8 GHz και με Phenom II X4 ~3.7 GHz και οι 2 μπουκάλιαζαν άσχημα κάρτες επιπέδου GTX760/R9 270X, o FX 6300 είχε μέγαλη διαφορά και φαινόταν με το μάτι κάτι ~15 FPS παραπάνω π.χ. Το γράψα και πιο πριν, άμα υπάρχουν DDR3 και κάποιος θέλει super-VFM η λύση είναι μια H55/P55 + X3440 από ebay κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ενδεικτικα ενας x3370 που ειχα με x38 m/b  κ 800mhz cl5 μνημες επιανε 338.Με χαλαρο oc 3.6ghz επιανε 402,ισως το cb ευνοειται απο μεγαλη cache κ σχετικα πιο γρηγορες ram συχνοτητα÷cl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 50EuroUser είπε

Δεν υπάρχει σύγκριση σε CB15 / CB11.5 κτλ ... μακράν καλύτεροι εκεί οι Yorkfield, οι AMD users άρχισαν να τρέχουν CB με τους Ryzen B). Ο Χ5470 στα 4.5GHz δεν είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα, o average-Joe με Xeon 775 έχει μάλλον σάπιες DDR2 και κάποιο combo G41/P35/P31 με 3 ή 4 Phase που με το ζόρι θα πάνε 3.7 GHz χωρίς να ψήνει αυγά το chipset. Καλό VFM οι Xeon 775 δεν λέω αλλά πολύ δύσκολα να 'χει κάποιος τόσο τουμπανίδιο μητρικόνι για τέτοια κλόκια 4.2-4.5 GHz. Επείδη έπαιζα GTA V με Ε5440 ~3.8 GHz και με Phenom II X4 ~3.7 GHz και οι 2 μπουκάλιαζαν άσχημα κάρτες επιπέδου GTX760/R9 270X, o FX 6300 είχε μέγαλη διαφορά και φαινόταν με το μάτι κάτι ~15 FPS παραπάνω π.χ. Το γράψα και πιο πριν, άμα υπάρχουν DDR3 και κάποιος θέλει super-VFM η λύση είναι μια H55/P55 + X3440 από ebay κτλ.

Καλά και εμένα μπουκαλιάζει την Titan σε μερικά (πιο παλιά) παιχνίδια. Απλά τα τραγικά με τους 4πύρηνους FX/APUs δεν υπάρχει περίπτωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα benchmarks εδω δινουν την αναμενομενη αντιστοιχια σε A10 - i3 - Quad
https://www.nix.ru/support/bench/goods_compare.html?cat_id=161&test_id=395
https://www.nix.ru/support/bench/goods_compare.html?cat_id=161&test_id=169
:shifty:
Aυτη ομως, ενω παραμενει Α10 ~ i3, χανεται για τους Quad => μενουν πισω @ x265
encoding (περισσοτερο απο x264).. Οσο ισχυει, μηπως δεν παρατηρειται μονο εκει?
https://www.nix.ru/support/bench/goods_compare.html?cat_id=161&test_id=390
https://www.nix.ru/support/bench/goods_compare.html?cat_id=161&test_id=172
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το σύστημα αναφοράς είναι ο σχεδόν στοκ Χ5460, σημειωμένος με κόκκινο, σε σύγκριση με Α10. FX-6100.....

xeon aida.png

Επεξ/σία από Qless
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια ενας φιλος μου εχει ενα συστημα με ε8400 στα 3ghz p5k mobo και 2 γιγα ραμ δικαναλη και μου ειχε ζητησει να τα πουλησω για αυτον. Αλλα βλεπω οτι οι περισσοτεροι ζητανε μονο τη μητρικη για αυτο και αναρωτιεται τωρα αν κουμπωσει πανω μια καρτα αν θα μπορει να παιξει παχνιδακια. πιστευετε αξιζει κατι τετοιο; επισης να βαλει αλλα 2 γιγα ραμ μιας και η μητρικη εχει 4 θεσεις

 

η στην τελικη εαν βαλει xeon

Επεξ/σία από TRILOBYTER
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, TRILOBYTER είπε

Παιδια ενας φιλος μου εχει ενα συστημα με ε8400 στα 3ghz p5k mobo και 2 γιγα ραμ δικαναλη και μου ειχε ζητησει να τα πουλησω για αυτον. Αλλα βλεπω οτι οι περισσοτεροι ζητανε μονο τη μητρικη για αυτο και αναρωτιεται τωρα αν κουμπωσει πανω μια καρτα αν θα μπορει να παιξει παχνιδακια. πιστευετε αξιζει κατι τετοιο; επισης να βαλει αλλα 2 γιγα ραμ μιας και η μητρικη εχει 4 θεσεις

Διπύρηνος επεξεργαστής πλέον δε πουλιέται. Μόνο σε ολοκληρωμένο σύστημα μπορεί να φύγει. Να δει πόσα μπορεί να μαζέψει για καινούριο γιατί αυτό θέλει και επεξεργαστή και μνήμη πέρα από τη κάρτα γραφικών. +30-50€ δηλαδή αναλόγως τον επεξεργαστή (βάζω μέσα και ψύκτρα). Αν είναι σε άριστη κατάσταση γενικά και με καλό τροφοδοτικό μάλλον αξίζει την αναβάθμιση με μια 750ti π.χ. Διαφορετικά, να πάει σε καινούριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/3/2018 στις 11:08 ΜΜ, TheDevilMayCare είπε

Καθυστερησα, γιατι δοκιμασα επισης/και εξτρα δυο Intel [απο HTPC]
B)

Λοιπον με ολα τα παντα @ stock, ο Α10-7850K (εκανα setup defaults)
καμια βελτιστοποιηση η overclocking, δινει 322/91 (αυτο Windows 8)
:shifty:

Εναs i3-4330 (αυτο Windows 10) αντιστοιχα δινει Cineb R15 326/133
[Επιβεβαιωνει ετσι, μια πεποιθηση μου] οτι ηταν, σχεδον, <ολοιδιοι>

Πηρα και τους δυο, γιατι ο αντιλογος εκει ειναι πως αναλογως το τι
μετρας = προγραμματα βλεπεις και μεγαλες διαφορες* μεταξυ τους
https://www.anandtech.com/bench/product/1192?vs=1200

Τελος..i7-7770K (παλι Windows 10) ολα stock & φρεναρισμενα, δινει
754/161 -> χαμηλο εκει γιατι βαζοντας τον επανω ετσι, δεν turbαρει

Ελπιζω να βοηθανε σε κατι! [υπαρχουν και αλλες cpu, αν χρειαζεται]

:devil:

* Ισως η απαντηση, για gaming αποτελεσματα, να βρισκεται ακριβως
σε αυτο
: να μενουν πισω Core 2 Quad, ειδικα σε αυτες τις μετρησεις...
 

το cb ειναι ενας καλος δεικτης για να μετρησουμε αποδοση επεξεργαστη σε renderιng, ομως δεν ξερουμε καν τι ποσοσστο εντολων εκτελει. γι 'αυτο οι εταιρειες χρησιμοποιουν το spec cpu rate και εξομειωνουν οσο ειναι δυνατον την αποδοση του επεξεργαστη. συνηθως με αυτο μπορουν να βρουν και που υπαρχει καποιο bottleneck μεσα στην cpu. φυσικα μπορουν να γινουν μαιμουδιες με compilers κλπ αλλα οταν γινεται απο ανεξαρτητους ειναι η πιο εγγυρη μετρηση.

https://pdfs.semanticscholar.org/775e/31576b5a3d3df5333b1fba4aa3fb814929a2.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...