Προς το περιεχόμενο

Ποιοι έχετε XEON σε s.775?


PanosX231

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 315
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε φιλο μου με μητρικη που υποστηριζε μεχρι C2Q, του αγορασα απο φιλο εδω στο φορουμ εναν XEON L5420 και η μεταβαση απο C2D 6400 στον L5420 με 12MB Cache, ειναι ονειρικη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρεπιπτοντως αν δεν κανω λαθος πρεπει να τροποποιησεις το socket για να μπει xeon πανω οποτε δεν ξερω αν θες να το κανεις

του cpu εννοείς,όχι της μητρικής..σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα αν είναι σκαλισμένος ο xeon θα μπει στο 775  αν είναι εργοστασιακός θέλουν κόψιμο τα αυτάκια στο socket και ένα αυτοκολητάκι στην κάτω μεριά του επεξεργαστή 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα αν είναι σκαλισμένος ο xeon θα μπει στο 775  αν είναι εργοστασιακός θέλουν κόψιμο τα αυτάκια στο socket και ένα αυτοκολητάκι στην κάτω μεριά του επεξεργαστή 

αα αυτό το ξέρω... εγω ρώταω για όσους έχουν κανει αυτό το πράγμα και αν δουλεύει καλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αυτό που λέτε, δεν ισχύει για όλους τους Xeon... Αυτός για τον οποίο αναφέρομαι εγώ πιο πάνω, δεν χρειάστηκε καμία απολύτως επέμβαση. Ταίριαζε απολύτως στο socket.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγηκανε μερικοι, ο ts λογικα αναφαιρεται στους 771. Εγω ειμαι ο χαρουμενος κατοχος ενος Χ5470. Εχει 24/7 τα 4ghz με 1.2 , τα 4.25 που ειναι το οριο της αρχιτεκτονικης με 1.25! Μετα τα 4.25~ εισαγωνται σφαλματα λογω της αρχιτεκτονικης των τρανζιστο, της αδυναμιας να κανουνε ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ switch απο 0 σε 1 και το αναποδο (on-off).

Κατα τα αλλα εχουνε πολυ καλυτερο binning απο c2q και ανεβαινουν ψηλοτερα! (Εμενα παει και 5 με καλη ΑΙΟ)

 

Το ωραιο ειναι οτι οταν ειναι overclocked εχουν αντιστοιχα ιδια αποδοση με καποιον SB IB μπορει και Haswell με προφανως μικροτερη συχνοτητα.

Π.χ SB 3ghz ~= XEON 4ghz

 

Ασε που ειναι γαματοι για low cost data cruncher σαν το δικο μου (matlab, fortran κτλ) λογω των εξτρα instructions και της αξιοπιστιας τους στην αποφυγη εισαγωγη λαθους σε επαναληπτικους υπολογισμους, λογω καλου bining ;)

  • Like 8
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 975χ chipset απο μια σύντομη ερευνα που έκανα δεν το αναφέρουν να τους υποστηρίζει γνωρίζει κανένας τι γίνεται, είναι για ένα φίλο με μητρική p5w dh deluxe, που απο οτι είδα αν και αρχικά δε υποστήριζε 45nm cpus (wolfdale, yorkfield), τελικά βγήκε bios που τους υποστηρίζει anyway

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα τον 5460 σε P5WDH deluxe, 3002 bios, και τον αναγνώρισε αμέσως. Στην εκκίνηση αναφέρει για Intel code missing ή κάτι τέτοιο και πρέπει να πατήσω F1 για να κάνει resume αλλά μετά δουλεύει κανονικά. Microcode update ακόμα δεν έχω κάνει, ενώ η διαφορά στις επιδόσεις είναι ιδιαίτερα εμφανής σε σχέση με τον Ε6600. To FSB ανέβηκε αυτόματα στα 333MHz/1333MHz, αλλά ακόμα και λίγο παραπάνω να κάνω overclocking βγάζει πρόβλημα: Ελάττωμα μητρικής, τροφοδοτικό, ή πρέπει να πειράξω τα ρεύματα για σταθερότητα. Στα 3.16GHz δείχνει σταθερότητα προς το παρόν. Για ~30 ευρώ σίγουρα αξίζει η αναβάθμιση. Βρήκα και μια 6950 2GB με ~40 ευρώ και για 2-3 χρόνια είμαι κομπλέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...