Προς το περιεχόμενο

επέκταση χώρου για ubuntu


hmmy92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα, έχω εγκαταστήσει dual boot windows 7 με ubuntu. Όταν εγκαθιστούσα τα ubuntu τους είχα δώσει γύρω στα 35 GB στον δίσκο, τώρα όμως χρειάζομαι περισσότερο, υπάρχει τρόπος να το επεκτείνω? ελεύθερο χώρο στον εσωτερικό δίσκο έχω αρκετό ελεύθερο. πέρα από το κομμάτι που είναι εγκατεστημένα τα windows. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να κάνεις κάποιο κακό αν χρησιμοποιήσεις το gparted live cd κάψεις δλδ το iso μπεις με αυτό και κάνεις ότι αλλαγές θέλεις. Το ίδιο μπορείς να κάνεις και με οποιαδήποτε live cd διανομής καθώς έχουν μέσα και αυτά το gparted. 

 

http://gparted.org/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά πράγματι δεν έχω χαλάσει καμία διανομή ή εγκατάσταση windows αλλάζοντας τα μεγέθη των διαμερισμάτων τους (partition). Ωστόσο θα πρότεινα να πάρεις ένα καλό backup από όλα τα εγκατεστημένα λειτουργικά συστήματα και βεβαίως τα δεδομένα σου πριν ξεκινήσεις μια τέτοια διαδικασία. Με ένα οποιοδήποτε Live CD που έχει γκατεστημένο το Gparted μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον προλαλίσαντα, ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει. Οπότε αν το προσπαθήσεις, καλύτερα να πάρεις backup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κανεις ενα primary partition, επειδη τα windows δεν καταδεχονται να μπουνε σε secondary, και θα το φορμαρεις σε ntfs. Θα ξεκινησεις την εγκατασταση των windows κανονικα και θα τους πεις να εγκατασταθουν στο partition που εκανες. Οταν τελειωσουν, θα εχουν γραψει και τον bootloader τους στον mbr του, οποτε δεν θα σου δινεται η επιλογη να μπεις στη λινουξοεγκατασταση που εχεις. Οποτε θα χρειαστει να επαναφερεις τον grub, ετσι

 

http://www.insomnia.gr/topic/317244-οδηγοσ-επαναφορά-grub-2/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κανεις ενα primary partition, επειδη τα windows δεν καταδεχονται να μπουνε σε secondary, και θα το φορμαρεις σε ntfs. Θα ξεκινησεις την εγκατασταση των windows κανονικα και θα τους πεις να εγκατασταθουν στο partition που εκανες. Οταν τελειωσουν, θα εχουν γραψει και τον bootloader τους στον mbr του, οποτε δεν θα σου δινεται η επιλογη να μπεις στη λινουξοεγκατασταση που εχεις. Οποτε θα χρειαστει να επαναφερεις τον grub, ετσι

 

http://www.insomnia.gr/topic/317244-οδηγοσ-επαναφορά-grub-2/

ευχαριστώ έχω τις εξής ερωτήσεις

1) είναι εύκολο να που πεις πως θα κάνω και αυτό το partition?

2) από τον οδηγό παραπάνω μου προτείνεις τον πρώτο ή τον δεύτερο τρόπο? εγώ θα ήθελα όταν ξεκινάει το pc να βλέπω το menu των ubuntu (αυτό το κοκκινοπό) όπως όταν είχα περάσει πρώτα windows και μετά ubuntu. Μήπως θα ήταν πιο εύκολο να χρησιμοποιήσω το boot repair ? ( το είχα δοκιμάσει παλιότερα αρκετά εύχρηστο) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...