Προς το περιεχόμενο

Ζητουνται αποψεις/γνωμες για αγορα mirrorless


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μπατζετ μου ειναι γυρω στα 300 ευρω οποτε εχω καταληξει στις ακολουθες επιλογες:

 

1) http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/PANASONIC-DMC-GF6KT,99452,397677,1405077.html?langId=-18&et_cid=408&et_lid=1780&et_sub=2-PANASONIC%20DMC-GF6KT 

---> PANASONIC DMC-GF6 300E

 

2) http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/OLYMPUS-E-PM2-%CE%9A%CE%B9%CF%84-%CE%BC%CE%B5-%CF%86%CE%B1%CE%BA%CF%8C-14-42mm-Black,99452,397677,1076476.html?langId=-18 

---> Olympus E-PM2 KIT 259E

 

3) http://www.aa-digitalphoto.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=vmj_estore.tpl&product_id=3727&category_id=111&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart 

---> SONY a-5000L KIT 345E

 

Στα 300Ε μπορω φυσικα και να αγορασω την Νικον D3100 (280E νομιζω) οποτε η ερωτηση μου ειναι οτι με γνωμωνα οτι θελω μια καμερα για τα επομενα 3 χρονια που να την χρησιμοποιω για προσωπικη χρηση και η αντοχη καθως και η ικανοτητα ληψης καλων φωτο ειναι τα κυρια ζητουμενα θα μου συνιστουσατε να επιλεξω morrorless αντι για slr και αν ναι ποια απο τις 3 που παραθετω πανω θεωρειτε οτι ειναι η καλυτερη επιλογη και γιατι (εκτος αν εχετε να προτινετε κατι αλλο σε αυτα τα λεφτα)???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεταξυ Olympus κ Sony εγω θα διαλεγα την Sony. Εχει τον μεγαλυτερο αισθητηρα με οτι αυτο συναπαγεται κ καλυτερο βιντεο αν σε ενδιαφερει κ αυτο λιγο. Στα αρνητικα της Sony κ γενικα των Nex ειναι οι λιγες επιλογες στους φακους ( χωρις να ξερω τι ακριβως ισχυει για την Olympus )

Εγω εχω την 3Ν, προηγουμενο μοντελο της Α5000 κ την εχω καταευχαριστηθει.

Οσων αφορα το κομματι εαν αξιζει mirrorless εναντι slr ειναι ενα θεμα που χωραει πολυ συζητηση. Σε γενικες γραμμες παντως η ποιοτητα εικονας των mirroless εχουν κανει αλματα κ ο μονος ισως λογος που θα ηθελε κανεις slr ειναι η ταχυτητα εστιασης για φωτο κινουμενου θεματος, αλλα κ εκει υπαρχει η Α6000 κ η Α5100 που κανουν παπαδες..

Επεξ/σία από teobot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα που γραφεις για Α6000 κ  Α5100 οτι δηλαδη ειναι εξαιρετικες καμερες τα εχω διαβασει σε reviews αλλα δυστυχως ειναι πολυ εξω απο το μπατζετ που διαθετω οποτε αναγκαστικα θα πρεπει να περιοριστω στις παραπανω επιλογες. Αρα κατα την γνωμη σου οι slr υπερεχουν των mirrorless λυριως στην ταχυτητα εστιασης κινουμενων θεματων? Για την Πανασονικ που εχω πανω στα λινκς δεν εχεις καποια αποψη? Στο θεμα των φακων αυτη την στιγμη δεν ειναι κατι που με προβληματιζει διοτι καποια στιγμη στο μελλον (που ελπιζω τα πραγματα να ειναι καλυτερα) θα αγορασω καποια slr που να μην ειναι entry level.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα πιστεύω οποία μηχανή κ αν πάρεις θα μείνεις ευχαριστημενος. Εγώ προτίμησα Sony λόγω μεγαλύτερου αισθητήρα. (καλύτερες βραδυνές κ ευκολότερο defocus ) . Θα σου προτεινα να τις δεις κ απο κοντα. Πως θα σου κάτσουν στο χέρι δηλ κ για την ευκολια των μενου κ επίσης δες review Κ όσων αφορά το μέλλον που λες, ίσως μέχρι τότε οι mirroless να είναι μπροστά από slr. Η Sony κάνει άλματα προόδου στον τομέα με τις full frame κ μηχανές τύπου Α6000. Όλοι περιμένουν με αγωνία την Α7000 ☺

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...